W świecie roślin i uprawy ziemi

Rolki z instagrama, shortsy YT i tik-toki

Prezentujemy najlepsze praktyki i porady dla projektantów oraz osób zakładających ogrody prywatne w Polsce.

Sprawdź spis treści wszystkich materiałów video podzielonych tematycznie.

Kontrola jakości drzew przed kupnem

Drzewa mają swoje podstawowe parametry, ale to nie jest fabryczny produkt powtarzalny. Postawisz obok siebie 10 drzew o tym samym obwodzie pnia, w tym samym wieku, dorastające w szkółce obok siebie – a każde będzie inne.

W dzisiejszym świecie nikt nie chce krzywych dzieci. Albo z krzywymi zębami. Drzewo ma mieć prosty pień, gęstą i równomiernie wykształconą koronę i oczywiście brak jakichkolwiek skaz. Poszczególne egzemplarze mają wyglądać jak żołnierze w szeregu.

Czy to dobrze, czy to źle?.. nie oceniamy status quo ale rozumiemy to doskonale i zawsze sprawdzamy drzewa przed dostarczeniem ich do ogrodu.

Instagram

Nie deptaj ziemi wokół drzew

Gleba żywa to głównie pierwsze 20 cm głębokości. Tam zachodzi intensywna wymiana powietrzna, a dzięki temu żyją w niej grzyby i bakterie tlenowe. Także korzenie roślin korzystają z tego powietrza.

Jeśli na przykład teren wokół drzewa zostanie na dłuższy czas zalany wodą i nie jest to gatunek znoszący taką sytuację (jak wierzba, olsza czy cyprysik błotny) – to drzewo się udusi i umrze. Z czasem zaczną rozwijać się w takich warunkach mikroorganizmy beztlenowe, które z reguły są szkodliwe dla roślin.

Podobna sytuacja wydarza się kiedy gleba zostaje tak gęsto ubita (przez np. zadeptanie), że powietrze nie jest w stanie się przez nią przebić. Szczególnie łatwo o to na gruntach plastych, jak glina czy ił. Zostaje zniszczona struktura gruzełkowa ze swoim systemem oddychających kanalików.

Wagę takich historii podkreślają szkoły „no dig” w ogrodnictwie i w rolnictwie. Każą tak działać w projektowaniu i uprawie ogrodu, żeby zachować i wspierać powstawanie tych mikro korytarzyków.

Więc jeśli chcesz zadbać o najlepsze możliwe warunki dla wzrostu roślin, to komunikację zaplanuj po ścieżkach a wokół pni drzew posadź rośliny zadarniające. A jeśli musisz tam wejść w celu np. plewienia albo jakieś innej pielęgnacji – to tylko wtedy kiedy gleba jest sucha, bo mokra znacznie szybciej się ubija.

Instagram

Nienasycony winobluszcz pięciolistkowy

Parthenocissus quinquefolia to prawdziwa bestia, która potrafi rosnąć do kilku metrów rocznie. Poza tym się sieje. Używaj go z trwogą.

Ale tutaj wykorzystanie genialne. Glicynia na przykład też rośnie silnie, ale nie dałaby tu takiego szerokiego efektu jak winobluszcz, który wciska się w każdy zakamarek.

Instagram

Sprawdzaj stan pni drzew

Uszkodzenia pni to trudny i często nierozwiązywalny problem zdrowotny drzew. Najlepiej unikać ich już na etapie wyboru drzew w szkółce albo odbioru od dostawcy czy odbioru ogrodu przed rozliczeniem z wykonawcą.

Można oczywiście ratować drzewo z uszkodzonym pniem, ale na wczesnym etapie zakładania ogrodu nie warto pakować się w problem już na starcie. Lepiej sadzić zdrowe i pewne egzemplarze.

Warto zabezpieczyć pnie przed uszkodzeniem podczas budowy domu i ogrodu. Najlepiej wyznaczyć nienaruszalną strefę (gdzie nikt nie wchodzi, nie pracuję, nie jeździ, nic nie magazynuje) o zasięgu przynajmniej średnicy korony.

Obejrzyj dokładnie pnie wszystkich drzew przed podpisaniem protokołu odbioru. Jeśli są zniszczone – nie odbieraj tych roślin, odeślij je z powrotem.

Instagram

Zamawianie produkcji bylin z wyprzedzeniem

„Tego się nie da kupić” – takie słowa padają niejednokrotnie w procesie realizacji ogrodu, szczególnie jeśli dobór jest konstruowany życzeniowo i obejmuje dużą liczbę sadzonek.

„Wymyślają a potem spróbuj to dostać” – taką skargę na projektantów słyszałem już dziesiątki razy.

