logo-Jakub-Gardner-projektant-zagospodarowania-terenu-kolor-500logo-Jakub-Gardner-projektant-zagospodarowania-terenu-kolor-500logo-Jakub-Gardner-projektant-zagospodarowania-terenu-kolor-500logo-Jakub-Gardner-projektant-zagospodarowania-terenu-kolor-500
  • OFERTA
  • Blog i Publikacje
  • Projekty i realizacje
  • KONTAKT
Zadzwoń teraz
✕
            No results See all results
            Aleja dojazdowa – urzekające i eleganckie powitanie w domu
            21 stycznia 2013
            5 sprawdzonych pomysłów na plan ogrodu rezydencjonalnego
            5 lutego 2013

            Ogród przy Rezydencji – jak stworzyć zapierający dech w piersiach widok wizytówkowy?

            Opublikowane przez Jakub 'Gardner' Myśliwiec o 4 lutego 2013
            Kategorie
            • Pro
            Tagi
            • Style ogrodowe
            • Wymyślanie

            [singlepic id=732 w=320 h=240 float=left]Rezydencja, zarówno ta całoroczna jak i sezonowa, jest zawsze posiadłością  reprezentacyjną, służącą nie tylko typowym funkcjom mieszkalnym i rekreacyjnym, ale także reprezentacji. Jako wizytówka właścicieli, powinna robić znakomite wrażenie na wszystkich odwiedzających. Jako dom, powinna budować nasze poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Pierwszych doznań dostarcza wjazd i ogrodzenie, kolejnych frontowy ogród wzdłuż drogi dojazdowej, dopiero potem architektura i charakter budynków. Będą to wspaniałe przeżycia tylko jeśli koncepcję urządzenia ogrodu charakteryzuje wyrafinowanie, spójność stylu wszystkich elementów i najwyższa jakość wykonania.

            [singlepic id=711 w=320 h=240 float=right]Pierwszym wrażeniem, jakie budzi wizyta lub powrót do tego typu domu jest ogrodzenie działki. Doskonałym pomysłem jest stworzenie wysokiego muru z kamienia lub żywopłotu, który buduje aurę niedostępności i tajemniczości dla osób postronnych, a tym posiadającym prawo wstępu pozwala poczuć się wyróżnionymi i dumnymi w momencie przekraczania progów. Domownikom solidne i nieprzebyte ogrodzenie pozwala odprężyć się i po wjechaniu za bramę poczuć bezpieczeństwo bastionu. Jeśli zależy nam na uchyleniu rąbka tajemnicy, brama może być przejrzysta, dodatkowo w murze możemy także wykonać prześwitujące przęsła.

            [singlepic id=709 w=320 h=240 float=left]Sama brama oraz mur powinny być wykonane z najwyższą dbałością o szczegóły. Polecamy bramy kute według indywidualnych, niepowtarzalnych projektów, które mogą uwzględniać insygnia rodziny. Mur najlepiej kamienny lub ceglany, ale nie klinkierowy (zbyt powszechny materiał). Beton, blacha i drewno stosuje się tylko w przypadku nowoczesnych lub naprawdę odważnych projektów, ponieważ są to generalnie pospolite materiały i wymagają wysmakowanych koncpecji.

            Od wjazdu do wejścia powinna prowadzić względnie długa droga dojazdowa, prosta, zakończona rondem, które pozwala wysiąść pod samymi drzwiami, wygodnie nawrócić, zaparkować na wydzielonych miejscach, aby auta nie zakłócały komunikacji i perspektyw.

            [singlepic id=731 w=320 h=240 float=right]Podróż od bramy do domu to zaplanowany spektakl wrażeń, swoiste preludium przed daniem głównym, jakim jest wejście do rezydencji i rozkoszowanie się jej wnętrzem. Klasycznie, podczas dojazdu do domu budynek jest widoczny cały czas, chyba, że mamy do czynienia z potężną posiadłością, droga wije się i ukazuje kolejne krajobrazy zanim odsłoni się budynek. W drugim przypadku możliwości wywarcia na podróżujących rozmaitych wrażeń są o wiele większe.

            [singlepic id=728 w=320 h=240 float=left]Teren rozpościerający się wokół domu to pole do budowania pejzaży krajobrazowych. Przestrzeń ograniczona skupiskami dużych drzew i krzewów, pokryta gładkimi trawnikami, podzielona wygodnymi ścieżkami często nie wymaga wprowadzania wielu dodatków, aby wzbudzić zachwyt. Mogą być to stawy i baseny z fontanami, ciekawie ukształtowany teren, spójne architektonicznie altany i inne budowle, a także rzeźby czy ruiny. Takie akcenty wynikają z szerszej koncepcji na zagospodarowanie całego terenu.

            Pod samym domem i wokół niego tworzone są ogrody podziwiane z bliska, najczęściej  to tarasy na podwyższeniu, otoczone balustradami, z których można podziwiać krajobraz wokół rezydencji. [singlepic id=726 w=320 h=240 float=right]Bezpośrednia okolica budynku doskonale nadaje się także na prezentacje rzeźb, kamiennych waz, mniejsze elementy wodne.

            Rezydencja jest wyjątkowym domem, który wymaga rozwiązań olśniewających i doskonale przemyślanych. Wizja i projekt ogrodu oraz wszystkich jego elementów powinny powstać w ścisłej relacji do architektury budynku, w zgodzie z realnymi potrzebami właściciela i być przygotowane przez autora obytego z niepowtarzalnymi i odważnymi realizacjami.

            Podziel się

            Zobacz podobne

            27 stycznia 2023

            Kompendium wiedzy o wannach spa z hydromasażem / ogrodowych jacuzzi / Sundance Spas


            Czytaj więcej
            12 grudnia 2022

            Co na rozgrzewkę? Przewodnik po źródłach ciepła do ogrodu


            Czytaj więcej
            24 października 2022

            Kalkulator ziemi i keramzytu w donicach


            Czytaj więcej
            13 października 2022

            Relacja z WAK 2022


            Czytaj więcej

            Comments are closed.

            SZYBKI KONTAKT

            Ogrody: 535 73 73 61


            wyślij wiadomość


            Pergole: 570 770 835


            wyślij wiadomość

            • profil | O NAS
            • BLOG i Publikacje
            • PRACA i współpraca
            • Biblioteka Architekta
            • Mapa strony
            • Polityka Prywatności
            ✕







              Zapisz się

              do inspirującego biuletynu:




              NASZA AKTYWNOŚĆ SPOŁECZNA:

              Organizacja Ogrodów Polskich

              Organizacja Ogrodów Polskich

              (c) Jakub 'Gardner' Myśliwiec 2012
                Zadzwoń teraz
                          No results See all results