Minimum pracy, maksimum przestrzeni – projekt ogrodu minimalnego na pagórku [Case Study]
16 lipca 2020Co to znaczy być dystrybutorem Rensona?
28 lipca 2020W większości z nas pokutuje przekonanie, że na ogród z bujnymi wielkimi drzewami trzeba czekać niemal całe życie. Tymczasem rzeczywistość jest zupełnie inna. Architekci krajobrazu często w projektach ogrodów wykorzystują solitery – bo taka jest ich fachowa nazwa.
Drzewa rosną zdecydowanie dużo wolniej niż my się starzejemy. Często, kiedy dysponujemy już czasem i środkami na stworzenie ogrodu, sami mamy już swoje lata na karku. Po co odwlekać radość i korzyści płynące z posiadania imponującego drzewostanu, jeśli możemy mieć je natychmiast? – mówi Jakub Gardner założyciel Jakub Gardner Team.
Jak zaaranżować wielkie drzewa w małym ogrodzie?
Wielkie drzewo to właściwie gotowy pomysł na niewielkich rozmiarów ogród minimalny. Nie wymaga naszej stałej uwagi, pięknie się prezentuje i nadaje charakteru całemu ogrodowi. Do tego pergola tarasowa umiejscowiona na ścianie domu i mamy doskonały i komfortowy ogród minimalny, który spełni swoją rolę również w przypadku zabudowy bliźniaczej.
Nie trzeba posiadać potężnej działki, by zdecydować się na ogród, w którym będzie królowało drzewo. Nawet na niewielkiej kilkuarowej działce można pokusić się o jego zasadzenie. Klon, platan czy delikatna brzoza – warto wybrać jedno duże drzewo. Umiejscowione centralnie będzie rzucać cień, budować przyjemny mikroklimat.
Na niewielkiej przestrzeni nie należy robić konkurencji takiej dużej roślinie. Warto obsadzić ją niskimi roślinami zadarniającymi, które poradzą sobie w trudnych warunkach panujących pod koroną dużego drzewa np. barwinkiem pospolitym. Możemy również stworzyć łąkowy klimat i posadzić wokół drzewa trawy ozdobne wymieszane z bylinami kwitnącymi. Należy jednak pamiętać, że duże drzewo wysusza ziemię w swym najbliższym otoczeniu, wypija wodę. Rośliny rosnące pod nim nie będą miały szans w walce o życiodajną wilgoć, dlatego gatunki jakie dobierzemy powinny być odporne na suszę.
Duże drzewa mogą również odwracać uwagę od obiektów na naszej działce lub w jej sąsiedztwie, których nie chcielibyśmy eksponować. Elementy architektury, które chcemy ukryć można zasłonić zagajnikiem z drzew.
Dzięki drzewom możemy stworzyć również przyjemną przestrzeń do relaksu, w której będziemy mogli swobodnie spędzać czas, nie zastanawiając się nad tym, czy nasz taras jest umiejscowiony dokładnie naprzeciwko okien sąsiadów. Możemy stworzyć niewielki zróżnicowany zagajnik (najlepiej metodą lasów kieszonkowych Akiry Miyawaki), do tego w pergoli zastosować np. panele przesuwne loggia i zyskujemy tym samym miejsce, w którym można zorganizować jadalnię na świeżym powietrzu. Nie będziemy się wtedy zastanawiać przy każdym biesiadowaniu, czy nasze rozmowy są słyszalne na działce obok. Drzewa odwrócą uwagę i wytłumią hałas, a panele przesuwne loggia dodatkowo nas osłonią. Możemy bez przeszkód spędzać czas w towarzystwie najbliższych, celebrować czy popijać kawę, słuchając śpiewu ptaków nawet w niewielkim ogródku, wykorzystując jego potencjał niemal przez cały rok.
Jak rozplanować wielkie drzewa na dużej przestrzeni?
Zupełnie inaczej wygląda sprawa w przypadku dużego ogrodu. Jeśli działka przekracza 10 arów to warto pokusić się na niej o zagajnik stworzony z wielkich drzew. W zależności od kontekstu otaczającej nas natury możemy posadzić sadzonki brzozy (uwaga alergicy) jeśli jesteśmy blisko lasu możemy go zaprosić również na naszą działkę, sadząc takie gatunki, jakie widzimy za ogrodzeniem. Zacieramy w ten sposób granicę między własnym terenem a tym należącym jeszcze do natury. Gdy działka znajduje się w środku zabudowy a do lasu daleko, dobrym rozwiązaniem jest mix drzew iglastych i liściastych. Taki zestaw cieszy oko o każdej porze roku, jednocześnie spełniając funkcję osłonową.
Na duże drzewa warto się decydować zawsze, gdy nie chcemy długo czekać na efekt. W ogrodzie minimalnym drzewa mogą stanowić podstawowy element budujący atmosferę. Jeśli wielkie drzewa mamy już na swojej działce, warto pomyśleć o tym, jak zaaranżować przestrzeń wokół, by je wyeksponować. Chcemy przede wszystkim podkreślić ich monumentalność i naturalność. Jeśli dosadzamy jakieś gatunki, czynimy to tak, by współgrały z roślinami już rosnącymi na działce.
Drzewa dają cień, produkują tlen, tłumią hałasy, dzięki nim możemy cieszyć się szumem liści a nawet przyciągnąć do swojego ogrodu ptaki. Oferują nam unikalny, zdrowy mikroklimat. Duże i stare drzewo potrafi wyprodukować tyle tlenu co kilkadziesiąt mniejszych.
Wybierz ogród na miarę Twoich potrzeb i oczekiwań. Jeśli dobrze czujesz się wśród roślin monumentalnych, stwórz ogród leśny, w którym znajdą się różne gatunki drzew. Dzięki nim, spędzając czas pod pergolą w pięknie zaaranżowanej jadalni czy salonie, poczujesz się jak na łonie natury. Jeśli w Twoim ogrodzie znajdzie się przestrzeń SPA, to będziesz wsłuchiwać się w szum liści, relaksując się w jacuzzi lub wylegując na wygodnym leżaku, bez obaw, że ktoś cię podgląda. Dasz odpocząć zmysłom i stworzysz oazę spokoju.
O, cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa,| W brązie zachodu kute wieczornym promieniem – tak o wysokich drzewach pisał w Leopod Staff. Zaproś je do swojego wnętrza ogrodowego!
Zobacz, jak może wyglądać Twój ogród minimalny
Szukasz sprawdzonych produktów do aranżacji ogrodu?
Jeden z naszych talentów to odkrywanie i testowanie najlepszych klocków do budowy ogrodów. Wynikiem naszej pracy są m.in Viven Garden – Salon Wyposażenia Ogrodów (z pergolami, tarasami, oświetleniem, itp.) oraz Galeria Ogrodowa (kolekcja drzew i krzewów).
Pamiętaj, że dobór producenta i konkretnego modelu warto realizować nie tylko z fachowcem w danej specjalizacji, ale także z projektantem, który ma całościowy ogląd na zagospodarowanie Twojej działki. Nie sztuka kupić – trzeba to jeszcze pięknie, mądrze i wygodnie poukładać.
Wypróbuj możliwości naszego zespołu – wysłuchamy Cię i dopasujemy najlepsze rozwiązania do Twoich potrzeb, chętnie zaoferujemy także kompleksową realizację Twojego ogrodu.
Szukasz czegoś innego?