Zielone ekrany

Wiadomo, że zawsze lepiej jest łączyć niż dzielić, ale czasami trzeba się odgrodzić nawet od najprzyjemniejszych sąsiadów.

Zielone ekrany będą bardzo dyskretną formą stworzenia sobie przyjemnego azylu prywatności. Nie zaburzą ładu przestrzennego, dając widok na uspokajającą i wyciszającą zieleń.

Kieruj wzrok tam, gdzie chcesz, to co brzydkie zasłoń zielonym ekranem

Mały plac gospodarczy osłonięty ekranami z bluszczu i panelami drewnianymi.Sztuka projektowania ogrodu polega na właściwym podkreślaniu jego urody. Nie eksponujemy w nim składzików, miejsc na kosze na śmieci czy inne rzeczy konieczne, acz niekoniecznie najpiękniejsze. Chcemy sterować wzrokiem obserwatora świadomie i skupiać jego uwagę na tym, co przyjemne dla oka.

Zielone ekrany przychodzą tutaj z pomocą. Maskują, co trzeba zamaskować, a jednocześnie same nie rzucają się w oczy, pozostając neutralnym elementem tła. Pokryte są bluszczem, który nieprzycinany pnie się bez ograniczeń i może po pewnym czasie zasłonić nawet cały element , który nam przeszkadzał wizualnie i sprawić, że w znaczeniu dosłownym i przenośnym wrośnie on w zieleń ogrodu.

Proste rozwiązania są najlepsze

Ogródek przy domach szeregowych osłonięty ekranami z bluszczu.Przeszkadza Ci ruchliwa ulica lub hałaśliwy sąsiad? A może po prostu dobrze się czujesz w miejscach osłoniętych od widoku innych ludzi? Zielony ekran to gotowa, wyrośnięta ścianka z siatki, przerośnięta zimozielonym bluszczem. Potrzebujesz prywatności – najlepiej od razu – i równocześnie wolisz rośliny od litego ogrodzenia? Masz małą działkę i za mało miejsca na żywopłot?

Zielone ekrany z bluszczu są doskonałym rozwiązaniem w takich i wielu innych sytuacjach. To stosunkowo nowy produkt na naszym rynku, doskonale się sprawdza i zyskuje coraz większą popularność. Niewątpliwą zaletą jest to, że ekrany są bardzo wąskie – same w sobie mają raptem parę centymetrów, a bryła korzeniowa wymaga tylko 20 cm szerokości. Można je montować do istniejących ogrodzeń z siatki czy betonu, albo samych słupków i z nich stworzyć ogrodzenie samo w sobie.

Odpoczywaj i patrz jak rośnie zielony ekran z bluszczu

Mały ogród osłonięty ekranami z bluszczu.

To produkt naturalny, przyjemniejszy niż jakikolwiek inny sposób na ogrodzenie działki. Nawet wysoki ekran może wyglądać dobrze i komponować się z przestrzenią. Panele są prostokątne i łączą się ze sobą na styk, więc nie ma trójkątnych wcięć u góry jak przy posadzeniu żywopłotu z nawet bardzo dużych roślin. Ekrany z bluszczu nie są kłopotliwe. Tworzą przyjemną zasłonę od razu po posadzeniu.

Nie mają dużych wymagań. Możesz je sadzić zarówno w słońcu jak i w cieniu. Roślina wykorzystana do produkcji paneli to bluszcz pospolity – Hedera helix. Jest zimozielony, mrozoodporny i bardzo elastyczny w zakresie zapotrzebowania na światło. Zabiegi pielęgnacyjne są minimalne. Możesz pozwolić, by bluszcz się rozrastał lub kształtować go tak jak chcesz.

