Jak przygotować instalację wodociągową w domu na potrzeby ogrodu?
12 lipca 202323 08 Gawęda o ciszy i o tym, co możesz robić w ogrodzie [Gawędy Ogrodnicze]
2 sierpnia 2023Dobry – a u mnie – nie mniej niż Doskonały – projekt ogrodu zawiera coś jeszcze poza rysunkami technicznymi (które oddajemy w formie projektów budowlanych oraz schematów i koncepcji wykonawczych – w zależności od poziomu naszych uprawnień do projektowania).
Niezbędnym elementem każdej dokumentacji jaką przygotowujemy – nawet najprostszych, które oferujemy pod hasłem „Ogród bez Projektu” – są 3 zestawienia tabelaryczne:
- Przedmiar robót w standardzie RMS
- Lista roślin wraz z parametrami zakupowymi
- Dobór opraw oświetleniowych zebranych w obwody z przeliczonym poborem mocy
1. Przedmiar robót ogrodniczych, budowlanych i przygotowawczych
Wypisujemy wszystkie prace które należy wykonać, aby zrealizować Twój zamysł.
Prace niewymagające materiałów – takie jak rozbiórki, koszenie czy usuwanie chwastów. Prace ziemne wymagające modelowania terenu i przywożenia lub wywożenia dużych ilości urobku. Prace budowlane, polegające na stawianiu murków, zakupowe, polegające na dostawie materiałów, szczególnie ponadnormatywnych (deski tarasowe długości 6 m nie mogą być rozładowane przez kierowcę). Prace ogrodnicze – sadzenie, palikowanie, ściółkowanie.
Wypisujemy wszystko, każdą jedną czynność, która musi być wykonana. To ma być kompletne zestawienie.
Wypisujemy w tabeli jednostkę miary (jm.) – szt. / kg / m2 / mb (metry bieżące) / kpl … – a z CADa odczytujesz ilości:
W mojej pracowni często wypisujemy nie tylko wszystkie konieczne do wykonania prace, ale także często w opisie pozycji zawieramy szczegółowe informacje o technologii czy metodzie prowadzenia prac, ponieważ chcemy, aby zostało to wykonane dokładnie tak, a nie inaczej.
Tworzymy szczegółowe pozycje przedmiaru wtedy, gdy jesteśmy zorientowani na skorzystanie z dobrej, sprawdzonej praktyki wykonawczej, a wiemy, że wykonawcy stosują wiele szkół realizacji, często zabezpieczających ich interes, ale szkodliwych z punktu widzenia innych aspektów ogrodu.
Na przykład:
„Mechaniczne usunięcie chwastów (wyplewienie z korzeniami), przekopanie widłami, wybranie materiału z zachowaniem należytej staranności, hałdowanie na pryzmie kompostowej lub utylizacja” | m2 | 50,0
„Wykonanie trawnika z siewu o przeznaczeniu rekreacyjno – użytkowym, na wyrównanym podłożu (precyzyjne wygrabienie, i mikroniwelacja, wałowanie wałem ciężkim – wyrównanie nawierzchni, siew, grabienie – pokrycie nasion ziemią, wałowanie wałem lekkim, nawadnianie przez 1 mc lub do założenia systemu nawadniania)” | m2 | 30,0
„Ściółkowanie korą sosnową mieloną na podłożu (bez stosowania włókniny / tkaniny) – warstwa 5-7cm” | m2 | 20,0
Kiedy indziej pozycja przedmiaru robót jest bardziej ogólna – ponieważ nie chcemy narzucać wykonawcy konkretnej technologii i zdajemy się na niego, aby zrobił to udzielając gwarancji od A do Z.
Gdybyśmy sprecyzowali zbyt wiele szczegółów, mógłby potem wykpić się z odpowiedzialności słowami „zrobiłem tak jak kazał projektant, proszę nie mieć do mnie pretensji”. A my nie znamy się na tyle na tym rodzaju prac (albo nie mamy uprawnień), aby narzucać zbyt wiele szczegółów. Przygotowaliśmy zamysł, koncepcję – i zdajemy się na doświadczenie i dobre praktyki wykonawcy.
