logo-Jakub-Gardner-projektant-zagospodarowania-terenu-kolor-500logo-Jakub-Gardner-projektant-zagospodarowania-terenu-kolor-500logo-Jakub-Gardner-projektant-zagospodarowania-terenu-kolor-500logo-Jakub-Gardner-projektant-zagospodarowania-terenu-kolor-500
  • OFERTA
  • Blog i Publikacje
  • Projekty i realizacje
  • KONTAKT
Zadzwoń teraz
✕
            No results See all results
            Ile wyniesie Cię pergola? 4 rzeczy, o których warto pamiętać
            16 lipca 2021
            Woda na kilka sposobów – niewielkie elementy wodne, które odmienią Twój ogród
            1 sierpnia 2021

            Dwa pomysły na zróżnicowane ukształtowanie terenu na działce

            Opublikowane przez Sabina Misiarz - Filipek o 20 lipca 2021
            Kategorie
            • Produkty
            Tagi

            Wprowadzenie do ogrodu kompozycji kamiennych dodaje mu oryginalności, a jest jednocześnie zabiegiem stosunkowo prostym do wykonania. Głazy w ogrodzie mogą stworzyć solidny mur oporowy lub stanowić efektowny element ozdobny. Przy użyciu odpowiedniego sprzętu oraz zaangażowaniu profesjonalnej ekipy, można umieścić je w ogrodzie bardzo szybko. Rozwiązania z zastosowaniem kamieni wydają Ci się ciekawe, ale nie masz pewności, czy sprawdzą się w Twoim ogrodzie? Podpowiadamy, jak je wykorzystać oraz ile może kosztować zastosowanie takich rozwiązań w ogrodzie.

             

            Kompozycje kamienne – jak i gdzie je stosować?

             

            Mur oporowy, palisada czy mur na fundamentach to doskonałe rozwiązanie na zagospodarowanie działki, na której mierzymy się z różnicami poziomów i chcemy zagospodarować spadki. Warto zdać się na profesjonalną ekipę, gdyż stawianie tego typu rozwiązań na działce jest zadaniem wyjątkowo żmudnym i wymaga odpowiedniego sprzętu oraz doświadczenia. Mury oporowe muszą być na tyle głęboko posadowione, by wytrzymały opór ziemi. Dodatkowo szczelny mur wymaga odpowiedniego drenażu. W przeciwnym wypadku woda, która znajduje się w ziemi, natrafiając na barierę w postaci muru, utworzy zbiornik wodny a po zamarznięciu może rozsadzić mur. Nie polecamy zatem stawiania murów oporowych na własną rękę.

            Jeśli zakładamy dopiero ogród, doświadczony projektant ogrodów z pewnością zaproponuje odpowiednie rozwiązania. Jeśli nie masz jeszcze projektanta, zrobimy to dla Ciebie. Zorganizujemy również ekipę wykonawczą, a Ty będziesz tylko podziwiać efekty.

            Funkcję muru oporowego z powodzeniem mogą spełniać duże głazy. Swoją wagę przeciwstawiają naporowi ziemi, zapobiegając osuwaniu się. Nie tworzą szczelnej struktury, więc nie trzeba przejmować się odprowadzaniem wody. I oczywiście – pięknie, naturalnie wyglądają.

             

            Zastosowanie efektownych głazów na zróżnicowanej działce to często najlepsza i najtańsza metoda, jeśli musimy sobie poradzić ze zróżnicowanym ukształtowaniem terenu. Pod głazy nie musimy kopać fundamentów, najczęściej wskazana jest podsypka piaskowa, która tworzy warstwę odsączającą. Nie wymaga to precyzji, ale jest trudne i – można powiedzieć – ryzykowne, biorąc pod uwagę dużą wagę kamieni. Podczas posadawiania głazów projektant kontroluje każdy ruch, by dbać o kompozycję i estetykę. 

             




             

            Kamienne elementy dekoracyjne – sposób na efektowny ogród

             

            Czy na każdej działce głazy będą dobrze wyglądać? Niekoniecznie. Głazy trzeba dopasować do ukształtowania terenu. Łatwiej wpisać je w górski krajobraz czy w działkę o nieregularnym ukształtowaniu terenu. Jednak na płaskiej przestrzeni również można znaleźć na nie sposób. Projektant ogrodu zadba, by korespondowały z innym elementem kamiennym na działce. Głazy mogą nawiązywać do ścieżki, oczka wodnego czy strumienia. Mogą wpisywać się w klimat działki lub być wyraźnie wyeksponowane. Samotny głaz lub kompozycja kamienna może pełnić funkcję atrakcyjnej ogrodowej rzeźby.

             

            Jakie kompozycje kamienne warto wziąć pod uwagę na działce?

             

            W kamieniu doskonale prezentują się wszelkie elementy wodne, takie jak: strumienie, źródła czy kaskady. Doskonałym pomysłem jest wykończenie oczka wodnego w kamieniu. Bardzo naturalny efekt uzyskamy dzięki stworzeniu kamiennych ścieżek, zwłaszcza jeśli w ogrodzie znajduje się inny element z tego samego budulca. Bardziej wyrafinowaną formą wykorzystania kamienia w ogrodzie są rzeźby oraz inne kompozycje kamienne. Oryginalnym akcentem może być również kamienna brama wjazdowa.

            Kamienie w ogrodzie wyglądają naturalnie, a ponadto są trwałe, niemal niezniszczalne. Istotny jest wybór kamienia, który nie będzie nasiąkał wodą i nie będzie się rozpadał. Najpopularniejsze skały w Polsce, które spełnią swoją funkcję w ogrodzie, to granit, twarde piaskowce i twarde wapienie. 

             


            Zastanawiasz się, jakie sprzęty i produkty dobrać do swojej przestrzeni ogrodowej? Chcesz mieć pewność, że to, co planujesz, zmieści się, zachowując wygodną komunikację? Skorzystaj z konsultacji Doradcy Zakupowego. Od kilkunastu lat zbieramy doświadczenie, obserwując, jak różne materiały i produkty od konkretnych producentów zachowują się w toku użytkowania oraz pod wpływem warunków atmosferycznych w Polsce. Chętnie podzielimy się z Tobą tą wiedzą.

             

            Skorzystaj z usługi Doradcy Zakupowego

             

            Podziel się

            Zobacz podobne

            12 grudnia 2022

            Co na rozgrzewkę? Przewodnik po źródłach ciepła do ogrodu


            Czytaj więcej
            19 lipca 2022

            Powitanie Lata 9. VII 2022 – relacja z wydarzenia


            Czytaj więcej
            27 grudnia 2021

            Przeliczenia i bilanse


            Czytaj więcej
            22 grudnia 2021

            Sieci ogrodowe


            Czytaj więcej

            Comments are closed.

            SZYBKI KONTAKT

            Ogrody: 535 73 73 61


            wyślij wiadomość


            Pergole: 570 770 835


            wyślij wiadomość

            • profil | O NAS
            • BLOG i Publikacje
            • PRACA i współpraca
            • Biblioteka Architekta
            • Mapa strony
            • Polityka Prywatności
            ✕







              Zapisz się

              do inspirującego biuletynu:




              NASZA AKTYWNOŚĆ SPOŁECZNA:

              Organizacja Ogrodów Polskich

              Organizacja Ogrodów Polskich

              (c) Jakub 'Gardner' Myśliwiec 2012
                Zadzwoń teraz
                          No results See all results