Kompozycje roślinne

Spis treści:

Fundamentalną treść ogrodu stanowią rośliny. Dla nas definicja ogrodu to „miejsce uprawy roślin i spędzania czasu przez ludzi”. To one decydują o charakterze i atmosferze przestrzeni. A dzieje się to poprzez ich umiejętne dobranie – bez chaosu i pstrokacizny, ale z nadrzędną ideą, której każda decyzja o wyborze gatunku czy odmiany powinna być podporządkowana.

Projektowanie doborów roślin nasuwa na myśl połączenie projektowania architektonicznego z malowaniem obrazów trzymając w ręku kalendarz. Rośliny żyją i zmieniają się z miesiąca na miesiąc i z roku na rok. Zmieniają swoją formę, kolory, rozmiary, a także warunki (tworzą cień, zabierają wodę, wyjaławiają glebę…). To szalenie skomplikowana układanka, która wymaga wielkiej koncentracji.

Same rośliny są zdecydowanie malarskie – i taki jest efekt, który za ich pomocą uzyskujemy w ogrodach – w końcu zawsze patrzymy z jakiejś perspektywy, choć często bywa to perspektywa osoby spacerującej.

Więc jest to obraz, trójwymiarowy, otwierający się wciąż na nowo, zestawiający w zależności od punktu i dnia obserwacji – inne barwy, inne faktury, inne kształty i kompozycje.

Pewne rośliny same w sobie niosą pewien ładunek estetyczny – słonecznik, malwa, nasturcja.. to rośliny „przypięte” do ogrodów rustykalnych, ze względu na swoje zwyczajowe, wieloletnie użycie. Ale współczesna architektura ogrodów pokazuje, że można wykorzystać je w innym kontekście, a to stosując uporządkowaną monokulturę, a to wzmacniając ich architektoniczne formy. I już obwiedzona ciętym bukszpanem albo eksponowana na tle białego muru rudbekia, piwonia czy liliowiec staje się zaskakująco eleganckim kolorytem ożywiającą zielone otoczenie…

Zdecydowałem się podzielić swoje inspiracje roślinne na 5 grup, choć równie dobrze mogłoby być ich 10, 20 czy 100… Ale to tylko inspiracje. Zestawienia liści, kolorów (kolory muszą się zazębiać w czasie, inaczej nici z zamysłu!), efekty, wrażenia, impresje… dobre połączenia, które dobrze oddziałują i na których warto się wzorować.

Zapraszam do korzystania.

Jakub



Szkielet ogrodu

wróć do spisu treści

Efekty strukturalne i architektoniczne osiągamy korzystając z roślin o wyraźnych formach, sadząc je po liniach, geometrycznych kształtach i w rytmach. Czasem do osiągnięcia efektu strukturalnego wystarczy architektura pojedynczych roślin, eksponowanych egzemplarzy (solitery), kiedy indziej jest to czytelny układy nasadzeń, albo najprostsza podpora, która z pnącza utworzy budowlę. Mamy do dyspozycji formy naturalne i te stworzone przez człowieka (np. żywopłoty i topiary, zielone ściany i zielone ekrany). Wykorzystujemy je jako akcenty główne, szkielet formalny, kontrapunkty… najważniejsze, by stworzyć wyraźną, zwartą i określoną kompozycję.



Tekstura liści

wróć do spisu treści

Listowie to efekt przynajmniej 3 a czasem 4 pór roku. To faktyczne „mięsiwo”, które wypełnia ogród – kwiaty są dekoracją która pojawia się i znika. Liście z reguły komponują się dobrze w kontraście (ale nie kontrastowym naćkaniu). Z reguły należy starać się unikać nudy i monotonii, np. sadzenia roślin tylko o drobnych, albo tylko o dużych liściach. Z drugiej strony planując układy bardzo stonowane i eleganckie, albo odwrotnie – dzikie i quasi naturalne, taka jednolitość listowia wspomaga zamierzony efekt. W każdej skali rośliny i ich liście mają znaczenie i nie ma złotych reguł, które wiązałyby np. projekt dużego ogrodu wyłącznie z roślinami o dużych liściach – zwiewne brzozy lub delikatne piórkówki zagrają doskonale, ale muszą być w dużej skali.



