Jak dobrać najlepsze źródła światła i instalacje do oświetlenia terenowego?
1 lipca 2011Jak uniknąć błędów w oświetlaniu ogrodu?
2 września 2011[singlepic id=501 w=320 h=240 float=left] Każdy ogród i park to indywidualny przypadek o określonej koncepcji, miejscach priorytetowych i drugorzędnych, innym układzie roślinności i komunikacji. Aby za pomocą światła wydobyć z niego to co wartościowe, trzeba doskonale znać jego funkcje i założenia kompozycyjne oraz przestrzegać zasady umiaru w dobieraniu lamp, ich ilości i mocy. Iluminacja roślinności to wydobywanie wybranych elementów ogrodu z mroku – często nie trzeba do tego wiele światła, a na pewno potrzebna jest świadoma wiedza co rozświetlić i doświadczenie jak to zrobić.
[singlepic id=502 w=250 float=right] Pierwszym krokiem do realizacji oświetlenia jest koncepcja, którą powinien wykonać projektant w porozumieniu z architektem światła. Koncepcja oświetlenia ogrodu wynika wprost z koncepcji jego zagospodarowania. Jeśli w dużym ogrodzie znajdują się rzeźby, wspaniałe fontanny, tafle jezior lub basenów albo dorosłe solitery (samodzielnie rosnące rośliny), to zapewne one będą najintensywniej wyróżniane. W drugiej kolejności oświetlona zostanie roślinność stanowiąca tło oraz ścieżki. W małych ogrodach oraz niewielkich pokojach ogrodowych za pomocą światła buduje się kameralną atmosferę oraz oświetla miejsca siedzenia, spożywania posiłków, itp.
[singlepic id=503 w=250 float=left] Drugim, nie zawsze realizowanym, ale istotnym krokiem w świadomym doborze właściwego oświetlenia ogrodu są próby terenowe. We współpracy z dostawcą dysponującym dużym asortymentem lamp, rozmieszczamy punkty świetlne według przygotowanej koncepcji i regulujemy ich rozstaw, szerokość świecenia i odległość od obiektów które oświetlają. Aby zbudować przyjemną atmosferę dla oczu, które przywykły do mroku, często wystarczą zaskakująco słabe źródła światła w niewielkiej ilości. Zbyt dużo oświetlenia boli oczy i wprowadza chaos, w którym trudno rozróżnić co jest najważniejsze.
[singlepic id=504 w=250 float=right]Jednym z elementów obu etapów procesu oświetlania ogrodu, jest określenie i przetestowanie właściwych źródeł światła do nich. Sama lampa to tylko element konstrukcyjny, często bardzo dekoracyjny (w dzień, kiedy widać ją z zewnątrz), natomiast o nastroju i jakości efektów oświetlenia decyduje to, co w niej zostanie zamontowane.
[singlepic id=505 w=250 float=left] Ważnym parametrem źródła światła (czyli wkładu świecącego, „żarówki” wewnątrz lampy) jest CRI czyli Współczynnik Oddawania Barwy. Jego wartość określa jak naturalnie będą wyglądać przedmioty oświetlone źródłem światła. Słońce ma współczynnik równy 100. Jeśli nasze źródło światła plasuje się w przedziale CRI równe 80-90, możemy być pewni, że np. rośliny będą wyglądać naturalnie. Co też nie zawsze oznacza, że najkorzystniej, ponieważ czasem zamierzony efekt projektanta polega na celowym wprowadzeniu sztucznego oświetlenia, nienaturalnych i zaskakujących kolorów.
[singlepic id=506 w=250 float=right] Odpowiadając na tytułowe pytanie – planowanie oświetlenia nie może być działaniem chaotycznym, musi wynikać ze spójnej koncepcji zagospodarowania terenu. Inaczej oświetlimy ogród romantyczny a inaczej nowoczesny. Praktycznie nigdy iluminacja terenu nie rządzi się regułą „im więcej tym lepiej”. Dobrze jest wykonać przed zakupem i montażem oświetlenia nocne próby, aby nie „przedobrzyć” i zagwarantować osiągnięcie najlepszych rezultatów – z punktów widzenia autora projektu i klienta.