Ogród Kosmicznych Spekulacji Charlesa Jencksa
12 grudnia 2012Jak ogrodem skutecznie powiększyć powierzchnię domu? Elementy strefy prywatnej.
30 grudnia 2012Dom i ogród, ogród i dom – to zrośnięte ze sobą środowiska, w których żyjemy łącznie i wymiennie. Poza ogrodami typowo krajobrazowymi, które służą głównie podziwianiu i rekreacji, ogród jest bezpośrednim otoczeniem oraz zapleczem domu i jego posiadanie przynosi wiele korzyści, z których nie mogą korzystać właściciele mieszkań. Przed rozpoczęciem prac, na etapie tworzenia koncepcji i planowania tych ułatwiających życie funkcji, trzeba wyobrazić sobie codzienność mieszkańców i każdy szczegół zaplanować tak, aby nic nie burzyło ich ulotnego poczucia komfortu… Ponieważ luksus nie polega na wydawaniu pieniędzy, ale na dogadzaniu sobie.
Wygodne nawierzchnie i ścieżki w ogrodzie
Wszyscy dziś jeździmy samochodami a czas zawsze i wszędzie goni nas nieubłagalnie, dlatego przestrzeń podjazdów i parkingów powinna być doskonale komfortowa. Podjazd koniecznie powinien prowadzić pod drzwi wejściowe do domu, nawet jeśli z garażu prowadzi wewnętrzne przejście. Często zdarza się, że musimy na szybko wpaść po ważne dokumenty, w biegu wracamy się po zapomniany telefon, chcemy szybko zabrać dzieci na zajęcia lub wysadzić dziadka, który ma problemy z chodzeniem. Albo po prostu wyładować cięższe zakupy, bo drzwiami frontowymi najłatwiej… Każdorazowe otwieranie garażu, albo bieganie z pełnymi reklamówkami w deszczu po niezwykle dizajnerskiej, ale jednak cholernie długiej ścieżce sprawi, że będziemy przeklinać projektanta który to wymyślił…
Projekt oświetlenia i urządzeń elektrycznych uwzględnia rozwiązania dla komfortu
Również z powodów komfortowych, a zwłaszcza pogodowych, brama wjazdowa bezwzględnie powinna otwierać się na pilota. Jesienią i zimą szczególnie docenimy to popularne ułatwienie. Myśląc o komforcie odwiedzających nas gości warto zainstalować słupek z wideofonem przed bramą, aby nie musieli wysiadać chcąc wjechać na teren. Dobrze, aby istniała także możliwość otwarcia bramy kodem cyfrowym. Jeśli instalacja słupka na wysokości ręki i twarzy kierowcy nie jest możliwa, zbudujmy zadaszenie nad furtką.
Projekt zagospodarowania terenu z wygodną strefą wjazdową
Przy bramie powinien być także zlokalizowany śmietnik, najlepiej z dwoma furtkami, koniecznie oświetlany z wewnątrz, z wygodną ścieżką prowadzącą z domu. Niezbędnym elementem jest także skrzynka na listy, godne polecenia są te przelotowe – listy wyjmujemy wtedy od wnętrza działki. Można także pokusić się o przydatny zwłaszcza w zimie czujnik zapełnienia skrzynki – gdy listonosz wrzuci list, w domu zostaniemy o tym powiadomieni.
Wiata parkingowa – carport dla Twoich samochodów
Wracając do podjazdów – samochód trzeba gdzieś wygodnie zaparkować. Jeśli mamy garaż, to świetnie, choć pewnie nie zawsze będziemy do niego wjeżdżać, dobrze więc stworzyć alternatywne miejsce parkingowe, np. na trawniku zabezpieczonym specjalną kratą. Jeśli nie mamy garażu, zbudujmy zadaszoną wiatę. Docenimy to rozwiązanie w zimie, kiedy nie będziemy musieli odśnieżać i odmrażać samochodu. Do wiaty od domu powinna biec wygodna, zadaszona ścieżka – może to być po prostu opaska pod okapem.