A można temu łatwo zaradzić – zamówić wyprodukowanie konkretnych roślin u szkółkarza z wyprzedzeniem. Tym bardziej, że między oddaniem projektu a momentem sadzenia roślin zwykle jest dość dużo czasu.

Be smart.

Instagram

Metody doboru gatunkowego bylin

Jesteśmy przyzwyczajeni do robienia doborów roślin podczas etapu projektowego na zasadzie życzeniowej. Budujemy skomplikowane mozaiki z ukochanych odmian, misterne mandale plam na planie.

Następnie prezentujemy to dzieło sztuki klientowi, czasem jeszcze wraz z prezentacją ze zdjęć, do której klient się przywiązuje (przy okazji niejednokrotnie wierząc opacznie, że wszystko zakwitnie na raz).

A potem wykonawca albo klient, albo obaj do spóły klną na czym świat stoi. Bo żeby ten zestaw roślin dostać, trzeba objechać 10 punktów w promieniu kilkuset kilometrów.

Jeśli to tylko możliwe polecam wdrożenie bardziej praktycznych metod doboru. Na przykład stworzenie i uzgodnienia z inwestorem tylko ogólnych wytycznych. Przyjmij i ustal metodę dobierania roślin na podstawie ich cech, wskaż gatunki preferowane a nie sine qua non. Pozwól aby wybór zestawu do zakupu i posadzenia powstał później i razem z jednym lub dwoma lokalnymi szkółkarzami.

Nie wszystko musi być określone i ustalone podczas tworzenia dokumentacji. Czasem lepszy plan to zaprojektowanie metody działania niż ostatecznych szczegółów, o których nie masz dokładnej wiedzy (jak np. stany magazynowe dostawców w regionie w momencie dokonywania zakupów).

Na Tobie jako projektancie spoczywa odpowiedzialność za sprawność, ekonomikę i wpływ ekologiczny etapu wykonawczego.
Warto tak działać, żeby minimalizować nakłady i ślad kosztowy na każdym etapie procesu.

Warto tak projektować żeby dało się to zrobić.

Instagram

Sezon na drzewa kopane z gruntu

Duże drzewa w szkółkach zwykle rosną w ziemi i można wykopywać je tylko dwa razy do roku:

1. Jesienią kiedy wegetacja się kończy i
2. Wiosną zanim jeszcze się zacznie.

Uważa się że termin jesienny jest lepszy dla roślin liściastych, chociaż przyznam szczerze, że na tyle drzew co już posadziliśmy, to nie zauważyłem różnic w przyjmowaniu się między tymi, co są kopane wiosną.

Niezależnie od tego – wybór roślin kopanych z gruntu jest znacznie większy niż tych uprawianych w doniczkach. Są też zwykle znacznie większych rozmiarów.

Instagram

Poprawa zbitego gruntu koparką

Naprawdę mocno zbity grunt w wyniku jeżdżenia ciężkimi samochodami i maszynami albo składowania jakiś materiałów musi zostać naprawdę mocno rozluźniony zanim zaczniemy na nim prowadzić pracę ogrodnicze. Tereny zdewastowane kiedy zakładamy lasy Miyawaki mają mieć grunt przygotowany nawet do metra w głąb aby korzenie drzew i krzewów mogły go penetrować.

Nie ma jak dobra maszyna i człowiek który potrafi ją obsługiwać. Głowica obrotowa w koparce robi naprawdę świetną robotę. Szybkozłącza do zmiany narzędzi też. Poza tym koparką znacznie łatwiej wjechać w trudny teren niż ciągnikiem.

Instagram

Wielkość roślin vs. ilość światła

Słyszałem od jednego doświadczonego ogrodnika że roślina dopasuje się do każdych warunków – gleby za którą nie przepada, innego pH niż preferowane – ale nigdy nie przeskoczy ilości światła.

Światło dla roślin to pokarm. Jak się nie naje to nie urośnie. Dlatego drzewa potrafią przez dziesiątki lat wegetować w cieniu w lesie rosnąc o centymetry rocznie. Dlatego geofity zazieleniają i zakwitają w leśnej ściółce tylko wiosną a zamierają na całą resztę roku i nie pojawią się nigdy w borze iglastym.

Ale są rośliny które przystosowały się do życia w cieniu – w końcu tam panuje mniejsza konkurencja niż w słońcu. Są cienieznośne – rozsądnie gospodarują małą ilością energii że wystarczyło im na wzrost i rozmnażanie.

Cis czy hortensja mogą rosnąć w każdych warunkach, ale w cieniu zawsze będzie wolniej.
Funkie, borówki, paprocie – możesz uprawiać je w słońcu ale musisz zapewnić im bardzo dużo wody i po przeniesieniu z cienia poczekać aż wypuszczą nowe liście dopasowane do silnego nasłonecznienia.
Ale słonecznika czy sosny w cieniu nie uprawisz.

