Jak wybieramy rośliny do Twojego ogrodu?
27 kwietnia 2021Pływaj jak w basenie, odpoczywaj jak w jacuzzi – w Twoim ogrodzie na pewno jest miejsce na Swim Spa
13 maja 2021Piękno i sztuka na wyciągnięcie ręki, w Twoim ogrodzie, w zasięgu wzroku.
W Jakub Gardner Team pokazujemy, jak wynieść ogród do poziomu prywatnej galerii, w której możemy się wyciszyć, wypocząć i kontemplować sztukę w intymnej scenerii. Płaskorzeźby i rzeźby ogrodowe, batiki zanurzone w szkle, fantazyjne lampy oraz inne dzieła sztuki ogrodowej autorstwa Marthy Mulawy możecie podziwiać w wielu naszych realizacjach.
Natura nigdy się nie powtarza
Jeżeli szukasz czegoś zupełnie wyjątkowego do swojego ogrodu, to unikatowe prace Marthy Mulawy mogą okazać się doskonałym wyborem. Inspirowane naturą lub stworzone przy jej współudziale, z wykorzystaniem konarów, korzeni i pniaków budują niepowtarzalną tajemniczą atmosferę i pozwalają docenić to, co wyjątkowe. Jak mówi artystka, natura nigdy się nie powtarza.
Tworzę z pniaków, nad którymi pracowała już natura. Spalonych przez pioruny, wyrzeźbionych przez korniki. To są niepowtarzalne dzieła, a jednocześnie w pełni oddające naturalne piękno, które jest także w każdym z nas. My z naszymi wadami jesteśmy różnorodni i unikatowi. Dzięki kontaktowi z przyrodą mam więcej tolerancji również dla siebie i innych. Uwielbiam odsłaniać i eksponować urodę naturalnego materiału, to wielka przyjemność. Moje prace mają na celu ponowne zbliżanie człowieka do natury, pokazywanie jak jest piękna i bogata. Nauczyć obserwować, doceniać, harmonizować. Pragnę by człowiek na nowo rozkochał się w niej – tłumaczy.
Twój ogród jest dziełem sztuki
Artystka z rzeźb w ogrodzie tworzy monumentalne instalacje, wykorzystując drzewa, mury czy ogrodzenia. To kompozycje, które mają zaskoczyć widza, a całej przestrzeni nadają nową wartość. Wystarczy spojrzeć na rzeźby w formie ust, oczu, czy całe twarze autorstwa Marthy Mulawy. Umieszczone pośród bluszczu, w kwitnących krzewach czy w koronach drzew wyglądają spektakularnie, a często wręcz surrealistycznie.
Projektowanie nasadzeń i kompozycja – wszystko to zawiera się w pojęciu sztuki ogrodowej. Elementy artystyczne do ogrodów mają jednak niebagatelny wpływ na to, jak odbieramy całą przestrzeń. Pozwalają nam rozłożyć odpowiednio akcenty. Za pomocą rzeźby możemy podkreślić wyjątkowość danego miejsca. Możemy też odwrócić uwagę od fragmentu ogrodu mniej atrakcyjnego i skierować uwagę widza w innym kierunku – mówi artystka.
Na dużych działkach rzeźby możemy komponować w taki sposób, by wymagały odkrycia. Mogą pojawiać się w nieoczekiwanych miejscach i nadawać przestrzeni nowy kontekst. W niewielkich ogrodach jedna rzeźba może stanowić punkt centralny, wokół którego komponujemy cały ogród.
Obrazy zatopione w szkle i wodoodporne rzeźby
Nieodłączną częścią tworzenia elementów artystycznych do ogrodu są eksperymenty związane z materiałami. Rzeźby Marthy Mulawy tworzone są z żywicy oraz innych materiałów wodoodpornych, dlatego mogą być eksponowane na zewnątrz o każdej porze roku. Głowy z żywic i gipsu polimerowego nie potrzebują żadnej impregnacji. Możemy je montować na drzewach, między bluszczami, pośród krzewów. Eksponując je na kamieniach, ścianach czy bramach tworzymy wielkoformatową rzeźbę.
Rzeźby z pniaków wymagają impregnacji raz na dwa lata, chyba że stoją np. w pergoli czy pod innym zadaszeniem, wtedy nie wymagają dodatkowych zabiegów.