Zobacz jak panele z bluszczu mogą odmienić Twoją przestrzeń

Ekrany z bluszczu – rozwiązanie, które dopasujesz do swoich potrzeb
Wymiary: szerokość 120
wysokość od ziemi 100 cm do 300 cm
bryła korzeniowa 20 cm

Ekrany są bardzo wąskie – mają kilka centymetrów, a bryła korzeniowa wymaga tylko 20 cm szerokości. Można je montować do istniejących ogrodzeń z siatki czy betonu, albo samych słupków i z nich stworzyć ogrodzenie samo w sobie.

zobacz Zielone ekrany z bluszczu w Galerii Ogrodowej

Nie czekaj aż wyrosną drzewa

Mężczyzna montujący ekrany z bluszczu,Są chwile, którymi nie chcesz się dzielić. Liczysz się tylko Ty i Twoja rodzina. Ten czas, który masz dla nich jest bezcenny. Możesz oczywiście czekać aż na Twojej działce urosną stuletnie drzewa, aż zagęści się żywopłot lub wyprowadzą się sąsiedzi. Ale nie warto.
Wymiar standardowego ekranu to szerokość 120 i wysokość od ziemi 180 cm (a na życzenie dostępne wymiary od 100 do 300 cm) – więc od razu osłania Cię przed wzrokiem nawet bardzo wysokiego obserwatora. Komfort i poczucie prywatności możesz mieć od zaraz.

Zainspiruj się przykładami: zielony ekran bluszcz

(galeria zdjęć)


Zabierzmy się za Twój ogród

Opowiedz nam o swoim przypadku i potrzebach – sprawdź co Ci zaproponujemy. Możesz liczyć, że doradzimy Ci najmądrzejszą drogę postępowania, jaką sami przyjęlibyśmy w Twojej sytuacji.


Umów się na BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

Szukasz czegoś innego?

Wróć do OFERTY Przejdź do KONTAKTU



Czytaj artykuły powiązane z tematem

Jak założyć ogród bezobsługowy czyli 7 przykazań ogrodowego leniucha

– Ciężko pracujemy od poniedziałku do piątku a czasami także w sobotę. Pani Marta odpowiadała mi podczas naszego pierwszego spotkania na moje pytanie o to, ile czasu będą z mężem poświęcać na opiekę nad ogrodem. – W tygodniu zupełnie nie mamy czasu zajmować się domem, a co dopiero ogrodem. Wożenie dzieci do szkoły i na zajęcia pozalekcyjne, dojazdy do miasta, zakupy, ćwiczenia. W weekend jeśli tylko jest taka możliwość wolelibyśmy odpocząć a nie pracować. Dlatego ogród musi nam Pan zrobić bezobsługowy. To powszechna potrzeba i problematyka Nie pierwszy raz usłyszałem taką prośbę i podobną historię. Klienci, którzy nigdy nie posiadali […]

Dlaczego odradzam żwirek na kwietnikach? Każdy, a w szczególności biały?

„Cholera jasna” – krzyknął Krzysztof, po raz kolejny zresztą w ciągu ostatnich trzech godzin. „Co mnie podkusiło żeby zakładać ogród? Trzeba było zostać w mieszkaniu, a na zieleń patrzeć w parku”. Frustracja narastała. Wielokrotnie w ciągu roku zresztą. Jesienią, wiosną, latem – w zależności od tego, co akurat sypało się z drzew. I czy Krzysztof miał czas żeby się tym zająć w odpowiednim czasie, czy zajmował się dopiero po paru miesiącach kiedy liście, owoce czy nasiona zdążyły już połowicznie zmienić się w rozsypujące szczątki. Teraz klęczał z wiadrem i wybierał resztki tego opadłego jesienią materiału ze żwirku na rabatach, to […]

Ile węgla może zmagazynować Las Miyawaki?

