Odległości od granic działki: Altanka, składzik, wiata i inne budynki gospodarcze: nie za blisko ogrodzenia
19 lutego 20136 złotych rad i trików przydatnych przed cięciem formowanych żywopłotów
24 lutego 2013Żywopłoty, czyli strzyżone zielone ściany o różnych wysokościach, pełnią rozmaite funkcje. Jak sama nazwa wskazuje – są to żywe ogrodzenia, za pomocą których oddziela się cały ogród od ulicy bądź sąsiednich działek. Inne zastosowanie to podział ogrodu na mniejsze salony, giardini segreti, miejsca intymne, w których można odpocząć lub bawić się nie niepokojonym przez podglądaczy. Niskie żywopłoty pełnią funkcję borderów – wizualnych obrzeży i obwódek dla rabat czy ścieżek. Praktycznie każda roślina, która dobrze znosi cięcie i dorasta do pożądanej wysokości nadaje się na założenie żywopłotu. Jednak niektóre gatunki wydają się wprost stworzone do tej funkcji i od dziesiątek a nawet setek lat są z powodzenie wykorzystywane przez najlepszych ogrodników.
Żywopłoty są także wspaniałą metodą na odcięcie części ogrodu przeznaczonej dla spędzania czasu przez człowieka od części dzikiej. Projekt ogrodu nowoczesnego może uwzględniać takie nasadzenia jak lasy kieszonkowe Miyawaki, które nie każdemu muszą się podobać, zwłaszcza zimą i jesienią. Kiedy odetniemy się od nich żywopłotem wrażenie jest o niebo lepsze i wrażliwy obserwator spokojniejszy.
Bukszpan wieczniezielony – Buxus Sempervirens
Bukszpan to najpopularniejszy kanon obwódek i węzłów, ale nadaje się też na żywopłoty do 1,5 metra wysokości. To piękne, gęste i uległe w fantazyjnym cięciu rośliny, dekoracyjne cały rok, ale też cały rok wymagające troski. Dobrze rosną szczególnie w cieniu i zaciszu.
Grab pospolity – Carpinus betulus
To historyczny i współczesny sztandar żywopłotowy, doskonały na ogrodzenia, chroni przed wiatrem i śniegiem. Rośnie wolno, udaje się na każdej glebie niezależnie od zacienienia, świetnie się zagęszcza pod warunkiem regularnego cięcia pobudzającego, jesienią przebarwia na jasno-złoto i trzyma liście do wiosny.
Buk zwyczajny – Fagus silvatica
Podobnie jak grab utrzymuje liście do wiosny i jest niezwykle wdzięcznym i szlachetnym drzewem żywopłotowym, na szpalery do 5 metrów wysokości. Zimą widać stalowoszare gałęzie, niezwykle dostojne. Rośnie w cieniu i w słońcu. Odmiana 'Atropunicea’, która ma purpurowo czerwone liście wygląda niezwykle efektownie i z powodzeniem jest stosowana samodzielnie lub jako przerywnik dla zielonej ściany.
Żywotnik – Thuja
To rośliny chyba najpopularniejsze w Polsce. Odmiany żywotnika zachodniego (T. occidentalis) takie jak 'Brabant’, 'Columna’ czy 'Smaragd’ są wieczniezielone, rosną bardzo szybko i są tanie w zakupie. Można także założyć ścianę o żółtawym odcieniu z odmian 'Wareana Lutescens’, 'Sunkist’ lub 'Yellow Ribbon’. Są to rośliny dość wrażliwe na warunki miejskie, wymagają słońca i stałej, umiarkowanej wilgotności podłoża aby były silne i zdrowe.
Ligustr pospolity – Ligustrum vulgare
Niezwykle popularna w Polsce, zwłaszcza w okresie PRLu, roślina żywopłotowa na ściany do 3 metrów. Szybko rośnie w słońcu i w cieniu, w mieście i na słabej glebie, odporny na suszę i mróz. Doskonale nadaje się na tworzenie fantazyjnych kształtów, bramek, kostek i innych brył.
Głóg – Crataegus
Każdy gatunek i odmiana nadaje się na stworzenie żywopłotu, w dodatku są to bardzo odporne i nie wymagające rośliny. Obsypują się białym kwieciem pod koniec wiosny, a potem czerwonymi owocami. Ich sztywne pędy i ostre ciernie sprawiają, że ściana z głogu jest nieprzebytym murem. Jest to także cenna roślina zielarska.
Świerk – Picea
Żywopłoty świerkowe potrzebują więcej miejsca, ale są bardzo silnymi osłonami trwałymi przez cały rok, chroniącymi przed wiatrem i śniegiem. Regularnie cięty doskonale się zagęszcza. Jest wrażliwy na zanieczyszczenia i sól, dlatego lepiej nie sadzić go od ulicy. Nadaje się na wysokie ściany.
Cis – Taxus
Rośnie powoli, ale jest niezwykle szlachetnym i dostojnym krzewem. Ta długowieczna roślina będzie cieszyć wnuki naszych prawnuków. Łatwo poddaje się najbardziej odważnym pomysłom formowania, regeneruje nawet poważne uszczerbki i dlatego od stuleci służy ogrodnikom za wdzięczne tworzywo. Tworzy zwarte, ciemnozielone ściany. Na żywopłoty nadają się zarówno cis pospolity (T.baccata) jak i pośredni (T.media), który rośnie szybciej, a szczególnie silnie rosnące odmiany cisa pospolitego 'Hicksii’ oraz 'Hillii’.
Modrzew – Larix
Niedoceniany, a to niezwykle efektowna roślina iglasta (i niekłująca!), w dodatku dość odporna na warunki miejskie. W sezonie intensywnie jasnozielony, pięknie przebarwia się jesienią na żółto, a w zimie zachwyca ażurową plątaniną jasnobrązowych gałązek. Na żywopłoty świetnie nadają się modrzewie europejski (L. decidua), jak i japoński (L. kaempferi), który szybciej rośnie. Najlepiej udają się na stanowiskach słonecznych.
Który gdzie?
Każda z tych niezwykłych roślin ma swoje cechy unikalne, z punktu widzenia właściciela i użytkownika ogrodu, wady i zalety. Ta krótka lista nie wyczerpuje też oczywiście wszystkich możliwości. Zanim więc obsadzimy nasze płoty zielenią, warto poradzić się fachowca, które rośliny najlepiej sprawdzą się w naszych warunkach i do naszych potrzeb.
Szukasz sprawdzonych produktów do aranżacji ogrodu?
Jeden z naszych talentów to odkrywanie i testowanie najlepszych klocków do budowy ogrodów. Wynikiem naszej pracy są m.in Viven Garden – Salon Wyposażenia Ogrodów (z pergolami, tarasami, oświetleniem, itp.) oraz Galeria Ogrodowa (kolekcja drzew i krzewów).
Pamiętaj, że dobór producenta i konkretnego modelu warto realizować nie tylko z fachowcem w danej specjalizacji, ale także z projektantem, który ma całościowy ogląd na zagospodarowanie Twojej działki. Nie sztuka kupić – trzeba to jeszcze pięknie, mądrze i wygodnie poukładać.
Wypróbuj możliwości naszego zespołu – wysłuchamy Cię i dopasujemy najlepsze rozwiązania do Twoich potrzeb, chętnie zaoferujemy także kompleksową realizację Twojego ogrodu.
Szukasz czegoś innego?