[singlepic id=753 w=320 h=240 float=left] Chcesz zwabić motyle? Posadź budleję. Szukasz towarzystwa? Rozpal ogień. Jesteśmy jak ćmy lecące w stronę płomieni. I tak jak wszystkie pożary są fascynujące, trudno pokonać przyciągającą moc ognia.
Jeśli chcesz aby Twoje ogrodowe podwórko stało się wyjątkowo pociągające i równocześnie naprawdę uszczęśliwić swoich gości, stwórz miejsce przy którym można zgromadzić się wokół ognia. Możesz mieć typowe ognisko na drewno lub zdecydować się na nowoczesne palenisko ozdobne na gaz, w którym prawdziwy ogień włączysz naciśnięciem przycisku.
Połączenie wody i ognia jest zawsze niezwykle fascynujące.
[singlepic id=740 w=520 h= float=]
Umieszczenie paleniska na tarasie błyskawicznie buduje poczucie przeznaczenia. Natychmiast kierujemy się w jego stronę, pragniemy usiąść, ogrzać dłonie, popatrzeć na płomienie.
[singlepic id=741 w=520 h= float=]
Nawet gdy słońce jest wysoko i płomienie nie są aż tak wyraźnie widoczne, jest coś w ognisku co łączy ludzi.
[singlepic id=748 w=520 h= float=]
Nie masz widoku na morze lub jezioro? Basen, SPA lub staw kąpielowy zbudują podobne wrażenia estetyczne.
[singlepic id=738 w=520 h= float=]
Paleniska ozdobne wnoszą niewątpliwie niezwykły urok do każdego ogrodu, jednak nie należy zapominać o tym, jak ważne jest w ich przypadku bezpieczeństwo. Oto kilka podstawowych zasad i podpowiedzi jak zabezpieczyć się przed ewentualnymi zagrożeniami.
[singlepic id=733 w=320 h=240 float=left]Otoczyć palenisko ogrodowe niepalną nawierzchnią utwardzoną.
Ogień na zewnątrz jest narażony na wywiewanie i pod wpływem wiatru może wydostać się poza palenisko. W przypadku palenisk gazowych zagrożenie jest mniejsze, ale nie wykluczone. Przy tradycyjnych ogniskach rozgrzane węgielki i płonące kawałki drewna często będą podróżowały wokół. Ognisko otoczone przez bezpieczną, niepalną nawierzchnię, taką jak cegła.
[singlepic id=763 w=320 h=240 float=right] Płyty kamienne i wysokie krawężniki odgradzające otaczającą roślinność to sprawdzone i inteligentne zabezpieczenie przed zaprószeniem suchych liści czy łodyg przez ogień.
Podobnie połączenie nawierzchni żwirowej i kamiennych krawężników jest bezpieczną nawierzchnią dla płomieni. I ten przyjemny dźwięk chrzęszczącego pod butami żwiru gdy kolejne osoby podchodzą do ognia…
Wkop palenisko w ziemię.
Zagłębione poniżej nawierzchni wokół ognisko skutecznie uniemożliwi bezpańskim iskrom podróże poza bezpieczną strefę.
[singlepic id=735 w=520 h= float=]
Stwórz wyraźne granice
Palenisko może, a od strony z której zwykle wieje wiatr – nawet powinno, być otoczone ścianami, które uspokoją płomienie. Jeśli ściana będzie dość blisko ogniska – wychwyci zabłąkane iskierki i odbije je z powrotem do ognia.
[singlepic id=746 w=520 h= float=]
Zachowaj odległość od koron drzew.
Iskry i płomienie podróżują nie tylko na boki, ale także do góry. Umieszczenie ogniska dość daleko od liści, a zwłaszcza igieł, które bardzo szybko mogą zająć się ogniem, to bardzo inteligentne posunięcie.
[singlepic id=761 w=520 h= float=]
Wymuruj miejsca do siedzenia.
Jeśli z paleniska będą korzystały dzieci i młodzi ludzie, nieruchome siedziska zmuszą ich do zachowania bezpiecznej odległości.
[singlepic id=755 w=520 h= float=]
Ogień w ogrodzie to genialna atrakcja – zarówno na wieczorne spotkania z przyjaciółmi, herbatę z partnerem, jak i samotny odpoczynek o dowolnej porze doby. To o wiele lepszy pomysł niż woda, która wprawdzie wycisza i wprowadza w przyjemny nastrój, ale nie daje najważniejszej cechy oferowanej przez palenisko – ciepła. W wersji ekonomicznej możemy stworzyć ciekawe ognisko zasilane drewnem. Gdy cenimy sobie wygodę warto skusić się na nowoczesne palenisko na gaz, które uruchamiane jest w parę sekund.