Zielony dach intensywny to bezsprzecznie najbardziej ekscytujące rozwiązanie w dziedzinie zazieleniania dachów budynków. To stworzenie regularnego ogrodu, z drzewami, krzewami i dowolną infrastrukturą, według dowolnej koncepcji i zapotrzebowania. Niestety, takie ogrody mają swoje wymagania technologiczne, które sprawiają, że nie można ich założyć na każdym dachu. Dlatego warto przemyśleć taką możliwość już podczas projektowania budynku.
Zielone dachy mają same zalety, nie tylko estetyczne, ale także ekologiczne i ekonomiczne. Chronią budynek przed stratą ciepła i nadmiernym nagrzewaniem oraz ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi takimi jak grad. Wykorzystują wodę opadową, magazynując ją do wzrostu roślin, a tym samym pozwalają odciążyć instalacje kanalizacyjne. Wprowadzając zieleń w przestrzeń miejską, tworzymy powierzchnię biologicznie, czyli pochłaniającą zanieczyszczenia, redukującą ilość CO2 i zwiększającą ilość tlenu. Z punktu widzenia zarówno interesów indywidualnych jak i społecznych, zakładanie zielonych dachów jest trendem ze wszech miar słusznym i zasługującym na każde wsparcie.
Aby założyć ogród na dachu, jego konstrukcja musi wytrzymywać potężne obciążenia, sięgające a nawet przekraczające 1 tonę na 1 metr kwadratowy. Warstwa gleby niezbędna dla drzew i krzewów oraz stabilnego posadowienia małej architektury może wynosić nawet 1 metr wysokości. Za to wartość rekreacyjna, estetyczna i ekologiczna takiego ogrodu jest nieoceniona. W warunkach miejskich, gdzie o każdy skrawek zieleni i prywatności na świeżym powietrzu musimy walczyć z tysiącami obcych, stworzenie prywatnej enklawy spokoju o zbawiennym dla zdrowia fizycznego i psychicznego mikroklimacie warte jest każdych pieniędzy.
Oczywiście, nie każdy dach jest technicznie przygotowany, aby stać się nośnikiem w pełni zagospodarowanego ogrodu o wartości równoważnej ogrodowi zakładanemu w gruncie. Na szczęście oferta technologiczna pozwalająca na zazielenienie dachów jest na tyle szeroka, że można zastosować prostsze, a równie efektywne rozwiązania o wysokich walorach i wszechstronnych korzyściach. Najlepiej indywidualnie przeanalizować sytuację w konsultacji z doświadczonym ekspertem i określić z jakich możliwości możemy skorzystać, aby nie zaszkodzić konstrukcji budynku i bezpieczeństwu mieszkańców.
[nggallery id=15]