logo-Jakub-Gardner-projektant-zagospodarowania-terenu-kolor-500logo-Jakub-Gardner-projektant-zagospodarowania-terenu-kolor-500logo-Jakub-Gardner-projektant-zagospodarowania-terenu-kolor-500logo-Jakub-Gardner-projektant-zagospodarowania-terenu-kolor-500
  • OFERTA
  • Blog i Publikacje
  • Projekty i realizacje
  • KONTAKT
Zadzwoń teraz
✕
            No results See all results
            Odległości od granic działki: Altanka, składzik, wiata i inne budynki gospodarcze: nie za blisko ogrodzenia
            19 lutego 2013
            Własna pietruszka na zimę. Zioła pełne witamin (e-ogrody)
            21 lutego 2013

            8 roślin najlepszych na zielone żywopłoty

            Opublikowane przez Jakub 'Gardner' Myśliwiec o 20 lutego 2013
            Kategorie
            • Pro
            Tagi
            • 1-2-3 Rośliny Dobór Uprawa

            Żywopłoty, czyli strzyżone zielone ściany o różnych wysokościach, pełnią rozmaite funkcje. Jak sama nazwa wskazuje – są to żywe ogrodzenia, za pomocą których oddziela się cały ogród od ulicy bądź sąsiednich działek. Inne zastosowanie to podział ogrodu na mniejsze salony, giardini segreti, miejsca intymne, w których można odpocząć lub bawić się nie niepokojonym przez podglądaczy. Niskie żywopłoty pełnią funkcję borderów – wizualnych obrzeży i obwódek dla rabat czy ścieżek. Praktycznie każda roślina, która dobrze znosi cięcie i dorasta do pożądanej wysokości nadaje się na założenie żywopłotu. Jednak niektóre gatunki wydają się wprost stworzone do tej funkcji i od dziesiątek a nawet setek lat są z powodzenie wykorzystywane przez najlepszych ogrodników.

             

            Bukszpan wieczniezielony – Buxus Sempervirens

            Bukszpan to najpopularniejszy kanon obwódek i węzłów, ale nadaje się też na żywopłoty do 1,5 metra wysokości. To piękne, gęste i uległe w fantazyjnym cięciu rośliny, dekoracyjne cały rok, ale też cały rok wymagające troski. Dobrze rosną szczególnie w cieniu i zaciszu.

             

            Grab pospolity – Carpinus betulus

            To historyczny i współczesny sztandar żywopłotowy, doskonały na ogrodzenia, chroni przed wiatrem i śniegiem. Rośnie wolno, udaje się na każdej glebie niezależnie od zacienienia, świetnie się zagęszcza pod warunkiem regularnego cięcia pobudzającego, jesienią przebarwia na jasno-złoto i trzyma liście do wiosny.

            Buk zwyczajny – Fagus silvatica

            Podobnie jak grab utrzymuje liście do wiosny i jest niezwykle wdzięcznym i szlachetnym drzewem żywopłotowym, na szpalery do 5 metrów wysokości. Zimą widać stalowoszare gałęzie, niezwykle dostojne. Rośnie w cieniu i w słońcu. Odmiana 'Atropunicea’, która ma purpurowo czerwone liście wygląda niezwykle efektownie i z powodzeniem jest stosowana samodzielnie lub jako przerywnik dla zielonej ściany.

            Żywotnik – Thuja

            To rośliny chyba najpopularniejsze w Polsce. Odmiany żywotnika zachodniego (T. occidentalis) takie jak 'Brabant’, 'Columna’ czy 'Smaragd’ są wieczniezielone, rosną bardzo szybko i są tanie w zakupie. Można także założyć ścianę o żółtawym odcieniu z odmian 'Wareana Lutescens’, 'Sunkist’ lub 'Yellow Ribbon’. Są to rośliny dość wrażliwe na warunki miejskie, wymagają słońca i stałej, umiarkowanej wilgotności podłoża aby były silne i zdrowe.

