Jak niedrogo a efektownie zagospodarować działkę?
1 listopada 2023Jak zaprojektować pergolę tarasową? cz.2/5 Kompendium wiedzy o Pergolach aluminiowych z ruchomym dachem
5 listopada 2023W tym tekście opowiem ci o godnych uwagi produktach i możliwościach, jakie masz do dyspozycji w zakresie
zadaszenia tarasów pergolami z ruchomym dachem.
W kolejnych artykułach odpowiem szczegółowo na pytania jak projektować takie pergole, potem jak je montować, jak utrzymywać i zamawiać. Jeśli znajdzie się pytanie, na które nie odpowiedziałem – nie wahaj się do mnie napisać, z przyjemnością ci odpowiem i uzupełnię artykuł.
Podobnie proszę montażystów, producentów i inne doświadczone osoby o korekty moich omyłek lub nieścisłości, abym mógł poprawić ten artykuł oraz nasz wielki ranking zadaszeń ogrodowych.
Artykuł jest częścią serii merytorycznej o pergolach i podobnych im zadaszeniach tarasów:
- część: Jakie możliwości masz do dyspozycji? Co warto wiedzieć o nowoczesnych zadaszeniach? (właśnie ją czytasz)
- część: Jak projektować pergolę tarasową?
- część: Jak wygląda wykonanie i montaż pergoli? (w przygotowaniu)
- część: Jak należy o nie dbać? (w przygotowaniu)
- część: Jaka jest dostępność i jak zamawiać te produkty? (w przygotowaniu)
Artykuł nie jest sponsorowany przez żadnego producenta i rzetelnie opisuje nasze opinie na temat produktów.
Nie przegap nowej porcji wiedzy – zapisz się do newslettera, śledź nas na socialach – formularz i linki w stopce strony.
Podcast został nagrany 2023-07-22 i może zawierać nieaktualne informacje. Daty aktualizacji artykułu szukaj na dole.
Pergole aluminiowe wzbudziły mój głęboki sprzeciw w okolicach 2010 r. ponieważ sponiewierały definicję pergoli podaną przez mistrza ogrodników Longina Majdeckiego (niżej foto z wydania pierwszego z 1978 r.):
Dla mnie w ogóle nie było zrozumiałe, dlaczego nazywają to pergolą, a nie altaną? Przecież pergola to z definicji – podpora pod pnącze. A gdzie tu żywa roślina między tymi obrotowymi lamelami, po angielsku: blades ? Żadne pnącze nie urośnie między takimi obrotowymi ostrzami!
Pomysł nazwania tych konstrukcji pergolami był dla mnie równie niedorzeczny, jak pomysł na założenie ogrodu bez roślin. Jak dla mnie była to po prostu altana. Świetna, nowoczesna altana – ponieważ jej podstawową funkcją (i potencjalnie także największą korzyścią dla użytkownika), jest możliwość zupełnie
szczelnego osłonięcia się od warunków zewnętrznych
(wiatru, deszczu, upału, insektów, sąsiadów).
A to, że równocześnie można ją zminimalizować, sprytnie poskładać aby uczynić maksymalnie otwartą – to jest już zupełny odlot. Ale to jeszcze nie znaczy, że ta konstrukcja przestanie być altaną! Mistrz Majdecki nie pozostawia wątpliwości:
Pełne dopasowanie do warunków pogodowych
Gdy chcę się otworzyć, to rozchylam bądź zwijam dach, podnoszę rolety, odsuwam szyby i rozchylam żaluzje w ruchomych okiennicach.
Gdy chcę się zamknąć – składam dach, zsuwam szklane drzwi przesuwne i loggia, uszczelniam roletki i zasuwam rolety. Właściwie jest to w takim razie taka Altana-Transformers. Dla niepoznaki przyjmuje postać podpory pod pnącza, ale tak naprawdę jest altaną.
Zagadka rozwiązana, ale mimo to mówię jak wszyscy – pergole. Stałem się współudziałowcem zamachu europejskich koncernów na język polski. Niech będzie.