Warto zorientować się w nasłonecznieniu zanim życzeniowo dobierzesz rośliny do poszczególnych sektorów ogrodu. Możesz wykorzystać do tego symulację z Google SketchUp – są bardzo wiarygodne. Plus warto znać preferencje świetlne roślin, żeby sadzić w miejscach które polubią i wynagrodzą to bujnym wzrostem a nie rachitycznym pokrojem.

Instagram

Mieszanie gliny z piaskiem

Świetny materiał jak maszynowo rozluźnia się glebę gliniastą mieszając ją z piaskiem pod nasadzenia wymagające przepuszczalnego gruntu.

Na filmie pokazane są jedne z najbardziej optymalnych sprzętów – dość ciężkie aby dobić glebogryzarkę do odpowiedniej głębokości uprawy, dość lekkie żeby nie ugnieść uprawionej gleby.

Instagram

Panele z bluszczu

Jak szybko i skutecznie zasłonić się od sąsiedztwa aby zbudować prywatność i intymność w ogrodzie? To pytanie aktualne prawie przy każdym ogrodzie.

Od lat bardzo dobrze sprawdzają mi się takie gotowe ekrany z bluszczem pospolitym (Hedera helix) – 1.2 m szerokości i 1.8 m wysokości. Trzeba to postawić przy jakiejś stabilnej konstrukcji, na przykład oprzeć o istniejący płot albo brzydką szopę, albo postawić same słupki jak do ogrodzenia. A potem już na nic nie trzeba czekać bo efekt jest natychmiastowy. I całoroczny.

Ekrany z bluszczu do zamówienia w Galerii Ogrodowej

Instagram

Dzikie łany z winobluszczu

Niebezpieczne rośliny stosuj ostrożnie to nic złego się nie stanie. Parthenocissus quinquefolia (winobluszcz pięciolistkowy) to agresywne pnącze i potrafi narobić bałaganu.

Ale jeśli masz coś dużego i brzydkiego z dala od kwietników ozdobnych, co chcesz szybko pokryć – nadaje się znakomicie. I stanie się domem dla wielu zwierząt.

Instagram

Jak założyć las ze ściółką z mchu

Jeśli nie chcesz walczyć z krzewami i podrastającymi drzewkami w zakładanym zagajniku, potrzebujesz zbudować warunki dla bielicowania gleby. Na piasku wszystkie substancje odżywcze z rozkładających się liści będą wymywane w głąb. Próchniczne kwasy humusowe pozabierają substancje mineralne i tylko głęboko korzeniące się drzewa będą miały do nich dostęp. Dodatkowo brak światła sprawi że mało co poza tymi drzewami będzie w stanie przeżyć w warstwie runa. Zwykle tylko mszaki.

I mamy efekt jak z elfiego lasu we Władcy Pierścieni.

Instagram

Parawany z miskanta

Udana aranżacja miskanta w roli rośliny osłonowej. Zasłona jest sezonowa, ale ogródek też jest wykorzystywany głównie w sezonie.

Donice z obrzeży skutecznie zabezpieczają przed ekspansją trawy poza wyznaczone miejsce w którym ma rosnąć.

Instagram

Mroczne vs Świetliste zagajniki ogrodowe

Bez światła nie ma życia. W lasach i zagajnikach korony drzew tworzące sklepienie mogą być rzadkie i przepuszczać życiodajne promienie albo gęsto zacieniać glebę. W zależności od użytych gatunków drzew twój las może zyskać dwojaki charakter. Albo ma szansę na bujną roślinność porastającą ściółkę, co sprawi że będzie bardziej przytulne ale też potencjalnie trudniejszy do przebycia. Albo będzie ciemną katedrą po której możesz rozejrzeć się daleko i spacerować długo nie spotkawszy nikogo innego niż wielkie drzewa.

Co wybierasz do swojego ogrodu? Co jest Ci bardziej potrzebne w danym miejscu? Jaki skład gatunkowy ma mieć twój las kieszonkowy Miyawaki?

Idź do okolicznych lasów na podobnej glebie jak twoja, poznaj ich różne charaktery, sprawdź co tam rośnie. I kopiuj. Lepiej niż w naturalnym lesie tego się nie da wymyślić. I zwykle najlepiej twórz lasy mieszane.

Instagram

Ca : Mg w glebie

Na studiach myślałem że chemia zupełnie nie jest potrzebna ogrodnikowi, chociaż akurat jej nauka nie przychodziła mi z trudnością. Dzisiaj doceniam rozumienie zasad na jakich odbywa się budowanie struktury i żyzności gleby.

