
Hi-End design – czego możesz się po nas spodziewać?
4 listopada 2021
Teren, nawierzchnie i mała architektura
4 grudnia 2021Rośliny są duszą ogrodu.
Właściwy dobór gatunkowy, rodzaje ściółkowania oraz konieczne zabiegi uprawowe.
Zajmiemy się wszystkim, czego potrzebują Twoje rośliny, by bujnie rosły.
Wybierz swoje duże drzewa w katalogu online
Na etapie doboru roślin w koncepcji zapraszamy Cię do zagłębienia się z wybór gatunków jakie Ci proponujemy. Także zachęcamy Cię, abyś sadził od razu jak największe drzewa – po co czekać?
Na potrzeby konsultacji doboru roślin i zaprezentowania Ci naszych propozycji stworzyliśmy Galerię Ogrodową – internetowy katalog roślin. Możesz poznać dzięki niemu najlepsze rosliny do polskich ogrodów a także sprawdzić ceny egzemplarzy drzew różnych (w tym wielkich) rozmiarów.
Szukasz wsparcia przy aranżacji ogrodu?
Zajmujemy się kompleksowo procesem projektowo – wykonawczym. Wypróbuj możliwości naszego zespołu.
Szukasz czegoś innego?
Jesteś profesjonalistą z branży?
Ogród to piękne, zdrowe, a czasami widowiskowe rośliny. Jak je posadzić, by wspaniale się rozwijały i zdrowo rosły? Jak o nie zadbać, żebyśmy mogli cieszyć się ich pięknem jak najdłużej. Dziś porcja wiedzy na temat roślin w ogrodzie!

Dobór gatunkowy
Kojarzysz ogrody, w których rośliny wchodzą na siebie jakby tłoczyły się w kolejce? Tłoczą się – po światło i wodę. Albo kompozycje, od których odwraca się wzrok – chociaż widok zieleni powinien zawsze koić? Zbyt kontrastowe, zbyt monotonne, albo sprawiające wrażenie „nie na miejscu” lub „niezdrowych”… My naprawdę Kochamy rośliny. I dobieramy je bardzo uważnie. Bo to one tworzą atmosferę ogrodu. Związek Szkółkarzy Polskich sklasyfikował w ramach swoich katalogów prawie 9 tyś różnych roślin – odmian i gatunków. Realnie dostać można ponad 15 tyś. Różnią się one mniej lub bardziej od siebie – a znajomość i wykorzystanie tych różnic – ma fundamentalne znaczenie. Tak od razu jak i parę lat po posadzeniu.Ściółkowanie
Co będzie na ziemi pod roślinami? Kora? Mulcz? Żwir? Piasek? ..chwasty? Jaką powierzchnię zajmie trawnik? Łąka kwietna? „Powierzchnia biologicznie czynna” – trudny, ale czytelny termin. Staramy się, by było jej zawsze jak najwięcej. W zależności od rodzaju rośliny i sposobu jej rozrastania się (z punktu – korzenia, lub rozłogowo – z sieci korzeni) – różne są sposoby ściółkowania – a ich dobór ma fundamentalne znaczenie dla jakości nasadzeń w kolejnych latach. Zajmujemy się tym z adekwatną uwagą.

Zabiegi uprawowe
Jaką glebę masz na działce? Jaką ma strukturę, jaką kwasowość, czy jest żyzna? Jaka gleba będzie tam w momencie wyjścia ekip budowlanych i wejścia ekip ogrodniczych? Czy rośliny będą w tym dobrze rosnąć? Czy polubią te warunki, czy też trzeba im stworzyć nowe? A może w ogóle nie ma warunków zastanych i od początku tworzymy je od zera? Co jeśli warunki są tragiczne, a bardzo chcemy mieć w ogrodzie konkretne gatunki i odmiany o wyjątkowej dekoracyjności? Określamy precyzyjnie co zrobić, aby wszystko rosło możliwie jak najbujniej.Zielone ściany
Mamy duże doświadczenie w zakładaniu takich ogrodów - w pionie. I to świetna opcja, gdy w poziomie nie ma wolnej przestrzeni na rośliny. Zielona ściana pokrywa całą powierzchnię roślinnością. Ma swój system automatycznego nawadniania i wymaga nie więcej uwagi niż tradycyjne nasadzenia. Jeśli jest tworzona wewnątrz budynku - w domu czy w firmie, trzeba ją sztucznie doświetlać. To oryginalna i bardzo nowoczesna forma ogrodowa, wobec której nie da się przejść obojętnie. Jeśli tylko jest zadbana - zawsze robi duże i pozytywne wrażenie.

Ogrody wertykalne
To szersza kategoria niż zielone ściany - ogród wertykalny to wszelkie formy roślinności w pionie. Przede wszystkim pnącza na trejażach czy panelach (tu nowy i ciekawy produkt - gotowe ekrany przerośnięte bluszczem, dające natychmiastowe zasłonięcie na wysokość 2 metrów). Także donice podwieszane lub ustawiane na specjalnych stelażach - tworzące parawany z roślin, które są ciekawą formą architektoniczną i mogą np. dzielić od siebie przestrzenie o różnym przeznaczeniu.Zielone dachy i elewacje
Żywe fasady - czy to jako pnącze, czy np. system donic montowanych na każdym piętrze czy też w technologii zielonej ściany - w każdym przypadku przynosi podstawową korzyść - tak samo jak zielone dachy - kompensujemy powierzchnię "wyrwaną" naturze. A poza świetnym efektem wizualnym - mają też wymiar izolacyjny i gospodarują wodę opadową. Same plusy. Wreszcie - na stosunkowo niewielkiej przestrzeni dachu można założyć naprawdę świetny ogród, z drzewami, kuchnią ogrodową, plażą, jacuzzi... tylko wytrzymałość stropu jest ograniczeniem.