…a można było wymyślić jakieś przecież ładne a nowe słowo, takie jak np. pergotenda. (to słowo akurat jest już w użyciu i znaczy „pergola z dachem materiałowym w pełnej ramie”).
Niemniej – po zamknięciu ścian pergoli wizualnie otrzymujesz estetyczną puszkę kojarzącą się elegancko – mnie z nowoczesnymi ogrodami a przy odpowiedniej stylistyce np. z japońskimi pawilonami ze ścianami z ekranów Shoji. I to jest doskonała konotacja, ponieważ pergola aluminiowa została
stworzona do czystej przyjemności.
I to działa, bo dzięki pergoli naprawdę siedzi się znacznie częściej i dłużej w ogrodzie. Wydłuża więc sezon i pozwala ci (oraz twoim bliskim) więcej dni spędzać na zewnątrz, a więc częściej wentylować płuca, intensywniej naświetlać skórę, a więc być zdrowszym i czuć się lepiej.
Rzeczy pozostawione pod pergolą nie mokną więc, możesz pod nią urządzić super komfortowe wnętrze ogrodowe. Możesz postawić sofę i szezlong z górą miękkich poduszek. Już taki pomysł czyni wnętrze ogrodowe pod pergolą doskonałą miejscówką dla regeneracji sił – nie mniej niż Doskonałe dla zapracowanego człowieka. Cały świat kupuje pergole, bo są doskonałym produktem który każdemu robi robotę.
Jestem pergoentuzjastą.
Przez ostatnią dekadę zbudowałem też odpowiednie kwalifikacje, aby być merytorycznym w tym temacie
– i przedstawiam ci
Kompendium wiedzy na temat pergoli
– drugi po pierwszym (o jacuzzi ogrodowych) artykuł:
+ z serii Pro (=dla Projektantów)
+ w stylu katalogu WIPO (=Wiedzy I Praktyki Ogrodniczej)
> opublikowany po raz pierwszy w VIII 23 na jakubgardner.pl
Poznaj przekrój możliwości jakie dają pergole aluminiowe
Wszystkie firmy są zgodne – chcą zapewnić ci pełny luksus odpoczynku w ogrodzie, wysoką jakość materiałów i wyjątkowy design. Zrobią wszystko, aby zaspokoić twoje najbardziej wyszukane potrzeby i przekonać cię do wizji całorocznego użytkowania ogrodu.
Jakie są podstawowe rodzaje pergoli?
Na rynku możesz rozróżnić 4 rodzaje dachu wśród pergoli aluminiowych:
- dach z obrotowymi lamelami, które obracając się wokół własnej osi wpuszczają do wnętrza słońce z efektem pasiastego cienia lub domykają zadaszenie i chronią przed deszczem,
- dach z obrotowymi lamelami z dodatkową opcją zsuwania na bok by odsłonić niebo,
- dach materiałowy zwijany do kasety, roleta w ramie aluminiowej, którą można zabudować (czyli pergotenda)
- dach stały (pełny) – carporty i wiaty.
Która pergola jest całoroczna?
Oficjalnie – żadna.
Większość producentów nie pozwala na gwarancji zostawić dachu zamkniętego na zimę.
