logo-Jakub-Gardner-projektant-zagospodarowania-terenu-kolor-500logo-Jakub-Gardner-projektant-zagospodarowania-terenu-kolor-500logo-Jakub-Gardner-projektant-zagospodarowania-terenu-kolor-500logo-Jakub-Gardner-projektant-zagospodarowania-terenu-kolor-500
  • OFERTA
  • Blog i Publikacje
  • Projekty i realizacje
  • KONTAKT
Zadzwoń teraz
✕
Kuchnia, o jakiej marzysz, taka z żywym ogniem i prawdziwym piecem
27 maja 2021
Szybszy efekt i przyspieszona obsługa projektowa? – zobacz przepis na Ogród Minimalny
19 czerwca 2021

Ekologicznie i komfortowo – poznaj ideę Ogrodu Minimalnego

Opublikowane przez Sabina Misiarz - Filipek o 31 maja 2021
Kategorie
  • Filozofia projektowania
Tagi

Pracujesz w branży ogrodniczej lub pasjonujesz się projektowaniem ogrodów? A może szukasz inspiracji, które pomogą Ci zrozumieć, do czego dążysz w swoim ogrodzie? Nudzą Cię równo przystrzyżone trawniki, idealne szpalery drzew czy formowane krzewy…? Zobacz prelekcję przygotowaną przez Jakuba Gardnera Myśliwca, założyciela Jakub Gardner Team. Poznaj ideę Ogrodu Minimalnego opartego na ekologicznych założeniach ograniczonej ingerencji w środowisko naturalne. 

 

Jesteśmy członkami Areny Krajobrazu – przestrzeni, w której pasjonaci i specjaliści mogą wymieniać się wiedzą z zakresu ogrodnictwa. Chcemy inspirować i dzielić się naszą ideą ogrodu minimalnego tworzonego w zgodzie z naturą i z poszanowaniem dla wartości ekologicznych. Zależy nam na popularyzowaniu idei, która wyrasta z naturalnej potrzeby ludzkiej koegzystencji z naturą.

 

Celem ARENY  KRAJOBRAZU jest dać profesjonalistom z branży ogrodniczej, (…) możliwość wymiany wiedzy, doświadczeń oraz zapoznania się z najnowszymi trendami w projektowaniu ogrodów – mówi Tomasz Ciesielski założyciel Fundacji FRACTAL.

 

Harmonijne otoczenie nie musi być ogrodem jak spod igły – prelekcja poświęcona idei Ogrodu Minimalnego

 

 

Ogród Minimalny, czyli… życie bliżej natury

 

Realizując ogrody na przestrzeni lat dostrzegamy uniwersalność potrzeb naszych klientów. Wszyscy szukamy w naturze tego samego – wytchnienia i odpoczynku. To dlatego decydujemy się na posiadanie ogrodu, nawet jeśli nie zawsze mamy czas, by go pielęgnować. Na ogół zieleń i roślinność relaksuje nas w swej naturalnej formie. Nie potrzebujemy przyciętych od linijki różanych ogrodów czy parkowych klombów, by poczuć siłę i energię natury. Czerpiemy z niej, rozkładając się pośród zieleni na kocu. Zakładanie ogrodu jest rozwinięciem tej podstawowej tęsknoty do życia bliżej natury.

 

Wszystko jest rozwinięciem piknikowego kocyka, czyli wersji minimum totalnego. Czasem wystarczy wykoszony placyk trawy i parę siedzisk, krąg ogniskowy – tłumaczy Jakub Gardner Myśliwiec, dodając od razu, że, jak w każdej dziedzinie życia, nasze potrzeby i oczekiwania zaczynają rosnąć, gdy mamy możliwość urządzenia fragmentu świata po swojemu.

 

Potrzeby te rosną nie tylko w odniesieniu do naszych domów. Inwestujemy w ogromne przeszklenia, fascynujemy się architekturą wpisującą się w krajobraz, wszystko po to, by granicę między domem i ogrodem zacierać. Wraz z ideą rozwijania własnej domowej przestrzeni ewoluuje również idea piknikowego kocyka. Pragniemy nie tylko kontaktu z naturą, lecz także wygody. 

 

Wnętrza Ogrodowe – niewielka, ale luksusowa przestrzeń

 




Trafna może tutaj być analogia z samochodem. Jeśli nasze auto jest ergonomicznie zaprojektowane, wyposażone w pasy, poduszki, climatronic, tempomat i komfortowe fotele, to nawet wielogodzinna wyprawa może być czystą przyjemnością. Podobnie rzecz się ma z naszym przebywaniem w ogrodzie. Nie potrzebujemy dużej przestrzeni, by czuć się komfortowo. Kiedy zagospodarujemy nasze podstawowe potrzeby w ogrodzie, całą resztę możemy zwrócić naturze.

 

Jeść, pić i odpoczywać – tak w dużym uproszczeniu moglibyśmy ująć nasze potrzeby. W ogrodzie możemy realizować je tak jak w domu i to w nieprzerwanym kontakcie z naturą. Możemy zaspokoić naszą potrzebę bliskości z innymi, potrzebę ruchu i ćwiczeń fizycznych w pięknym, harmonijnym i uporządkowanym otoczeniu. Ogród minimalny to koncepcja takiego zaistnienia w przestrzeni naszej działki, które skoncentruje naszą obecność do stosunkowo małych, ale za to luksusowo urządzonych obszarów – tłumaczy twórca koncepcji.

 

Odcięcie się od złych warunków atmosferycznych, sąsiadów, insektów czy większych zwierząt daje nam poczucie prywatności i bezpieczeństwa. W pięknym, harmonijnym i uporządkowanym otoczeniu możemy zaspokoić także nasze potrzeby duchowe. Możemy osiągnąć to wszystko na małym skrawku przestrzeni. 

 

Piękne i kompozycyjnie wyważone oraz spójne stylowo otoczenie nie musi być ogrodem jak spod igły, może mieć charakter pół dziki a nasza obecność w nim może być jedynie zasygnalizowana minimalnymi funkcjonalnymi udogodnieniami – tłumaczy Jakub Gardner Myśliwiec.

 

Ciesz się kontaktem z naturą

Poznaj ofertę Ogrodu Minimalnego

Podziel się

Zobacz podobne

19 czerwca 2021

Szybszy efekt i przyspieszona obsługa projektowa? – zobacz przepis na Ogród Minimalny


Czytaj więcej
13 maja 2020

Audycja o idei ogrodu minimalnego w RMF Classic Design u Darka Stańczuka


Czytaj więcej
6 marca 2019

Usystematyzowana oferta Jakub Gardner Team na 2019


Czytaj więcej
24 lutego 2017

Jak szybko „robi się” ogród? Rzecz o nadzorze inwestorskim.


Czytaj więcej

Comments are closed.

SZYBKI KONTAKT

Ogrody: 535 73 73 61


wyślij wiadomość


Pergole: 570 770 835


wyślij wiadomość

  • Nasz PROFIL
  • BLOG i Publikacje
  • PRACA i współpraca
  • Biblioteka Architekta
  • Mapa strony
  • Polityka Prywatności
✕







    Zapisz się

    do inspirującego biuletynu:




    NASZA AKTYWNOŚĆ SPOŁECZNA:

    Organizacja Ogrodów Polskich

    Organizacja Ogrodów Polskich

    (c) Jakub 'Gardner' Myśliwiec 2012
      Zadzwoń teraz