Audycja o idei ogrodu minimalnego w RMF Classic Design u Darka Stańczuka
13 maja 2020Ogród minimalny, czyli kiedy mniej znaczy więcej
15 czerwca 2020Nadrzędną wartością ogrodu minimalnego jest poczucie szczęścia i harmonii z otoczeniem. Zanim przystąpimy do zakładania ogrodu, warto zadać sobie pytanie o nasze potrzeby związane z korzystaniem z niego. Czego oczekujesz od swojego ogrodu? Marzysz o rodzinnych przyjęciach i imprezach ze znajomymi pod gołym niebem? Podoba Ci się idea gotowania na świeżym powietrzu? A może oczyma wyobraźni widzisz już wymarzoną przestrzeń SPA, w której znajdą się dwa leżaki, basen lub jacuzzi albo balia z wodą? Jak pogodzić ze sobą te pragnienia i czy poradzisz sobie z obsługą tak wymagającej przestrzeni?
Aranżacja ogrodu nowoczesnego na miarę XXI wieku
Z myślą o osobach, które chcą z ogrodu korzystać przy możliwie niewielkim nakładzie pracy stworzyliśmy wizję ogrodu minimalnego, którego poszczególne strefy nawiązują do najważniejszych domowych wnętrz. Taki ogród może pełnić podstawowe funkcje: kuchni z jadalnią, salonu wypoczynkowego, strefy SPA. Odpowiedz sobie na pytanie, które z tych trzech wnętrz (a może wszystkie?) najlepiej odpowiada na potrzeby Twoje i Twoich bliskich. W jaki sposób będziesz korzystać ze swojego ogrodu?
Oaza luksusu pośród natury
Nie ma ogrodów bezobsługowych, które wyglądałyby pięknie przez cały rok przy minimalnym nakładzie pracy. Nam udało się znaleźć kompromis. Połączyliśmy komfortową niewymagającą dużych nakładów pracy przestrzeń z nieposkromioną buchającą życiem naturą. Wynikiem tego zabiegu jest ogród minimalny.
Kiedy pozwolisz trawie rosnąć a krzewom pozostawisz naturalną przestrzeń dla wzrostu, ingerując tylko na tyle, na ile to konieczne, odkryjesz, że tak zaprojektowany ogród może być przestrzenią, która zaspokoi potrzebę kontaktu z naturą, a jednocześnie stanie się przedłużeniem domu.
Zobacz, jak może wyglądać Twój ogród minimalny
Komfortowe pokoje pod gołym niebem
Coraz częściej uświadamiamy sobie, że ogród może być miejscem, w którym toczy się życie. Przestrzenią, w której możemy zjeść posiłek w komfortowych warunkach, a nawet ten posiłek przygotować. Miejscem, w którym zregenerujemy się i wypoczniemy jak w najlepszym SPA czy przedłużeniem domowego salonu, w którym możemy swobodnie pracować na świeżym powietrzu niezależnie od pogody jak i wypoczywać.
Żeby urzeczywistnić tę wizję funkcjonalizacji przestrzeni tworzymy komfortowe pokoje pod pergolą Renson, która, w zależności od tego, na jakie rozwiązania się zdecydujemy, stanowi ochronę przed nadmiarem słońca, silnym wiatrem a nawet deszczem czy śniegiem.
Przedłużenie przestrzeni Twojego domu
Ogród jest od tego by spełniał nasze potrzeby, by dopełniał przestrzeń domu. Pergola tworzy w nim luksusową oazę pośród natury. Jesteśmy osłonięci przed wiatrem czy deszczem, ale delektujemy się bliskością natury niemal przez cały sezon. Tak pomyślane ogrodowe pokoje aranżujemy zgodnie z ich funkcjonalnością.
W kuchni z jadalnią możemy mieć grilla, kuchnię ogrodową ze zlewem, blatem i szafkami, stół jadalniany wraz z krzesłami, a nawet piec do pizzy. Pod pergolą możemy swobodnie przygotowywać posiłki i organizować przyjęcia, nie martwiąc się o to, że pogoda może się zmienić w każdej chwili.
W salonie wypoczynkowym umieścimy przede wszystkim komplet wypoczynkowy – sofę, fotele, stolik kawowy lub stół z krzesłami. Kluczowe będzie tutaj odpowiednie zadaszenie, żeby nasze meble nie mokły. Jeżeli zdecydujemy się na zamykaną pergolę, przedłużymy możliwość korzystania z takiego salonu także na okresy wczesnej wiosny czy jesieni. W zimie możemy bezpiecznie pozostawić w nim meble.
Strefa SPA to balia, sauna, jacuzzi. Możemy się zdecydować również na basen. Do tego dodajmy prysznic ogrodowy, a także leżaki lub inne meble ogrodowe, które pozwolą nam zrelaksować się po wyjściu z wody. Dzięki pergoli osłonimy się przed niekorzystnymi warunkami, stworzymy przestrzeń bardzo przytulną, bez zbyt silnych podmuchów wiatru czy zbyt ostrego słońca.
Resztę oddajmy naturze
Każdy z tak zaaranżowanych pokoi może zajmować 15, 20, 30 metrów kwadratowych. Na działkach, które zwykle mają 1000-2000 metrów możemy umieścić takie pomieszczenia dowolnie w ogrodzie. Oczywiście potrzebujemy ścieżki, która skomunikuje nas z domem. Resztę ogrodu możemy po prostu oddać naturze. Na pozostałej przestrzeni możemy zasiać łąkę kwietną, która będzie siedliskiem owadów oraz zrobić lasy kieszonkowe Miyawaki, które dostarczą zdrowy mikroklimat.
Takie wnętrze ogrodowe sprawdzi się doskonale również na niewielkich działkach w zabudowie szeregowej. Niewielki skrawek trawnika umiejscowiony pomiędzy sąsiadami nabierze nowej funkcji i da upragnioną intymność i zasłonę.
Taki ogród nie wymaga naszej stałej uwagi – możemy rozkoszować się bliskością kwietnej łąki i tylko raz do roku zadbać o jej skoszenie. Nie musimy nawet zbierać siana. Możemy zrobić zagajniki drzew czy krzewów, które będą rzucały cień i osłaniały nas przed wiatrem. Nie musimy w nie ingerować, grabić tam czy pielęgnować, wystarczy przycinać ewentualnie suche gałęzie, a drzewa czy krzewy pozostawić w formie dzikiej.
Zróbmy wnętrze ogrodowe, które zajmie tyle miejsca, ile potrzebujemy i jest absolutnie użyteczne, żebyśmy z naszymi najbliższymi mogli spędzać czas, relaksując się na świeżym powietrzu. Całą resztę ogrodu w ramach możliwości zwróćmy naturze, tworząc naturalistyczne zagajniki i łąki kwiatowe.
Zainspiruj się ideą ogrodu minimalnego
Zajmujemy się kompleksowo procesem projektowo – wykonawczym. Wypróbuj możliwości naszego zespołu. Szukasz czegoś innego?
Szukasz wsparcia przy aranżacji ogrodu?
Jesteś profesjonalistą z branży?