[singlepic id=182 w=320 h=240 float=left] Sztuka japońskich ogrodów przez wiele wieków była uważana za jedną z najważniejszych części japońskiej kultury. Projektowanie ogrodów w Japonii jest silnie połączone z filozofią i religią kraju. W tworzeniu różnych styli ogrodowych wykorzystano shintoizm, buddyzm i taoizm, które wprowadzając sens duchowy do ogrodów pozwalają na stworzenie niezwykłych miejsc będących ostoją pokoju, doskonałego wyciszenia i sprzyjających medytacji.
Tradycyjny japoński ogród projektuje się wg ścisłych wytycznych, z których główne to:
Design ogrodów japońskich opiera się na symbolice i jej zasadach. Zasadnicze elementy mają różne znaczenia:
Kamienna latarnia – reprezentuje cztery elementy natury: ziemię, wodę, ogień i wiatr,
Posągi lwów i lwic – umieszczona przy wejściu do ogrodu, w celu ochrony przed intruzami ogrodu, reprezentują dwie przeciwstawne siły: Yin i Yang (ogień i woda, męskie i żeńskie).
Wodny straszak ‘shishi-odoshi’ – na jelenie i sarny, który odstrasza zwierzęta wydając charakterystyczny stukot za każdym razem gdy się wypełni,
Karpie koi – pływające w stawach, które mają charakter dekoracyjny,
Japoński most księżycowy – odzwierciedla uczucia artystyczne,
Tradycyjne ogrody japońskie można podzielić na pięć podstawowych typów:
[singlepic id=163 w=187 h=120 float=left] Ogród z pagórkami i stawem – pochodzi z Chin. Staw reprezentuje morze a wzgórza symbolizują wyspy. Latarnie, drzewa, mosty, zbiorniki wodne są praktycznie niezbędne w takim stylu. Tego typu ogrody różnią się pod względem wielkości, zwykle obejmują wiele arów, ale stosując starannie dobrane techniki, taki ogród można stworzyć także na małym terenie.
[singlepic id=216 w=160 h=120 float=left] Suche krajobrazy – to bardzo proste i nowocześnie wyglądające ogrody, najczęściej tworzone na bardzo małym obszarze. Nawiązują do naturalnych krajobrazów w sposób bardziej abstrakcyjny – przy użyciu kamieni, żwiru i piasku imituje się efekt gór, wysp i rzek. Takie ogrody bazują na filozofii Zen i zwykle kryją w sobie wiele głębszych znaczeń.
[singlepic id=160 w=160 h=120 float=left] Ogród herbaciany – ma bardzo intymną atmosferę, która zapewnia relaks osobom prowadzącym stresujący i intensywny tryb życia. Takie ogrody są przeznaczone do ceremonii parzenia herbaty, dlatego na ich terenie znajduje się herbaciarnia, gdzie odbywa się ceremonia a przed nią kamienna miednica, dzięki której goście mogą się obmyć przed udziałem w ceremonii.
[singlepic id=203 w=160 h=120 float=left] Ogród spacerowy – stworzony tak, aby podziwiać go podczas przechadzki, więc tym samym nigdy nie ujawnia całego swojego piękna z jednego miejsca. Musi być na tyle duży, aby ścieżka prowadząca przez ogród mogła wić się i zakręcać, odsłaniając odwiedzającym coraz to nowe widoki.
[singlepic id=202 w=160 h=120 float=left] Ogród podwórzowy – urządzany jest bardzo ekspresyjnie, urządzany głównie dla podziwiania, na małej powierzchni, wewnątrz zabudowań. W przeciwieństwie do innych styli, tutaj wszystko musi być pełnowymiarowe, stwarzając iluzję przynależności do otaczającego krajobrazu. Wszystkie elementy, jak latarnie, mosty, zbiorniki wodne mają raczej ozdobne niż funkcjonalne zastosowanie.
[nggallery id=7]