Zostaliśmy oficjalnym dystrybutorem pergoli Renson
4 lutego 2020Pergola Renson Algarve
6 marca 2020Jeśli jesteś zainteresowany zamówieniem produktów Renson, potrzebujesz dodatkowego wsparcia lub informacji:
- zapraszamy do kontaktu z opiekunem w Viven Garden
- przejrzyj modele pergoli Renson w katalogu Viven Garden
- porównaj pergole Renson z pergolami innych producentów w naszym Wielkim Porównaniu
- pliki techniczne, modele i inne pomocne narzędzia znajdziesz w Bibliotece Renson pliki dla projektantów
Podstawowe informacje o pergoli Renson Camargue:
Camargue to flagowy model firmy Renson i polecamy go do większości realizacji w naszym kraju. Przede wszystkim ze względu na jego wytrzymałość na obciążenie śniegiem – wynosi 200 kg/m2 dachu przy rozmiarze 4 x 6 m – co czyni zadaszenie całorocznym. Żaden inny producent nie oferuje takiego parametru – a to pozwala nam w polskich warunkach pozostawić zimą pergolę zamkniętą, korzystać z niej w cieplejsze dni (zwłaszcza po zamontowaniu ogrzewania) lub potraktować jako bezpieczny zimowy schowek na meble, ozdoby i sprzęty ogrodowe.
Design produktu jest minimalistyczny, zarówno w wersji „czystej” (sam dach) jak i w pełni wyposażonej (różnorodne opcje zamknięcia ścian są zintegrowane z konstrukcją i łączone bez widocznych śrub). Rolety Fixscreen całe chowają się w profilach belek poziomych a prowadnice w słupach. Rury odpływowe dla wody opadowej ukryte są we wnętrzu kolumn. Silnik lameli jest bardzo cichy i ukryty w profilu belki poziomej.
Zobacz video jakie korzyści oferuje Ci pergola Camargue.
Każda pergola jest produkowana na wymiar, co do milimetra. Pergole można łączyć po kilka razem, aby zadaszyć większą przestrzeń, a jeden moduł może mieć standardowo maksymalne wymiary 6.2 m długości i 4.5 m szerokości. Możliwe jest zamówienie długości (wymiar Pivot) do 7 m, po indywidualnej weryfikacji warunków montażowych.
Rozwinięciem modelu jest Camargue Skye, w którym dach dodatkowo możemy zsunąć na bok.
Maksymalna wysokość przejścia to 2.8 m (choć można ją powiększać przez wydłużanie kolumn – do 3 lub 4 m) ale sugerujemy ograniczać się do wysokości 2.6 m ze względu na maksymalny wymiar paneli Loggia. Przy wysokości powyżej 3 m Renson sugeruje montaż do ściany lub połączenie z kolejnym modułem w celu usztywnienia.
Istotną korzyścią jaką daje model Camargue jest możliwość etapowej rozbudowy. Wszystkie elementy wyposażenia mogą zostać zamontować w dowolnym momencie. Po podaniu numeru seryjnego wystarczy określić jakie elementy zamawiamy i zostaną wyprodukowane na wymiar. Oznacza to, że w pierwszym etapie możemy zamówić samą konstrukcję zadaszenia w kolejnych latach sukcesywnie ją doposażać.
Jakość produktu:
Musimy przyznać, że model Camargue jest zdecydowanie najlepszą, a nawet bezkonkurencyjną pergolą w swojej kategorii (aluminiowych konstrukcji z dachem lamelowym). Belgowie są z niej bardzo dumni i inwestują od wielu lat potężne środki i zaangażowanie rzeszy ludzi w ciągłe udoskonalanie produktu. Stale starają się podnosić parametry wytrzymałościowe – na wiatr (w Camargue do 160 km/h), zalegający śnieg czy prędkość odprowadzania wody (150 l/m2/h).
Ciekawostka – podczas uzyskiwania certyfikatu Miami Dade (amerykańskie testy podatności na huragany) Renson zniszczył 18 pergoli Camargue.
Ten sprzęt jest przystosowany do codziennego użytku w najtrudniejszych warunkach panujących w przeróżnych zakątkach całego naszego globu – zachowując przy tym smukłą proporcję i minimalistyczny wygląd.
Procedury instalacyjne i montażowe są rozpisane w najdrobniejszych szczegółach, a w związku z ciągłym rozwojem produktu – stale aktualizowane. Jako montażyści i sprzedawcy musimy uczestniczyć w regularnych szkoleniach, które gwarantują poprawny montaż. W trakcie bieżącej pracy i podczas takich szkoleń dzielimy się z producentem swoimi doświadczeniami z placu budowy i pomagamy tym samy w udoskonalaniu produktu. Ekipa Renson bardzo ceni sobie te informacje zwrotne i zbiera je od dealerów i użytkowników z całego świata.
