logo-Jakub-Gardner-projektant-zagospodarowania-terenu-kolor-500logo-Jakub-Gardner-projektant-zagospodarowania-terenu-kolor-500logo-Jakub-Gardner-projektant-zagospodarowania-terenu-kolor-500logo-Jakub-Gardner-projektant-zagospodarowania-terenu-kolor-500
  • OFERTA
  • Blog i Publikacje
  • Projekty i realizacje
  • KONTAKT
Zadzwoń teraz
✕
Chcesz mieć prawdziwy las? Zobacz, ile to kosztuje
21 października 2021
Hi-End design – czego możesz się po nas spodziewać?
4 listopada 2021

Mury betonowe – jak je zaaranżować, co wziąć pod uwagę?

Opublikowane przez Sabina Misiarz - Filipek o 29 października 2021
Kategorie
  • Produkty
Tagi

Surowy beton to materiał, który cieszy się wielką popularnością. Jest modny zarówno jako element aranżacji wnętrz jak i ogrodów. Sprawdza się na ścianach pionowych (elewacja, ogrodzenie) i poziomych (tarasy, podjazdy, podłogi). Ze względu na jego wytrzymałość stosujemy go do zadań specjalnych. W zależności z jakim materiałem go zestawimy możemy osiągnąć efekt surowy, industrialny lub cieplejszy, naturalny. 

Czy mury oporowe mogą być elementem nowoczesnej aranżacji ogrodu? 

Jak się za nie zabrać i ile kosztują?

 

Beton jako element budowlany

 

Różnica poziomów na działce to zawsze wyzwanie dla projektanta ogrodów. W artykule dotyczącym głazów pisaliśmy o jednym ze stosunkowo prostych i efektownych sposobów na ukształtowanie działki. Dzisiaj prezentujemy temat nieco bardziej złożony: mury oporowe, ściany czy elementy ogrodzeń z betonu to poważne przedsięwzięcia budowlane

 

Wymagają pozwolenia na budowę, a maksymalna wysokość muru to 2,2 metra. Mur oporowy dodatkowo wymaga drenażu, aby nie gromadziła się za nim woda. Jego wykonanie warto powierzyć doświadczonej ekipie. Jeśli poszukujesz dobrych rozwiązań dla swojej wymagającej działki, chętnie doradzimy, czy mury oporowe spełnią swoje zadanie, zaprojektujemy je oraz zadbamy, by zostały odpowiednio wykonane.

 

Beton jako materiał dekoracyjny

 

Jako doświadczeni projektanci zadbamy, by wszystkie elementy w Twoim ogrodzie tworzyły spójną całość. Beton może pełnić funkcje dekoracyjne. Na tarasie doskonale sprawdzą się wielkoformatowe płyty, które nadają mu minimalistycznego lecz eleganckiego chaakteru. Bardzo praktycznym, uniwersalnym i popularnym rozwiązaniem są donice z surowego betonu. Ich prostota nie odwraca uwagi od samych roślin. Jeśli w ogrodzie znajdują się inne elementy betonowe, donice mogą być świetnym niezobowiązującym nawiązaniem.

 

Jeśli chcemy zachować konsekwencję oraz podkreślić nowoczesny, industrialny charakter budynku, możemy zdecydować się na okładzinę elewacyjną z betonu. Wygląda nietuzinkowo oraz pozwala na ciekawe połączenie z drewnem.

 

Jaki materiał dobrać do surowego betonu?

 

Beton stosowany w formie murów czy ogrodzeń warto łączyć z równie surowymi elementami metalowymi. Tego typu stylowe wykończenia podkreślają nowoczesną architekturę domu oraz symetryczną bryłę ogrodu. Jeśli chcemy podkreślić industrialny charakter betonu zastosujmy zatem elementy ze stali czy aluminium. 

 

Dla osiągnięcia bardziej naturalnego efektu, beton możemy przełamać ciepłym drewnem zastosowanym na elewacji lub na nawierzchniach. Sacrum i profanum, takie zderzenie surowości i betonowego zimna z witalnością roślin czy ciepłem drewna wprowadza ciekawą dynamikę w ogrodzie.