W pierwszym kwartale 2023 r. zgodę na pozostawienie dachu zamkniętego na zimę deklarowali (ustnie, ponieważ od żadnego nie otrzymałem pisemnego potwierdzenia) – dla wybranych modeli – producenci:
- KE dla Kedry Prime i Kedry Skylife (oba 165 kg/m3 przy 4,5 x 6 m)
- Soltec dla Agava SL 240/36 (135 kg/m2 przy 4 x 5 m)
- Renson dla Camargue (113 kg/m2 przy max 3,5 x 6,2 m)
- Tarasola dla Technic Pro (120 kg/m2 przy 4,5 x 6 m)
- Sun Winner dla Win Climatic (122 kg/m2) z zastrzeżeniem, żeby odśnieżać przy dużych opadach śniegu
Przy pergolach podaję wytrzymałość dachu na obciążenie śniegiem – jednostki w użyciu to 1kN/m2 = 100 kg/m2
zgodnie z Polskim prawem wymagane jest np.:
- w Zakopanem 200 kg/m2 = 2 kN/m2
- w Ełku 160 kg/m2 = 1,6 kN/m2
- w Krakowie 120 kg/m2 = 1,2 kN/m2
- w Warszawie 90 kg/m2 = 0,9 kN/m2
- we Wrocławiu 70 kg/m2 = 0,7 kN/m2
Zwróć uwagę, że wielu producentów sprzedaje konstrukcje o odpowiedniej wytrzymałości, ale nadal nie pozwala zostawić ich na zimę.*
To czy zostawisz dach zamknięty czy go otworzysz pozostaje twoją sprawą, ale nigdy nie uruchamiaj przywalonego śniegiem i zmarzliną dachu (w żadnej pozycji), bo spalisz silnik i/lub pokrzywisz części ruchome.
Pergole o wytrzymałości zbliżonej do 120 kg/m2 które spełniają wymagania dla większości kraju:
- Viven – model Hiron GT (120 kg/m2 przy 4×7 m)
- Skalmar – model Shade (120 kg/m2)
- Corradi – model Imago oraz ! pergotenda Maestro (oba po 110 kg/m2)
- Surma – model Toscana (120 kg/m2)
- Shady – model SH-6000 (120 kg/m2)
- Terra – model MAA (120 kg/m2)
- Stobag – model BAVONA TP6500 Hardtop (125 kg/m2)
- Renson – model Camargue (prawie spełnia = 113 kg/m2 przy niezbyt dużej szerokości bo max 3,5 x 6,2 m)
*To taki wytrych, z którego korzysta wielu właścicieli. Zostawiają dach zamknięty na zimę bo konstrukcji przecież nic się nie stanie – zgodnie z deklaracją jest dość odporna. A jeśli się stanie – masz podstawę do reklamacji.
Niepozorny składnik luksusowego ogrodu
Na pierwszy rzut oka modele od różnych producentów specjalnie się między sobą nie różnią. Ta sama, prostopadłościenna forma, 4 słupy i dach w ramie wypełniony charakterystycznymi lamelami. Ten minimalizm jest wielkim atutem, a lepsze modele oczywiście uzyskują przewagę przy bliższych oględzinach.
Ograniczenie pawilonu ogrodowego do samych elementów konstrukcyjnych – to bardzo elegancki zabieg i jeden z powodów mojego entuzjazmu. Cała magia, która odpowiada za liczne korzyści i funkcjonalność jest ukryta wewnątrz smukłej i proporcjonalnej konstrukcji.
Nie ma ornamentyki, fantazyjnych zdobień i epatowania przaśnością – co miało w zwyczaju gros dotychczas dostępnych na rynku altanek i innych zadaszeń. Pergole aluminiowe zaoferowały mniej, a jednak więcej – dyskretny minimalizm. Luksus bardziej w stylu zachodniej Europy niż słowiańskim lub amerykańskim. Co się zgadza bo czołowi światowi producenci pergoli i autorzy konceptu produktu to Belgowie i Włosi.
Pergola sama w sobie to produkt Premium
Same pergole nie są dobrem luksusowym, dopiero ich mądra, piękna i wygodna aranżacja (kompletne wnętrze ogrodowe), może zakwalifikować się do tego sektora produktów. Wysmakowane aranżacje kilku pergoli albo umieszczenie samego dachu ruchomego w ramach architektury to przykłady, jak pergola może stać się częścią hi-end luxury bespoke design tj. luksusowego projektu wykonanego na zamówienie i wykończonego w najdrobniejszych szczegółach.
Pergole mają zaawansowane cenniki, w których zdecydowanie rządzi zasada you get what you pay, czyli cena precyzyjnie odzwierciedla wartości praktyczne. Jak pokazuje nasze porównanie, żadna pergola nie deklasuje konkurencji. Żaden model sam w sobie nie wzbudza gorących emocji czy pożądania, nie jest szczególnie zmysłowy, a na pewno nie multisensoryczny. Pergole jako takie nie są też wyraźnym wyznacznikiem pozycji społecznej. To i inne spostrzeżenia kwalifikują je jednoznacznie jako produkt premium – pod warunkiem, że są dość wysokiej jakości, bo oczywiście na rynku jest masa producentów, którzy dostarczają jakość daleką od premium – a wyglądają prawie identycznie (przynajmniej z daleka).