Gwarancja udzielana przez producenta na pergolę Camargue (konstrukcję) wynosi 10 lat. Rejestrując się w Renson i zamawiając coroczną pielęgnację lakieru, możesz przedłużyć standardową 5 letnią gwarancję na powłoki aluminium do 15 lat. Gwarancja na silnik i elementy elektroniczne oraz okna Crystal to 2 lata. Gwarancja na rolety Fixscreen wynosi 5 lat. Zobacz szczegółowy opis warunków gwarancyjnych.
Wyposażenie pergoli i personalizacja:
Pergole Renson są z jednej strony produktem opracowanym w najmniejszych detalach i na poziomie technicznym ustandaryzowanym, z drugiej strony posiadają wiele opcji dopasowania wyglądu i funkcjonalności do indywidualnych potrzeb. Jeśli chcesz – możesz samodzielnie stworzyć wizualizacje dla siebie za pomocą narzędzia Renson Outdoor Configurator.
Zapraszamy jednak do kontaktu – naszą rolą jest doradzić Ci i pomóc poprawnie skonfigurować model pod Twoje wymagania i sytuację na działce, pokazać próbki, dopasować do istniejącej architektury.
Kolorystyka:
Rama pergoli może być pomalowana na dowolny kolor RAL, choć sugerujemy kolory standardowe Renson (dostępne bez dopłat).
Powłoki występują w 3 wariantach. Możesz zdecydować się na opcję teksturowaną (texture), a dla lameli – matową (matt) lub z połyskiem (glossy).
Lamele pergoli mogą być w tym samym kolorze co rama lub innym, mogą być także wykończone jedną z 3 imitacji drewna (wooddesign).
Tkaniny Fixscreen wykonane są z włókna szklanego tkanego w sposób umożliwiający osiągnięcie różnorodnych efektów zakresie kolorystyki, przejrzystości i przepuszczalności światła.
Panele Loggia mogą być wykonane z z drewna cedrowego, aluminium malowanego na dowolny kolor lub z powłoką imitującą drewno.
Zamknięcia ścian:
Drzwi przesuwne Loggiascreen Canvas
Ściana lub balustrada Linius / ściana Linarte
Zasłony zewnętrzne / Firany
Inne opcje personalizacji:
Dodatkowa kolumna
Kolumny cofnięte względem narożników
Wydłużenie kolumn
Oparcie pergoli o ścianę budynku
Oświetlenie Up Down – na belkach zadaszenia
Ważne informacje dla projektantów:
Standardowa nomenklatura opisu:
We wszystkich pergolach stosujemy tą samą metodę opisu belek i słupów. Podstawowe terminy to:
- PIVOT – długość pergoli, opisuje wymiar belki prostopadła do lameli. Na projekcie opisujemy je jako P1 i P2.
- SPAN – szerokość pergoli, opisuje wymiar belki równoległej do lameli. Na projekcie opisujemy jako S1 i S2.
- PASSAGE HEIGTH – wysokość przejścia, to wymiar od stóp montażowych (zawierający grubość stopy) do belki górnej (tym samym Total height – czyli wysokość całkowita, jest wyższa o wysokość belki oraz wychylenie lameli w pozycji otwartej). Może być równy wysokości słupów (kolumn), ale także każdą z kolumn możemy dowolnie wydłużyć lub skrócić. Poszczególne kolumny są opisane jako 1A, 1B, 2A i 2B.
Stopy montażowe dla słupów / kolumn:
Możemy wybrać spośród 3 rodzajów stóp montażowych – widocznych, niewidocznych i wzmocnionych. Generalnie sugerujemy stosowanie stop widocznych, przy równoczesnym wydłużeniu kolumn o wartość wynikającą z technologii nawierzchni tarasowej (taras z desek na legarach, taras wentylowany ceramiczny, etc.). Szczególnie przy wyposażeniu pergoli w szklane drzwi przesuwne oraz ściany linius należy zastosować stopy widoczne a także wzmacniane. Jest to związane z bezpieczeństwem i lepszym usztywnieniem konstrukcji.
Lokalizacja silnika:
Lamele są lekko pochylone od strony silnika w przeciwnym kierunku (możliwe są 2 warianty – jeśli silnik jest przy kolumnie 1B – lamele są pochylone w stronę P1, jeśli silnik jest przy kolumnie 2A – lamele są pochylone w stronę P2).
