Ogród przy Rezydencji – jak stworzyć zapierający dech w piersiach widok wizytówkowy?
4 lutego 2013Czy ludzie bez gustu mogą tworzyć piękne ogrody?
9 lutego 2013Ogród przy rezydencji ma olśniewać, urzekać i wzbudzać podziw odwiedzających, równocześnie dając głęboką satysfakcję, spokój i radość domownikom. Ma stanowić nie tylko dopełnienie domu, ale równoważną atrakcję dla wszystkich zmysłów, w pierwszej kolejności oferując fenomenalne doznania wizualne, oglądany z okien, tarasów, podczas spacerów i aktywnego korzystania z jego funkcji. Takie efekty można osiągnąć na wiele sposobów… prezentujemy kilka najlepszych z nich.
1 . Romantyczny park
Taki ogród to idealny styl dla osób tęskniących za architekturą antyczną i gotycką, lubiących długie spacery i sentymentalne pejzaże. Wśród leśnych zagajników, naturalistycznych stawów i łagodnego ukształtowania terenu pojawiają się sztuczne ruiny z cegły i kamienia – świątynie, domy legendarnych postaci, łuki i ściany. Widoki dla spacerowicza są dyskretnie zaprojektowane, tworząc pejzaże sprawiające wrażenie zdziczałych, w który na tle zieleni eksponuje się podlegające upływowi czasu i naturze rzeźby, kamienne ozdoby i budowle.
2. Reprezentacyjny ogród formalny
Eleganckie i zbytkowne otoczenie rezydencji, gwarantowane wrażenie szyku i dobrego gustu – to korzyści z założenia ogrodu formalnego. Kompozycja i kolory są wyważone i stonowane podkreślając klasyczne piękno regularności i proporcji. Wokół domu i alei dojazdowej rosną żywopłoty strzyżone w geometryczne formy, za pomocą roślinności i ścieżek wykonuje się wzory jak na pierwszorzędnej draperii pałacowej. Teren ukształtowany jest tarasowo, doskonale sprawdzają się labirynty, efektowne fontanny oraz dostojne baseny wodne.
3. Park krajobrazowy
Na terenie o dużej powierzchni, gdy rezydencja zbudowana jest na podwyższeniu, a widok szeroko rozpościera się wokół niej, najlepszym ogrodem jest park krajobrazowy. Może być to ogród spacerowy lub romantyczny, formalny lub naturalistyczny. Na dużych powierzchniach trawiastych ukształtowanie terenu i formy kompozycyjne układają się w zaplanowane i zachwycające formy zwłaszcza gdy są podziwiane z domu lub wyznaczonych punktów widokowych. Dzięki perspektywie można ukryć za pomocą grup roślinności niepożądane składniki krajobrazu, a nocnym oświetleniem osiągnąć urzekające efekty.
4. Zagadkowy ogród spacerowy
Taki ogród najbardziej odpowiada osobom o tajemniczym usposobieniu, które lubią niespodzianki, skrytki i zaciszne miejsca. Może być on formą ogrodu romantycznego lub formalnego, lub być stworzony w każdym innym stylu. Plan parku, który jest podzielony na mniejsze, odmienne w stylach i tematach ogrody, jest widoczny tylko z najwyższych pięter budynku i wież widokowych. Natomiast podczas spaceru w każdym miejscu zaskakuje inną atmosferą i atrakcjami. Odgrodzone od siebie wysokimi żywopłotami i murami, połączone furtkami i bramkami ogrodowe pokoje zapraszają do spaceru i zachwycają bogactwem bodźców i kuszą do ekscytującego zwiedzenia wszystkich zakamarków.
5. Ekstrawagancki ogród nowoczesny
Ty, Twój charakter, Twoje życie, doświadczenia i wspomnienia, charakter, temperament i natura – to najlepsze z wytycznych do stworzenia zupełnie oryginalnego i unikatowego ogrodu. Krzykliwie kolorystyczny, eklektyczny i wielokierunkowy czy spójny i jednomyślny? Nowoczesny, nie musi oznaczać minimalistycznie laboratoryjnego stylu… chyba, że taki najbardziej odpowiada Twojej naturze. Nowoczesność to przede wszystkim pełne oddanie jednostce, twórcy i użytkownikowi – a więc taki styl, który gładko leży, jak doskonale dopasowany garnitur szyty na miarę.
Pomysł na ogród przy Twojej rezydencji?
Wynajmij osobę, która potrafi kształtować krajobraz, rozumiejąc jego przeznaczenie i daj się dobrze poznać. Tworzenie ogrodu wokół Twojego domu, parku, który napawa dumą domowników i onieśmiela odwiedzających gości, będzie fascynującym zadaniem dla obu stron.
Szukasz wsparcia przy aranżacji ogrodu?
Zajmujemy się kompleksowo procesem projektowo – wykonawczym. Wypróbuj możliwości naszego zespołu.
Szukasz czegoś innego?