Jak szybko „robi się” ogród? Rzecz o nadzorze inwestorskim.
24 lutego 2017Ściółkowanie agrowłókniną lub agrotkaniną – nasze stanowisko oficjalne
9 listopada 2018Odświeżając pamięć o aktywności społecznej sprzed paru lat.. i przymierzając się powoli do nowych działań pro publico bono – zapraszamy do integracji oraz aktywności. Szukamy koordynatora na nowy cykl Zderzeń z Rzeczywistością!
W grudniu 2014 rozpocząłem aktywność społeczną fundacji Organizacja Ogrodów Polskich (OOP) projektem edukacyjnym, skierowanym do młodych zawodowców – a raczej osób pretendujących do tej roli w przyszłości. Dla studentów kierunków naszej branży – projektowania ogrodów, architektury krajobrazu, ogrodnictwa, etc. – czyli dla przyszłych projektantów, wykonawców, serwisantów.
Zobacz wpis: Pierwsze wrażenia i relacja – na blogu OOP. Sporo czasu minęło…
Krótko o tym co mówiłem wtedy:
/ bosh jak szybko! ..strasznie dużo informacji starałem się zmieścić w małej jednostce czasu.. dużo entuzjazmu, pasji i wiary! .. bynajmniej jej nie ubyło, wręcz przeciwnie.
Spotkanie wprowadzające .. sensem było przekazanie, że warto być dobrym w tym co się robi – oraz co to oznacza w naszej branży. Z czego się składa sama branża? W jakich kierunkach trzeba się rozwijać? Pozwoliłem sobie także na subiektywną .. i chyba dość drastyczną ocenę branży usług w roku 2004. Ale słuchając tego dziś, w roku 2018 – niestety mogę potwierdzić swoją diagnozę. Po 4 latach zmieniło się wiele, dzieje się dobrze, ale nadal poziom fachowców (których jest coraz więcej) jest dość niski. Młode firmy, które działają dwa, trzy, cztery lata ciągle wymagają korekt w swojej bieżącej pracy i skrupulatnego pilnowania na budowach. Ze swoich licznych bieżących doświadczeń przy realizacji oceniam generalny poziom jako niewystarczający żeby zostawiać Was zbyt długo samodzielnie na budowach.
/ z góry przepraszam dziś wszystkich, którym nie odpowiedziałem wprost i syntetycznie na zadane pytania.. byłem skupiony na przekazaniu swojej myśli, nie spodziewałem się chyba intensywnego dialogu.. ale pamiętam, że trochę siedzieliśmy razem później, po zakończeniu nagrania i rozmawialiśmy już poza kamerą. Dziękuję wszystkim obecnym! Wasza aktywność, pytania i potrzeby były dla mnie – i nadal są – wielką siłą napędową. Dzięki Wam wiem że warto.
Dlaczego branża Ogrodowa jest trudna? Dlaczego architekci krajobrazu mają projektować ogrody? W jakich kierunkach należy się rozwijać aby być dobrym zawodowcem?
Jaka jest logika powstawania ogrodu? Na czym polega skuteczny proces realizacji ogrodu? Jaką rolę odgrywa w nim projekt oraz projektant? ..a tym samym jak powinni do etapu realizacji być przygotowani projektanci, żeby spełniać swoją rolę jak najlepiej? Jak reagować na typowe problemy na jakie trafiają początkujący projektanci w relacji z klientami?
Link do filmu na Youtube – zapraszam do obejrzenia.
Starałem się przekazać w duchu totalnego dzielenia się tym, co sam już opanowałem – jak najlepszą wiedzę i dobre praktyki. Wskazówki branżowe i biznesowe. I tak trwało to do końca roku akademickiego 2014 / 2015. Wszystkie spotkania były nagrywane i są dostępne online.
Link do strony projektu Zderzenia z Rzeczywistością OOP – tu wszystkie video.
Co teraz i po co to piszę? Niedawno poszedł do subskrybentów fundacji OOP mailing – zapraszam do przeczytania – tutaj link do treści wiadomości – albo PDF jakby link nie działał. Zapraszam do przeczytania, bo to dobre i syntetyczne podsumowanie co w OOP udało się osiągnąć przez czas naszej intensywnej aktywności .. i wyjaśnienie dlaczego przez 2 lata niewiele się działo.
Mailing poszedł 13 września .. cóż. Nie ma odzewu – a szukamy koordynatora dla tego projektu na 2018 / 2019. Bez tego nie udźwigniemy wznowienia cyklu.
Poza tym – w ogóle szukamy liderów inicjatyw. Potrzeb – naszych wspólnych (zawodowców i amatorów w ogrodnictwie) – jest wiele. Ja osobiście chcę w OOP skupiać się na edukacji i wzmacnianiu zawodowców – bo to oni mają IMO największe przełożenie na rzeczywistość. A że myślę długofalowo – to głównie mówię tu o młodych zawodowcach. Bo to od nich – od WAS KTÓRZY TO CZYTACIE – zależy to, jak będzie wyglądała polska rzeczywistość ogrodowa za 10-20-50 i 100 lat. Od Waszej odpowiedzialności, świadomości i pracy. A że jestem też 'człowiekiem praktycznym’ – to zawsze staram się tak angażować chętnych w aktywności aby sami skorzystali jak najwięcej i jak najszerzej służąc większemu dobru.
Zapraszam do kontaktu dowolną drogą – mój numer jest łatwo dostępny, można też pisać przez formularz na stronie OOP.
Nie mniej niż Doskonale, moi drodzy. Niższej poprzeczki nie warto nawet podejmować.
Pozdrawiam pełen optymizmu i wiary w Was koleżanki i koledzy –
– Jakub.