Odpływ wody zawsze jest od silnika w stronę przeciwną.
Tym samym, planując usytuowanie pergoli przy budynku, należy zawsze lokalizować silnik przy ścianie, a odpływ od budynku na zewnątrz.
Wysokość pergoli:
Standarodwym wymiarem zamówieniowym jest Passage height czyli wysokość przejścia (między podstawą stopy montażowej a dolnym poziomem belki zadaszenia). Tym samym wartość passage height jest wymiarem standardowym dla zamawiania wyposażenia – szklanych drzwi przesuwnych, rolet Fixscreen, ścian Linius i paneli loggia. Sugerujemy, aby utrzymywać tą wartość max. do 2.6m. Jeśli chcesz wydłużyć jedną lub kilka kolumn – możesz skorzystać z opcji wydłużenia, ale ze względu na opcje wyposażenia – nie zmieniaj wartości zamówieniowej passage height.
Pamiętaj, że całkowita wysokość pergoli jest wyższa, a ze względu na obrót lameli i kwestie montażowe – musimy zapewnić jeszcze dodatkowe 37 cm ponad wartość passage heiht.
Miejsce montażu i łączenie w moduły
Pergola może być wolno stojąca, oparta o jedną lub kilka ścian oraz łączona w moduły w różnych konfiguracjach. Podstawą do wyboru najlepszej opcji jest podanie nam powierzchni jaką chcesz zadaszyć oraz lokalizacji względem stron świata. Na tej podstawie doradzimy Ci najkorzystniejszy układ.
Cofnięcie belek / kolumn
Możesz cofnąć kolumny względem narożnika o maksymalnie 25% długości Pivot.
Profile konstrukcyjne
Słupy mają 15 x 15 cm w przekroju. Wysokość belki wynosi 26 cm. Szerokość belki po stronie Span to 15 cm, a po stronie Pivot – 22 cm (poszerzenie wynika z obecności zintegrowanej rynny odpływowej). Istotną przewagą modelu Camargue nad modelami Algarve i Ellice jest przestrzeń wewnątrz profili belek, która umożliwia umieszczenie rolet Fixscreen wewnątrz nich – po zwinięciu żaden element nie jest widoczny.
Wariant obrotu lameli – ochrona przed słońcem vs. wpuszczanie słońca.
Wybór jednego z tych dwóch wariantów rzutuje na 3 konsekwencje. Wybierając opcję Letting light in krócej czekamy po wciśnięciu pilota na wpuszczenie słońca, a kiedy się to stanie – ciągle oglądamy wewnętrzną (czystą stronę lameli i mamy dostęp do LEDów montowanych w lamelach. W wariancie Sunprotection aby wpuścić światło musimy odczekać dłuższy czas, pokaże nam się zewnętrzna (zwykle mniej czysta) strona lameli, a oświetlenie będzie świecić na niebo.
Domyślnym standardem zamówieniowym jest opcja Sunprotection – lamele są obrócone do ochrony przed słońcem, ich pierwszy minimalny obrót zapewnia naturalną wentylację, ale nie wpuszcza światła do środka. W tym wariancie, aby uzyskać oświetlenie doświetlenie wnętrza pod pergolą trzeba je obrócić o ok. 120* (w Krakowie). Opcjonalnie można zamówić opcję Letting light in – w takim wariancie szybie uchylenie lameli o 50-60* spowoduje pełne doświetlenie. Montując w Polsce pergolę dołączoną do ściany budynku sugerujemy skorzystać z 2giej opcji.
Inne dane, informacje oraz ciekawostki:
Montując pergolę przy budynku warto wyposażyć pergolę w szklane lamele Lineo Luce, które będą przepuszczać światło do wnętrza niezależnie od tego, czy pergola jest otwarta czy zamknięta. Maksymalnie można zastosować 5 szklanych lameli w 1 module pergoli (ze względu na ich ciężar).
Jeśli w najbliższym otoczeniu pergoli znajdują się drzewa, które mogą śmiecić pyłkiem, nasionami i liśćmi, sugerujemy zastosowanie opcji Protecto. Jest to specjalna listwa po stronie Pivot, która podnosi się i opuszcza wraz z lamelami i zabezpiecza rynnę odpływową przed zapychaniem się.
Zasilanie pergoli przy pełnym wyposażeniu elektrycznym może być zabezpieczone 14 amperowym bezpiecznikiem. Wyjątek stanowi instalacja belki ogrzewającej, która potrzebuje dodatkowego bezpiecznika – wymaga 4 kW.