Obrazy zalaminowane są w dwie tafle szklane i oprawione w ramy z aluminium. Dzięki hermetycznemu sklejeniu są odporne na deszcz czy śnieg. Namalowane zostały w technice batiku, dlatego można je oglądać z jednej i drugiej strony. Jeśli podświetlimy je w nocy stworzą w ogrodzie niesamowity, bajkowy klimat. W ciągu dnia, ustawione pod słońce, będą przepuszczać światło jak witraże.
Sztuka, która pojawia się w ogrodzie, musi wpisywać się w kontekst otoczenia i żyć wraz z ogrodem w ciągu rocznego cyklu. Artystka zawsze bierze pod uwagę dynamikę i zmienność natury oraz trudne warunki atmosferyczne. Jak dany obiekt będzie wyglądał jesienią czy zimą? Jak będzie się prezentował w innym świetle lub nocą? To pytania, których nie można pozostawić bez odpowiedzi.
Batiki zamiast roślin – aranżacja ogrodu na tarasie
Jeśli do Twojego ogrodu czy na taras trudno wprowadzić bogactwo roślin, możesz rozważyć wkomponowanie w przestrzeń barwnych podświetlanych obrazów czy fantazyjnych lamp, które ożywią przestrzeń. W miejscach, w których trudno o rośliny, sztuka może je uzupełniać, a w skrajnych przypadkach nawet zastępować. Batiki mogą ocieplać atmosferę, dodać kolorów lub wręcz udawać rośliny. W jednej z naszych realizacji pozwoliły nam zbudować bajkową atmosferę i stworzyć takie wrażenie, jakby taras był pełen barwnych roślin.
Batiki pozwoliły na stworzenie ogrodu w miejscu, w którym niekoniecznie da się ten ogród stworzyć z roślin. Warunki na tym tarasie są bardzo trudne, właściwie są to głównie nasadzenia z traw, ponieważ tam wieje, jest mocne słońce, nie da się posadzić drzew, bo one potrzebują dużo ziemi i wielkich donic, co odciążyłoby budynek, no więc tę naturę zastępują obrazy. Roślinność posadzona w donicach znajduje kontynuację na obrazach – istotę tego projektu tłumaczy artystka.
Podobną funkcję mogą odgrywać dzieła sztuki późną jesienią czy zimą, kiedy ogród traci blask. Stają się elementem, który możemy podziwiać, bez względu na zmieniające się warunki atmosferyczne.
Podświetlana głowa, która zmienia kolory albo liść może wyglądać szczególnie bajkowo, kiedy wszędzie jest szaroburo. Można podświetlić ją zielonym światłem lub RGB. Wtedy do ogrodu, w którym nie ma już liści i kwiatów, wprowadzimy kolor – tłumaczy artystka.
Jak wygląda współpraca z klientem?
Zwykle artysta tworzy dzieła sztuki dla siebie, pod wpływem natchnienia, a Ty możesz wybrać coś, co już istnieje. Rzeźba, obraz czy inny element artystyczny czasem są też tworzone są na zamówienie. Artystka bierze wtedy pod uwagę oczekiwania klientów i kontekst ogrodu. Wtedy powstaje projekt lub jeśli przestrzeń tego wymaga – wizualizacja. Artystka zwykle proponuje dwie koncepcje, by rozwinąć różne możliwości, choć, jak sama mówi w pełni przekonana jest tylko do jednej: „Jeden twórca może złożyć tylko jedną propozycję, tą najbardziej właściwą”.
Zdarza się, że klienci chcą czegoś gotowego: “Kiedy coś z mojej ściany się ściąga i idzie do ludzi, to znowu pojawia się tam miejsce na nowe dzieło” – tłumaczy. Interesuje się też dalszym losem swoich rzeźb oraz tym, jaki mają one wpływ na nowych właścicieli:
Często zaprzyjaźniam się z osobami, które chcą mieć sztukę u siebie. Czasami dzwonią i opowiadają, co im [dziełom] się przytrafiło. Nowi właściciele opowiadają, jak rzeźba się zmienia, kiedy jest szron albo, że liść się do niej przykleił, albo jakiś element został zasypany śniegiem. Opiekunowie dzieł są bardzo wrażliwi. Uwielbiam widzieć tą radość, emocje, które płyną ze sztuki.
