logo-Jakub-Gardner-projektant-zagospodarowania-terenu-kolor-500logo-Jakub-Gardner-projektant-zagospodarowania-terenu-kolor-500logo-Jakub-Gardner-projektant-zagospodarowania-terenu-kolor-500logo-Jakub-Gardner-projektant-zagospodarowania-terenu-kolor-500
  • OFERTA
  • Blog i Publikacje
  • Projekty i realizacje
  • KONTAKT
Zadzwoń teraz
✕
Najdoskonalszy kształt znany naturze…?
3 marca 2013
Stwórz ogród w stylu XVIII wiecznego parku krajobrazowego.
4 marca 2013

Czym są gazowe paleniska dekoracyjne?

Opublikowane przez Jakub 'Gardner' Myśliwiec o 4 marca 2013
Kategorie
  • Pro
Tagi
  • 12 Wyposażenie ogrodów
  • Ogień

[singlepic id=744 w=320 h=240 float=left]

Przyjmują formy antycznych i nowoczesnych urn, wyłaniają się ze stopni schodów lub stołowych blatów, albo przypominają do złudzenia tradycyjne ogniska – gazowe paleniska dekoracyjne wnoszą ciepło, piękno i światło pasujące do każdego ogrodu, tarasu i podwórka. W Stanach są niezwykle popularne, w Polsce praktycznie nieznane, a przecież ich budowa jest uzasadniona krótkim sezonem przebywania na powietrzu i zimnymi wieczorami wiosny, jesieni i lata. Kiedy jeszcze chce się posiedzieć na zewnątrz, a nie ma przy czym ogrzać marznących coraz bardziej stóp i rąk.

Funkcja i forma

[singlepic id=745 w=320 float=right] Palenisko gazowe to murowane lub metalowe konstrukcje o przeróżnym kształcie (zależnym od designu przygotowanego przez projektanta), przystosowane do płonącego ognia i użycia na zewnątrz. Są atrakcyjnym elementem wizualnym, źródłem ciepła a w niektórych przypadkach – także służą przygotowywaniu posiłków.

Zewnętrzna struktura paleniska jest zwykle kwadratowa lub okrągła, zwykle otoczona siedziskami, ale może także przyjąć inną dowolną formę pasującą do stylu podwórka czy tarasu. Z zewnątrz palenisko można wykonać z kamienia, betonu, metalu i niepalnych żywic i tworzyw. Wykorzystanie niepalnej żywicy do stworzenia formy pozwala symulować zastosowanie takich materiałów jak wiklina czy struktura drewna.

Palenisko musi być chronione przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi – służą do tego specjalnie wykonane pokrywy, zabezpieczające przed liśćmi i innymi śmieciami oraz zalaniem przez deszcz lub od topniejącego śniegu. Taka pokrywa może pełnić w innych warunkach funkcję stolika, kiedy ogień nie jest wykorzystywany.

Zasada działania i konstrukcja

Palenisko może mieć przeróżny kształt, ale ogólna zasada działania jest podobna – palniki umieszczone na dnie misy, najczęściej metalowej, dostarczają gazu. Palnik jest przykryty sypkim lub gęstym materiałem, który rozprasza gaz. Ogień zapalany jest po włączeniu gazu zwykle elektrycznym włącznikiem.

[singlepic id=751 w=320 float=left] Do rozproszenia gazu i stworzenia naturalnie wyglądających tańczących płomieni zwykle używane są metalowe pierścienie, sztuczne kamienie i inne elementy z niepalnych materiałów (zamiast drewna lub węgla). Można także wykorzystać piasek lub drobny żwir, ale wtedy palniki zabezpiecza się drobną siatką, aby się nie zatkały. Najbliższe otoczenie płomieni wykonane jest ze stali, aluminium, ceramiki, porcelany i innych wysokoodpornych na temperaturę materiałów.

Ogrodowe paleniska wykorzystują popularne, dostępne paliwo – propan lub mieszankę propan-butan, które jest zapalane i zasila płomienie. W większości gaz podawany jest z instalacji wewnętrznej z domu (konieczny projekt i uzgodnienia z gazownią) lub z wymiennej butli.

Ogień może być rozpalany elektrycznym, półautomatycznym zapalnikiem, umieszczonym w okolicach paleniska. Jest to najbezpieczniejsza opcja. Może też być odpalany przez odkręcenie gazu i użycie zapałek lub ręcznej zapalarki.

Nasze doświadczenia z ogniem

[singlepic id=757 w=320 float=right] Paleniska ogrodowe mogą być małe i duże, w sam raz dla wieczora we dwoje albo dla spotkania licznej grupy przyjaciół. My wykonaliśmy  takie średniej wielkości (jeśli nie pierwsze to na pewno jedno z pierwszych w Polsce) dla hotelu i restauracji w górach. Choć jest to trudny temat, bo w Polsce brakuje dostawców dla takich pomysłów, a ludzie nie znając – boją się tego, wykonane i działające ognisko wynagradza wszelkie nakłady i trudy związane z jego projektem i budową, a na pewno funkcjonuje i cieszy dużo dłużej niż fontanna wodna. My gorąco polecamy to rozwiązanie wszystkim pragnącym posiadać taki obiekt w ogrodzie… i polecamy współpracę z fachowcami!

Podziel się

Zobacz podobne

2022 w Świętochłowicach

27 stycznia 2023

Kompendium wiedzy o wannach spa z hydromasażem / ogrodowych jacuzzi / Sundance Spas


Czytaj więcej
12 grudnia 2022

Co na rozgrzewkę? Przewodnik po źródłach ciepła do ogrodu


Czytaj więcej
24 października 2022

Kalkulator ziemi i keramzytu w donicach


Czytaj więcej
13 października 2022

Relacja z WAK 2022


Czytaj więcej

Comments are closed.

SZYBKI KONTAKT

Ogrody: 535 73 73 61


wyślij wiadomość


Pergole: 570 770 835


wyślij wiadomość

  • Nasz PROFIL
  • BLOG i Publikacje
  • PRACA i współpraca
  • Biblioteka Architekta
  • Mapa strony
  • Polityka Prywatności
✕







    Zapisz się

    do inspirującego biuletynu:




    NASZA AKTYWNOŚĆ SPOŁECZNA:

    Organizacja Ogrodów Polskich

    Organizacja Ogrodów Polskich

    (c) Jakub 'Gardner' Myśliwiec 2012
      Zadzwoń teraz