Metoda zalesiania stworzona przez profesora Akirę Miyawakiego od lat 80. pomaga odbudowywać ekosystemy na zdegradowanych gruntach poprzemysłowych. Na terenach miejskich jest popularyzowana jako lasy kieszonkowe. W naszej pracowni promujemy ją jako jeden z elementów składowych dla ultra nowoczesnego projektu ogrodu minimalnego. Wszyscy budujemy sobie świat do życia Kiedy przymierzasz się do wniesienia realnego pożytku ekologicznego w świat w którym żyjesz, warto myśleć o skali. Oraz o tym że duża skala składa się zawsze z małych jednostek. Ziemia jest wielka a zanieczyszczenia rozproszone. Wszystkie dobre działania mają sens, bo razem przekładają się na sumaryczny efekt. Każdy właściciel ogrodu może podnieść jakość […]

23 12 Gawęda o mistrzyni Marcie Górze [Gawędy Ogrodnicze]

o uczeniu się od mistrzów – a szczególnie Beth Chatto, Pieta Oudolfa i Toma Stuarta Smitha | o wartości turystyki ogrodowej | o czerpaniu wzorców z zagranicy | o pokorze wobec natury | o uprawie roślin na glinie | o wartości pracy arborystów | o narzędziach i trudnej sztuce plewienia z korzeniem | o przygodach z piórkówką – rozplenicą | o wykorzystaniu kompostu | o kształtowaniu spadków na trawniku | o odwodzeniu klientów od włókniny i edukowaniu oraz odnajdywaniu swojej grupy docelowej Dwunasty odcinek audycji Gawędy Ogrodnicze  Posłuchaj na swoim playerze: Przejdź do podstrony podcastu: Transkrypcja podcastu Cześć, witam […]

23 11 Gawęda o lasach Miyawakiego [Gawędy Ogrodnicze]

Gawęda o fascynującej metodzie lasów Miyawakiego. Co jest takiego fascynującego w metodzie Miyawakiego i lasach kieszonkowych? Jakie są główne zasady zakładania zieleńców tą metodą? Jak produkować najwięcej życia i dlaczego to takie ważne? Jak włączyć dzikie zagajniki w ogród prywatny? Dlaczego drażnią nas chaszcze i łąki kwietne i jak to minimalizować? Jedenasty odcinek audycji Gawędy Ogrodnicze Posłuchaj na swoim playerze: Przejdź do podstrony podcastu: Transkrypcja podcastu Cześć. Dzisiaj ci opowiem o takim temacie, który fascynuje mnie od dłuższego czasu. A konkretnie to są lasy zakładane metodą Akiry Miyawakiego, mówiąc w skrócie lasy-Miyawaki albo lasy kieszonkowe to dlatego, że można je […]

Jak niedrogo a efektownie zagospodarować działkę?

W ostatnim czasie przystępność budżetowa wydaje się powszechnie panującym priorytetem. Czasy nie sprzyjają rozrzutności, ale zagospodarowanie terenu przecież wykonać trzeba – nie zostawisz działki rozgrzebanej po budowie, z pryzmami ściągniętego humusu i zabłoconym podjazdem. Ile kosztuje ogród? Dom skończony, zaplanowana jest już data wprowadzenia się… co robić z ogrodem – i ile to będzie kosztować? Ogród to dobro luksusowe, tworzone dla twojej przyjemności, więc ostateczna cena jest wysoka, podobnie jak oczekiwana jakość. Składają się na nią usługi i materiały dostarczane na twoje zamówienie. Typowy budżet prac wykonawczych na działce oscyluje w okolicach: 100-150 zł/m2 przy samych pracach ogrodniczych (rośliny, trawniki, […]

Biophilic design – wracamy do natury

Posłuchaj na swoim playerze: Spotify | YouTube | Apple | Google | Spreaker Co czujesz, gdy patrzysz na bujną zieleń, pastelową łąkę kwietną? Przepełnia cię radość, zachwyt, a zarazem spokój. Czujesz się cząstką tego świata, co wyzwala poczucie wspólnoty. Czy wiesz, że to biofilia? Namiętna miłość do życia i wszystkiego, co żyje – to właśnie biofilia. Pierwszy raz użył tej nazwy w latach 70-tych XX w. amerykański psychoanalityk niemieckiego pochodzenia, Erich Fromm. Kilkanaście lat później amerykański biolog Edward O. Wilson zasugerował, że skłonność ludzi do relacji z przyrodą ma częściowo podłoże genetyczne – wszak człowiek blisko obcował z naturą przez ponad 90% swego […]

22 12 Gawęda o czymś nowym [Gawędy Ogrodnicze]