Dobry % stosunek wapnia do magnezu to 68 do 12. Możesz przebadać glebę w stacji chemiczno rolniczej żeby zorientować się gdzie jesteś i co robić.

Z drugiej strony rozbijanie gleby na atomy nie jest niezbędne dla doświadczonego ogrodnika ozdobnego. Po latach wystarczy Ci wziąć grudkę ziemi w rękę i pougniatać ją trochę, zobaczyć jak się zachowuje sucha a jaka jest mokra.. i wiesz czego jej trzeba.

Gleba przemagnezowana jest kleista jak jakiś klajster a korzeniom trudno się przebijać. Gdy jest za dużo wapnia gleba staje sie luźna, wręcz puszysta. Gdy oba składniki są w dobrej proporcji, stosunek kationów wapnia i magnezu buduje kompleks sorpcyjny magazynujący pokarm (jednowartościowe pierwiastki pokarmowe) i utrzymujący próchnicę (kwasy humusowe) – wtedy rozwija się życie glebowe (grzyby szczególnie) i rośliny rosną bujnie i zdrowo.

Gleby słabe i piaszczyste zwykle lubią wapnowanie – wapnem węglanowym lub magnezowym, nigdy tlenkowym. Gleby ciężkie np. zwykle lubią materię organiczną bogatą w ligninę (np siano z trawy a nie rośliny motylkowe) płytko wymieszaną w górnej warstwie, a dżdżownice wciągną ją w głąb i grzyby zrobią robotę.

Instagram

No dig czyli nie przekopuj grzyba

Grzyby to delikatne i bardzo rozbudowane organizmy które potrafią ciągnąć się nawet na setki metrów czy kilometrów. Ale nie lubią dzielenia na kawałki. Dlatego jak już raz stworzysz warunki, w których te wspaniałe istoty użyźniające glebę mogą się pojawić i rozwijać – to daj im spokój i nie przekopuj.

W optymalnych warunkach glebowych, gdzie jest dość powietrza i wilgoci, ale nie za dużo – grzyby będą produkować wartościowe kwasy humusowe które raz że magazynują wodę a dwa że z cząstkami wapnia i magnezu stworzą kompleks sorpcyjny odpowiedzialny za magazynowanie pokarmu dostępnego dla roślin. Poza tym dżdżownica będą dbać o tworzenie korytarzy nawadniająco napowietrzających. Jeśli to przekopiesz to zniszczysz misterną strukturę korytarzy, zabijesz grzybnię i wartościowe związki węgla utlenią się i zamienią w powietrze.

Kiedy dodajesz do gleby nawozu zielonego (trawa, poplon, chwasty) to bakterie przekształcają go w związki azotowe i proste kwasy humusowe. Kiedy dodajesz twardej martwej materii organicznej to grzyby zamieniają ją w większe kwasy humusowe. A razem kwasy humusowe tworzą próchnicę niezbędną roślinom. Oczywiście jest to taka „próchnica na chwilę”, bo próchnica trwała, która robi jeszcze lepszą robotę powstaje w glebie przez tysiące lat.. ale ją też można zniszczyć przekopywaniem.

Więc – po pierwszym ukształtowaniu terenu w ogrodzie:
1. Dodaj do gleby dość węgla dla grzyba
2. Dodaj azotu żeby miał z czego wyrosnąć
3. Nie przekopuj rabat i przykryj ziemię ściółką

Możesz potem przekopywać górną warstwę motyką holenderską (duńską / oscylacyjną) żeby ułatwić usunięcie chwastów lub rozwalić nornicom korytarze. Ta metoda nie odwraca gleby do góry nogami, jedynie miesza płycej żyjące bakterie glebowe (jednokomórkowce), którym to nie bardzo przeszkadza.

Także jeśli świeżo zakładasz ogród i nie musisz ukształtować terenu jakimiś koparkami a jest to teren rolny który był uprawiany to może wystarczyć zniszczenie podeszwy plużnej przez głęboszowanie.

Instagram

Bujne rabaty bylinowe na skarpie

Oto zagadka – jak stworzyć zagospodarowanie skarpy, aby nie trzeba było z tym wiele robić i wyglądało pięknie? Jeżdżę po w Polsce i kłują mnie w oczy te połacie włókniny z karłowymi krzewami płożącymi w rozstawie co metr…

A można tak – stworzyć szkielet z dużych roślin ozdobnych, dynamicznych i agresywnych, które będą dobrą konkurencją dla wielu chwastów. A wiele chwastów pokochać i zaakceptować jako część kompozycji.

