Budując ścianę zieleni, staramy się imitować nasadzenia naturalne, tj. sprawić wrażenie lasu lub zagajnika. Aby to osiągnąć, sadzimy rośliny w nierównomiernej i rozstrzelonej rozstawie, ale w taki sposób, żeby z perspektywy obserwatora zachodziły na siebie, tworząc w miarę nieprzeniknioną ścianę zieleni.
Taka metoda powoduje, że musimy mieć stosunkowo dużo miejsca “na szerokość” od granicy działki. Gdybyśmy chcieli teoretycznie określić, ile roślin potrzebujemy, aby stworzyć taką ścianę, możemy przyjąć, że rośliny posadzimy w 2 – 3 rzędach, w odległości 3 m od siebie (a następnie rozciągniemy to na szerokość).
Czyli na każde 100 mb granicy działki będziemy potrzebować ok. 80-85 drzew. A “rozstrzał sadzenia” od granicy działki wyniesie ok 8 – 10 m.
Na tak zaprojektowany pas drzew potrzebujemy zatem co najmniej 8 – 10 m od granicy działki. Jeśli dysponujemy nieco większą przestrzenią, np. ok 15 m, to możemy sobie pozwolić na jeszcze ciekawszy i bardziej naturalny efekt. Dodatkowa przestrzeń pozwoli zgubić rzędowy charakter nasadzeń i co jakiś czas wybiec jednym lub kilkoma drzewami do przodu, dając wrażenie “jakby natura sama to wysiała”.
Najlepszy efekt, biorąc pod uwagę naturalność kompozycji, daje pomieszanie wielkości – najlepiej posadzić 60% dużych, 30% znaczących i 10% imponujących roślin. Jak to się przekłada na budżet?
Wszystkie wyceny opieramy o polskie szkółki roślin – ceny roślin w szkółkach niemieckich czy holenderskich bywają nawet o 100% wyższe. Cena za posadzenie pozostanie taka sama, lecz wzrastają koszty transportu. Możemy przyjąć, że wszystkie powyższe kalkulacje dotyczą Polski. W przypadku zachodnich producentów będą dwa razy wyższe.
Duże drzewa są dobrem bardzo ekskluzywnym, ponieważ duży materiał w ostatnich latach bardzo się wyczerpuje. W związku z tą sytuacją, możemy się spodziewać, że ceny dużych egzemplarzy drzew jeszcze wzrosną.
Zastanawiasz się, jakie sprzęty i produkty dobrać do swojej przestrzeni ogrodowej? Chcesz mieć pewność, że to, co planujesz, zmieści się, zachowując wygodną komunikację? Skorzystaj z konsultacji Doradcy Zakupowego. Od kilkunastu lat zbieramy doświadczenie, obserwując, jak różne materiały i produkty od konkretnych producentów zachowują się w toku użytkowania oraz pod wpływem warunków atmosferycznych w Polsce. Chętnie podzielimy się z Tobą tą wiedzą.