Ogrodnik w multiwersum marzeń. Archetypiczny Hermes. Cech projektantów ogrodów. Midnight Gospel. Ayn Rand Rulez. Viven Garden & Galeria Ogrodowa. Okrycia na zimę. Choina kanadyjska. Targi & festiwale. Nikos Chadzinikolau. Wypalenie zawodowe. Bethoven. Bach. Rodgers. Pierwszy, inauguracyjny odcinek audycji Gawędy Ogrodnicze. Posłuchaj na swoim playerze: Przejdź do podstrony podcastu: Transkrypcja podcastu Coś się kończy, coś się zaczyna. Witaj w pierwszym, inauguracyjnym i zarazem ostatnim w tym roku odcinku ,,Gawęd Ogrodniczych’’. Po co uderzać w sztampę? Kiedy można zrobić coś lepiej i inaczej. Od zawsze fascynowało mnie, dlaczego tylu ludzi wokół akceptuje miernotę, brzydotę i ogólnie chaos wokół siebie. I zrozumiałem, że […]

Rośliny… i wszystko, czego trzeba, żeby bujnie rosły

Rośliny są duszą ogrodu. Właściwy dobór gatunkowy, rodzaje ściółkowania oraz konieczne zabiegi uprawowe. Zajmiemy się wszystkim, czego potrzebują Twoje rośliny, by bujnie rosły. Wybierz swoje duże drzewa w katalogu online Na etapie doboru roślin w koncepcji zapraszamy Cię do zagłębienia się z wybór gatunków jakie Ci proponujemy. Także zachęcamy Cię, abyś sadził od razu jak największe drzewa – po co czekać? Na potrzeby konsultacji doboru roślin i zaprezentowania Ci naszych propozycji stworzyliśmy Galerię Ogrodową – internetowy katalog roślin. Możesz poznać dzięki niemu najlepsze rosliny do polskich ogrodów a także sprawdzić ceny egzemplarzy drzew różnych (w tym wielkich) rozmiarów.

Chcesz mieć prawdziwy las? Zobacz, ile to kosztuje

Potrzebujesz ściany zieleni, która da Ci prywatność i osłoni Cię od sąsiadów? Zastanawiasz się, jak powinny zostać posadzone drzewa, by dawały wrażenie naturalności? Jak obliczyć liczbę drzew w stosunku do powierzchni działki? Dzielimy się wiedzą! W jaki sposób osiągamy efekt naturalności? Budując ścianę zieleni, staramy się imitować nasadzenia naturalne, tj. sprawić wrażenie lasu lub zagajnika. Aby to osiągnąć, sadzimy rośliny w nierównomiernej i rozstrzelonej rozstawie, ale w taki sposób, żeby z perspektywy obserwatora zachodziły na siebie, tworząc w miarę nieprzeniknioną ścianę zieleni.  Taka metoda powoduje, że musimy mieć stosunkowo dużo miejsca “na szerokość” od granicy działki. Gdybyśmy chcieli teoretycznie określić, […]

Ile kosztują drzewa?

Chcemy zainspirować Cię do inwestycji w rośliny wyjątkowe, monumentalne bądź niepowtarzalne. Takie, w otoczeniu których Twój ogród rozbłyśnie pełnią swojego potencjału. Co możemy dla Ciebie zrobić?  Pomożemy Ci stworzyć las z wielkich drzew iglastych, który będzie stanowił natychmiastową barierę ochronną. Zajmiemy się kompozycją całego ogrodu, ale uwzględnimy też kontekst otoczenia. Wpiszemy Twój ogród w naturalny krajobraz, szanując przestrzeń wokół, bo najpiękniejszy ogród to taki, który wygląda jakby w danym miejscu znajdował się od zawsze. Jeśli dysponujesz ogrodem miejskim, wybierzemy dla Ciebie jeden okaz, który nada mu charakteru. Kochasz rośliny? Zgłoś się do nas! Zrobimy to z sercem! Przygotujemy dla Ciebie […]