Na przykład:
„Wykonanie nawierzchni tarasu i ścieżek na podbudowie dla ruchu pieszego
Materiał: płyty ceramiczne 2cm Producent X Model Y” | m2 | 10,0„Budowa altany zgodnie z koncepcją projektową” kpl | 1
Im bardziej się znamy i im więcej mamy w sobie pewności – tym więcej szczegółów możemy zawrzeć w przedmiarze obligując wykonawcę do takiego a nie innego sposobu realizacji. Ale jeśli nie mamy 100% pewności – skupiamy się na kompletności zestawienia, a nie na szczegółach wykonawczych.
2. Lista roślin z ilościami i parametrami do zakupu
Tak wygląda nagłówek tabeli:
W kolumnie Roślina – wpisujemy komplet „Nazwa łacińska, odmiana, nazwa polska” – tak jak każdą roślinę opisuje ZSZP w katalogu roślin i my w naszej Galerii Ogrodowej.
W kolumnie Parametry – wpisujemy parametry zakupowe i informacje dodatkowe, wytyczne dla formy rośliny i gęstości sadzenia.
Stosuj słownictwo i skróty zgodnie z wytycznymi ZSZP –
- dla drzew i krzewów podając wysokość
- i/lub średnicę korony
- i/lub średnicę pnia,
- i/lub wysokość szczepienia
- a dla bylin, traw i krzewów – wielkość pojemnika.
- Dodatkowo tu wpisz swoje wytyczne np. „malownicza forma drzewka”, „zjawiskowy soliter”, „wielopniowy”, etc.
- a także rozstawę dla roślin zadarniających – określoną ilością sztuk na m2.
W kolumnie Ilość – wpisz sztukach.
Z góry polecam – nie ufać bezgranicznie szrafowaniu w CAD, szczególnie na długich i wąskich pasach, albo w małych plamach. Wrysowujemy sobie kółeczka, liczymy ręcznie, sprawdzamy różnymi metodami bo później na budowie okazuje się, że mamy dużo za mało albo za dużo roślin.
3. Zestawienie urządzeń elektrycznych
Tak wygląda tabela – nie wpisujemy tu kolumn Cena i Wartość, bo i tak zwykle na tej podstawie elektrycy i dostawcy robią zestawienia w swoich własnych standardach:
Wypisujemy wszystkie oprawy oświetleniowe podając:
- Producenta
- Model
- Kolor / wykończenie obudowy
- Źródło i parametry światła (przede wszystkim temperaturę)
Wielu producentów (np. BEGA albo LLD dedykowany projektantom ogrodów) dla takich specyficznych konfiguracji tworzy unikalny numer seryjny, jeśli go podamy nie będzie pomyłki że zostanie wyprodukowana i dostarczona dokładnie taka oprawa.
Wypisujemy pozostałe urządzenia elektryczne, które wymagają osobnych obwodów, w szczególności:
- pompy
- sterowniki (nawadniania, dopuszczania wody do zbiornika)
- napęd bramy, wideofon
- łączniki
- czujniki ruchu
Określamy metodę sterowania każdym z obwodów. Wpisujemy do tabeli pobór mocy i ilość sztuk.
Jak przygotować przedmiar i dobory, jeśli nie znasz się na tym?
Cóż, kiedyś na niczym się nie znałeś prawda?
Poznaj się. Weź się do roboty i porzuć wymówki.
Musisz jeździć na budowę, pracować przy zakładaniu ogrodów, obserwować, pytać, uczyć się. Musisz być nieustępliwie dociekliwy – to się poznasz.
Pobierz szablon
Pobierz sobie czysty arkusz kalkulacyjny, na bazie którego my mamy budujemy swoje przedmiary.
