23 08 Gawęda o tym, jak układać strumienie [Gawędy Ogrodnicze]
29 sierpnia 202323 09 Gawęda o mistrzu Szumilasie [Gawędy Ogrodnicze]
22 września 2023Potrzeba inspiracji, relaksu w towarzystwie pasji, czy chęć znalezienia recepty na wypalenie zawodowe – z takich powodów sięgamy po filmy i książki. Dzisiaj chcemy zaproponować
przegląd dzieł o projektantach ogrodów
Będzie to przegląd nam bliski – bo oparty na osobistych zachwytach specjalistów związanych z naszą pracownią.
Zapraszamy do czytania!
Russell Page
-ta książka to wielowątkowe spojrzenie wrażliwego i doświadczonego fachowca na to jak planować przestrzeń jak operować roślinami i dobierać gatunki żeby stworzyć różne wrażenia. Bardzo go cenię szczególnie za porady w obszarze widoków krajobrazowych w dużej skali.
“Moje praktykowanie sztuki kompozycji ogrodu również miało niewielki, ale praktyczny wymiar. Miałem siedemnaście lat, kiedy dostałem trawiaste zbocze, parę furmanek miejscowego syderytu, kilka worków cementu, jakieś rośliny i rurę nawadniającą, żeby stworzyć z tego skalny ogród ze strumieniem. Przez trzy miesiące naprawdę żyłem w tym miniaturowym świecie, borykając się z moim skromnym projektem. Każdy kamień dawał możliwość zrobienia klifu lub wierzchołka, cienka strużka wody mogła być jeziorem, rzeką lub kaskadą, a trzy karłowate jałowce stanowiły las (…) Piętnastocentymetrowa kaskada była Niagarą, a moich przyjaciół, którzy przychodzili odwiedzić mnie w pracy, postrzegałem jedynie jako wielkie stopy i nogi, tak bardzo byłem pochłonięty tymi lilipucimi problemami. W wieku siedemnastu lat wikt i nowa rakieta do tenisa były wspaniałymi dodatkowymi nagrodami za wszystko, czego nauczyłem sie o kolorze, wielkości i teksturze, o roślinach i o tym, co lubią, a czego nie.” – Edukacja Ogrodnika
Oto dlaczego wymieniamy książkę z poradami i fachową wiedzą wśród dzieł o projektantach. “Edukacja Ogrodnika” jest napisana w pierwszej osobie i nie brak jej wątków osobistych, dlatego staje się opowieścią nie tylko o ogrodach, ale o samym Autorze. Russell opisuje swoje podróże, realizacje i dzieli się praktycznymi zasadami. To połączenie wiedzy i przemyśleń, a także opowieści o czasach, w których żył.
Burle Marx
– to był wybitny projektant z Brazylii. Ciekawe, czy o nim jest jakiś film.
Był brazylijskim architektem krajobrazu, twórcą licznych parków i ogrodów na całym świecie. W projektowaniu bazował na rodzimych gatunkach i nieprzekładaniu zupełnie obcych modeli do lokalnych projektów. Był też artystą utalentowanym w wielu dziedzinach.
FIlm o Burle jest podróżą przez jego życie i twórczość artystyczną. Nie brakuje w nim inspirujących ujęć realizacji ogrodów i założeń krajobrazowych. Po Russellu Page to kolejna historia o projektancie, który pasję odkrył już w dzieciństwie.
Mary Reynolds
-w kwestii otwarcia na formę projektowania bliskiego z naturą, Mery ma swoją piękną książkę którą można się bardzo zainspirować w formie i podejściu do przestrzeni. Nakręcono o niej film “Dzika jak natura”. O niej jako o jej projektowaniu i podejściu, budowie ogrodu na Chelsea Flower Show.
Postać Mary inspiruje nie tylko autorską pozycją “Ogrodowe przebudzenie”, ale również postawą życiową – odwagą i poczuciem misji. Potrzebujemy dzisiaj inspiracji do tego jak przywracać życie zdegradowanej przez działanie człowieka naturze. Naszym zdaniem w filmie i w twórczości całej postaci każdy znajdzie coś dla siebie – ideę, wiedzę, nowe pomysły, inne spojrzenie, czy po prostu ciekawą historię osoby, która wniosła świeżość do świata projektantów ogrodów.
Dan Pearson
-ta książka jest napisana przez projektanta i ogrodnika, taki mięciutki, przyjemny i plastyczny język prowadzący przez rok w przyrodzie i ogrodzie, fajna do czytania wieczorami przy kominku 😀
“Wycieczka w dzikie miejsce, by zobaczyć, gdzie rośliny znalazły swoją niszę, jest zawsze inspirująca. Wracam z poczuciem takiej równowagi, jaka panuje w roślinnych społecznościach, jakie odwiedziłem. Równowaga w ogrodzie to podstawa, a jej zachowywanie nie tylko sprawia, że lepiej się wypoczywa, ale też upraszcza życie. Jeśli na przykład zrozumiesz, gdzie lubi żyć Tulia sprengeri, będzie się rozsiewał wokół, a nie ma nic bardziej satysfakcjonującego od roślin pokazujących, że są szczęśliwe, zadomawiając się na dobre.” – Rok w ogrodzie
Rok w ogrodzie to kolejna książka projektanta, będąca jednocześnie historią o nim samym. Zbudowana na kolekcji artykułów do tygodnika “The Observer”, jest pełna wspomnień Autora i osobistych przemyśleń. Dan zawiera w niej wskazówki i pomysły jak zaaranżować osobistą zieloną przestrzeń – od skali doniczki do wiejskiego pola. Niewątpliwie pobudza wyobraźnię, podsuwa rozwiązania, pisząc w sposób dostępny dla każdego.
Zauważyliśmy, że dzieł poświęconym projektantom jest niewiele, a jeśli jest więcej – nie są specjalnie nagłaśniane.
Ani nagłaśniane, ani łatwo dostępne. Z pewnością będziemy dalej je odkrywać.
Czy jest jakieś dzieło, o którym nie napisaliśmy, a chcesz się nim podzielić?
Napisz do nas, uzupełnimy artykuł!
Nowe, dopisane później dzieła sztuki z udziałem ogrodników
Po napisaniu artykułu dowiadujemy się o innych dziełach:
Wszystko na co niebo zezwala
– amerykański film z 1955 r. o zakazanej miłości ogrodnika, granego przez zabójczo przystojnego Rocka Hudsona i wdowy ze śmietanki towarzyskiej, w roli Jane Wyman. Film piękny, urzekający, rozczulający. I podejście do życia naszego bohatera kochanka – takie prawdziwe, takie podobne do wielu znanych nam ogrodników!
Wystarczy być
– amerykański film z 1979 r. na podstawie powieści Jerzego Kosińskiego. Nieco nieprawdopodobna ale pobudzająca wszechstronnie do refleksji historia o ogrodniku o łagodnym usposobieniu, który w wyniku serii zdarzeń staje się nieoczekiwanie osobą publiczną udzielającą rady społeczeństwu i prezydentowi.
Szukasz wsparcia przy aranżacji ogrodu?
Zajmujemy się kompleksowo procesem projektowo – wykonawczym. Wypróbuj możliwości naszego zespołu.
Szukasz czegoś innego?