Obecnie można zobaczyć je w galerii ToTuart w Warszawie. Pojedyncze rzeźby osiągają wartość od 2 000 do 50 000 PLN.
Możecie podziwiać je w wielu naszych realizacjach, wkomponowane w krajobraz, uzupełniające przestrzeń lub mające czysto funkcjonalny charakter.
Więcej informacji na stronie www artystki: marthamulawa.pl
OSTATNIE WYSTAWY
2021 – Wystawa rzeźby „Ogrody Kwiatów”- Zamek Książ – Wałbrzych
2021 – Wystawa rzeźby „Projekt Mediator” – Pracownia Jagi Hupało – Warszawa
2020 – Wystawa rzeźby – Vlask Gallery – Gandawa – Belgia
2020 – Wystawa zbiorowa Inauguracja Galerii – Tichauer Gallery – Tychy
2020 – Wystawa zbiorowa „Laboratorium Rzeżby” – Galeria ToTuArt – Centrum Praskie Koneser – Warszawa
2020 – Vibersculping- wystawa rzeźby połączona z mappingiem Artura Lisa – Galeria Autorska Rajsko – Kraków
2019 – Noc Muzeów – indywidualna wystawa batików „Góry lasy i doliny woskiem pisane” – Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego – Kraków
2019 – Indywidualna wystawa batików „Liny, kości i parzenice” Schronisko PTTK Morskie Oko w Tatrach
2018 – Noc Muzeów – indywidualna wystawa batików „Kolorowy Świat Woskiem Pisany” – Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego – Kraków
2017 – Wystawa zbiorowa „Reminiscencje” 2017 – Galeria Główna u Attavantich – Jarosław
2017 – Wystawa batików” Dzika Kolekcja” Fajna Sztuka – Gdańsk
2017 – Wystawa multimedialna „Sen o Lataniu” – Muzeum Lotnictwa – Kraków
2017- Indywidualna wystawa batików „Fascynacje Górami i Mazurami” – Galeria Główna u Attavantich – Jarosław
2017 – Indywidualna wystawa batików „Arka Noego” – Dawna Synagoga – Kazimierz Dolny
2017 – Indywidualna wystawa batików „W Magicznym Ogrodzie”- Małopolski Ogród Sztuk – Ingarden Pauza – Kraków
2017 – Noc Muzeów – indywidualna wystawa batików „W Magicznym Ogrodzie” – Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego – Kraków
2017 – Indywidualna wystawa batików – „Mazury” – Galeria Wnętrz Doskonałych – Max Fliz – Kraków
2016 – Indywidualna wystawa batików „Dzikie Tatry” Schronisko PTTK Morskie Oko w Tatrach
2016 – Indywidualna wystawa batików „Dzikie Tatry” – Tatrzański Park Narodowy – Centrum Edukacji Przyrodniczej – Zakopane
2016 – Indywidualna wystawa batików – Arka – Lanckorona
2016 – Indywidualna nocna wystawa batików „Dzikie Tatry” oraz spektakl Malarsko Muzyczny – Park Jordana – Kraków
2015 – Indywidualna wystawa batików „Moje Tatry światłem malowane” Schronisko PTTK Morskie Oko w Tatrach
2015 – Indywidualna wystawa batików „Moje Tatry światłem malowane” ArtAsGallery – Kraków
Szukasz sprawdzonych produktów do aranżacji ogrodu?
Jeden z naszych talentów to odkrywanie i testowanie najlepszych klocków do budowy ogrodów. Wynikiem naszej pracy są m.in Viven Garden – Salon Wyposażenia Ogrodów (z pergolami, tarasami, oświetleniem, itp.) oraz Galeria Ogrodowa (kolekcja drzew i krzewów).
Pamiętaj, że dobór producenta i konkretnego modelu warto realizować nie tylko z fachowcem w danej specjalizacji, ale także z projektantem, który ma całościowy ogląd na zagospodarowanie Twojej działki. Nie sztuka kupić – trzeba to jeszcze pięknie, mądrze i wygodnie poukładać.
Wypróbuj możliwości naszego zespołu – wysłuchamy Cię i dopasujemy najlepsze rozwiązania do Twoich potrzeb, chętnie zaoferujemy także kompleksową realizację Twojego ogrodu.
Szukasz czegoś innego?