lawenda_ogrod_naturalistyczny

Lawenda w ogrodzie naturalistycznym

lawenda_ogrod_nowoczesny

Lawenda w ogrodzie nowoczesnym

Treść ogrodu stanowią rośliny. Dla mnie definicja ogrodu to „miejsce uprawy roślin”. To one decydują o charakterze i atmosferze przestrzeni. A dzieje się to poprzez ich umiejętne dobranie – bez chaosu i pstrokacizny, ale z nadrzędną ideą, której każda decyzja o wyborze gatunku czy odmiany powinna być podporządkowana.

Projektowanie doborów roślin nasuwa mi na myśl połączenie projektowania architektonicznego z malowaniem obrazów trzymając w ręku kalendarz…

lawenda_ogrod_formalny

Lawenda w układzie formalnym

Rośliny żyją i zmieniają się z miesiąca na miesiąc i z roku na rok. Zmieniają swoją formę, kolory, rozmiary, a także warunki (tworzą cień, zabierają wodę, wyjaławiają glebę…). To szalenie skomplikowana układanka, która wymaga wielkiej koncentracji.

lawenda_ogrod_swobodny

Lawenda w układzie swobodnym

A same rośliny są zdecydowanie malarskie – i taki jest efekt, który za ich pomocą uzyskujemy w ogrodach – w końcu zawsze patrzymy z jakiejś perspektywy, choć często bywa to perspektywa osoby spacerującej.

Więc jest to obraz, trójwymiarowy, otwierający się wciąż na nowo, zestawiający w zależności od punktu i dnia obserwacji – inne barwy, inne faktury, inne kształty i kompozycje.

lawenda_ogrod_owocowy

Lawenda w ogródku owocowo warzywnym

Pewne rośliny same w sobie niosą pewien ładunek estetyczny – słonecznik, malwa, nasturcja.. to rośliny „przypięte” do ogrodów rustykalnych, ze względu na swoje zwyczajowe, wieloletnie użycie. Ale współczesna architektura ogrodów pokazuje, że można wykorzystać je w innym kontekście, a to stosując uporządkowaną monokulturę, a to wzmacniając ich architektoniczne formy. I już obwiedzona ciętym bukszpanem albo eksponowana na tle białego muru rudbekia, piwonia czy liliowiec staje się zaskakująco eleganckim kolorytem ożywiającą zielone otoczenie…

lawenda_ogrod_srodziemnomorski

Lawenda w ogrodzie śródziemnomorskim

Zdecydowałem się podzielić swoje inspiracje roślinne na 5 grup, choć równie dobrze mogłoby być ich 10, 20 czy 100… Ale to tylko inspiracje. Zestawienia liści, kolorów (kolory muszą się zazębiać w czasie, inaczej nici z zamysłu!), efekty, wrażenia, impresje… dobre połączenia, które dobrze oddziałują i na których warto się wzorować.

Zapraszam do korzystania, jeśli ściągasz fotkę, podaj źródło :)

[separator type=’normal’ color=” thickness=’1′ up=’60’ down=’20’]

Szkielet ogrodu

Efekty strukturalne i architektoniczne osiągamy korzystając z roślin o wyraźnych formach, sadząc je po liniach, geometrycznych kształtach i w rytmach. Czasem do osiągnięcia efektu strukturalnego wystarczy architektura pojedynczych roślin, eksponowanych egzemplarzy (solitery), kiedy indziej jest to czytelny układy nasadzeń, albo najprostsza podpora, która z pnącza utworzy budowlę. Mamy do dyspozycji formy naturalne i te stworzone przez człowieka (np. żywopłoty i topiary). Wykorzystujemy je jako akcenty główne, szkielet formalny, kontrapunkty… najważniejsze, by stworzyć wyraźną, zwartą i określoną kompozycję.

Tekstura liści

Listowie to efekt przynajmniej 3 a czasem 4 pór roku. To faktyczne „mięsiwo”, które wypełnia ogród – kwiaty są dekoracją która pojawia się i znika. Liście z reguły komponują się dobrze w kontraście (ale nie kontrastowym naćkaniu). Z reguły należy starać się unikać nudy i monotonii, np. sadzenia roślin tylko o drobnych, albo tylko o dużych liściach. Z drugiej strony planując układy bardzo stonowane i eleganckie, albo odwrotnie – dzikie i quasi naturalne, taka jednolitość listowia wspomaga zamierzony efekt.

Zestawienia kolorystyczne – Eleganckie, Harmonijne, Dyskretne

Zestawienia kolorystyczne – Ciepłe, Żywe, Radosne, Dosadne

 

Zestawienia kolorystyczne – Rustykalne, Dzikie, Naturalistyczne