Czy projektowanie ogrodów jest sztuką?
23 stycznia 2014Z czego składa się droga, parking, taras, ścieżka…?
14 marca 2014Planując budowę zbiornika o powierzchni poniżej 30 m2 wymagane jest dokonanie zgłoszenia do PINB (Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego) i jeśli nie ma sprzeciwu 9czekamy 30 dni), można budować (za: Prawo Budowlane). Warto przy tym pamiętać, aby zadeklarować budowę oczka wodnego lub basenu, a nie innego obiektu, gdyż np. budowa STAWU z definicji podlega innym przepisom.
Co jeśli chcemy wykonać większy zbiornik? Sprawa zaczyna się komplikować, ale wszystko jest możliwe:
Budowa stawu rekreacyjnego na własnej działce wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego oraz pozwolenia na budowę. Wynika to z następujących przepisów prawnych:
- zgodnie z Prawem budowlanym (tekst jedn. Dz.U.2006 nr 156 poz. 1118) budowa stawu o powierzchni powyżej 30 m2 wymaga pozwolenia na budowę (Art. 29 ust. 1 pkt 15)
- Zgodnie z Prawem wodnym (Dz.U.2005 Nr 239, poz. 2019) staw jest urządzeniem wodnym (Art 9 ust. 1 pkt 19 lit c) dlatego na jego budowę wymagane jest pozwolenie wodnoprawne (art 122 ust. 1 pkt 3).
Pozwolenie wodnoprawne wydawane jest w drodze decyzji administracyjnej. Wymagany jest operat wodno-prawny. Przed rozpoczęciem inwestycji należy uzyskać
- Decyzję o warunkach zabudowy
- zagospodawania terenu.
Informację podaję za: Firma Konkret i polecam dalszą lekturę.
Są to czynności niełatwe i wymagające odpowiedniego przygotowania oraz wyspecjalizowania, dlatego współpracuję z firmami, które zajmują się regularnym przygotowywaniem opracowań środowiskowych.
Jesteś projektantem?
Cenisz nasze merytoryczne publikacje? Zapraszamy Cię do wspólnego rozwoju, biznesu i integracji.
Jesteś właścicielem działki?
Szukasz wsparcia przy aranżacji ogrodu?
Zajmujemy się kompleksowo procesem projektowo – wykonawczym. Wypróbuj możliwości naszego zespołu.
Szukasz czegoś innego?