Rośliny zimozielone – 10 propozycji na Twój taras

Jako twórcy ogrodów, dobierając wachlarz roślin, myślimy o każdej porze roku. Jeżeli zależy Ci na tym, by również jesienią i zimą zachować kameralność, odgrodzić się od sąsiadów czy po prostu cieszyć się żywą naturą, powierz dobór roślin profesjonalistom.  Zobacz zestaw roślin na nasłoneczniony taras Dzisiaj chcemy polecić wyselekcjonowany przez projektanta zestaw roślin na nasłoneczniony taras. Skupimy się na roślinach zimozielonych, takich, które w lecie, w pełnym słońcu, poradzą sobie w donicach, a późną jesienią i zimą, gdy pozostałe rośliny stracą swój urok, będą ozdabiać nasz taras. Aby utworzyć szkielet, polecamy niewysokie, idealne na taras krzewy, których wysokość nie przekracza jednego […]

Jak wybieramy rośliny do Twojego ogrodu?

Potrafisz sobie wyobrazić ogród bez roślin? Bo my nie. Często jednak bywa tak, że rośliny są szkołą cierpliwości i pełnię swoich możliwości osiągają dopiero po latach. Nie każdy może sobie pozwolić na to, by na dojrzały ogród czekać dziesięć czy piętnaście lat. Cały urok polega na tym, by ogrodem cieszyć się akurat wtedy, kiedy go potrzebujemy. Pewne chwile już do nas nie wrócą… W wielu przypadkach chcielibyśmy, by prawdziwy ogród – ten pełen bujnej roślinności – towarzyszył nam od razu. Jak ziścić to marzenie? Jeśli poszukujesz ekspertów, a zarazem miłośników roślin, jesteśmy dla Ciebie. Stworzymy dla Ciebie ogród tętniący życiem, […]

Zielone ekrany – sposób na prywatność w ogrodzie

Wiadomo, że zawsze lepiej jest łączyć niż dzielić, ale czasami trzeba się odgrodzić nawet od najprzyjemniejszych sąsiadów. Zielone ekrany to bardzo dyskretna forma stworzenia sobie przyjemnego azylu prywatności. Nie zaburzają ładu przestrzennego, dając widok na uspokajającą i wyciszającą zieleń. Dostarczymy je do Twojego ogrodu w formie gotowej – nie musisz czekać aż wyrosną, efekt zobaczysz od razu. Polecamy je naszym klientom, kiedy szukają natychmiastowych rozwiązań. Stworzą klimat na tarasie i w pergoli, ale równie dobrze sprawdzą się jako sposób na zamaskowanie kompostownika czy koszy na śmieci. Kieruj wzrok tam, gdzie chcesz Sztuka projektowania ogrodu polega na właściwym podkreślaniu jego urody. […]

3 powody, dla których warto zdecydować się na łąkę kwietną

W jednym z poprzednich artykułów pisaliśmy dla Was o tym, jak stworzyć w swoim ogrodzie las, na który nie będziemy musieli czekać dziesięciolecia. Osiągnięcie efektu barwnej kwietnej łąki jest w kontekście oczekiwania na efekty zabiegiem nieco łatwiejszym. Wymaga od nas przede wszystkim zmiany… myślenia. Łąka kwietna zamiast trawnika Uwielbienie dla idealnych trawników święci w ogrodnictwie sukcesy i cieszy się dużą popularnością zwłaszcza wśród miłośników minimalizmu i prostoty. Zieleń nas uspokaja, daje ukojenie, a odpowiednio zadbana murawa wręcz zaprasza do tego, by zdjąć buty i przechadzać się po niej bosą stopą. My również potrafimy docenić wszystkie zalety odpowiednio założonego trawnika (choć […]

Czy w Twoim Wnętrzu Ogrodowym jest miejsce na wielkie drzewa?

