logo-Jakub-Gardner-projektant-zagospodarowania-terenu-kolor-500logo-Jakub-Gardner-projektant-zagospodarowania-terenu-kolor-500logo-Jakub-Gardner-projektant-zagospodarowania-terenu-kolor-500logo-Jakub-Gardner-projektant-zagospodarowania-terenu-kolor-500
  • OFERTA
  • Blog i Publikacje
  • Projekty i realizacje
  • KONTAKT
Zadzwoń teraz
✕
Rośliny… i wszystko, czego trzeba, żeby bujnie rosły
22 listopada 2021
Wyposażenie i struktury ozdobne
15 grudnia 2021

Teren, nawierzchnie i mała architektura

Opublikowane przez Sabina Misiarz - Filipek o 4 grudnia 2021
Kategorie
  • Produkty
Tagi

Począwszy od ukształtowania terenu, poprzez strefę wjazdu i drogi, nawierzchnie, tarasy i patia a skończywszy na pergoli czy stawie kąpielowym – nowoczesny ogród to układanka składająca się z wielu elementów. Wybierzemy je dla Ciebie i ułożymy we właściwym porządku! 

 

 


Zastanawiasz się, jakie sprzęty i produkty dobrać do swojej przestrzeni ogrodowej? Chcesz mieć pewność, że to, co planujesz, zmieści się, zachowując wygodną komunikację? Skorzystaj z konsultacji Doradcy Zakupowego. Od kilkunastu lat zbieramy doświadczenie, obserwując, jak różne materiały i produkty od konkretnych producentów zachowują się w toku użytkowania oraz pod wpływem warunków atmosferycznych w Polsce. Chętnie podzielimy się z Tobą tą wiedzą.

 

Skorzystaj z usługi Doradcy Zakupowego

Kiedyś ogród kojarzył się głównie z roślinami. Dziś planując go mamy zwykle na myśli przemyślaną przestrzeń, w której może znaleźć się sauna, jacuzzi czy pergola tworząca przyjemny zakątek. Całość jest doskonale z sobą skomunikowana, podzielona na funkcjonalne przestrzenie, w których realizujemy różne aktywności - wypoczywamy, biesiadujemy lub uprawiamy sport.
Teren, nawierzchnie i mała architekturaTeren, nawierzchnie i mała architektura

Ukształtowanie terenu

Duże różnice wysokości? Nie ma problemu. Im większe - tym większa rozmaitość, atrakcyjność i wyzwanie. Kochamy te tematy. Planujemy ukształtowanie terenu na działce, tak aby uzyskać maksymalną funkcjonalność, odprowadzić wodę opadową od budynków i zmaksymalizować efekt estetyczny. Szczegółowe projekty wysokościowe - wg naszego autorskiego - ale też czytelnego dla wykonawców i geodetów standardu - gwarantują Ci bezpieczeństwo i efektywność wykorzystania powierzchni Twojej działki.

Strefa wjazdu i drogi

Dlaczego tak jest? Dostajemy od Was PZT (Projekty Zagospodarowania Terenu) - i w 95% te przygotowane przez architektów opracowania są 1. niekompletne 2. funkcjonalnie bezużyteczne 3. estetycznie nieprzemyślane... i często 4. nie-do-wykonania. Planujemy cały układ - brama - podjazd - furtka - śmietnik (z bramką dla śmieciarzy - koniecznie!) - podjazd (i zdecydowanie - jeśli się da - podjazd pod same drzwi, żeby nie trzeba było latać z siatami zakupów czy wózkiem z dzieckiem..) - planujemy tak, by osiągnąć max Twojego komfortu.
Teren, nawierzchnie i mała architekturaTeren, nawierzchnie i mała architektura
Teren, nawierzchnie i mała architekturaTeren, nawierzchnie i mała architektura

Tarasy i patia

W ogrodzie są dwie podstawowe formy spędzania czasu - "ruch” i "bezruch". Po ciężkim dniu / tygodniu - bezruch jest wysoko pożądany. A najlepiej uprawia się go na tarasie. A tarasów są dwa rodzaje - słoneczny cienisty. 0 tym więcej w innych punktach - ale ten pierwszy - "przyklejony" do domu. na którym możesz napić się porannej kawy. po południu zjeść obiad z rodziną a wieczorem wypić lampkę wina - to podstawa. Drugi - to ten, który zaprasza Cię do wejścia "w głąb" ogrodu. Zanurzenia się. Spojrzenia z innej perspektywy. Tarasy i patia "robią dobrą robotę".