 

Rośliny będą dobrym pomysłem w każdym przypadku. Nie tylko te posadzone w donicach na tarasie. Proponujemy całoroczne pnącza, które pokryją część murów, a dodatkowo pięknie się przebarwią jesienią.

 

Po co stawiamy mury w ogrodzie?

 

Mur jako element budowlany zawsze wynika z czegoś. Najczęściej jest to zmiana poziomów na działce – mur chroni ziemię przed osuwaniem się i pozwala okiełznać wymagającą przestrzeń. Każdy mur w ogrodzie to bardzo wyraźne odcięcie różnych przestrzeni. Może spełniać podobną funkcję jak ściana w domu: oddziela, zaznacza krawędzie, a jednocześnie staje się przestrzenią, w której możemy zaaranżować coś nowego, np. kuchnię ogrodową, czy piec do pizzy. Wyznaczy nam wtedy ramy np. kuchni w ogrodzie, salonu czy miejsca do wypoczynku. Może się o niego oprzeć altana. Stanowi barierę wizualną i dźwiękową. To bardzo silny wyznacznik stref. Jeśli chcemy zastosować mur wyłącznie jako przesłonę, warto rozważyć nieco prostsze oraz mniej kosztowne rozwiązania.

 

Ile kosztują mury oporowe?

 

Dużo – ważna jest klasa betonu, im wyższa tym lepsze ma parametry. Na sam materiał składa się min. cement, kruszywo i stal zbrojeniowa, należy wziąć pod uwagę transport i odpowiednie maszyny. By beton był ładnie wylany, trzeba zwrócić uwagę na dobrej jakości nowe szalunki. I oczywiście koszt samej ekipy wykonawczej. Pamiętajmy, że płacimy nie tylko za część, która wystaje ponad grunt, ale również za fundamenty, które w zależności od wysokości muru mogą mieć znaczną głębokość. W niektórych wypadkach do kwoty samego wykonania dochodzą jeszcze koszty administracyjne związane z pozwoleniem na budowę i projektem konstruktorskim i architektonicznym.

 

Tak, brzmi jak skomplikowany i długi proces. Ale z drugiej strony efekt estetyczny  jest niezastąpiony. Beton nie bez powodu jest uwielbiany w architekturze od wieków. Dzięki swoim właściwościom jest materiałem wytrzymałym, trwałym i odpornym.

 


Zastanawiasz się, jakie sprzęty i produkty dobrać do swojej przestrzeni ogrodowej? Chcesz mieć pewność, że to, co planujesz, zmieści się, zachowując wygodną komunikację? Skorzystaj z konsultacji Doradcy Zakupowego. Od kilkunastu lat zbieramy doświadczenie, obserwując, jak różne materiały i produkty od konkretnych producentów zachowują się w toku użytkowania oraz pod wpływem warunków atmosferycznych w Polsce. Chętnie podzielimy się z Tobą tą wiedzą.

 

Skorzystaj z usługi Doradcy Zakupowego

Podziel się

Zobacz podobne

12 grudnia 2022

Co na rozgrzewkę? Przewodnik po źródłach ciepła do ogrodu


Czytaj więcej
19 lipca 2022

Powitanie Lata 9. VII 2022 – relacja z wydarzenia


Czytaj więcej
27 grudnia 2021

Przeliczenia i bilanse


Czytaj więcej
22 grudnia 2021

Sieci ogrodowe


Czytaj więcej

Comments are closed.

SZYBKI KONTAKT

Ogrody: 535 73 73 61


wyślij wiadomość


Pergole: 570 770 835


wyślij wiadomość

  • Nasz PROFIL
  • BLOG i Publikacje
  • PRACA i współpraca
  • Biblioteka Architekta
  • Mapa strony
  • Polityka Prywatności
✕







    Zapisz się

    do inspirującego biuletynu:




    NASZA AKTYWNOŚĆ SPOŁECZNA:

    Organizacja Ogrodów Polskich

    Organizacja Ogrodów Polskich

    (c) Jakub 'Gardner' Myśliwiec 2012
      Zadzwoń teraz