W większości z nas pokutuje przekonanie, że na ogród z bujnymi wielkimi drzewami trzeba czekać niemal całe życie. Tymczasem rzeczywistość jest zupełnie inna. Architekci krajobrazu często w projektach ogrodów wykorzystują solitery – bo taka jest ich fachowa nazwa. Drzewa rosną zdecydowanie dużo wolniej niż my się starzejemy. Często, kiedy dysponujemy już czasem i środkami na stworzenie ogrodu, sami mamy już swoje lata na karku. Po co odwlekać radość i korzyści płynące z posiadania imponującego drzewostanu, jeśli możemy mieć je natychmiast? – mówi Jakub Gardner założyciel Jakub Gardner Team. Jak zaaranżować wielkie drzewa w małym ogrodzie? Wielkie drzewo to właściwie gotowy […]

Jak na 3 sposoby rozpoznać rodzaj gleby na działce?

Po co rozpoznawać rodzaj gleby na działce? Zakładanie ogrodu zawsze wiąże się z uprawą gleby, jakąś poprawą jej zasobności i/lub struktury. Rodzaj gleby ma także znaczenie w zakresie gospodarowania wodą opadową. Na glebach ciężkich konieczne będą drenaże terenu, gleby przepuszczalne z reguły wymagają jedynie rozsądnego zaplanowania spadków – czym zajmujemy się w projekcie ukształtowania terenu. Aby rozpoznać rodzaj gleby musimy pobrudzić sobie ręce – rozetrzeć próbkę w palcach i wyczuć strukturę oraz ocenić kleistość poprzez uformowanie wałeczka. Próbę najlepiej wykonać dla wielu próbek w różnych miejscach działki, a także dla gleby nawiezionej. Pierwszy raz opublikowane 20 kwietnia 2013.

Ściółkowanie agrowłókniną lub agrotkaniną – nasze stanowisko oficjalne

Bardzo często w bieżącej pracy jesteśmy zobligowani do przedstawiania naszego zdania w tej sprawie. Często jest to „ognista dysputa” ze zwolennikami kładzenia mat z tworzyw sztucznych. Dlatego teraz przy okazji projektu zieleni przy biurowcu w Krakowie – postanowiliśmy opisać nasze stanowisko „raz a dobrze” .. i w przyszłości móc odsyłać do lektury tego artykułu.

Dlaczego nie trzeba bać się cisa na terenach zieleni?

Cis (Taxus sp.) jest wspaniałą, zimozieloną rośliną o pięknym, głębokim odcieniu zieleni. Poza tym o mocno uniwersalnych wymaganiach (dobrze radzi sobie zarówno w słońcu jak i w cieniu) – w dodatku zdrową (bukszpan od jakiegoś czasu jest zjadany przez wyjątkowo agresywną azjatycką ćmę, o groźnych szkodnikach cisa nie słyszeliśmy). Doskonale sprawdza się w formie naturalnej (zwarte krzewy do 4 m wysokości) jak i żywopłotów ciętych (niskie obwódki i wysokie ściany, formy cięte w kostki, kule i dowolne fantazyjne kształty). Podczas bieżącego zlecenia dostaliśmy zapytanie czy można zamienić cisa na inną roślinę ze względu na możliwość zatrucia tym gatunkiem. Nie jest […]

Ogród współczesny jest pełen…

… bujnej roślinności. Jak zawsze w przestrzeni działają elementy stałe i architektoniczne, porządkują ją, z drzewami tworzą masyw kompozycyjny, na którym wszystko się opiera. To może być wizja architekta, ale ekstremalnie rzadko tak się zdarza, dlatego na nas najczęściej spoczywa ciężar tej odpowiedzialności, dlatego musimy być bardzo uważni względem architektury budynku.. Ale sercem ogrodu zawsze będą rośliny – po to go zakładamy i tym odróżnia się od zwykłego „podwórka” czy „przestrzeni zewnętrznej”. Ogród, garden, garten, jardin, sad, huanwien, niwa, hadida, chardin, kipos… to miejsce do uprawy roślin, w którym człowiek spotyka się z naturą. Tego oczekuje po wyjściu z domu. Życia […]

Czy zielona ściana (i w ogóle rośliny) w sypialni może być niebezpieczna dla zdrowia?