W naszej ocenie wszystkie modele, które umieściliśmy w porównywarce Viven Garden kwalifikują się jako pergole półki premium. W I kwartale 2023 r. ranking układał się następująco (w kolejności zdobytych punktów):
Najlepsze pergole z dachem obrotowym
- Hiron GT od Viven (69/93 pkt)
- Camargue od Renson (61/93 pkt)
- Technic Pro od Tarasoli (61/93 pkt)
- Win Climatic od Sun Winner (50/93 pkt)
- So! od Winsol (49/93 pkt)
- Shade od Skalmar (48/93 pkt)
- Imago od Corradi (46/93 pkt)
- Toscana od Surmy (44/93 pkt)
- Sun Breaker 500 od Selt (40/93 pkt)
- B200 XL od Brustora (40/93 pkt)
- Agava SL 240/36 od Soltec (40/93 pkt)
- SH-6000 od Shady (38/93 pkt)
- Kedry Prime od KE (37/93 pkt)
- MAA od Terry (35/93 pkt)
- BAVONA TP6500 Hardtop od Stobag (28/93 pkt)
Najlepsze pergole z dachem obrotowym oraz zsuwanym na bok*
- Camargue Skye od Renson (56/93 pkt)
– TYLKO w tym modelu dach ma w pełni obrotowe lamele oraz można je odsunąć na jedną stronę. Pozostałe modele jedynie uchylają lamele o niewielki kąt zwykle <45* - Win Climatic Slide od Sun Winner (43/93 pkt)
- Kedry Skylife od KE (38/93 pkt)
- B600 od Brustora (39/93 pkt)
Najlepsze pergotendy i pergole z dachem materiałowym*
- ZIP od Winsol (43/87 pkt)
- Pergotenda Maestro od Corradi (37/87 pkt)
- Lapure od Renson (32/87 pkt)
Najlepsze carporty, wiaty i inne dachy stałe*
- Algarve Canvas od Renson (41/78 pkt)
- Hiron S od Viven Garden (42/78 pkt)
- Carport Agava SL 170 od Soltec (25/78 pkt)
* uwaga – w dalszej części artykułu podając zwycięzców poszczególnych kategorii szczegółowych porównujemy głównie pergole z dachem aluminiowym z obrotowym dachem, nie uwzględniamy tych z dachem zsuwanym, materiałowym lub stałym. Porównanie między różnymi typami dachów nie byłoby miarodajne.
Czym one się dokładnie różnią?
Kontrastują ze sobą rozwiązania techniczne, parametry wytrzymałościowe, możliwości funkcjonalne i cena.
Pergola Sun Winner Win Climatic vs. Pergola Surma Toscana
Różnią się Wyglądem
Różnice są widoczne z bliska, ponieważ z daleka większość wygląda bardzo podobnie.
Wśród detali, zauważysz przede wszystkim różnicę w wysokości belki dachowej, przekroju słupów i wysokości lameli ponad dach. Wybierzesz proporcje, które odpowiadają Ci najlepiej.
Najpopularniejszy przekrój nogi to 15×15 cm a wysokość belki dachowej zwykle oscyluje w okolicach 20-paru cm.
Które modele wyglądają najlepiej i mają najlepsze wykończenia?
- Camargue od Renson (18/19 pkt)
- Technic Pro od Tarasoli i Imago od Corradi (ex aequo 16/19 pkt)
- So! od Winsol i Hiron GT od Viven (ex aequo 14/19 pkt)
Różnią się Wyposażeniem i dodatkami
Do pergoli proponowana jest duża liczba dodatków, takich jak
- oświetlenie,
- ogrzewanie i
- nagłośnienie
- oraz sposoby wypełnienia ścian bocznych,
gdzie do dyspozycji masz – od najpopularniejszych:
- rolety
- szkło stałe i przesuwne
- okiennice / ścianki przesuwne
- ściany pełne
- zasłony tkaninowe
- ściany z lameli pionowych.
