Jak sprawić by Twoi przyjaciele nie mogli się doczekać wieczornego spotkania w Twoim ogrodzie?
10 marca 2013Kiedy najlepiej rozpocząć tworzenie ogrodu przydomowego?
20 marca 2013Choć w historii ludzkości powstało wiele stylów ogrodowych, a popularne kolorowe poradniki mamią nas najróżniejszymi inspiracjami, nie należy na siłę próbować realizować ogrodu w stylu, który nijak ma się do warunków na naszej działce. Zakładanie ogrodu śródziemnomorskiego przy tradycyjnym domu wiejskim na gliniastej glebie od strony północnej to niezbyt fortunny pomysł. Pewnym problemem jest także to, że jako Polacy nie wykształciliśmy swojego narodowego stylu zakładania ogrodów, a może raczej – nasz narodowy styl nie wzniósł się na taki poziom, by zwrócił uwagę światowej klasy ogrodników, czy nawet kolorowych dodatków do „Pani Domu”.
Co robić w takiej sytuacji?
Do wyboru do koloru – byle Twój projekt koncepcyjny ogrodu był spójny
Styl ogrodu to rzecz z jednej strony niezwykle osobista i subiektywna, odbierana zmysłami atmosfera panująca w ogrodzie, a z drugiej podlegająca pewnej czytelnej kategoryzacji. O ile nazwane i znane style historyczne są „tematem zamkniętym” i ich stosowanie ogranicza się raczej do rekonstrukcji terenów zabytkowych, o tyle style współczesne mogą, jeśli architektura budynku i okoliczny krajobraz na to pozwalają, czerpać z tych źródeł i przyjmować dowolne wariacje.
Warto zatem zapoznać się z przekrojem najważniejszych ogrodowych stylów, aby nabrać świadomości własnego gustu, a następnie stworzyć ogród przede wszystkim spójny z otoczeniem, ale czerpiąc z cieszących nas inspiracji.
Ogrody nowoczesne
to bardzo pojemna definicja, bo może obejmować wszystkie, które powstają współcześnie. Z reguły takie założenia tworzymy w miastach, przy prostych i funkcjonalnych budynkach. Formy tych ogrodów są estetyczne, przejrzyste i przestronne, oparte na prostych liniach i figurach geometrycznych, dominują w nich takie materiały jak stal, szkło i beton, roślinność jest powściągliwa i nie dominuje. Obiekty wodne są silnymi akcentami pełnymi eleganckiego wyrazu. Do nowoczesnych ogrodów pasują meble z aluminium, technorattanu i wspomnianych wcześniej materiałów.
Ogród wiejski
zakładamy raczej na wsi, przy drewnianej, ceglanej lub bielonej architekturze budynku. Jego układ jest prosty i geometryczny, wykorzystujemy tanie materiały lokalne – drewno, żwir, podkłady kolejowe, a także płytki betonowe. Woda w tych ogrodach pojawia się w formie oczek wodnych poidełek i fontann imitujących wiejskie studnie i pompy. Swojskie rośliny zachwycają kolorami i owocami, dominują w całej kompozycji – taki ogród to świetne poletko dla zapalonego ogrodnika amatora, który kocha spędzać czas w ogrodzie.
Ogród angielski w stylu cottage
to ewolucja ogrodu wiejskiego, opiera się na podobnych zasadach, ale jest bardziej elegancki i wysublimowany. Wśród roślin pojawia się wiele gatunków ozdobnych, jako akcenty kompozycyjne stosuje się rzeźby, kamienne wazy i donice, częstym materiałem jest cegła i dachówka. Istotnym elementem tego ogrodu są także zadbane trawniki i żywopłoty, kontrastujące z bogactwem roślin na rabatach, a jeśli przestrzeń na to pozwala – orzechowe zagajniki. Obiekty wodne to zwykle obrzeżone kamieniem baseny i kanały wodne, ale też swobodne stawy do pływania o łagodnej formie.
