Ściółkowanie agrowłókniną lub agrotkaniną – nasze stanowisko oficjalne
9 listopada 2018[Instrukcja] Jak zbadać wodę przed budową stawu lub oczka?
7 lutego 2019Od dawna nie czytamy polskiej prasy fachowej, tej papierowej i tej w sieci, na popularnych portalach. Nie oglądamy programów ogrodniczych w TV czy na Youtube. Nie znajdujemy tam nic ciekawego. Dlaczego? Bo tematy poruszane w tych mediach operują wokół jednego i tego samego – pracy w ogrodzie, z ziemią, sadzenia i przycinania roślin… to „poradnictwo ogrodnicze” jest dominujące. Nie interesuje nas to – bo jesteśmy dużo dalej. Ogrodnictwo sensu stricto, czyli to związane z uprawą roślin, mamy opanowane. Wiemy jak dbać o rośliny, a jak nie wiemy – wiemy gdzie szukać odpowiedzi. Oczywiście, nie przestaliśmy być „grzebiącymi w ziemi” ogrodnikami. Mamy swoje ogrody i znajdujemy dużo radości w dbaniu o nie. Mamy przyjaciół pasjonatów i wymieniamy się z nimi uwagami na ten temat. Ale…
Profesjonalnie – jesteśmy dużo dalej. Jesteśmy tam, gdzie zaprowadził nas rynek i klienci, których obsługujemy. Jesteśmy tam, gdzie są fachowcy z Anglii, Stanów, Australii, Niemiec czy Chin… ich śledzimy, od nich się uczymy. Godne odnotowania – jesteśmy blisko miejsca, gdzie był Architekt Krajobrazu w XVIII w. Kiedy sztuka ogrodowa była zajęciem elitarnym, a jej benefity dostępne tylko dla ówczesnej arystokracji. Gdy ogrody prywatne były dobrem luksusowym. Dostępnym dla nielicznych, których stać było nie tylko na założenie ogrodu, ale przede wszystkim na utrzymanie go w doskonałym stanie. Bo przy tych ogrodach pracowała rzesza ludzi. Projektant ogrodu był artystą, podróżnikiem, znawcą roślin i technologii – wszechstronnym „człowiekiem renesansu”. Łączył w sobie wiedzę i doświadczenia z wielu dziedzin. A przede wszystkim dostarczał Piękno.
Potem wiele się podziało w przestrzeni przemian społecznych a sztuka krajobrazu gdzieś w tym wszystkim straciła na znaczeniu, bo mecenasi naszej branży stracili na znaczeniu. Zostali zwyczajnie ścięci albo przegnani – w imię propagowania równości (przynajmniej pozornie, bo równość nigdy nie nastała). Ale faktem jest, że zniknęła klasa, którą stać było na zakładanie prywatnych parków i zachwycających ogrodów. Wiosna ludów, I, II i III rewolucja przemysłowa, perturbacje komunistyczne i wreszcie dominacja demokracji. W końcu klasa „arystokracji”, odrodziła się, ale już nie na podstawie aktu urodzenia, ale dokonań przekładających się na wyniki finansowe. Przedsiębiorcy i specjaliści różnych klas – to ludzie, którzy z jednej strony napędzają rozwój sztuki ogrodowej w XXI wieku. A z drugiej strony – społeczności demokratyczne, które z kieszeni podatników a rękami Zarządów Zieleni Miejskich fundują parki i inną zieleń publiczną, rozumiejąc jak ważna jest jej rola. Im bardziej bogate społeczeństwo – tym wyższa ta świadomość, lepsze technologie i wyższy poziom zieleni. A także lepsi fachowcy – zajmujący się coraz szerszą gamą zagadnień. „Grzebanie w ziemi” stanowi raptem ułamek tego, co jest współcześnie związane z zakładaniem i posiadaniem pięknego ogrodu czy parku, odpowiadających na potrzeby współczesnego użytkownika.
High-End & Luxury Garden & Landscape Design
(jak to przetłumaczyć?)
Dla nas to już codzienność – bo w takiej rzeczywistości obracamy się jako zawodowcy. Aranżujemy nowoczesne altany i pergole z obrotowymi lamelami dachowymi ustawianymi dla optymalizacji operowania słońca i wentylacji. Wprowadzamy do ogrodów zaawansowane technologie zintegrowane z aplikacjami na smartfonach. Automatyzujemy podlewanie roślin i koszenie trawników. Rozeznajemy trendy i know how w zakresie matrix planting, tj. doborów roślinności bazujących na warunkach siedliskowych, aby zminimalizować pielęgnację. Tworzymy kompozycje roślinne jako precyzyjnie skonstruowane plany kwitnienia & efektów ozdobnych bazujące na walorach roślin w poszczególnych miesiącach, z uwzględnieniem ich zachowania po 10 i 20 latach, nie zapominając o skutkach dla otoczenia po latach 50ciu. Planujemy całościowo dla działki gospodarkę wodą opadową, odpowiedzialnie wobec środowiska i warunków lokalnych. Tworzymy stawy kąpielowe gdzie woda oczyszczana jest tylko za pomocą naturalnych filtrów roślinnych i mineralnych, o wiele taniej i skuteczniej niż chlor czy ozon (to jest wyższy poziom inżynierii środowiskowej!). Opracowujemy własne metodologie projektowania i zarządzania procesem budowlanym przy powstawaniu ogrodu. I wiele, wiele więcej. Nasza praca stała się naprawdę zaawansowana. Jesteśmy lata świetlne od rzeczywistości ogrodniczej sprzed 15 lat, a wciąż się rozwijamy, bo świat się rozwija. …
.. a media ogrodnicze jakby zatrzymały się w miejscu. Nie umniejszamy oczywiście roli tych mediów w zakresie poradnictwa. Nie odbieramy „Działkowcowi” prawa do bytu, zresztą, jest przecież rzesza ogrodników amatorów, którzy potrzebują tego wsparcia. Gorąco to pochwalamy, bo sami jesteśmy ogrodnikami – amatorami w swoich ogródkach. Ale to nas nie inspiruje, nie wspiera naszego rozwoju profesjonalnego. Nie jest dla nas jako zawodowców. I też nie dla naszych klientów. Tutaj jest luka. I chcielibyśmy tą lukę wypełnić. Jak ?