Masz możliwość wyboru od trzech kolorów w palecie standardowej aż do pełnej palety RAL.
Prawie każdy producent deklaruje możliwość integracji osprzętu elektrycznego ze smart home, chociaż w praktyce jedne konfiguruje się łatwiej a inne nastręczają trudności.
Warto zwrócić uwagę, że w niektórych modelach możemy modyfikować dach, np. przeszklić lub zabudować na stałe jakąś część albo wstawić szklane ruchome lamele.
Która pergola ma najlepsze wyposażenie?
Bibliotekę projektanta dedykowaną pergoli Hiron GT wraz z modelami wyposażenia znajdziesz tutaj.
Różnią się Maksymalnym rozmiarem na 4 nogach
Prawie wszyscy producenci oferują dowolną rozpiętość dachu, zwykle w okolicach 4.5 x 6+ m. Dla większych wymiarów potrzebne są dodatkowe elementy konstrukcyjne – czyli więcej nóg.
Rekomendowane przez nasz zespół dwa typowe rozmiary pergoli to
- 3 x 4 m jest idealne dla wnętrza z wanną ogrodową (12 m2),
- 4 x 5 m będzie optymalne dla pokoju o różnych funkcjach, np. kuchni, salonu lub jadalni (20 m2).
Który producent oferuje największy rozmiar dachu?
Wymieniam wszystkich, którzy oferują najdłuższy bok
(to jest zawsze po stronie pivot, czyli tej do której montowane są lamele)
w długości minimum 7 m:
- Agava SL 240/36 od Soltec (4,5 x 8 m)
- Sun Breaker 500 od Selt (5 x 7 m)
- Shade od Skalmar (4,6 x 7 m)
- Toscana od Surma i Technic Pro od Tarasola (4,5 x 7 m)
- Win Climatic od Sun WInner (4,2 x 7 m)
- Hiron GT od Viven, Imago od Corradi oraz B200 XL od Brustor (4 x 7 m)
Różnią się Osiągami technicznymi
Pergole produkowane są często w krajach i na rynki o delikatniejszym klimacie niż Polska, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na ich parametry techniczne.
Porównując różne modele sprawdzaliśmy i ocenialiśmy maksymalną odporność dachu na śnieg, wytrzymałość na wiatr i tempo odprowadzania wody z dachu.
Które modele pergoli mają największą wytrzymałość?
- Technic Pro od Tarasoli (8/9 pkt)
- Camargue od Renson i Kedry Prime od KE (ex aequo 6/9 pkt)
- Win Climatic od Sun Winner (5/9 pkt)
Różnią się Gwarancjami
Producenci oferują od 2 do 10 lat na konstrukcję, 2 do 5 na silnik i 2 do 15 lat na powłoki.
Która pergola ma najdłuższe gwarancje?
- Camargue od Renson (9/9 pkt)
- Brustor B200 XL, Corradi Imago, Winsol So!, Tarasola Technic Pro (ex aequo 7/9 pkt)
- Hiron GT od Viven, Win Climatic od Sun Winner, Shade od Skalmar (6/9 pkt)
Dlaczego warto mieć pergolę w swoim ogrodzie?
Ekscytującą korzyścią posiadania pergoli aluminiowej jest powiększenie domu o kolejne wnętrze. Chociaż pergole nie są tanie, to i tak koszt zadaszenia m2 jest drastycznie niższy w porównaniu z kosztem budowy i wykończenia domu.
Przez lata zaprojektowaliśmy dziesiątki obiektów typu zadaszenie tarasu. To nie są łatwe rzeczy, dlatego że każdorazowo projektujemy prototyp (na indywidualne życzenie i w indywidualnych warunkach).
