W świecie świateł i elektryczności
Rolki z instagrama, shortsy YT i tik-toki
Prezentujemy najlepsze praktyki i porady dla projektantów oraz osób zakładających ogrody prywatne w Polsce.
Sprawdź spis treści wszystkich materiałów video podzielonych tematycznie.
Oświetlenie bez pojęcia
Designerów, którzy mają pojęcie o projektowaniu oświetlenia jest naprawdę niewiele. Dlaczego?
To nie jest takie kosmicznie trudne, trzeba Ci po prostu wstać zza biurka i przejść się trochę po świecie wieczorami i nocami. Zaobserwować jak to jest robione, czy ci się to podoba, czy nie?
Masz wbudowany wewnętrzny radar dyskomfortu, wystarczy rozluźnić się i go użyć. Czy to co świeci jest wygodne czy nie? Czy to robi przyjemne wrażenie?
Możesz oglądać katalogi najlepszych firm i patrzeć jak oni to robią. Przeglądać ich zdjęcia referencyjne, zawsze chwalą się najlepszymi projektami.
Możesz rozmawiać z ludźmi, szczególnie ze swoimi klientami, czy zaprojektowane oświetlenie się sprawdza, czy są z niego zadowoleni, co im nie pasuje, co możesz robić inaczej.
Możesz kupić za parę stów najtańsze oprawy w markecie i robić u klienta oraz razem z klientem próbę oświetleniową przed narysowaniem i oddaniem projektu. Parę wymienialnych źródeł światła o różnych mocach, żeby poczuć co to znaczy 300 czy 1000 lumenów i właściwie dobrać ilość światła oraz rozstawę opraw.
Możesz na wiele sposobów i warto abyś budował swój osobisty katalog doświadczenia w zakresie iluminacji, swój zasób wyobrażeniowy i własne know how. A naprawdę należy to robić, jeśli projektuje się tereny publiczne.
Na filmie najpopularniejsze błędy. Wszystko się zebrało na jednym skwerku. Masakra.
Naprawdę nie ma tego bardzo dużo. Wszystko jest do opanowania, trzeba tylko chcieć.
Wzorzec dobrej lampy ogrodowej
Jak dobierać oprawy oświetleniowe do ogrodu?
1. Mają nie oślepiać, tylko świecić światłem odbitym.
2. Mają się nie narzucać wizualnie (zwłaszcza jeśli to słupki).
3. Mają wytrzymać lata wystawienia na ciężkie warunki atmosferyczne: penetrujący deszcz i topniejący śnieg – wodę powodującą spięcia elektryczne, zamarzającą w szczelinach i rozsadzającą je. Ostre światło słoneczne i niszczące działanie promieni UV. Uszkodzenia mechaniczne od gradu, spadających gałęzi i przypadkowych incydentów z udziałem ogrodników lub spacerowiczów.
Dobra oprawa jest mocna oraz odporna i nie świeci po oczach – ani w nocy, ani w dzień.
Nie stawiaj słupków przy podjeździe
Kiedy cofasz autem w dzień to nie widzisz słupka bo nie świeci i nie wystaje ponad samochód. Kiedy cofasz nocą często oślepia cię w tylnym lusterku.
Niskie słupki nadają się do oświetlania pieszych ścieżek bo wtedy znajdują się poniżej oka obserwatora. Nie do tarasów bo tam też często oślepiają (zależnie jak źródło światła jest umieszczone w modelu).
Dobry projekt iluminacji ogrodu
Baw się światłem.
Weź sobie od nas reflektory i zrób próby w ogrodzie po ciemku. Zaświeć trochę z góry, coś innego z dołu, coś innego z kilku stron.
Pobaw się kolorem światła. Pograj cieniami. Poczuj to i zrób tak jak ci się naprawdę podoba.