Oczywiście rośliny muszą być dopasowane do gleby które będą rosnąć. Do nasłonecznienia i dostępnej ilości wody. To nie zadziała na takiej zasadzie że poPodglądasz na Instagramie czy w centrum ogrodniczym ładne odmiany i z nich sobie to poukładasz. Najpierw trzeba ci wiedzieć jakie masz warunki a potem wybrać to co będzie chciało w nich rosnąć bez szczególnych nakładów.

Instagram

Elegancka fryzurka wejściowa z Ligustra

Proste i eleganckie rozwiązanie strefy wejścia. Niedużo ale dość architektury, roślinność wymagająca niedużo ale dość pielęgnacji. Mocne cięcie raz w roku wystarczy dzięki czemu uzyskujemy efekt tych równo sterczących antenek pragnących powiększyć swoją masę zieloną.

Myślę że niepotrzebnie obraziliśmy się na wiele roślin bogato wykorzystywanych w PRL-u. Liguster to świetny, bardzo plastyczny i odporny krzew. Bardzo lubię go stosować w ogrodzie. Podobnie jak tawuły czy pięciorniki które zyskały sobie opinię osiedlowych haberdzi.

Nie ekscytuję się za modami, które promują na przykład laurowiśnie na żywopłoty. A ze szkoły pamiętam że po zmianie klimatu możemy mówić na przestrzeni 100 lat a nie dekady. Chociażby tegoroczna zima i późniejsze przymrozki pokazały, że nie można ufać egzotykom. A fale upałów to jeszcze nie przesłanka żeby sądzić o zmianie stref mrozoodporności.

Instagram

Pokochaj drzewa wąskokolumnowe

Zadrzewianie ogrodu zawsze jest wartością.

„Co mam zrobić z tą przestrzenią?” To jest pytanie które zadaje sobie mnóstwo właścicieli ogrodów. Odpowiedź jest bardzo prosta – posadź tam drzewa.

„Ale one mi zabiorą słońce i widoki” obawiasz się. Ale nie ma problemu posadź wąskie i strzeliste kolumny.

Instagram

Zimozielone słoneczko ThujoTrzmielinowe

Thuja i trzmielina, w dowolnym miksie zieleni i żółci – może być też np. Coloratus ze Smaragdem, zawsze prezentuje się zjawiskowo. Te frywolne płomienie trzmielinowe wspinające się na cyprysokształtne żywotniki robią świetną robotę estetyczną. Z jednej strony zwracają na siebie uwagę, a z drugiej odwracają bo redukują oczywistość i nudę.

Instagram

Półdzika rabata bylinowa

Możesz założyć rabaty bylinową, na której każdy centymetr kwadratowy zostanie precyzyjnie zaplanowany, ale wtedy musisz ją pielęgnować żeby wizja nie uległa deformacji. To kosztuje.

Możesz też z silnie rosnących krzewów i bylin utworzyć trudny do zagłuszenia szkielet, a na reszcie powierzchni pozwolić naturze działać. Zaprosić do współtworzenia swojego ogrodu najlepszą projektantkę na świecie – Matkę Gaję.

Instagram

Jakie rośliny do suchego lasu

Uzupełnię komentarz z filmu informacją, że podłoże jest gliniaste.

Zwróć uwagę że zadania ogrodnika w takim przypadku polega na umiejętnym zaszczepieniu roślin które będą się rozrastać rozłogowo i rozsiewać w okolicy. Które opanują te warunki I stworzą symbiotyczną całość pokrywając glebę w 100%.

Instagram

Sosnowe bondage

Rośliny w transporcie lubią być ciasno związane i mocno przytulone. Ale nie wszystkie – niektóre mają tak kruche gałęzie że nie można ich powiązać, bo mogłyby się połamać tylko od naginania. Inne mają gałęzie tak elastyczne że w ogóle nie ma sensu ich wiązać.

Sosny pospolite są gdzieś pośrodku – najlepiej delikatnie zrobić z nich taką wiązankę, naginając każdą gałązkę w stronę czubka i obwiązując gęsto sznurkiem.

Znamy dobrze różne drzewa i wiemy jak się z nimi obchodzić. Możesz czuć się bezpiecznie że spakujemy je odpowiednio i przeprowadzimy je z jednego domu do drugiego w doskonałym stanie i bez szkód.

Instagram

Sadzenie drzew w gęstych grupach

Liczne „cywilizowane” szkoły ogrodowe i leśne wskazują minimalne odległości sadzenia drzew na przykład na 3 lub 5 m. Licznie ogrodnicy i eksperci z dogmatycznym zacięciem będą Ci perorować, że „tak trzeba i inaczej nie wolno”.

Tymczasem rozwinięte kultury ogrodnicze od wieków wykorzystują fakt że rośliny tego samego gatunku wspierają się i sadzą je w bardzo dużym zagęszczeniu. W takiej drzewnej rodzince tworzy się sprzyjająca flora glebowa, symbioza grzybów i korzeni. Splątane ze sobą organizmy razem tworzą silniejszy i stabilniejszy układ niż gdyby miały rosnąć samodzielnie.