Pergole aluminiowe systemowo rozwiązały najważniejsze potrzeby oraz problemy związane z obiektami tego typu. Producenci skrócili proces projektowo – wykonawczy, usystematyzowali go i uprościli do procesu konfiguracji.
A tym samym zainspirowali mnie do stworzenia koncepcji wnętrza ogrodowego w ogrodzie minimalnym. To takie proste –
stawiasz pergolę, robisz podłogę i masz – gotowe wnętrze ogrodowe.
Najlepiej wolnostojące. Punkt widokowy na dom. Mała ale maksymalnie funkcjonalna przestrzeń.
Im większą masz działkę tym więcej różnych przestrzeni tego typu i tym więcej mini ogrodów tematycznych wokół nich możesz urządzić. A potem spacerować między nimi, spędzać miło czas w zależności od pory roku, ładować baterie – samemu i z bliskimi.
Czego możesz oczekiwać od typowej pergoli aluminiowej?
W wersji najprostszej, czyli w zestawie same nogi + dach możesz spodziewać się:
- ochrony przed słońcem w południe
- możliwości wychłodzenia przestrzeni za pomocą naturalnej wentylacji (uchylony dach wymusza ruch powietrza)
- możliwości doświetlenia i/lub ogrzania przestrzeni (uchylasz dach równolegle do padania promieni słońca)
- ochrony przed niezbyt zacinającym deszczem.
Możliwości zwiększają się wraz z wybranym wyposażeniem – a przede wszystkim w wyniku wybranej metody
zamknięcia ścian:
A. Rolety
To najpopularniejsza metoda wypełnienia ścian pergoli. Roleta ze specjalnej, przepuszczalnej dla powietrza a wodoodpornej tkaniny, o różnym stopniu transparentności i odcięcia słońca.
Tkanina nawinięta jest na rolkę z przymocowanym inteligentnym silnikiem, którym sterujesz z aplikacji. Rolka schowana jest w aluminiowej kasecie, która w zależności od producenta i modelu, jest mniej lub bardziej zintegrowana z resztą konstrukcji. Możesz to sprawdzić w tabeli porównującej cechy pergoli.
Roleta ścienna ochroni Cię przed:
- podglądaczami
- silnym wiatrem
- zacinającym deszczem
- zachodzącym słońcem (zamykając połowicznie nadal będziesz mieć widok na ogród)
- insektami oraz wychłodzeniem (tylko przy szczelnym zamknięciu wszystkich ścian)
Aby zindywidualizować swoją pergolę i wpasować ją w otoczenie rozważ wykonanie nadruku na tkaninie wg indywidualnego projektu.
B. Szklane panele przesuwne
Proste i eleganckie rozwiązanie. Szyby zwykle można łączyć z roletami. Ich największą zaletą jest widok na ogród przy równoczesnym szczelnym zamknięciu ścian. Trzeba je utrzymywać w czystości.
Zabudowa szklana ochroni Cię przed:
- wiatrem
- zacinającym deszczem
- insektami i utratą ciepła (tylko przy szczelnym zamknięciu wszystkich ścian)
Zobacz jak to jest rozwiązane w pergolach Renson.
C. Okiennice i inne panele przesuwne
To one sprawiają, że pergola zaczyna nabierać charakteru. Dzięki ruchomym okiennicom pergola zwraca na siebie uwagę gości i sąsiadów, odróżnia się od innych, podkręca się jej nowoczesny sznyt.
Okiennice dają największe możliwości indywidualizacji zadaszenia tarasowego oraz wpasowania w indywidualny projekt domu lub ogrodu. Paneli tego rodzaju zwykle nie można łączyć ani ze szkłem ani z roletami na jednej ścianie.
W mojej opinii jako projektanta najprzyjemniej wyglądają ekrany wypełnione drewnem – wnoszą ciepło i przyjemną atmosferę w zimną, aluminiową konstrukcję. Najbardziej praktyczne są te z wypełnieniem ruchomymi żaluzjami poziomymi.
