logo-Jakub-Gardner-projektant-ogrodow-kolor-500logo-Jakub-Gardner-projektant-ogrodow-kolor-500logo-Jakub-Gardner-projektant-ogrodow-kolor-500logo-Jakub-Gardner-projektant-ogrodow-kolor-500
  • OFERTA
  • Blog i Publikacje
  • Projekty i realizacje
  • KONTAKT
Zadzwoń teraz
✕
            No results See all results
            Ogród minimalny, czyli kiedy mniej znaczy więcej (#wnetrzeogrodowe)
            15 czerwca 2020
            Schody: uwaga ergonomiczna
            30 czerwca 2020

            Północ – Południe, czyli co mają Strony Świata do planowania pergoli?

            Opublikowane przez Jakub 'Gardner' Myśliwiec o 19 czerwca 2020
            Kategorie
            • Pro
            Tagi

            Planując wnętrze ogrodowe na Twojej działce szukamy najbardziej optymalnych warunków, które pozwolą wykorzystać potencjał przestrzeni w stu procentach. Przestrzeń pod pergolą planujemy w taki sposób, by swoją funkcjonalnością współgrała z ustawieniem względem stron świata.

            O wystawie mówimy wtedy, gdy działka jest dość duża, a ogród jest usytuowany po danej stronie od domu (lub innych dużych obiektów rzucających cień i osłaniających przed wiatrem). Oczywiście na otwartej łące występuje w tym sensie każda wystawa, a w warunkach miejskich, gdy ogród jest mały i osłonięty ze wszystkich stron budynkami – możemy przyjąć permanentną wystawę północną. Przy większych działkach każda część ogrodu zlokalizowana w określonym kierunku geograficznym będzie nazywana wystawą – od ściany zachodniej mamy wystawę zachodnią, a pod ścianą wschodnią jest wystawa wschodnia, itd. Co z tego wynika dla planowania pergoli w ogrodzie i jak w najbardziej funkcjonalny sposób wykorzystać daną wystawę?

             

            Wystawy północne

             

            są z reguły mało nasłonecznione, a tym samym podłoże nie przesycha, jest wilgotno i zimno. Po zimie śnieg zalega tu dłużej, przez co rośliny później rozpoczynają sezon i później kończą, przez co są mniej przygotowane do zimowania. Po stronie północnej świetnie radzą sobie rośliny leśne i wilgociolubne. Unikamy tu sadzenia roślin stale wybarwionych na żółto, purpurowo i czerwono, w cieniu stracą swoje kolory. Po stronie północnej raczej nie będziemy chętnie przebywać w celu leniwej rekreacji, można tu natomiast zlokalizować kącik gospodarczy lub drewutnię. Nie jest to zatem najlepsze miejsce na pergolę, pod którą chcielibyśmy się zrelaksować i miło spędzić czas.

             

            Nawet wystawa północna ma jednak swoje plusy i jeśli jest to jedyne miejsce w ogrodzie, w którym chcemy zaaranżować pergolę, warto wykorzystać jego mocne strony. Dobrym pomysłem jest zastosowanie tutaj pergoli przeszklonej. Oranżeria od strony północnej będzie chłodna przez cały rok, a w ciągu doby nie będzie wielkich wahań nasłonecznienia, tym samym można urządzić w niej studio do spokojnej pracy lub palarnię.

             

            Zobacz, jak może wyglądać Twój ogród

            Zobacz swój ogród pod pergolą

             

            Wystawy południowe

             

            to najbardziej nasłoneczniona strona ogrodu, a tym samym najgorętsza i najsuchsza przez cały rok. W lecie rośliny są narażone na ekstremalne warunki – suszę i palące słońce, wiosną i zimą na potężne amplitudy temperatur – w dzień promienie słoneczne rozgrzewają, a nocą mrozy i przymrozki zbierają swoje żniwo. Po tej stronie ogrodu sadzimy rośliny odporne na silne nasłonecznienie – to m.in. te o liściach czerwonych i purpurowych oraz o grubych, skórzastych albo pokrytych włoskami lub woskiem. Nadają się tu wszelkie rośliny skalne.