Wstaw swoje logo i nazwę pracowni – aby klient i wykonawca wiedział, kto jest odpowiedzialny za przygotowanie zestawień. Opisz dodatkowymi uwagami, jakie uznasz za zasadne.
Co to jest Ślepy kosztorys?
Dodane do tabelki kolumny Cena i Wartość czynią z przedmiaru robót ślepy kosztorys, który można rozesłać po rynku wykonawców i zrealizować konkurs ofert.
Udostępnij go klientowi w formie edytowalnej (excel / arkusz google), aby można było łatwo wypełnić go cenami, które przemnożone przez ilość dadzą wartości ofertowe.
Jeśli nie dostarczysz formy otwartej i edytowalnej, każdy wykonawca będzie musiał to ręcznie przepisywać. Część tego nie zrobi – wydrukuje sobie tabele, wypełni długopisem i tak odeśle klientowi. To się później raczej niewygodnie porównuje i edytuje. Albo w ogóle nie złożą oferty. Ułatwiaj ludziom życie, zamiast utrudniać.
Dlaczego to jest takie ważne?
Jeśli jako projektant nie zrobisz przedmiaru robót, będzie musiał to zrobić ktoś inny. Obiecujesz projekt ogrodu, a oddajesz klientowi niekompletną dokumentację. Biorąc pieniądze od osoby, która jest niezorientowana w standardach branżowych, zachowujesz się (w mojej opinii) wysoce nieprofesjonalnie.
Jeśli nie chcesz robić przedmiaru to zaznacz wyraźnie w swojej ofercie, że projekt jej nie zawiera. Aby klient był świadom, że zanim puści Twoją dokumentację na rynek do wyceny, powinien sobie taki przedmiar zamówić niezależnie. Albo przynajmniej mieć wysoką uważność na oferty, które będzie dostawał – bo będą nieustandaryzowane. A to z kolei spowoduje, że lepszy wykonawca, który dobrze i szczegółowo przedmiaruje, przygotuje ofertę, która w oczach klienta będzie gorsza (bo droższa), od oferty słabszego wykonawcy, który wyceni tylko parę rzucający się w oczy pozycji, a potem będzie kroił Twojego klienta na robotach dodatkowych.
Jeśli Twoje zestawienie będzie niekompletne, wykonawca nie wyceni go dobrze na etapie składania oferty, ale przecież i tak w trakcie prowadzenia robót okaże się, że trzeba te nie wymienione prace wykonać. Wtedy zostanie to dopisane jako roboty dodatkowe, klient będzie zaskoczony i niezadowolony. Nierzadko zdarza się także, że jakiś średnio pociumany wykonawca zorientuje się zbyt późno, że praca ta jest konieczna do wykonania. To pociągnie za sobą konieczność cofnięcia się – a więc zniszczenia jakiś już wykonanych prac, a tym samym jeszcze większego powiększenia budżetu robót dodatkowych. I będzie to Twoja odpowiedzialność.
Działaj odpowiedzialnie.
Rób przedmiary najlepiej jak potrafisz. Nie ustawaj w rozwoju i dążeniu aby efekty Twojej pracy były nie mniej niż Doskonałe.
Zainspirowany?
Jeśli szukasz wsparcia w rozwoju zawodowym lub chcesz – tak jak my – dzielić się swoim doświadczeniem z młodszymi pokoleniami – poszukaj opcji współpracy z naszą pracownią i/lub zaangażuj się w wolontariat w OOP i/lub dołącz do SAK. W każdym przypadku – zapraszamy do kontaktu.
Jesteś projektantem?
Cenisz nasze merytoryczne publikacje? Zapraszamy Cię do wspólnego rozwoju, biznesu i integracji.
Jesteś właścicielem działki?
Szukasz wsparcia przy aranżacji ogrodu?
Zajmujemy się kompleksowo procesem projektowo – wykonawczym. Wypróbuj możliwości naszego zespołu.
Szukasz czegoś innego?