W zależności od wybranego rodzaju okiennice – panele przesuwne ochronią Cię przed:
- podglądaczami (z wnętrza widzisz dobrze, zacienione wnętrze jest słabo widoczne z zewnątrz; sytuacja odwraca się nocą gdy zapalisz światło)
- słońcem i upałem (zapewniają zacienienie i przewiew równocześnie)
- zacinającym deszczem
- wiatrem, insektami i utratą ciepła (ażurowe osłony działają wyłącznie jako łamacze wiatru, przy szczelnym zamknięciu żaluzjami ruchomymi otrzymujesz konkretniejszą ochronę)
Wartą uwagi opcją jest umieszczenie na ścianie dodatkowego słupa, który podzieli ścianę na dwie mniejsze. W większej montujesz roletę, a w węższej panel przesuwny z wypełnieniem z tej samej tkaniny co roleta. To rozwiązanie szybkiego dostępu (otwarcie rolety trwa chwilę) jest promowane przez Renson jako Loggia Canvas.
Zobacz jak okiennice przesuwne rozwiązane są w pergolach Renson (pod nazwą Loggia).
D. Zasłony
Powiewające na wietrze tkaniny dodają wnętrzu ogrodowemu przytulności i domowego charakteru. Należy je wiązać podczas silnych wiatrów. Wybór tkanin jest bardzo szeroki.
Zasłony ograniczą uciążliwości wynikające z:
- zachodzącego słońca
- silnie nagrzewającego słońca, bijących upałów
- wychłodzenia (gdy pod pergolą masz źródło ciepła)
E. Ściany pełne
Najprostszą metodą uzyskania ściany pełnej jest postawienie jej z betonu* i wykorzystanie jako ściany konstrukcyjnej dla oparcia pergoli.
Możesz ją
- otynkować,
- umieścić w niej elementy lub całość wykończyć claddingiem aluminiowym
- wyposażyć w drzwi i okna
- wykończyć na każdy inny sposób jaki przyjdzie Ci do głowy.
Spośród innych opcji stworzenia ściany pełnej dostępnych u producentów i dealerów masz do dyspozycji:
- wolnostojącą ściankę Renson Linarte lub Linius (jednostronną lub z tkaniną na ZIP z drugiej strony)
- wolnostojącą ściankę z dowolną elewacją drewnianą w Viven Hiron GT i S (obustronną)
- tynki artystyczne od polskiego przedstawiciela Corradi – Aperto
Ściana pełna ochroni Cię w najlepszym stopniu przed:
- wiatrem
- deszczem
- słońcem
- insektami
- podglądaczami
- utratą ciepła i przegrzaniem
*jeśli stawiasz ścianę pionową z betonu – równocześnie wylej płytę pod taras – to patent na stabilne posadowienie wnętrza ogrodowego
Ogrzewanie
Różni producenci oferują różne warianty nagrzewnic – promienników na podczerwień. Możesz to prześledzić korzystając z tabeli porównawczej. Dobrze ma to rozegrane Renson, który dokłada belkę stylistycznie dopasowaną i malowaną na kolor konstrukcji.
Najczęściej oferowane promienniki są w mojej opinii wizualnie dość wulgarne – produkują je inni i dopasowują styl pod kątem maksymalnej wydajności, więc nie są dopasowane do minimalizmu aluminiowych pergoli.
Możesz dobrać inne niż systemowe źródło ciepła – poruszyliśmy temat obszernie w osobnym artykule. Najdyskretniejsze będzie ogrzewanie podłogowe, które można zrealizować np. w przestrzeni wentylowanej tarasu ceramicznego, a najbardziej klimatyczne – palenisko gazowe.
Muzyka tła
Nagłośnienie oferowane w pergolach to zwykle niezbyt mocne głośniki podłączane na bluetooth. Możesz porównać oferty za pomocą tabeli wielkiego rankingu i wybrać najmocniejsze, ale nie oczekuj od nich cudów.
Pamiętaj, że głośniki są umieszczone w rezonującej stalowej konstrukcji i dla wymagającego ucha audiofila to nigdy nie będzie brzmiało dość dobrze. Dobrze nadają się na odtwarzanie muzyki tła dla relaksujących okoliczności.