Styl formalny
w ogrodach narodził się w czasach antycznych, przetrwał w średniowiecznych klasztorach, a rozkwitł we Francji, ale jego wspaniałe wariacje rozwijały się także w Holandii, Włoszech oraz w Anglii. Jest to styl nieprzemijający i niezmiennie uniwersalny – bardzo elegancki i reprezentacyjny, nieprzesadzony w ilości kolorów, oparty na symetrii i prostej lub wyszukanej geometrii. Wśród roślin dominują żywopłoty, topiary i szlachetne drzewa, kwiaty są precyzyjnie wkomponowane w ten zielony szkielet. Ważnym elementem są pasujące do architektury meble, baseny i fontanny oraz ciężkie donice.
Ogród naturalistyczny
lub też nieformalny, to zupełne przeciwieństwo ogrodów formalnych i nowoczesnych, podporządkowanych funkcjonalności i estetyce. Tworząc taki ogród składamy hołd naturze i rozkoszujemy się rolą mało ingerującego obserwatora. Rośliny i tworzony przez nie ekosystem są pierwszoplanowym dominantem, wyglądającym jak na naturalnym siedlisku. Taki pozornie dziki gąszcz może powstać zarówno na wsi, jak i w mieście. Kształty są swobodne i płynne, materiały naturalne, mała architektura dyskretna i nieliczna, elementy wodne przypominają naturalne zbiorniki. Ważnym elementem wyposażenia są budki lęgowe, domki dla owadów, poidła i karmniki.
Ogród w stylu dalekowschodnim
imitującym japoński lub chiński, to jeden z najbardziej reprezentatywnych stylów narodowych. Z reguły stanowi zamknięty krajobraz i może zostać założony na dowolnie małej powierzchni. Podlega zupełnie innym kanonom funkcjonalnym i estetycznym niż którykolwiek ze stylów europejskich, jest poświęcony kontemplacji i medytacji. Aby stworzyć taki ogród, niezbędne jest głębokie zaangażowanie w filozofię i buddyjski sposób myślenia.
Ogród śródziemnomorski
to ogród klimatu suchego, w którym południowa sjesta w cieniu pergoli porośniętej winogronem jest nieodłącznym i koniecznym elementem codzienności. Palące słońce i małe opady ograniczają ilość roślin do minimum, ale wymuszają także potrzebę cienia. Upodobanie do biesiadowania, dobrego jedzenia i picia oraz pewna beztroska na co dzień – to idealne cechy właściciela ogrodu w tym stylu. Tu życie kręci się wokół tarasu, wygodnych mebli i niespecjalnie plewienia chwastów. Inspirując się tym stylem, w naszym klimacie możemy zrealizować wygodny ogród na piaszczystej glebie, dominujący w sosny, brzozy i sucholubne trawy.
Nie napisaliśmy o…
Wielu stylach. O romantycznych i malowniczych angielskich parkach krajobrazowych, które wymagają rozległych przestrzeni. O ogrodach orientalnych kultury Islamu, rzadko realizowanych w naszym kraju. O tworzonych przez pasjonatów ogrodach botanicznych i arboretach oraz kolekcjach roślin, a także stylu arts and crafts. O stylach manierystycznych i sentymentalnych, które nie przetrwały próby czasu i ogrodach eklektycznych, będących niekiedy dziwacznymi wytworami ludzkiej myśli i dłoni. Dokonaliśmy własnego wyboru popularnych i odrębnych atmosfer panujących w ogrodzie, prezentując Ci różne możliwości warte uwagi.
Jaki będzie idealny styl Twojego ogrodu przed domem?
Własny. Najlepszy styl to taki, który tworzy razem z domem i otoczeniem spójną całość, ale też konsekwentny w każdym calu. Nie jest łatwo oprzeć się pokusom licznych inspiracji i możliwości, łatwo pogubić się w szerokiej ofercie materiałów, roślin i sprzętów dostępnych na rynku. Jeśli stwierdzasz, że to zadanie ponad Twoje siły – zatrudnij dobrego projektanta, który stworzy dla Ciebie koncepcję i poprowadzi Cię przez ten trudny proces.
Szukasz wsparcia przy aranżacji ogrodu?
Zajmujemy się kompleksowo procesem projektowo – wykonawczym. Wypróbuj możliwości naszego zespołu.
Szukasz czegoś innego?