Rozarium – róże w roli korony ogrodu
11 października 2012Różaneczniki – kwiaty które rozświetlą najciemniejszy mrok
19 października 2012Sztuka japońskich ogrodów przez wiele wieków była uważana za jedną z najważniejszych części japońskiej kultury. Projektowanie ogrodów w Japonii jest silnie połączone z filozofią i religią kraju. W tworzeniu różnych styli ogrodowych wykorzystano shintoizm, buddyzm i taoizm, które wprowadzając sens duchowy do ogrodów pozwalają na stworzenie niezwykłych miejsc będących ostoją pokoju, doskonałego wyciszenia i sprzyjających medytacji.
Podstawowe zasady w projektowaniu ogrodów japońskich
Tradycyjny japoński ogród projektuje się wg ścisłych wytycznych, z których główne to:
- naturalizm – ogród musi wyglądać jakby urósł sam z siebie,
- asymetria – stwarza wrażenie, że jest to twór naturalny,
- liczby nieparzyste – jak 3, 5, 7 – wspierają zasadę asymetrii,
- prostota – wg idei „mniej znaczy więcej”,
- trójkąt – najczęstszy kształt kompozycji kamiennych, roślinnych, itp.,
- linie – mogą wprowadzać spokój lub napięcie,
- kontrast – który tworzy napięcie między elementami,
- krzywe – które zmiękczają napięcie,
- otwartość – która wskazuje na współdziałanie wszystkich elementów.
Podstawowe elementy w japońskich ogrodach
Design ogrodów japońskich opiera się na symbolice i jej zasadach. Zasadnicze elementy mają różne znaczenia:
Kamienna latarnia – reprezentuje cztery elementy natury: ziemię, wodę, ogień i wiatr,
Posągi lwów i lwic – umieszczona przy wejściu do ogrodu, w celu ochrony przed intruzami ogrodu, reprezentują dwie przeciwstawne siły: Yin i Yang (ogień i woda, męskie i żeńskie).
Wodny straszak ‘shishi-odoshi’ – na jelenie i sarny, który odstrasza zwierzęta wydając charakterystyczny stukot za każdym razem gdy się wypełni,
Karpie koi – pływające w stawach, które mają charakter dekoracyjny,
Japoński most księżycowy – odzwierciedla uczucia artystyczne,
Różne style ogrodów w Japonii
Tradycyjne ogrody japońskie można podzielić na pięć podstawowych typów:
Ogród z pagórkami i stawem – pochodzi z Chin. Staw reprezentuje morze a wzgórza symbolizują wyspy. Latarnie, drzewa, mosty, zbiorniki wodne są praktycznie niezbędne w takim stylu. Tego typu ogrody różnią się pod względem wielkości, zwykle obejmują wiele arów, ale stosując starannie dobrane techniki, taki ogród można stworzyć także na małym terenie.
Suche krajobrazy – to bardzo proste i nowocześnie wyglądające ogrody, najczęściej tworzone na bardzo małym obszarze. Nawiązują do naturalnych krajobrazów w sposób bardziej abstrakcyjny – przy użyciu kamieni, żwiru i piasku imituje się efekt gór, wysp i rzek. Takie ogrody bazują na filozofii Zen i zwykle kryją w sobie wiele głębszych znaczeń.
Ogród herbaciany – ma bardzo intymną atmosferę, która zapewnia relaks osobom prowadzącym stresujący i intensywny tryb życia. Takie ogrody są przeznaczone do ceremonii parzenia herbaty, dlatego na ich terenie znajduje się herbaciarnia, gdzie odbywa się ceremonia a przed nią kamienna miednica, dzięki której goście mogą się obmyć przed udziałem w ceremonii.
Ogród spacerowy – stworzony tak, aby podziwiać go podczas przechadzki, więc tym samym nigdy nie ujawnia całego swojego piękna z jednego miejsca. Musi być to na tyle duży ogród, aby ścieżka prowadząca przez ogród mogła wić się i zakręcać, odsłaniając odwiedzającym coraz to nowe widoki.
Ogród podwórzowy – urządzany jest bardzo ekspresyjnie, urządzany głównie dla podziwiania, na małej powierzchni, wewnątrz zabudowań. W przeciwieństwie do innych styli, tutaj wszystko musi być pełnowymiarowe, stwarzając iluzję przynależności do otaczającego krajobrazu. Wszystkie elementy, jak latarnie, mosty, zbiorniki wodne mają raczej ozdobne niż funkcjonalne zastosowanie.
Galeria Ogrodów Japońskich
Szukasz wsparcia przy aranżacji ogrodu?
Zajmujemy się kompleksowo procesem projektowo – wykonawczym. Wypróbuj możliwości naszego zespołu.
Szukasz czegoś innego?