Rzeźba ziemi

W ziemi jest taka naturalna monumentalność, która budzi szacunek i poczucie bezpieczeństwa - siłą swojego ciężaru, stabilnością, cierpliwą niezmiennością. Bardzo podobają nam się liczne budowle ziemne (i te będące dziełem natury - i człowieka) - pagórki, wzniesienia, kopce, zagłębienia.. Na przemyślanej rzeźbie ziemi można oprzeć cały charakter ogrodu. Oraz osiągnąć wiele korzyści funkcjonalnych - choćby: osłona od wiatru, sąsiedztwa, stworzenie punktów widokowych. I fajne jest to, że po budowie domu i tak trzeba zająć się wymodelowaniem terenu, zagospodarować urobek z wykopów. Dlaczego by na tym etapie nie wymyślić czegoś oryginalnego?
Teren, nawierzchnie i mała architekturaTeren, nawierzchnie i mała architektura
Teren, nawierzchnie i mała architekturaTeren, nawierzchnie i mała architektura

Komunikacja w ogrodzie

Do wszystkich "atrakcji", które wymyślisz i które zaplanujemy w ogrodzie, trzeba wygodnie dojść. Nawierzchnie i trakty komunikacyjne mają także istotne znaczenie kompozycyjne, mogą zapraszać do spaceru w określonym kierunku, ogniskować wzrok albo odwracać uwagę. Niebagatelne znaczenie mają także nawierzchnie techniczne, dzięki którym przedostaniemy się do wnętrza szerokich rabat, albo wygodnie wyjedziemy kosiarką ze schowka, odprowadzimy do niego rowery, czy po prostu suchą stopą i "nieodpowiednim" obuwiu obejdziemy dom dookoła.

Altana z kuchnią ogrodową

Schodzi się rodzina czy przyjaciele, albo we dwójkę.. w południe, wieczorem, w ciepły letni dzień, gdy aż zbrodnią jest siedzieć w domu.. Grillowana rybka i warzywa, duży wygodny blat, żeby wszystko przygotować + zlew z bieżącą wodą, żeby nie biegać do domu + mała lodóweczka z zestawem aperitifów + chłodna szafka na wino + ... co jeszcze byłoby w Twojej idealnej kuchni w ogrodzie? Piec do pizzy? Wędzarnia? To jest "obiekt", który najbardziej urzeczywistnia ideę (bardzo komfortowego) "życia w ogrodzie".
Teren, nawierzchnie i mała architekturaTeren, nawierzchnie i mała architektura
Teren, nawierzchnie i mała architekturaTeren, nawierzchnie i mała architektura

Zadaszenia

W Polsce dużo pada. Słońce też potrafi dokuczyć. Dlatego chcąc zwiększyć ilość godzin na świeżym powietrzu warto zadaszyć miejsca spędzania czasu. Wybór jest duży - od mniej i bardziej tradycyjnych parasoli, przez nowoczesne zacieniacze, popularne ostatnio żagle, przez rozwijane markizy i rolety rzymskie, po "twarde dachy" (które w naszym kraju muszą być na tyle solidne aby wytrzymać ciężar śniegu zimą) oraz wolnostojące żagle samozwijające się powyżej 5 stopnia w skali Beauforta.

Pergole

Możesz myśleć o pergolach jak o funkcjonalnych podporach na pnącza, ale warto też docenić ich wagę estetyczną. Tworzą one stały (całoroczny), architektoniczny szkielet ogrodu - a to ma niebagatelne znaczenie dla oryginalności przestrzeni, poczucia bezpieczeństwa. Pergole w nieoczywisty sposób dzielą ogród na strefy, które częściowo przysłonięte zapraszają do spaceru, wprowadzają element tajemniczości i zagadkowości. A jak przyjemnie pospacerować w ciepły wiosenny dzień w cieniu kwitnącej wisterii? Magia, czysta magia.
Teren, nawierzchnie i mała architekturaTeren, nawierzchnie i mała architektura
Teren, nawierzchnie i mała architekturaTeren, nawierzchnie i mała architektura

Staw kąpielowy

Świetna alternatywa do basenu - kosztuje tyle samo (zbiornik kąpielowy) może wyglądać dokładnie jak basen (formalny kształt, wyłożony folią, z przeciwprądem i fajnym oświetleniem) ale woda jest filtrowana wyłącznie naturalnymi metodami - bez chloru, więc nie śmierdzi. Ale bynajmniej nie jest to łatwa technologia. Zasada oczyszczania wody jest podobna jak w akwariach, z tym że do stawu może przylecieć stado kaczek, zwiększyć błyskawicznie poziom fosforu w wodzie ... a roślinność, system filtracji i złoża mineralne mają sobie z tym poradzić. Nie jesteśmy projektantami stawów kąpielowych, ale pracujemy ze światowej klasy specjalistami i często wkomponowujemy staw w ogród.
Podziel się

Zobacz podobne

12 grudnia 2022

Co na rozgrzewkę? Przewodnik po źródłach ciepła do ogrodu


Czytaj więcej
19 lipca 2022

Powitanie Lata 9. VII 2022 – relacja z wydarzenia


Czytaj więcej
27 grudnia 2021

Przeliczenia i bilanse


Czytaj więcej
22 grudnia 2021

Sieci ogrodowe


Czytaj więcej

Comments are closed.

SZYBKI KONTAKT

Ogrody: 535 73 73 61


wyślij wiadomość


Pergole: 570 770 835


wyślij wiadomość

  • Nasz PROFIL
  • BLOG i Publikacje
  • PRACA i współpraca
  • Biblioteka Architekta
  • Mapa strony
  • Polityka Prywatności
✕







    Zapisz się

    do inspirującego biuletynu:




    NASZA AKTYWNOŚĆ SPOŁECZNA:

    Organizacja Ogrodów Polskich

    Organizacja Ogrodów Polskich

    (c) Jakub 'Gardner' Myśliwiec 2012
      Zadzwoń teraz