Ten rodzaj oświetlenia pozwoli Ci zbudować w ogrodzie niepowtarzalną atmosferę. Pomoże wyciągnąć z mroku takie fragmenty ogrodu, które pozostają za dnia niewidoczne lub są po prostu równoważnym elementem całej kompozycji. W świetle dnia kompozycja ogrodu rządzi się swoimi prawami, nasze oko faworyzuje pewne formy przestrzenne: dostrzega rytm, linie poziome, figury prostokątne czy koła. Dobrze zaplanowany ogród uwzględnia te uwarunkowania. W nocy zmienia się jednak percepcja ludzkiego oka, dzięki czemu możemy pokazać ogród w zupełnie inny sposób niż za dnia! Wykorzystanie planów oświetleniowych stworzonych dzięki dobrze dobranym lampom pozwala Ci na zaprojektowanie ogrodu od nowa, a przynajmniej – jego nocnej wersji!
Jeśli w Twoim ogrodzie są stare drzewa, możesz podświetlić same korony. Doskonały efekt daje podświetlanie roślin i rzucanie ich cienia na gładkie ściany. Czasami warto wydobyć poszczególne elementy małej architektury lub wyjątkowe okazy ogrodowe: głazy, kule czy rzeźby.
Oświetlenie funkcjonalne pozwala na spędzanie czasu w strefach funkcjonalnych: w kuchni czy przestrzeni do biesiadowania na świeżym powietrzu, w salonie czy w pobliżu strefy SPA. Może to być oświetlenie, z którego korzystamy tylko na czas posiłku, zaprojektowane tak, żebyśmy widzieli, co mamy na talerzu. Później możemy je wyłączyć czy wygasić. Może to być oświetlenie, które przyda się w strefie żywego ognia. Wydawałoby się, że przy ognisku nie potrzebujemy latarnii, ale możemy jej potrzebować na czas jego rozpalania.
Standardowo podświetlamy też elementy komunikacyjne ogrodu – drogi dojazdowe i parkingi, ścieżki, przestrzeń wokół kompostownika czy śmietnika, żebyśmy wieczorem się nie potykali, wynosząc śmieci.
Osobnym tematem są kwestie bezpieczeństwa. Istotne w szczególności na dużych działkach czy w miejscach odległych od pozostałych zabudowań. Tego typu oświetlenie montujemy obwodowo wokół całej działki. Mogą to być latarnie, z których prawie nie będziemy korzystać. Zapalamy je, gdy poczujemy się niepewnie, usłyszymy hałas lub gdy włączy się alarm. Wtedy możemy natychmiast oświetlić cały ogród i przekonać się, czy wszystko jest w porządku. Oświetlenie tego typu może załączać się po zmroku, w oparciu o czujniki ruchu lub być spięte z systemem alarmowym.
Oświetlenie to bardzo istotny element ogrodu. Dobrze planować je z doświadczonym projektantem ogrodów, a jeśli mamy możliwość planowania od podstaw, uwzględnić je w projekcie od samego początku.
Potrzebujesz projektu oświetlenia ogrodu?