Podobnie dzieje się to w lesie. A las jest najwyżej rozwiniętą i najbardziej odporną, zdrową i prozdrowotną roślinną społecznością. Dlatego warto upodabniać swój ogród do lasu – a na pewno stosować mechanizmy które tam działają.

Instagram

Naturalny wielopniowy soliter z klona

Lasy, laski, zagajniki, wielopniowe kępy – drzewa zdecydowanie wolą rosnąć w stadzie niż samotnie. Lepiej opierają się podmuchom wiatru, skuteczniej walczą ze szkodnikami.

Zawsze lepiej posadzić blisko siebie kilka drzew tego samego gatunku niż tylko jedno. Nie muszą aż tak bardzo zrastać się korzeniami, chociaż robi to spektakularny efekt.

Dlatego egzemplarze wielopniowe (multistem) są w ostatnich latach tak popularne i szkółki produkują je z wielu różnych drzew. Chociaż najczęściej jest to jedno drzewo wprowadzone w odpowiedni sposób a nie kilka zrośniętych razem.

Instagram

Pnącza pożerające drzewa i budynki

Winorośl, chmiel, winobluszcze, bluszcz, milin, dławisz.. a już szczególnie rdestówka – te zielone potwory potrafią narobić bałaganu. Kiedy sadzisz je są takie małe i słodkie, wydają się zupełnie nieszkodliwe. A potem okazuje się, że walka z nimi to mordęga.

Na pewnym etapie to nawet nie jest kwestia czasu ale w ogóle braku możliwości. Potrzebne są drabiny albo zwyżki i dużo siły żeby pozbyć się agresora. Zamiar regularnego przycinania to mrzonka, w takie maliny nie wpuszczam nawet zapalonego ogrodnika.

Po co nakładać na siebie ciężar roboty, której nie będzie można sprostać, skoro można dobierać rośliny biorąc pod uwagę ich docelowe rozmiary i tempo wzrostu?

Źródła informacji są dostępne, sprawdź sobie co sadzisz, poczytaj o tym wcześniej, upewnij się że tego chcesz, że to będzie pasować w tym miejscu, że Cię nie pożre. Projektuj mądrze.

Instagram

Kolekcja unikalnych roślin koło Buska Zdroju

Mój tata ma niesamowite oko do roślin. I czułość. Czasem myślę że większą niż do ludzi. Może to trochę dziedziczne. Tak czy owak efektem jest niesamowita kolekcja, która nieustannie zmienia się. Jedni odchodzą inni przychodzą. Każdy jeden jest traktowany z miłością i troską. Krzew i drzew.

Zapraszam wpadnij wybrać coś dla swoich klientów.

28-100 Radzanów, po wcześniejszym umówieniu

Jeśli szukasz czegoś innego – regularnie przywozimy rośliny na zamówienie.

Instagram

Iglaki robią robotę

Niektórzy zakładają ogród z samych iglaków, niektórzy ich nie znoszą. Jedni nie chcą liściastych bo ta śmiecą, inni wyśmiewają Polski ogródek iglaczkowy.

Osobiście uważam że każda roślina jest piękna jeśli tylko jest zdrowa, zadbana, posadzona w warunkach które lubi. A dobry ogród to dobre wyważenie między roślinami iglastymi i liściastymi.

Instagram

Jak wybieram drzewa w szkółce?

Ile drzew posadzić w ogrodzie? Tak dużo jak to tylko możliwe. Uważam że z wielu względów to najważniejsze rośliny w ogrodzie.

Dobieram je uważnie podczas projektu i wybieram je indywidualnie przed przywiezieniem do ogrodu. A potem osobiście rozstawiam w terenie przed posadzeniem. Wtedy wiem na 100%, że będzie dobrze.

Instagram

Gruba kora nie nadaje się

Gruba kora sortowana jest popularna, podoba się wizualnie i kosztuje drożej. W rzeczywistości przynosi więcej szkody niż pożytku.
Na podstawie wieloletnich doświadczeń zdecydowanie odradzam. Nie widzę dla niej żadnego praktycznego zastosowania w ogrodach.

(Pamiętaj że rozkładająca się kora i zrębki wyciągają azot z gleby więc wymagające rośliny warto dokarmić)

Instagram

Pan Jakub życzy sosnę? Kopanie drzew w szkółce

Czy wiesz że sosna jest jednym z drzew które tworzą wokół siebie kilkumetrową strefę antyseptyczną? To znaczy że nie ma tam grzybów ani bakterii. Oczywiście im starsza i większa roślina tym ta strefa jest mocniejsza i szersza. Warto sadzić dużo drzewa.