             

            Strona południowa świetnie nadaje się na lokalizację tarasu z pergolą. Ponieważ przebywamy na nim głównie popołudniami, będzie to najcieplejsze miejsce w ogrodzie, co ma niebagatelne znaczenie przy naszym krótkim sezonie. Gdy będzie za ciepło, pergola bez problemu poradzi sobie z nadmiarem słońca. Lemele dachowe pozwolą na osłonięcie się od nadmiaru słońca przy jednoczesnym zachowaniu doskonałej wentylacji. Dodatkowo na wystawie południowej warto zaopatrzyć swoją pergolę w przesuwne panele loggia, za pomocą których możemy zamknąć pergolę Renson i ochronić się przed słońcem wpadającym pod kątem. Dzięki nim stworzymy pod pergolą dobrze wentylowaną zacienioną przestrzeń. 

             

            Wystawy wschodnie

             

            są dość suche przez cały rok, w zimie dodatkowo narażone na mroźne wschodnie wiatry. Słońce pojawia się głównie rankiem. Pergola umiejscowiona od strony wschodniej będzie miejscem charakteryzującym się umiarkowanym klimatem, przyjemnie chłodnym popołudniami, a tym samym doskonałym na jadalnię lub studio. Będzie to również sprzyjające miejsce dla roślin. 

             

            Aby stworzyć doskonały klimat do pracy pod pergolą usytuowaną od strony wschodniej można obudować ją eleganckim szkłem. System szklanych drzwi przesuwnych pozwoli na indywidualne zamknięcie lub odblokowanie przestrzeni, tak aby uczucie komfortu było zawsze optymalne. Chłodniejsze wieczory można poskromić dodając do pergoli promienniki. Działające na podczerwień grzejniki inteligentnie grzeją nas, a nie powietrze wokół.

             

            Wystawy zachodnie

             

            w Polsce uznawane są za najlepsze do uprawy roślin (podobnie jak wystawy pośrednie – północno-zachodnia i południowo-zachodnia) a to ze względu na umiarkowane nasłonecznienie i tym samym warunki siedliskowe. Minusem wystawy zachodniej mogą być wiejące z zachodu silne wiatry.

             

            Pergola skierowana na zachód będzie przyjemnie chłodna rankiem. Natomiast w lecie popołudniami regulowane ekrany fixscreen ochronią nas przed słońcem. Ich dodatkową zaletą jest doskonała ochrona przed wiatrem. Wykonane są z trwałych tkanin z włókna szklanego, zwija się je jak roletę, a steruje zdalnie wygodnym pilotem. Taka technologia zapewnia odporność na wiatr nawet jeśli roleta nie jest zamknięta do końca. Kiedy zamkniemy ekran całkowicie stanowi szczelną osłonę i działa jak moskitiera.

             

            Wszystko zależy od słońca

             

            Warunki panujące na danej wystawie zależne są od cienia rzucanego przez budynek oraz funkcji osłaniającej przed wiatrem jaką pełni.

            Jeśli chcesz sprawdzić, jak przy Twoim domu będzie zachowywać się słońce w różnych momentach dnia i roku oraz jaki cień będzie rzucać budynek, skorzystaj z tego symulatora – bardzo przyjazne narzędzie (Kraków jest położony na ok. 50* szerokości geograficznej północnej, a Warszawa na 52*13′).

            Podziel się

            Zobacz podobne

            27 stycznia 2023

            Kompendium wiedzy o wannach spa z hydromasażem / ogrodowych JACUZZI / Sundance Spas


            Czytaj więcej
            12 grudnia 2022

            Co na rozgrzewkę? Przewodnik po ŹRÓDŁACH CIEPŁA do ogrodu


            Czytaj więcej
            24 października 2022

            Kalkulator ziemi i keramzytu w donicach


            Czytaj więcej
            13 października 2022

            Relacja z WAK 2022


            Czytaj więcej

            Comments are closed.

            SZYBKI KONTAKT

            535 73 73 61


            wyślij wiadomość

            • profil | O NAS
            • BLOG i Publikacje
            • PRACA i współpraca
            • Biblioteka Architekta
            • Mapa strony
            • Polityka Prywatności
            ✕







              Zapisz się

              do inspirującego biuletynu:




              NASZA AKTYWNOŚĆ SPOŁECZNA:

              Organizacja Ogrodów Polskich

              Organizacja Ogrodów Polskich

              (c) Jakub 'Gardner' Myśliwiec od 2012
                Zadzwoń teraz
                          No results See all results