
Stopień ochrony IP – Oznaczenia lamp i innych urządzeń elektrycznych
4 maja 2014
Męki i wzloty
11 września 2014Budując nawierzchnie wokół domu zastanawiamy się nad wygodnym i bezpiecznym nachyleniem, które pozwoli nam (zwłaszcza w zimie) spokojnie wydostać się lub dostać na teren posesji. Kwestię tą regulują przepisy prawa polskiego:
za § 70 Dopuszczalne nachylenie pochylni, wg Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie , Dz.U.2002.75.690 – Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
i podają bardzo racjonalne wartości pochylenia drogi których warto się trzymać nawet przy domu prywatnym, gdzie (teoretycznie) możemy robić co nam się żywnie podoba. W naszej pracowni w projekcie zagospodarowania terenu uwzględniamy takie wytyczne oraz własne oceny ergonomiczne zarówno kiedy planujemy ścieżki ogrodowe jak i drogi jezdne.
Maksymalne nachylenie pochylni
związanych z budynkiem nie może przekraczać wielkości określonych w poniższej tabeli:
Pochylnie – pierwsza wartość – na zewnątrz bez przykrycia, druga – wewnątrz budynku lub pod dachem:
Do ruchu pieszego i dla osób niepełnosprawnych poruszających się przy użyciu wózka inwalidzkiego, przy wysokości pochylni:
a) do 0,15 m zachowaj maksymalne nachylenie 15% / 10%
b) do 0,5 m zachowaj maksymalne nachylenie 8% / 8%
c) ponad 0,5 m*) zachowaj maksymalne nachylenie 6% /8%
Dla samochodów w garażach wielostanowiskowych:
a) jedno- i dwupoziomowych zachowaj maksymalne nachylenie 15% / 20%
b) wielopoziomowych zachowaj maksymalne nachylenie 15% / 15%
Dla samochodów w garażach indywidualnych zachowaj maksymalne nachylenie 25% / 25%
Ponieważ wartości podane są w procentach a nie stopniach (oznaczających tangens kąta nachylenia) podaję rozszyfrowanie dla operujących kątami stopniowymi:
0° – 0%
4,5° – 8%
5° – 9%
5,5° – 10%
8,5° – 15%
10° – 18%
11,5° – 20%
14° – 25%
30° – 58%
45° – 100%
1% oznacza wzniesienie o 1 cm na 1 m długości.
przy małych wartościach dla uproszczenia obliczeń można przyjąć że 1°~0,55% (co oczywiście nie jest matematyczną prawdą)
Nachylenie na skarpach
Dla skarp nachylenie podajemy procentowo jako stosunek 1 m wysokości w przekroju do długości, czyli nachylenie 1:1 (1 do 1) oznacza kąt 45° czyli 100%, czyli 1 m wysokości na 1 m długości. Nachylenie 1:0,5 oznacza 1 m wysokości na długości 0,5 m, a 1:1,5 – 1 m wysokości do długości skarpy (w rzucie, nie w jej biegu!) 1,5m. Takie nachylenia oczywiście nie nadają się na podjazdy, ale możliwe jest ich zabezpieczenie różnymi metodami, np. geokratą.. ale o tym napiszę kiedy indziej.
Sugerujemy dla skarp porośniętych roślinnością nie przekraczać nachylenia 1 do 4 czyli 25%. Jeśli z powodu zbyt dużych różnic wysokości konieczne jest większe nachylenie – w projekcie ukształtowania terenu planujemy odpowiednie rozwiązania, które zabezpieczą sytuację.
Jesteś projektantem?
Cenisz nasze merytoryczne publikacje? Zapraszamy Cię do wspólnego rozwoju, biznesu i integracji.
Jesteś właścicielem działki?
Szukasz wsparcia przy aranżacji ogrodu?
Zajmujemy się kompleksowo procesem projektowo – wykonawczym. Wypróbuj możliwości naszego zespołu.
Szukasz czegoś innego?