Zrozumieć nawadnianie – od ogółu do szczegółu
10 października 2013Jakich dokumentów wymaga budowa stawu lub innego zbiornika powyżej 30 m2 powierzchni?
5 marca 2014Jeśli sztukę nazwiemy techniką – to zdecydowanie tak. Jak inżynier skupia całe swoje zasoby projektując maszynę? Szuka lżejszych i mocniejszych materiałów, łączy je najtrwalszymi metodami i nadaje im zewnętrzne wykończenie opływowe dla wody lub powietrza, a wewnętrzne – wygodne dla użytkownika. Jak malarz tworzy obraz? Konstruuje kompozycję, dobiera kolory, wykańcza detale i przekształca emocje w obraz – a wszystko w najwyższym skupieniu, z wykorzystaniem każdego minionego pociągnięcia pędzla, setek powtórzeń, nieudanych i zakończonych sukcesem prób.
Projektowanie ogrodów to twarde, ale i pełne emocji rzemiosło
Czy taka twórczość jest możliwa z pominięciem elementu racjonalnego? Nigdy. Choć czasem wydaje nam się, że intuicja i zmysł stanowią jakąś irracjonalną, magiczną przyczynę doskonałego efektu – nie jest tak. Żadne ponadnaturalne zdolności nie zastępują talentu, umiejętności i doświadczenia. Choć proces sprawczy może zachodzić na głębokich poziomach podświadomości, rozkwitać w formie nagłych olśnień, często poprzedzony jest dniami i godzinami wytężonego wysiłku umysłowego, który analizuje, przetwarza… co? No właśnie – musi mieć co przetwarzać. Wszystko to, co zostało tam wprowadzone wcześniej.
Nie ma tu magii, nie ma tu dotyku niebios. Jest ciężka praca, wieloletnia nauka, umysł i technika.
Czy ogród może być dziełem sztuki?
Tak.
Czy każdy potrafi docenić jego kunszt? Nie. Dlaczego? Bo czasem brak tej głębszej wiedzy i płynącej z niej świadomości, zdolności do oceny dokonywanej przez umysł, przetwarzający informacje. Skoro czasem brak – nic nie stoi na przeszkodzie, by te braki uzupełnić, choć czasem nie jest to łatwe, ale do tego wystarczy pragnienie i determinacja.
Jeśli pragniesz naprawdę doceniać piękno ogrodu, musisz mieć narzędzia, którymi możesz to osiągnąć.
Jakie narzędzia?
Po pierwsze materiał.
Musisz obejrzeć wiele ogrodów, które znajdą odbicie w Twojej pamięci. Podróżować. Oglądać katalogi. Zdjęcia w sieci.
Po drugie analiza.
Do tego trzeba wiedzy, więc musisz czytać książki ogrodnicze. Rozmawiać z ludźmi, którzy są poziom wyżej od ciebie. I myśleć, przetwarzać. Gromadzić nowy materiał analizując go dzięki nowo nabytym umiejętnościom.
Doskonałość osiąga się poprzez wiedzę, skupienie i czas.
Zaplanowanie i stworzenie ogrodu, który będzie dziełem sztuki, to wynik wysiłku i posiadanych indywidualnych zasobów i narzędzi. Zgodnie z regułami które są uniwersalne dla każdego pięknego miejsca – właściwej prostoty, jedności i harmonii, balansu, skali i proporcji, wzbudzania zainteresowania i funkcjonalności.
Szukasz wsparcia przy aranżacji ogrodu?
Zajmujemy się kompleksowo procesem projektowo – wykonawczym. Wypróbuj możliwości naszego zespołu.
Szukasz czegoś innego?