Krótko odpowiadając – nie. Do poszukiwań skłoniło mnie takie właśnie stwierdzenie znalezione w podręczniku nauczania podstawowego z Przyrody (czy też podobnego przedmiotu stanowiącego złożenie biologii i fizyki). Stwierdzenie bardziej mające swoje źródło w wyobraźni niż wiedzy… Rośliny produkują znacznie więcej tlenu w dzień, niż dwutlenku węgla w nocy, więc bilans jest zawsze na plus. O wiele więcej (drastycznie więcej!) CO2 produkujemy my sami podczas snu. Poniżej jeden z ciekawszych artykułów znalezionych w polskiej sieci który dobrze tłumaczy jak to działa:

Jak chwasty wskazują rodzaj gleby?

Większość roślin posiada określone wymagania stanowiskowe – co do wody, gleby i światła. Na stanowiskach sprzyjających rozrastają się bujnie, a tym samym mogą stanowić wskaźnik, za pomocą którego rozpoznamy „co w ziemi piszczy”. Przy okazji – są to też rośliny, które podczas plewienia możemy raczej swobodnie usuwać z rabat i trawników, nie bojąc się, że zniszczymy zamysł projektanta… chyba, że posiadamy ogród naturalistyczny oparty na rodzimych gatunkach.

6 złotych rad i trików przydatnych przed cięciem formowanych żywopłotów

Piękny i zadbany żywopłot, przystrzyżony w czytelną formę to duma i wszechstronna korzyść. Tworzy strukturę całoroczną, bo nawet rośliny tracące liście zachowują swój uformowany kształt. Wymaga jednak sporo pracy, do której nie należy zabierać się bez odpowiedniego zamysłu, narzędzi i przygotowania. Oto kilka podstawowych zasad i rad dla amatorów zielonych parkanów „w kostkę”.

8 roślin najlepszych na zielone żywopłoty

Żywopłoty, czyli strzyżone zielone ściany o różnych wysokościach, pełnią rozmaite funkcje. Jak sama nazwa wskazuje – są to żywe ogrodzenia, za pomocą których oddziela się cały ogród od ulicy bądź sąsiednich działek. Inne zastosowanie to podział ogrodu na mniejsze salony, giardini segreti, miejsca intymne, w których można odpocząć lub bawić się nie niepokojonym przez podglądaczy. Niskie żywopłoty pełnią funkcję borderów – wizualnych obrzeży i obwódek dla rabat czy ścieżek. Praktycznie każda roślina, która dobrze znosi cięcie i dorasta do pożądanej wysokości nadaje się na założenie żywopłotu. Jednak niektóre gatunki wydają się wprost stworzone do tej funkcji i od dziesiątek a […]

Jakie powinno być bezpośrednie otoczenie rezydencji?

Metody na aranżację najbliższej przestrzeni rezydencji są zasadniczo dwie – może być to ogród niski, odsłaniający architekturę lub odwrotnie – proporcjonalny do skali budynku. Wynika to wprost z charakteru właściciela i powinno perfekcyjnie budować atmosferę, w jakiej chcemy żyć na co dzień. Większość rezydencji europejskich otacza raczej zieleń niska, polskie częściej bywają przytulnie wtopione w leśne otoczenie, dla angielskich nie można znaleźć jednej reguły.

Kwitnący cały rok – ogród kwietników i rabat kwiatowych

Ogród, który cały sezon, a nawet w zimie zachwyca bogactwem kolorów wymaga mnóstwo pracy, ale wynagradza wysiłek i koszty bajkową atmosferą życia i radości. Kwiaty, ulotne gwiazdy, wypełniają przestrzeń feerią barw i zapachów, oszałamiając wszystkie zmysły i sprawiają, że każda chwila spędzona w ogrodzie maksymalnie ładuje baterię pozytywną energią życia.