Instagram

Co ci przeszkadza mech w trawniku?

Chcesz angielską murawę na polskiej ziemi? Da się zrobić. Ale koszt będzie wysoki zarówno założeniu jak i utrzymaniu. Pytanie czy jest ci to naprawdę potrzebne?

Uważam że ze względów kompozycyjnych płaska powierzchnia, regularnie koszona, może mieć w sobie zarówno mech jak i koniczyny czy stokrotki. W ogóle mi to nie przeszkadza wręcz przeciwnie.

Instagram

Dęby, platany i klon znalazły nowy dom

Chcesz drzewo? Nie rozdrabniajmy się. Najlepiej posadzić od razu kilkadziesiąt. Żeby się dobrze przejęły dochowajmy wszelkich punktów sztuki ogrodowej.

Instagram

Tajemnica tkwi w ziemi

Sądząc drzewa warto zadbać o pożywne i przyjazne do przerastania podłoże. Dlatego jeśli na działce nie masz super gruntu to kopiesz dołki większe niż bryła korzeniowa i zaprawiasz je podłożem urodzajnym.

Na gruntach przepuszczalnych to może to być przywieziona żyzna ziemia, na gruntach gliniastych lepiej wymieszać ziemię macierzystą z tą przywiezioną, a dodatkowo pod bryłą zrobić warstwę odsączającą.

Ale żeby to wszystko miało sens najpierw obejrzyj i oceń czy materiał który przyjedzie jest odpowiedniej jakości.

Instagram

Ostatni dzwonek na kopanie drzew

Rośliny z doniczek można sadzić cały rok, rośliny które zostały już wykopane – też. Ale wykopać je można tylko wtedy kiedy są w spoczynku, a ziemia nie jest skuta lodem.

To sprawia, że branża ogrodowa przeżywa jesienią i wiosną małe szaleństwo. Poza tym w ostatnich latach ekstremizują się pory roku, ogrodnicy mawiają że teraz mamy już tylko lato i zimę. Tym samym czas dostępny dla kopania drzew rokrocznie drastycznie się skraca.

Wczoraj w Warszawie było 30 stopni. W ciągu kilku dni rusza wegetacja. Pogoda się zmienia ale musimy się jakoś w tym odnaleźć.

Instagram

Parzący problem od producenta ziemi

Poparzenie przez pokrzywę rozszerza naczynia krwionośne i pomaga na reumatyzm. Tylko że nie mam reumatyzmu…

Instagram

Moje życie było szare i smutne.. przed ciemiernikami

W każdym ogrodzie zimę warto ubarwić chociaż jedną kępką ciemierników. (…i oczarami jak się zmieszczą).

Tak mało jest w tej smutnej porze roku koloru a one kwitną bardzo długo – wciąż jeszcze deszczową i przez to często niezbyt wesołą wiosną, ciągle podnoszą Cię na duchu.

Instagram

Czy będziesz ty moja? Wybór roślin w szkółce

Rośliny to towar egzemplarzowy. Każda jest inna, ma swój urok albo jest go pozbawiona. Trzeba obejrzeć z każdej strony, czasem pomacać, wybrać na wyczucie.

Najlepszą osobą do wyboru roślin jest projektant, czyli kompetentny autor wizji na zagospodarowanie ogrodu. Albo osoba która dobrze poczuje tą wizję, tak jak mój zespół handlowy.

Instagram

Niska obwódka trawnika

Barwinek jako obrzeże między tarasem podniesionym a trawnikiem.

O to zagadka – co się właściwie z tą korą dzieje, że dołek za ekobordem jest głęboki na 5 czy 7 cm? Psa nie ma żeby to wykopywał, może kosiarka automatyczna to podbiera.. ale tak głęboko?

Instagram

Kwas czy zasada? Ale Kwas.

Jeśli kogoś dobrze znam, to zaproponuje mu taki posiłek i formę spędzania czasu jaki najbardziej lubi. Nie będę go zmuszał do zachowywania się i życia wbrew sobie. A to próbujemy często osiągnąć w ogrodach, sadząc rośliny według swojego widzimy się zupełnie wbrew ich potrzebom i wymaganiom.

Instagram

A tym thujkom co się stało?

Nie sadź roślin zimozielonych przy miejscach parkingowych.

Instagram

A co to za patyki? Bezlistne oliwniki pożenione z bluszczem

Sadź rośliny gęsto żeby w ogóle nie było widać ziemi. Rabaty mają być zarośnięte dywanowo.

Ale bluszcz tu to tylko podsada, poziom ściółki pod szkieletem który zatrzymuje wiatr i tworzy mikroklimat.
Podstawą jest LAS – drzewa i krzewy, najlepiej mieszane. Im większe tym odporniejsze i lepiej się przyjmują.