Zabezpieczenia na zimę
Zima jest szczególnie dyskomfortowym okresem – ze względu na opady śniegu. Właśnie wtedy za okapami – jeśli nie zainstalowaliśmy śniegołapów (a często z powodów technicznych nie można ich zamontować), będą gromadzić się hałdy spadającego z dachu śniegu. Ogród powinien być tak zaplanowany, aby ta przestrzeń była wolna i przygotowana na przyjęcie takiego obciążenia. Rośliny na pewno tego nie przeżyją, a jeśli – to w opłakanym stanie.
Kiedy za oknem pada śnieg, najprzyjemniej usiąść w fotelu przed kominkiem, z kubkiem grzańca w dłoni. Ale jak kominek – to musimy wygospodarować gdzieś miejsce na drewno a także przewidzieć gdzie będziemy pozbywać się popiołu. Wiata na drewno powinna być zadaszona i przewiewna, tak aby na szczapy nie padało i by mróz mógł skruszyć ich twardą strukturę. Najlepiej aby była także oświetlona i zlokalizowana względnie blisko drzwi wejściowych – kiedy wieczorem zabraknie drewna i wyskoczymy na szybko z koszem w ręce po parę polan, nie będziemy się cieszyć przedzierając przez wysokie zaspy.
Utylizacja w ogrodzie odpadków
Popiół do kominka możemy wyrzucać do śmietnika – ale to niebezpieczne (długo stygnie), uciążliwe i drogie. A popiół to świetny nawóz bogaty w fosfor, wapń i potas, więc można cienką warstwą rozrzucać go pod rośliny kwitnące i te lubiące zasadową glebę – bukszpany, akacje czy sosnę czarną. Możemy także sypać go na kompostownik. Popularnego w Polsce sypania na podjazd nie polecam, ponieważ podczas z roztopów zrobi się z niego brudzące błoto.
Utylizacja śmieci na własnej działce to ekonomiczne, godne pochwały oraz korzystne zajęcie. Ogrodowy kompostownik powinien być dość duży, 4-5 m3 na każde 10 arów ogrodu, podzielony na komory do sezonowania. W domu umieszczamy dodatkowy śmietnik na odpadki, które mogą naturalnie przerobić się na nawóz. Do kompostownika trafia wszystko, co pochodzenia naturalnego – skoszona trawa, gałęzie, chwasty (ale nie w okresie, gdy wydają nasiona) oraz wszystkie obierki, skórki itp. odpadki domu.
Warzywniki, pola i sady w projekcie doboru roślinności
Coraz popularniejszy staje się także powrót do pierwotnych funkcji ogrodu – czyli produkcji własnej żywności. Nie oznacza to, że musimy zakładać na działce typowe pole uprawne, wystarczy mały skrawek urodzajnej ziemi. Taki obszar quasi rolniczy projektant powinien zgrabnie wkomponować w całość kompozycji ogrodowej. Warzywnik, ogród ziołowy i mała szklarnia – a dzięki nim własny szczypiorek, bazylia, pietruszka, pomidory pełne aromatu i dorodna rzodkiewka – zdrowe i żywe efekty własnej ziemi potrafią cieszyć jak nic innego.
Plan zagospodarowania działki uwzględnia urządzenia techniczne domu
Podczas projektowania domu i planowania jego sieci możemy także rozważać takie instalacje jak ekologiczna oczyszczalnia ścieków, panele fotowoltaiczne, gruntowy wymiennik ciepła. Warto nie podejmować decyzji tylko na bazie tego jak budowlańcom jest wygodniej, ale skonsultować ich lokalizacje z architektem krajobrazu i wybrać najmniej kłopotliwą pod kątem koncepcji na ogród.
Najlepsze projekty ogrodów przydomowych są maksymalnie funkcjonalne
Funkcje ogrodu ułatwiające i urozmaicające życie domowników powinny dyskretnie wkomponowane w całość założenia, ponieważ ich rolą jest służyć, a nie być wyeksponowanym. To musi być zaplanowane już na etapie tworzenia koncepcji, ponieważ do gotowego projektu nie powinno doklejać się nic na siłę. Jakkolwiek ze względu na rozmiary lub ukształtowanie działki czasem nie da się wszystkiego poukrywać – wtedy kreatywny projektant powinien sprawić, by obiekty funkcjonalne były równocześnie piękne.
Szukasz wsparcia przy aranżacji ogrodu?
Zajmujemy się kompleksowo procesem projektowo – wykonawczym. Wypróbuj możliwości naszego zespołu.
Szukasz czegoś innego?