Wszystkie urządzenia elektryczne pergoli działają w standardzie RTS i są sterowane z pilota, obsługiwane przez kontroler Somfy. Dzięki temu można opcjonalnie podpiąć je do domowego systemu inteligentnego budynku (IB) w standardzie KNX przez sterownik Somfy. W tym celu niezbędny jest podłączenie kablowe RS4A z systemem / centralą w domu. Po takim podłączeniu możesz dowolnie programować zachowanie pergoli (lameli i rolet) w oparciu o wskazania stacji pogodowej spiętej z systemem IB. W razie chęci integracji systemu IB z osprzętem pergoli – skontaktujemy Cię z odpowiednim ekspertem w Renson, który pomoże Twojemu elektrykowi przeprowadzić ten proces poprawnie.
Pergola jest standardowo wyposażona w domyślnie wyłączony system uchylający lamele (przy rejestracji przez czujniki temperatury poniżej 4*C i równocześnie opadów) o 4 stopnie. Ma to na celu zabezpieczenie przed sklejeniem lameli przez zamarzającą zimą wodę, a następnie przypadkową próbą otwarcia, która mogłaby doprowadzić do spalenia silników. W oparciu o zebrane od użytkowników informacje Renson postanowił domyślnie wyłączyć ten system, co oznacza, że jeśli zamkniesz lamele na zimę, nie należy ich uchylać aż do momentu zupełnego roztopienia zmarzliny na dachu. Jeśli spróbujesz uchylić lamele mimo zalegającej pokrywy śnieżnej, albo przy przymarzniętych do siebie lamelach – spalisz silnik.
Zamawiając pergolę sugerujemy zawsze wyposażenie jej w czujnik deszczu. Jego rolą jest zamknięcie lameli po aktywacji i jest to jedyna funkcja jaką może pełnić. Jeśli masz wątpliwości czy czujnik działa poprawnie, możesz przyłożyć do niego palec, po czym czujnik zamknie dach. Jeśli po automatycznym zamknięciu dachu zdecydujesz się otworzyć go manualnie, za pomocą pilota – czujnik pozostanie nieaktywny przez 20 minut. Aby zresetować to ustawienie – odłącz pergolę z prądu na 5 sekund.
Standardowy czujnik wiatru otworzy rolety Fixscreen przy wietrze powyżej 60 km/h, a czujnik Somfy przy 80 km/h. Ma to zabezpieczyć pergolę przed naruszeniem konstrukcji przez silne podmuchy wiatru. Jeśli chcesz zdezaktywować to ustawienie poproś o to naszego instalatora.
Jeśli zamówisz panele Loggia w standardowej opcji sugerowanej przez producenta, nie będziesz mógł na tej samej ścianie zamontować ekranów Fixscreen. Wiąże się to ze standardowym rozstawem jednego i drugiego systemu zamknięcia ścian. Gdybyś chciał na tej samej ścianie połączyć jeden i drugi system zamknięcia – zgłoś to nam lub naszemu montażyście – wtedy zamontujemy profile Loggia nieco bliżej siebie, aby zmieściła się za nimi jeszcze roleta. Bądź jednak świadom, że panele loggia w wersji Privacy (czyli uchylane jak żaluzje) będą o siebie zahaczać podczas zsuwania. Renson założył, że jeśli zamawiasz Loggia, to Fixscreen nie jest Ci już potrzebny. Zgadzamy się z tym, ale jeśli chcesz mieć oba systemy, zważ na naszą sugestię.
Szyna paneli Loggia może być osadzona we wyfrezowanym rowku w desce tarasowej. Jeśli Twój taras ma spadek powierzchni, możesz zamówić opcję Flexiguide, która za pomocą systemu sprężynowego dopasuje się do spadku w zakresie od 0 do 5 cm. Jeśli chcemy zamknąć pergolę szklanymi drzwiami przesuwnymi – szyna musi być osadzona w poziomie. Przy roletach Fixscreen – nawierzchnia może mieć spadek, ale po zamknięciu rolet pojawi się u dołu widoczny klin.
Jeśli jesteś zainteresowany zamówieniem produktów Renson, potrzebujesz dodatkowego wsparcia lub informacji:
- zapraszamy do kontaktu z opiekunem w Viven Garden
- przejrzyj modele pergoli Renson w katalogu Viven Garden
- porównaj pergole Renson z pergolami innych producentów w naszym Wielkim Porównaniu
- pliki techniczne, modele i inne pomocne narzędzia znajdziesz w Bibliotece Renson pliki dla projektantów