logo-Jakub-Gardner-projektant-zagospodarowania-terenu-kolor-500logo-Jakub-Gardner-projektant-zagospodarowania-terenu-kolor-500logo-Jakub-Gardner-projektant-zagospodarowania-terenu-kolor-500logo-Jakub-Gardner-projektant-zagospodarowania-terenu-kolor-500
  • OFERTA
  • Blog i Publikacje
  • Projekty i realizacje
  • KONTAKT
Zadzwoń teraz
✕
            No results See all results
            Budowa prywatnych torów wyścigowych
            22 listopada 2012
            Nasza praca nie może zostać zdefiniowana poprzez prosty styl ogrodowy.
            6 grudnia 2012

            Tworzenie toru do jazdy terenowej – czyli Prywatny Tor Off-road

            Opublikowane przez Jakub 'Gardner' Myśliwiec o 26 listopada 2012
            Kategorie
            • Pro
            Tagi
            • 5 Nawierzchnie ogrodowe

            [singlepic id=433 w=320 h=240 float=left] Ćwiczenie umiejętności jazdy terenowej i poszukiwanie off-roadowej adrenaliny w naszych warunkach staje się coraz trudniejsze – jazda po lasach i bezdrożach oznacza zagłuszanie spokoju leśnych zwierząt i okolicznych mieszkańców, niszczenie przyrody i ryzyko otrzymania wysokiego mandatu, bo coraz więcej leśnych dróg jest zamykanych i pilnowanych przez myśliwych. Najlepiej robić to na własnym podwórku – odpowiednio do tego celu przygotowanym. Własny tor off roadowy wymaga sporego i urozmaiconego terenu, aby jazda po nim nie nudziła się zbyt szybko, a także infrastruktury towarzyszącej – po wyczerpującej jeździe nikomu przecież nie będzie chciało się wracać do domu…

            [singlepic id=432 w=250  float=right]  W zależności od naszych upodobań motoryzacyjnych tor może mieć charakter uniwersalny lub być przystosowany do quadów, crossów lub określonego typu samochodów terenowych. Świadomość jakimi pojazdami będziemy się poruszać po torze ma niebagatelne znaczenie chociażby ze względu na określenie właściwych maksymalnych kątów natarcia i zejścia.

            Podstawowe pytanie przy planowaniu atrakcji na trasie to jak bardzo ekstremalnie chcemy z niego korzystać. Czy ma być to długa trasa z lekkimi wertepami, z której możemy spokojnie oglądać przyrodę i odstresować się na świeżym powietrzu, czy też planujemy ćwiczenie do uczestnictwa w rajdach terenowych. Każdy obiekt lub odcinek może zostać stworzony na różnych poziomach trudności i zaawansowania.

            [singlepic id=431 w=250  float=left] Spośród potencjalnej infrastruktury toru off roadowego możemy wyróżnić strome podjazdy, wąwozy, trawersy, odcinki prędkościowe, mokradła i przejazdy przez wodę płynącą i stojącą, lasy z gęstym zadrzewieniem, odcinki błotne i gliniaste, piaskownie i żwirownie, mosty z bali drewnianych. Jeśli planujemy na swoim terenie organizację imprez lub chociaż małe widowiska, warto stworzyć punkty widokowe i widownię oraz oświetlenie. Warto także w okolicy toru zbudować garaż (i trzymać w nim m.in. mocny traktor), stanowisko do mycia pojazdów oraz dobrze wyposażyć warsztat. Jeśli tor zbudujemy na terenie oddalonym od miejsca zamieszkania, na weekendowe wyjazdy warto postawić domki noclegowe, miejsce do grillowania i saunę.

            [singlepic id=434 w=250  float=right] Najlepszy teren pod tor offroadowy posiada duże różnice terenu, jest pagórkowaty lub dla bardziej zaawansowanych – górzysty. Korzystne jest posiadanie podmokłych terenów, rzeki, mokradeł, stawów lub po prostu wysokiego poziomu wód gruntowych, gdyż wodne odcinki dostarczają z reguły najwięcej wrażeń. Z tego powodu też lepszy jest grunt gliniasty, który można zdrenować na wybranych odcinkach i nawieźć piasek, niż przepuszczalny piaszczysty.

            Zdecydowanie lepszy jest obszar zadrzewiony, na którym istnieje las lub gęste zagajniki z dorosłych drzew, aby można było wyciągać auto o istniejące, wrośnięte dobrze w grunt rośliny. Jeśli nie ma takiej możliwości, konieczne będzie wbetonowanie w kluczowych miejscach solidnych postumentów.

            [singlepic id=435 w=250  float=left] Tor off roadowy to zdecydowanie „żywy” obiekt krajobrazowy. W zależności od częstotliwości korzystania, będzie wymagał regularnych konserwacji, uzupełniania ziemi, osuszania gruntu, wyrównywania kolein, które stały się nieprzejezdne. Każda pora roku oraz zjawiska pogodowe będą zmieniać jego charakter – inaczej będzie służył podczas wiosennych roztopów, inaczej zasypany śniegiem a inaczej wysuszony sierpniowym słońcem. Tor off roadowy łatwo także dostosować i wykorzystywać do celów takich jak gry terenowe, np. militarne jak paintball czy ASG. Zdecydowanie jest to forma zagospodarowania terenu niezwykle atrakcyjna dla osób lubiących aktywnie, a nawet ekstremalnie, spędzać czas.

            Podziel się

            Zobacz podobne

            27 stycznia 2023

            Kompendium wiedzy o wannach spa z hydromasażem / ogrodowych jacuzzi / Sundance Spas


            Czytaj więcej
            12 grudnia 2022

            Co na rozgrzewkę? Przewodnik po źródłach ciepła do ogrodu


            Czytaj więcej
            24 października 2022

            Kalkulator ziemi i keramzytu w donicach


            Czytaj więcej
            13 października 2022

            Relacja z WAK 2022


            Czytaj więcej

            Comments are closed.

            SZYBKI KONTAKT

            Ogrody: 535 73 73 61


            wyślij wiadomość


            Pergole: 570 770 835


            wyślij wiadomość

            • profil | O NAS
            • BLOG i Publikacje
            • PRACA i współpraca
            • Biblioteka Architekta
            • Mapa strony
            • Polityka Prywatności
            ✕







              Zapisz się

              do inspirującego biuletynu:




              NASZA AKTYWNOŚĆ SPOŁECZNA:

              Organizacja Ogrodów Polskich

              Organizacja Ogrodów Polskich

              (c) Jakub 'Gardner' Myśliwiec 2012
                Zadzwoń teraz
                          No results See all results