logo-Jakub-Gardner-projektant-zagospodarowania-terenu-kolor-500logo-Jakub-Gardner-projektant-zagospodarowania-terenu-kolor-500logo-Jakub-Gardner-projektant-zagospodarowania-terenu-kolor-500logo-Jakub-Gardner-projektant-zagospodarowania-terenu-kolor-500
  • OFERTA
  • Blog i Publikacje
  • Projekty i realizacje
  • KONTAKT
Zadzwoń teraz
✕
            No results See all results
            Jak zjawiskowo rozświetlić ogród i zbudować kameralny nastrój nocą i wieczorem?
            3 sierpnia 2011
            Oświetlenie Twojego ogrodu – Galeria Najlepszych Iluminacji
            4 października 2011

            Jak uniknąć błędów w oświetlaniu ogrodu?

            Opublikowane przez Jakub 'Gardner' Myśliwiec o 2 września 2011
            Kategorie
            • Pro
            Tagi
            • 8 Oświetlenie i iluminacje

            [singlepic id=483 w=320 h=240 float=left] Oświetlenie ogrodowe to wspaniały środek do wydobycia niepowtarzalnych wrażeń i może zostać użyty na wiele różnych sposobów aby zbudować wspaniałe efekty. Może być stosowany cały rok tworząc widoki z domu i tarasu, podczas posiłków, grillowania lub samotnego odpoczynku. Podświetlenie ścieżki prowadzi nas podczas wieczornych spacerów. Niebagatelna jest również funkcja zwiększająca bezpieczeństwo – kiedy coś nas zaniepokoi możemy natychmiast rozświetlić cały teren i zobaczyć, co się dzieje na zewnątrz. Chociaż nie ma recept na najlepsze oświetlenie terenu, są pewne typowe błędy z których warto zdawać sobie sprawę i ich unikać.

            [singlepic id=484 w=250 float=right]  Najczęstszym błędem popełnianym przy iluminacjach jest przesada – za dużo lamp, za mocne, za wiele elementów zostaje podświetlonych. Świeci się fasada budynku, drzewa i krzewy pod nimi, każda ławka i alejka. Ogród przypomina pokład statku ze Star Treka, a nie królestwo finezji i elegancji, w którym romantycznie zaczarowani odprężymy się po ciężkim dniu czy tygodniu.

            Często zupełnie niepotrzebnie w ogrodach i parkach stosuje się także mocne oświetlenie z podwyższenia. Efekt najczęściej jest zbyt ostry i nieatrakcyjny. Drzewa to nie gwiazdy muzyki pop ani teren pod sklepem nocnym – nie trzeba puszczać na nie ostrego kierunkowego światła. Ich wyjątkowy urok polega na gęstwinie gałęzi i liści. Najlepszym sposobem wydobycia form drzew i rzeźb z mroku jest ich podświetlenie oraz prześwietlenie od dołu, z bliska lub oddalenia, a oprawy tego typu pozwalają także spokojnie kosić trawę, jeśli zostały zainstalowane w murawie.

            [singlepic id=485 w=250 float=left] Ogólnie zbyt mocne światło to także często popełniany błąd, wynikający z przeświadczenia, że oświetlenie wydobywające przedmioty z mroku nocy powinno dorównywać mocą oświetleniu dziennemu. Jest jednak inaczej – oczy przywykłe do mroku są wrażliwe i z łatwością wychwytują nawet bardzo słabe z pozoru podświetlenia, widząc obiekty wyraźnie. Nadużywane są mocne lampy halogenowe i sodowe, które pochłaniają dużo energii, zwłaszcza przy załączaniu. Choć świetnie rozświetlają otoczenie, niszczą urok stylowego założenia i wprowadzają atmosferę zwyczajności i tandety.

            Innym niepotrzebnym błędem są próby silenia się na oryginalność. Pomysły takie jak lampy solarne czy instalacje na pniach drzew nie sprawdzają się zupełnie z czysto praktycznych powodów i warto z gruntu je odrzucić jako kłopotliwe w utrzymaniu i nieskuteczne w relacji do swojej roli.

            [singlepic id=486 w=250 float=right] Umiar, rozsądek i doświadczenie to najważniejsze wskazówki przy projektowaniu i wykonywaniu oświetlenia ogrodu. Producenci i wykonawcy z radością sprzedadzą nam jak najwięcej lamp i kilometry kabli, dlatego najlepiej mieć przy sobie niezależnego i dbającego tylko o nasz interes konsultanta lub projektanta.

            Podziel się

            Zobacz podobne

            27 stycznia 2023

            Kompendium wiedzy o wannach spa z hydromasażem / ogrodowych jacuzzi / Sundance Spas


            Czytaj więcej
            12 grudnia 2022

            Co na rozgrzewkę? Przewodnik po źródłach ciepła do ogrodu


            Czytaj więcej
            24 października 2022

            Kalkulator ziemi i keramzytu w donicach


            Czytaj więcej
            13 października 2022

            Relacja z WAK 2022


            Czytaj więcej

            Comments are closed.

            SZYBKI KONTAKT

            Ogrody: 535 73 73 61


            wyślij wiadomość


            Pergole: 570 770 835


            wyślij wiadomość

            • profil | O NAS
            • BLOG i Publikacje
            • PRACA i współpraca
            • Biblioteka Architekta
            • Mapa strony
            • Polityka Prywatności
            ✕







              Zapisz się

              do inspirującego biuletynu:




              NASZA AKTYWNOŚĆ SPOŁECZNA:

              Organizacja Ogrodów Polskich

              Organizacja Ogrodów Polskich

              (c) Jakub 'Gardner' Myśliwiec 2012
                Zadzwoń teraz
                          No results See all results