Kiedy najlepiej rozpocząć tworzenie ogrodu przydomowego?
20 marca 2013Jakie materiały i dokumenty będą potrzebne do wykonania projektu ogrodu?
22 marca 2013Skoro podjąłeś już decyzję o założeniu swojego ogrodu, ale jeszcze nie jesteś doświadczonym ogrodnikiem amatorem, powinieneś się nastawić na to, że ogrodnictwo to rozległa dziedzina wiedzy, która teraz staje przed Tobą otworem. Każde spotkanie z projektantem i wykonawcą, a potem każdy dzień posiadania własnego ogrodu i życia w nim oraz dbania o niego będzie przynosił nowe niespodzianki i wyzwania. Te spotkania z ogrodnictwem, ogrodem i architekturą zieleni będą okazją nie tylko do pogłębiania swojej wiedzy, ale też do zadawania sobie wielu pytań, które do tej pory nie były istotne.
Projektowanie ogrodów warto poprzedzić głęboką refleksją
Twoje pierwsze spotkanie z projektantem ogrodu, podczas którego omawiane będą założenia dla koncepcji ogrodu będzie miało równocześnie charakter wywiadu, ale także edukacji. Aby przyniosło jak najlepsze rezultaty, warto zawczasu odpowiedzieć sobie na parę pytań.
Plan ogrodu uzgadniaj ze wszystkimi jego użytkownikami
Przede wszystkim osoby odpowiadające na poniższe pytania powinny stanowić pełne grono przyszłych użytkowników ogrodu. Nie można pominąć nikogo – ani dzieci, ani mieszkających z nami rodziców, ani tym bardziej żony lub męża :) Pamiętaj, że ogród poszerza powierzchnię Waszego wspólnego życia – będzie miejscem spędzania czasu razem, ale też ucieczki od pozostałych domowników. Każdy z nas ceni sobie czas spędzony na świeżym powietrzu. Zaspokojenie potrzeb większości może, ale nie musi być trudne – ale lepiej je uwzględnić na początku i wskazać projektantowi jako wytyczne, niż zignorować.
Możecie zrobić wspólne spotkanie z burzą mózgów, podczas którego na wielkiej kartce na środku napiszecie OGRÓD, a następnie wypisać wszystkie pragnienia, potrzeby i oczekiwania, jakie się z tym wiążą.
Poniższa lista jest tylko wstępem do wywiadu, który przeprowadzi z Wami projektant, ale stanowi ważny fundament dla tej rozmowy – dlatego warto potraktować ją poważnie!
Lista pytań która pomoże Ci zbudować dobrą bazę wytycznych pod projekt zagospodarowania terenu
- Kto będzie korzystał z Waszego ogrodu?
- Czy macie lub planujecie mieć jakieś zwierzęta?
- Jaki jest Wasz styl życia i rytm dnia? Kto pracuje, a kto siedzi w domu? Kto gotuje? Jak dużą wagę przykładacie do posiłków? Czy często spożywacie je razem?
- Czy w ogrodzie chcecie znaleźć spokój i wyciszenie, leniwy lub kontemplacyjny odpoczynek czy raczej ma być dynamiczną częścią aktywnego życia domowego? Czemu generalnie ma służyć Wam ogród?
- Czy często zapraszacie gości czy raczej wychodzicie z domu? Ile osób bywa maksymalnie na spotkaniach znajomych i rodziny u Was? Czy ogród będzie służył do spotkań z klientami?
- Jacy są Wasi sąsiedzi? Co się dzieje na ich działkach? Wolicie się od nich zasłonić czy połączyć ogrody?
- Jakie funkcje powinien pełnić ogród? Pomyślcie o tym, co chcielibyście w nim robić, w czym ma Wam służyć. Czy będziecie chcieli uprawiać w nim własne owoce, warzywa i zioła? Czy ma być miejscem pracy? Jeśli tak, to o jakim charakterze? Jakie formy aktywnego wypoczynku, sportów i zabaw lubicie najbardziej? Czy bardzo lubicie pływać? Opalać się i wygrzewać na słońcu?
- Jakiego rodzaju dekoracyjne i kompozycyjne obiekty ogrodowe mogą wchodzić w grę? Woda, ogień, działa sztuki, labirynty?
> Zobacz listę możliwości w naszej ofercie. - Czy chcecie jedno albo więcej drzewek w ogrodzie ubierać na święta?
- Czego absolutnie nie chcecie w swoim ogrodzie? Możecie w tym punkcie zrobić drugą burzę mózgów.
- Przed którymi oknami domu będą bawić się dzieci?
- Kto i w jakim zakresie będzie miał czas na pielęgnację ogrodu? Kto kosi trawniki?
- Czy ktoś lubi pracę w ogrodzie? Czy chcecie aby dzieci się z tym oswajały?
- W jakim stylu chcielibyście by był utrzymany ogród? Swobodnym czy formalnym? Eleganckim czy ekspresyjnym? Wolicie formy proste i czyste czy miękkie i faliste? Chcielibyście mieć ogród otwarty, przestrzenny i przestronny, do objęcia wzrokiem czy podzielony na kwatery, strefy, tajemniczy, zaskakujący, przytulny?
> Przeczytaj artykuł o stylach ogrodowych. - Jakie są Wasze ulubione i nielubiane kolory?
- Wypiszcie Wasze ulubione i nielubiane rośliny.
- Jak ogród ma reprezentować Was jako właścicieli? Czy ogród ma wywierać mocne wrażenia na odwiedzających, eksponować luksus i kosztowność, czy raczej być skromny i subtelny?
- Jaki budżet przewidujecie na realizację ogrodu?
- Czy planujecie sami zaangażować się prace wykonawcze?
- Jeśli pracowaliście blisko z architektem lub projektantem wnętrz, określcie co Wam się podobało w tej współpracy? A co nie?
- Jakiego wsparcia oczekujecie od projektanta ogrodu?
- Czy lubicie konsultować wszystkie szczegóły i chcecie mocno zaangażować się w planowanie i zakładanie ogrodu? Czy wolicie zlecić to i zapomnieć, wiedząc, że ktoś zrobi to za Was?
- Zapiszcie także Wasze obserwacje dotyczące warunków pogodowych i mikroklimatu na działce. Jeśli niedawno kupiliście działkę i nie znacie odpowiedzi – spytajcie sąsiadów lub poprzedniego właściciela. To ważne informacje. Gdzie woda stoi, a gdzie jest sucho? Skąd wieją wiatry? Jak wyglądał profil glebowy podczas kopania fundamentów? Jak głęboko są wody gruntowe i czy ulegają znacznym wahaniom w ciagu roku?
Skorzystaj ze wsparcia projektanta ogrodów
To wszystko bardzo istotne kwestie, a odkrywają tylko małą część danych, które będą nam potrzebne by dobrze zaprojektować Wasz ogród. Jeśli nie starczy Wam cierpliwości na przygotowania i wolicie po prostu porozmawiać – przed spotkaniem postawcie sobie jedno, najważniejsze pytanie: „jakie znaczenie ma dla Was ogród?„. To otwarte i nieco filozoficzne zadanie, ale Wasza swobodna i szczera odpowiedź udzieli projektantowi najlepszej wskazówki – wskaże mu intuicyjny, właściwy i pełen porozumienia kierunek, w którym powinien zmierzać.
Szukasz wsparcia przy aranżacji ogrodu?
Zajmujemy się kompleksowo procesem projektowo – wykonawczym. Wypróbuj możliwości naszego zespołu.
Szukasz czegoś innego?