Różaneczniki – kwiaty które rozświetlą najciemniejszy mrok

Co ładnego możemy wsadzić w cienistej części ogrodu? Co urośnie pod dużymi drzewami? Niewiele roślin mogących konkurować pięknem z różanecznikami (po łac. Rhododendron). To krzewy o różnej wysokości – od małych do potężnych – w większości nie zrzucające liści na zimę. Ich kwiaty są zebrane w ciężkich kwiatostanach i mają wyjątkowo intensywne barwy i oszałamiają nas wiosną i wczesnym latem.

Rozarium – róże w roli korony ogrodu

Spośród wszystkich kwiatów to róże od wieków wiodą niekwestionowany prym królowych ogrodów i parków. Cenione za piękne kwiaty oraz niezwykły zapach, dziś występują w tysiącach odmian – o wydłużonym okresie kwitnienia lub zwiększonej odporności na mróz i choroby. Róże zawsze zwracają uwagę każdego, kto odwiedza ogród, zapraszają by podejść, oczarowują i napełniają poetyckim natchnieniem.

Żywe Mury – Galeria Najlepszych Realizacji Ogrodów Wertykalnych

Zielone ściany, ogrody wertykalne, żywe mury, pionowe ogrody… Niezależnie od nazwy efekt takiej realizacji na ścianie budynku, w salonie w domu, na sali konferencyjnej i w biurze, w ekskluzywnym SPA, w holu eleganckiego hotelu, w oranżerii, w palarni, na ogrodzeniu i jako część większego ogrodu… Niezależnie od miejsca – efekt jest piorunujący. Zaskakuje i robi wielkie wrażenie, budzi szacunek dla właściciela i twórcy. To modne i nowoczesne rozwiązanie, bardzo ekologiczne i niezwykle korzystne zdrowotnie. Warto przyjrzeć się najlepszym realizacjom takich ogrodów.

Życiodajne żywe ściany: czy warto założyć ogród wertykalny?

W Polsce ogrody wertykalne to nowość, ale na zachodzie – zwłaszcza we Francji, Anglii i Stanach Zjednoczonych, ta idea jest intensywnie rozwijana od kilkunastu lat. Jednym z najbardziej znanych promotorów i twórców pionowych ścian jest francuski botanik i naukowiec Patrick Blanc. Opracował technologię wytrzymałej konstrukcji naściennej oraz zestaw roślin, które z powodzeniem można sadzić w takich ogrodach. W swoich książkach dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, a tym samym powiększa rosnące grono fanów i twórców zielonych ścian. Ten trend w ogrodnictwie nie jest przypadkowy – zalety zielonych ścian to nie mrzonka, ale udowodnione setkami realizacji realne korzyści zarówno dla inwestorów, […]

Kiedy zielona ściana staje się problemem?

Nikt nie chce brązowej, zdechłej ściany, prawda? Ogród wertykalny, podobnie jak tradycyjny, to twór stworzony z żywych roślin i dzięki nim może wygląda zachwycająco lub odstraszająco. Rośliny cieszą oczy, koją nerwy i obdzielają pozytywną energią tylko jeśli są zdrowe i zadbane. To żywe organizmy, które wymagają opieki i odpowiednich warunków do życia. Jeśli o tym zapomnimy lub zignorujemy ich specyficzne wymagania, piękna wizja o wspaniałej zielonej ścianie może stać się koszmarem spędzającym sen z powiek.

Ogrody wertykalne – czy rośliny mogą rosnąć bez ziemi i do tego w pionie?

Czy rośliny mogą rosnąć bez ziemi? Oczywiście. Ziemia służy roślinom tylko jako mechaniczna forma utrzymania organizmu. Możemy wymienić ją na dowolny zamiennik, taki jak żwir, obojętny keramzyt, wełna mineralna, kieszenie lub po prostu sama mata z filcu. To czego rośliny potrzebują do życia, to woda, słońce, substancje mineralne oraz powietrze (tlen i dwutlenek węgla). Kluczem jest dostarczenie im, zgodnie z prawami Liebiga i Shelforda, każdego z tych elementów we właściwej ilości.

Co oznaczają „p-liczba” i „c-liczba” przy nazwie doniczki / pojemnika?

Literami P i C oznacza się wielkość doniczek, a tym samym – spodziewaną wielkość rośliny.