Ekologicznie i komfortowo – poznaj ideę Ogrodu Minimalnego
31 maja 2021Pergole szyte na miarę? Już się robi!
22 czerwca 2021Ogród Minimalny to gotowa koncepcja zagospodarowania działki, która zakłada ograniczoną ingerencję w środowisko naturalne, dostosowana do potrzeb i oczekiwań klienta. Stawiająca na komfort, wygodę i funkcjonalność, a jednocześnie szczególnie ciekawa ze względu na jej ekonomiczny i ekologiczny wymiar. Zapraszamy architektów i projektantów do skorzystania z przepisu na ogród minimalny.
W skrócie projektowy przepis na Ogród Minimalny jest prosty
- Zacznij od koncentracji na potrzebach i funkcji, weź pod uwagę liczbę użytkowników ogrodu, zanotuj wszystkie wymagane udogodnienia oraz życzenia związane z wygodą i komfortem.
- Zaplanuj minimalną powierzchnię wynikającą z gabarytów sprzętów wymaganych do zaspokojenia wspomnianych potrzeb. Weź pod uwagę ergonomiczne ich ustawienie. Stwórz planu tarasu wraz z wyposażeniem.
- Popracuj nad umiejscowieniem wnętrza lub wnętrz w ogrodzie w taki sposób, aby uzyskać maksimum intymności. Uwzględnij jak najlepsze widoki. Następnie zadbaj o ochronę przed warunkami atmosferycznymi, zaplanuj zabudowanie tarasu, zadaszenie go, zamknięcie mobilnymi lub transparentnymi ścianami. I wreszcie: zaplanuj komunikację z domem oraz naturalistyczną roślinność zapewniającą wrażenie osadzenia w szerszym krajobrazie bujnej zieleni.
Ile kosztuje Ogród Minimalny?
Polecamy wybór możliwie najlepszych produktów i materiałów. Skoro skupiamy się na komforcie, to nic tak go nie burzy jak konieczność wymiany kiepskiej jakości sprzętów czy ich remontowanie. Zainwestujmy nasze środki raz a dobrze. Lepiej podzielić pomysł na etapy lub odczekać trochę niż godzić się na prowizorkę i fuszerkę, które w dłuższej perspektywie zawsze okazują się droższe niż się spodziewaliśmy – tłumaczy Jakub Gardner Myśliwiec, twórca koncepcji.
Stworzenie Ogrodu Minimalnego z komfortowymi Wnętrzami Ogrodowymi wymaga istotnych środków, porównywalnych do nakładów finansowych wymaganych przy urządzaniu wnętrza domu. Warto jednak zaznaczyć, że tworząc funkcjonalne wyspy w ogrodzie zaoszczędzimy na zagospodarowaniu reszty działki, na której możemy zastosować proste rozwiązania krajobrazowe.
Ekologia, która idzie w parze z praktycznym podejściem
Idea Ogrodu Minimalnego podoba mi się szczególnie ze względu na jego ekologiczny i ekonomiczny wymiar. Wymaga minimum pielęgnacji. Oczywiście musimy dbać o czystość wnętrz i konserwować sprzęt, ale w miejsce regularnie koszonych trawników proponujemy łąki kwietne oraz wysoko koszone murawy. Nie podlewamy, nie nawozimy, nie walczymy z kretami, a kosimy raz lub parę razy do roku. Zamiast rabat ze żwirkiem i włókniną, proponuję duże drzewa, krzewy i wysokie byliny oraz trawy, które nie wymagają plewienia, a uschłe liście naturalnie przetwarzają się na ściółkę. W takiej wysokiej i pół dzikiej roślinności schronienie znajdzie wiele zwierząt, zamiast sterylnych układów tworzymy mini ekosystemy, które są jak zasilacze energii życiowej – tłumaczy Jakub Gardner Myśliwiec.
Oczywiście żaden ogród nie jest bezobsługowy, nie sposób zostawić działkę odłogiem, rzecz w tym, by tak ją zaprojektować, by konieczność ingerencji była minimalna.
Ciesz się kontaktem z naturą
Jesteśmy członkami Areny Krajobrazu – przestrzeni, w której pasjonaci i specjaliści mogą wymieniać się wiedzą z zakresu ogrodnictwa. Chcemy inspirować i dzielić się naszą ideą ogrodu minimalnego tworzonego w zgodzie z naturą i z poszanowaniem dla wartości ekologicznych. Zależy nam na popularyzowaniu idei, która wyrasta z naturalnej potrzeby ludzkiej koegzystencji z naturą.
Celem ARENY KRAJOBRAZU jest dać profesjonalistom z branży ogrodniczej, (…) możliwość wymiany wiedzy, doświadczeń oraz zapoznania się z najnowszymi trendami w projektowaniu ogrodów – mówi Tomasz Ciesielski założyciel Fundacji FRACTAL.
Szukasz wsparcia przy aranżacji ogrodu?
Zajmujemy się kompleksowo procesem projektowo – wykonawczym. Wypróbuj możliwości naszego zespołu.
Szukasz czegoś innego?