Chcemy promować ogrodnictwo (to słowo staje się za ciasne dla wszystkiego co chcemy w nim zmieścić… chyba potrzebna jest nowa definicja), które podejmuje współczesne wyzwania i możliwości. Chcemy współpracować z najlepszymi z całego świata. Razem z nimi współdzielić i współtworzyć bazę globalnej wiedzy i doświadczeń (bo też potrafimy się dzielić i wiemy, że im więcej damy innym, tym więcej wróci do nas). Przy tym nadal działamy głównie w Polsce, a tu mamy bardzo specyficzne warunki klimatyczno – społeczne, więc chcemy też budować koalicję na rzecz nowoczesnego i zaawansowanego ogrodnictwa z naszymi kolegami i koleżankami po fachu. Z wieloma z nich rozmawiamy o tym zagadnieniu i wspólnie zastanawiamy się „jak to ugryźć”?
Praca naszego zespołu oraz tych z naszych znajomych i przyjaciół, którzy działają na podobnym poziomie do nas, w dużej mierze skupiona jest na indywidualnej edukacji naszych klientów. To żadna nowość – jako zawodowcy, którzy stale się rozwijają, zawsze wyprzedzaliśmy większość. Zawsze poświęcaliśmy wiele wysiłku i energii na jednostkową edukację każdej osoby, której oferujemy nasze usługi – a później jesteśmy przez nią zatrudniani. Ale chcemy robić to szerzej, niż tylko w bezpośrednich relacjach z naszymi klientami. Chcemy aby świadomość konsumencka w Polsce rosła tak szybko, jak rośnie nasza świadomość branżowa i możliwości jakie oferujemy.
Na dzień dzisiejszy nie mamy skonstruowanego konkretnego pomysłu jak spełnić nasze pragnienie. Podejmujemy wiele kroków w różnych kierunkach, poszukując najlepszej drogi. Rozmawiamy z innymi projektantami i producentami. Stworzyliśmy Organizację Ogrodów Polskich. I zaczynamy nowe cykle artykułów na naszej stronie. Będziemy przedstawiać nasze stanowisko na poziomie świadomościowym, będziemy dzielić się wypracowaną przez nas wiedzą, doświadczeniami i narzędziami z innymi… mając nadzieję, że dołożymy choć cegiełkę do tego, by cała branża mogła rosnąć i rozwijać się. Będziemy zapraszać innych do tej współpracy. Na każdym etapie będziemy starać się swoim przykładem inspirować do takiej aktywności społecznej, mając na uwadze dalekowzroczne efekty. Bo zastanawiamy się, jak będzie wyglądać polska rzeczywistość ogrodnicza za 20-30-50 lat. Jak będzie wyglądać zieleń publiczna i prywatna w świecie, w którym nasze dzieci będą rosnąć, a może też prowadzić swoją praktykę zawodową. Zależy nam na tym, by kierunkować nasze społeczeństwo w stronę piękna i innych wartości, w które wierzymy.
Chcemy pokazać, że ogrodnictwo to nie tylko „kierat i brud za paznokciami”. Chcemy pokazać, że ogród może być urządzony na takim poziomie dbałości o szczegóły i komfort użytkownika, jak od wielu lat urządzamy swoje wnętrza domów i mieszkań. A tym samym chcemy uświadomić, że jeżeli oczekujemy od ogrodu, że powiększy naszą przestrzeń życiową – przestrzeń naszego domu – to wiąże się to też z adekwatnymi wydatkami. Bo wielu z naszych znajomych narzeka na to, że wymagania rosną, inflacja rośnie, ale budżety i inwestorów i stawki za pracę zatrzymały się na poziomie nominalnym sprzed 10 lat. Wiele do zrobienia, wiele wiedzy do przekazania. Zabieramy się do pracy i zapraszamy do lektury.
Jesteś projektantem?
Cenisz nasze merytoryczne publikacje? Zapraszamy Cię do wspólnego rozwoju, biznesu i integracji.
Jesteś właścicielem działki?
Szukasz wsparcia przy aranżacji ogrodu?
Zajmujemy się kompleksowo procesem projektowo – wykonawczym. Wypróbuj możliwości naszego zespołu.
Szukasz czegoś innego?