            Ligustr pospolity – Ligustrum vulgare

            Niezwykle popularna w Polsce, zwłaszcza w okresie PRLu, roślina żywopłotowa na ściany do 3 metrów. Szybko rośnie w słońcu i w cieniu, w mieście i na słabej glebie, odporny na suszę i mróz. Doskonale nadaje się na tworzenie fantazyjnych kształtów, bramek, kostek i innych brył.

            Głóg – Crataegus

            Każdy gatunek i odmiana nadaje się na stworzenie żywopłotu, w dodatku są to bardzo odporne i nie wymagające rośliny. Obsypują się białym kwieciem pod koniec wiosny, a potem czerwonymi owocami. Ich sztywne pędy i ostre ciernie sprawiają, że ściana z głogu jest nieprzebytym murem. Jest to także cenna roślina zielarska.

            Świerk – Picea

            Żywopłoty świerkowe potrzebują więcej miejsca, ale są bardzo silnymi osłonami trwałymi przez cały rok, chroniącymi przed wiatrem i śniegiem. Regularnie cięty doskonale się zagęszcza. Jest wrażliwy na zanieczyszczenia i sól, dlatego lepiej nie sadzić go od ulicy. Nadaje się na wysokie ściany.

            Cis – Taxus

            Rośnie powoli, ale jest niezwykle szlachetnym i dostojnym krzewem. Ta długowieczna roślina będzie cieszyć wnuki naszych prawnuków. Łatwo poddaje się najbardziej odważnym pomysłom formowania, regeneruje nawet poważne uszczerbki i dlatego od stuleci służy ogrodnikom za wdzięczne tworzywo. Tworzy zwarte, ciemnozielone ściany. Na żywopłoty nadają się zarówno cis pospolity (T.baccata) jak i pośredni (T.media), który rośnie szybciej, a szczególnie silnie rosnące odmiany cisa pospolitego 'Hicksii’ oraz 'Hillii’.

            Modrzew – Larix

            Niedoceniany, a to niezwykle efektowna roślina iglasta (i niekłująca!), w dodatku dość odporna na warunki miejskie. W sezonie intensywnie jasnozielony, pięknie przebarwia się jesienią na żółto, a w zimie zachwyca ażurową plątaniną jasnobrązowych gałązek. Na żywopłoty świetnie nadają się modrzewie europejski (L. decidua), jak i japoński (L. kaempferi), który szybciej rośnie. Najlepiej udają się na stanowiskach słonecznych.

             

            Który gdzie?

            Każda z tych niezwykłych roślin ma swoje cechy unikalne, z punktu widzenia właściciela i użytkownika ogrodu, wady i zalety. Ta krótka lista nie wyczerpuje też oczywiście wszystkich możliwości. Zanim więc obsadzimy nasze płoty zielenią, warto poradzić się fachowca, które rośliny najlepiej sprawdzą się w naszych warunkach i do naszych potrzeb.

            Podziel się

            Zobacz podobne

            27 stycznia 2023

            Kompendium wiedzy o wannach spa z hydromasażem / ogrodowych jacuzzi / Sundance Spas


            Czytaj więcej
            12 grudnia 2022

            Co na rozgrzewkę? Przewodnik po źródłach ciepła do ogrodu


            Czytaj więcej
            24 października 2022

            Kalkulator ziemi i keramzytu w donicach


            Czytaj więcej
            13 października 2022

            Relacja z WAK 2022


            Czytaj więcej

            Comments are closed.

            SZYBKI KONTAKT

            Ogrody: 535 73 73 61


            wyślij wiadomość


            Pergole: 570 770 835


            wyślij wiadomość

            • profil | O NAS
            • BLOG i Publikacje
            • PRACA i współpraca
            • Biblioteka Architekta
            • Mapa strony
            • Polityka Prywatności
            ✕







              Zapisz się

              do inspirującego biuletynu:




              NASZA AKTYWNOŚĆ SPOŁECZNA:

              Organizacja Ogrodów Polskich

              Organizacja Ogrodów Polskich

              (c) Jakub 'Gardner' Myśliwiec 2012
                Zadzwoń teraz
                          No results See all results