Jako projektant sugeruję swoim klientom projekt i wykonanie odrębnego do pergoli systemu audio na dobrym wzmacniaczu typu multiroom i podłączenie dopasowanych głośników zewnętrznych.
Komu tego produktu nie polecam?
Nie polecę ci pergoli aluminiowej, jeśli szukasz tanich rozwiązań.
Koszt najtańszej konstrukcji, zaledwie w wersji podstawowej to zwykle powyżej 30 tyś zł. (w III kwartale 2023). A największe atrakcje zaczynają się przy doborze wyposażenia, co zwykle przynajmniej podwaja ten wydatek.
Odradzę Ci pergolę, jeśli szukasz czegoś nietrwałego lub mobilnego. Postawiona, jest trwale związana z gruntem lub budynkiem, dlatego ewentualny demontaż zwykle będzie ingerował w już urządzoną przestrzeń.
Jeśli regularnie wyjeżdżasz zimą a pod dachem z pergoli chcesz np. trzymać meble i równocześnie nie masz ogrodnika na etacie, który odśnieży ją w razie zbyt obfitych opadów śniegu – lepiej zdecyduj się na solidny dach stały.
Zwróć też uwagę na połączenie z architekturą domu. Jeśli posiadasz zabytkowy lub stylizowany budynek, taka nowoczesna rama może razić, nie pasować. Wartym uwagi wsparciem są stylizowane dodatki, jakie Renson wprowadził do lekkiego stylistycznie modelu Algarve.
Poradź się swojego architekta zanim podejmiesz decyzję. Może zaproponować ci murowaną lub drewnianą ramę, w którą dach ruchomy wkomponuje się tak, aby służył a nie zwracał na siebie uwagi. Praktycznie każdy producent oferuje taką możliwość, Renson wprowadził ją jako odrębny produkt – model Aero.
Jakie marzenie może spełnić pergola?
Pergola aluminiowa spełnia marzenie o życiu w ogrodzie, a także połączeniu domu z ogrodem.
Wyobraź sobie osobisty pokój, przez którego przezroczyste ściany widać piękną zieleń. Ten pokój możesz zaaranżować naprawdę domowo, wyposażyć w zasłony i wnętrzarskie dodatki, co sprawi, że ucieszysz się odpoczynkiem lub aktywnością w przytulnym i bezpiecznym otoczeniu.
Potrzebujesz relaksu w ogrodzie – masz relaks w ogrodzie. Nie musisz martwić się deszczem i zbyt intensywnym słońcem, bez problemu wypuścisz do ogrodu dzieci na zabawę o każdej porze dnia. Zawsze zaprosisz znajomych na grilla, bo nie będzie dla Ciebie istotne jak będzie na zewnątrz.
Pergola wciąga ogród do domu – a dom do ogrodu. Tym bardziej – im lepiej jest wyposażona.
Koniec części 1/5.
Dziękuję Ci za uwagę.
Artykuł jest częścią serii merytorycznej o pergolach i podobnych im zadaszeniach tarasów:
- część: Jakie możliwości masz do dyspozycji? Co warto wiedzieć o nowoczesnych zadaszeniach?
- część: Jak projektować pergole tarasowe? (w przygotowaniu)
- część: Jak wygląda wykonanie i montaż pergoli? (w przygotowaniu)
- część: Jak należy o nie dbać? (w przygotowaniu)
- część: Jaka jest dostępność i jak zamawiać te produkty? (w przygotowaniu)
Nie przegap nowej porcji wiedzy –
- zapisz się do naszego biuletynu – tutaj lub w stopce,
- śledź nas na socialach – linki w stopce.
Jesteś projektantem?
Cenisz nasze merytoryczne publikacje? Zapraszamy Cię do wspólnego rozwoju, biznesu i integracji.
Jesteś właścicielem działki?
Szukasz wsparcia przy aranżacji ogrodu?
Zajmujemy się kompleksowo procesem projektowo – wykonawczym. Wypróbuj możliwości naszego zespołu.
Szukasz czegoś innego?