Polska rzeczywistość ogrodnicza i krajobrazowa to cepelia i badziewie.
15 listopada 2012Tworzenie toru do jazdy terenowej – czyli Prywatny Tor Off-road
26 listopada 2012Czy posiadanie sportowych samochodów może cieszyć, jeśli nie mamy okazji do regularnego i komfortowego korzystania z ich możliwości? Walka na czas lub z konkurentem na własnym torze, pokonywanie własnych osiągów i ćwiczenie umiejętności, pokonywanie ostrych zakrętów bez martwienia się o punkty karne lub bezpieczeństwo osób postronnych… to wszystko jest możliwe tylko na własnym torze.
Po co jeździć daleko, skoro możesz ścigać się w swoim ogrodzie?
Współczesne samochody sportowe pozwalają na osiąganie potężnych prędkości, dlatego dobry tor wyścigowy powinien uwzględniać te możliwości, aby umożliwić pełne wykorzystanie silnika, zwrotności i aerodynamiki samochodu gwarantując przy tym maksymalne bezpieczeństwo dla kierowcy. Obecnie funkcjonujące tory często istnieją od kilkudziesięciu lat i są regularnie przeprojektowywane i przerabiane, celem dopasowania do rosnących prędkości osiąganych przez produkowane aktualnie samochody sportowe.
Na tor wyścigowy potrzebny jest duży ogród
Stworzenie toru wyścigowego to przede wszystkim przemyślany w każdym szczególe projekt, dopasowany do terenu na którym powstaje i przygotowany przez doświadczonego inżyniera drogowca. Niezbędne są także konsultacje zawodowego kierowcy wyścigowego, jeżdżącego w klasie, w której chcemy ćwiczyć na swoim torze.
Tor wyścigowy składa się z nawierzchni samej drogi, na zakrętach często umieszczone są pasy powodujące wpadanie auta w wibracje, „piaskownice” czyli duże powierzchnie żwirowe spowalniające auto na obrębie zakrętów i obszarach wyjścia oraz konstrukcje z opon lub innych amortyzujących materiałów, które ograniczają dotkliwe wypadnięcia z trasy.
Powierzchnia toró to nie ścieżki ogrodowe
Sama nawierzchnia najczęściej wykonana jest z asfaltu lub betonu, ale dla różnych klas sportowych można stosować także cegłę, żużel lub żwir. Forma i kształt może być prosta – owalna, z wydłużonymi prostymi odcinkami, lub skomplikowana, z podniesionymi pod kątem zakrętami.
Budowa własnego toru to także okazja do poważnego wkroczenia w świat mistrzów motoryzacji oraz możliwość organizacji komercyjnych lub niekomercyjnych zawodów i mistrzostw pod własnym sztandarem. W zależności od potrzeb – czy tor będzie wykorzystywany prywatnie, czy udostępniany szerszemu gronu, wokół niego buduje się infrastrukturę dla widowni oraz montuje specjalne siatki zabezpieczające. Należy także uwzględnić montaż telebimów, oświetlenia oraz kamer rejestrujących wyścigi.
Tor jest częścią całościowej aranżacji ogrodu
Tor wyścigowy to potężny obiekt krajobrazowy, który z jednej strony zabiera miejsce, z drugiej je ofiarowuje. Nie można zignorować poważnej zmiany wizualnej otoczenia, która nie musi być jego dewastacją, ale od początku stanowić uatrakcyjnienie panoramy. Warto wykonać szeroką analizę krajobrazową i zadbać o stworzenie punktów widokowych. Również wnętrze toru to przestrzeń, którą można ciekawie zagospodarować – na przykład na park, jezioro, las lub pole golfowe.
Realizacja takiej inwestycji wymaga koordynacji wielu elementów i interesów, dlatego warto powierzyć ją doświadczonym managerom w realizacji projektów wielobranżowych i obiektów krajobrazowych.
Szukasz wsparcia przy aranżacji ogrodu?
Zajmujemy się kompleksowo procesem projektowo – wykonawczym. Wypróbuj możliwości naszego zespołu.
Szukasz czegoś innego?