Jak zjawiskowo rozświetlić ogród i zbudować kameralny nastrój nocą i wieczorem?
3 sierpnia 2011Oświetlenie Twojego ogrodu – Galeria Najlepszych Iluminacji
4 października 2011Oświetlenie ogrodowe to wspaniały środek do wydobycia niepowtarzalnych wrażeń i może zostać użyty na wiele różnych sposobów aby zbudować wspaniałe efekty. Może być stosowany cały rok tworząc widoki z domu i tarasu, podczas posiłków, grillowania lub samotnego odpoczynku. Podświetlenie ścieżki prowadzi nas podczas wieczornych spacerów. Niebagatelna jest również funkcja zwiększająca bezpieczeństwo – kiedy coś nas zaniepokoi możemy natychmiast rozświetlić cały teren i zobaczyć, co się dzieje na zewnątrz. Chociaż nie ma recept na najlepsze oświetlenie terenu, są pewne typowe błędy z których warto zdawać sobie sprawę i ich unikać.
Z oświetleniem nie wolno przesadzać
Najczęstszym błędem popełnianym przy iluminacjach jest przesada – za dużo lamp, za mocne, za wiele elementów zostaje podświetlonych. Świeci się fasada budynku, drzewa i krzewy pod nimi, każda ławka i alejka. Ogród przypomina pokład statku ze Star Treka, a nie królestwo finezji i elegancji, w którym romantycznie zaczarowani odprężymy się po ciężkim dniu czy tygodniu.
Często zupełnie niepotrzebnie w ogrodach i parkach stosuje się także zbyt mocne oświetlenie. Efekt najczęściej jest zbyt ostry i nieatrakcyjny. Drzewa to nie gwiazdy muzyki pop ani teren pod sklepem nocnym – nie trzeba puszczać na nie ostrego kierunkowego światła. Ich wyjątkowy urok polega na gęstwinie gałęzi i liści. Najlepszym sposobem wydobycia form drzew i rzeźb z mroku jest ich podświetlenie oraz prześwietlenie od dołu, z bliska lub oddalenia, a oprawy tego typu pozwalają także spokojnie kosić trawę, jeśli zostały zainstalowane w murawie.
Lepsze delikatne oświetlenie niż bijąca po oczach łuna
Ogólnie zbyt mocne światło to także często popełniany błąd, wynikający z przeświadczenia, że oświetlenie wydobywające przedmioty z mroku nocy powinno dorównywać mocą oświetleniu dziennemu. Jest jednak inaczej – oczy przywykłe do mroku są wrażliwe i z łatwością wychwytują nawet bardzo słabe z pozoru podświetlenia, widząc obiekty wyraźnie. Nadużywane są mocne lampy halogenowe i sodowe, które pochłaniają dużo energii, zwłaszcza przy załączaniu. Choć świetnie rozświetlają otoczenie, niszczą urok stylowego założenia i wprowadzają atmosferę zwyczajności i tandety.
Innym niepotrzebnym błędem są próby silenia się na oryginalność. Pomysły takie jak lampy solarne z marketu, oświetlenie w słupach pergoli tarasowej czy fikuśne słupki z rażącym źródłem światła – nie sprawdzają się zupełnie z czysto praktycznych powodów i warto z gruntu je odrzucić jako kłopotliwe i nieskuteczne w relacji do swojej roli.
Projekt oświetlenia z umiarem
Umiar, rozsądek i doświadczenie to najważniejsze wskazówki przy projektowaniu i wykonywaniu oświetlenia ogrodu. Producenci i wykonawcy z radością sprzedadzą nam jak najwięcej lamp i kilometry kabli, dlatego najlepiej mieć przy sobie niezależnego i dbającego tylko o nasz interes konsultanta lub projektanta.
Szukasz wsparcia przy aranżacji ogrodu?
Zajmujemy się kompleksowo procesem projektowo – wykonawczym. Wypróbuj możliwości naszego zespołu.
Szukasz czegoś innego?