Instagram

Po co czekać aż drzewo urośnie?

Wreszcie sezon zaczyna się od nowa. W ciągu dnia temperatury rosną, a do drzwi powoli puka wiosna. Teraz wszyscy chcą znowu wyjść na zewnątrz, do ogrodu – łącznie z roślinami. Rozpoczyna się sezon sadzenia, a my mamy dla Ciebie niezwykły wybór pięknych – szczególnie – Wielkich Drzew.

Instagram

Unikaj sadzenia drzew w linii

Projektant ogrodów Łukasz Kilarski opowiada o niuansach operowanie z roślinnością w ogrodzie o dużej skali.

Sadzenie roślin w taki sposób aby jak najbardziej zbliżyć się do dzieła matki natury wymaga dużej wrażliwości i nie mniejszego doświadczenia. Ale to równocześnie wspaniała zabawa i wciągająca łamigłówka.

Instagram

Budujemy ogród naturalistyczny na 8ha

Projektant ogrodów Łukasz Kilarski opowiada o niuansach operowanie z roślinnością w ogrodzie o dużej skali.

Sadzenie roślin w taki sposób aby jak najbardziej zbliżyć się do dzieła matki natury wymaga dużej wrażliwości i nie mniejszego doświadczenia. Ale to równocześnie wspaniała zabawa i wciągająca łamigłówka.

Instagram

Precz z konwencjonalnymi metodami sadzenia drzew

Od wielu lat prowadzimy z projektem ogrodów Łukaszem Kilarskim kampanię przeciwko sadzeniu roślin w równych i zalecanych odstępach – co sprawia że ogród nierzadko wygląda równie sztucznie jak plantacja produkcyjna (jak od linijki).

Tutaj Łukasz przedstawia piękny przykład z natury, że drzewa mogą rosnąć bardzo blisko siebie.

Jako twórcy ogrodów mamy na swoim koncie wiele pozytywnych praktyk i przykładów wzrastania roślin „za gęsto”. Jesteśmy za to często krytykowani przez konwencjonalnych ekspertów którzy przyzwyczaili się do utartych ścieżek postępowania. Ale wiemy o czym mówimy i udowadniamy swoje racje często i cierpliwie tłumacząc nasze argumenty zarówno zawodowcom jak i klientom.

Instagram

Rozstawa roślin w terenie

Nie przepadam za równiutkim sadzeniem jak od linijki. Chociaż przyznaję że przy niektórych nowoczesnych koncepcjach ma to oczywiście sens, taki geometryczny raster robi robotę estetyczną. Jeśli jest zamierzony a nie tak wychodzi bo wykonawca nie umie posadzić inaczej a projektant nie mógł przyjechać aby rozstawić rośliny w terenie.

Moje wieloletnie doświadczenie projektowe oraz przyrodzona wrażliwość na piękno kryjące się w asymetrii i chaosie układów naturalnych pozwala mi sadzić zadarnienia i miksy w taki sposób aby do złudzenia przypominały dzikie łąki.

Instagram

Bierz szpadel i do roboty – przekopanie gruntu z piaskiem

Szczególnie pod trawnikiem.
W Małopolsce mamy głównie bardzo zbite grunty – nie przepuszczalne gliny i iły.
Jeśli chcesz żeby twoja roślina dobrze rosły zadbaj o uprawę ziemi.
NIE WYMIENIAJ CAŁEGO GRUNTU NA DZIAŁCE! Uprawiaj.

Instagram

Uwielbiam trawy

Instagram

Zgodnie z projektem doboru roślinności

W naszej pracowni umieszczamy pełne opisy roślin z ilościami do posadzenia w danym miejscu bezpośrednio na planszy. Nie robimy legend i symboli żeby nie trzeba było tego szukać w wietrze i deszczu podczas dynamicznego trybu pracy na budowie. Mamy przetestowane jak małe muszą być opisy żeby były wyraźne po wydrukowaniu i dopasowujemy skalę do wielkości terenu żeby to wszystko dobrze się pomieściło i było czytelne.

Instagram

100% zazielenienia

Relacja z gęstych obsadzeń dywanowych na pagórkach

Instagram

Przygotowanie gruntu to podstawa – przekopanie gruntu z piaskiem

Glebę pobudowlaną, zbyt zwięzłą i zbitą trzeba bardzo dobrze przekopać – głęboko i z dodatkami poprawiającymi jej strukturę i przepuszczalność.
Jeśli to zaniedbasz – rośliny nie będą dobrze rosnąć i wszystkie pozostałe wydatki oraz nakłady pracy będą na marne.

Instagram