Zestawienia kolorystyczne – Eleganckie, Harmonijne, Dyskretne

wróć do spisu treści

Jeśli w Twoim życiu nie brakuje wrażeń i na co dzień atakuje Cię mnóstwo bodźców, sugerujemy aby w ogrodzie stworzyć takie kompozycje, które pomogą Ci odnaleźć wyciszenie i spokój. Przede wszystkim paleta powinna być harmonijna, bez większych kontrastów. Raczej bez kwiatów czy liści czerwonych, bo to one będą tworzyć największy kontrast z zielenią. Można pójść w liście białe i obrzeżone, które razem z zielonym wprowadzą zaciekawienie, ale bez przytłoczenia. Można stworzyć lekkie kompozycje z białymi kwiatami, albo różowymi wpadającymi w niebieskości i fiolety. Ale w takim ogrodzie kwiaty nie są najważniejsze – projekt doboru roślinności może bazować przede wszystkim na liściach – różnych fakturach i stonowanych kolorach.



Zestawienia kolorystyczne – Ciepłe, Żywe, Radosne, Dosadne

wróć do spisu treści

Jeśli jesteś osobą dynamiczną, urządzasz ogród dla dzieci, miejsce zabawy i różnorodności, możemy stworzyć kompozycje dynamiczne i energetyzujące. Tu najlepiej sprawdzą się różnorodne kontrasty, więc rośliny kwitnące na czerwono i pomarańczowo od razu wprowadzą energię i życie. W samych kwiatach można postawić na pełne energii żółcie pomieszane z niebieskościami i fioletami, a tak naprawdę – na wszystkie kolory, a wybierać te rośliny, które kwitną bujnie i długo. W takim ogrodzie kwiaty mają szczególne znaczenie i nigdy nie będzie ich za wiele.



Zestawienia kolorystyczne – Rustykalne, Dzikie, Naturalistyczne

wróć do spisu treści

Natura jest najlepszą nauczycielką i żaden ogrodnik nie zrobi tak dobrego projektu szaty roślinnej jak ona sama. Są też metody takie jak łąka kwietna lub las kieszonkowy (las Miyawakiego), który jest zaproszeniem sił przyrody do działania mocno swobodnie. Czy to Ci wystarczy? Czy natura sama stworzy taką kompozycję, która Cię zachwyci? Czy masz na to dość miejsca i cierpliwości aby dać jej działać? Na jakim efekcie najbardziej Ci zależy, czy będzie cieszyć Cię chaos bioróżnorodności, czy wolisz mieć wszystko pod kontrolą? Naturalne rabaty, ogrody leśne i półdzikie łąki bylinowe wprowadzają bardzo kojącą atmosferę do ogrodu, mają swoistą elegancję, która jest doskonale zharmonizowana i wyważona.


wróć do spisu treści

Kompozycje roślinne to wielowarstwowe dzieła sztuki, które zmieniają się wraz z porami roku i upływem czasu. Ich zakładanie także odbywa się warstwami – najpierw sadzenie drzew i krzewów, potem sadzenie roślin podszycia – bylin, traw i roślin cebulowych. Opieka również obejmuje wszystkie warstwy, aby zamierzony efekt nie zniknął w chwastach, nie zarósł – chyba że postawiłeś na dziki las Miyawakiego – wtedy zarastanie i wszystkie chwasty są mile widziane.


Szukasz sprawdzonych produktów do aranżacji ogrodu?

Jeden z naszych talentów to odkrywanie i testowanie najlepszych klocków do budowy ogrodów. Wynikiem naszej pracy są m.in Viven Garden – Salon Wyposażenia Ogrodów (z pergolami, tarasami, oświetleniem, itp.) oraz Galeria Ogrodowa (kolekcja drzew i krzewów).

Pamiętaj, że dobór producenta i konkretnego modelu warto realizować nie tylko z fachowcem w danej specjalizacji, ale także z projektantem, który ma całościowy ogląd na zagospodarowanie Twojej działki. Nie sztuka kupić – trzeba to jeszcze pięknie, mądrze i wygodnie poukładać.

Wypróbuj możliwości naszego zespołu – wysłuchamy Cię i dopasujemy najlepsze rozwiązania do Twoich potrzeb, chętnie zaoferujemy także kompleksową realizację Twojego ogrodu.


Umów się na BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

Szukasz czegoś innego?

Sprawdź naszą OFERTĘ   Przejdź do KONTAKTU

Jesteś profesjonalistą z branży?


Przejdź do STREFY PROJEKTANTA OGRODÓW