W świecie roślin i uprawy ziemi

Rolki z instagrama, shortsy YT i tik-toki

Prezentujemy najlepsze praktyki i porady dla projektantów oraz osób zakładających ogrody prywatne w Polsce.

Sprawdź spis treści wszystkich materiałów video podzielonych tematycznie.

 

Bujne rabaty bylinowe na skarpie

Oto zagadka – jak stworzyć zagospodarowanie skarpy, aby nie trzeba było z tym wiele robić i wyglądało pięknie? Jeżdżę po w Polsce i kłują mnie w oczy te połacie włókniny z karłowymi krzewami płożącymi w rozstawie co metr…

A można tak – stworzyć szkielet z dużych roślin ozdobnych, dynamicznych i agresywnych, które będą dobrą konkurencją dla wielu chwastów. A wiele chwastów pokochać i zaakceptować jako część kompozycji.

Oczywiście rośliny muszą być dopasowane do gleby które będą rosnąć. Do nasłonecznienia i dostępnej ilości wody. To nie zadziała na takiej zasadzie że poPodglądasz na Instagramie czy w centrum ogrodniczym ładne odmiany i z nich sobie to poukładasz. Najpierw trzeba ci wiedzieć jakie masz warunki a potem wybrać to co będzie chciało w nich rosnąć bez szczególnych nakładów.

Instagram

Elegancka fryzurka wejściowa z Ligustra

Proste i eleganckie rozwiązanie strefy wejścia. Niedużo ale dość architektury, roślinność wymagająca niedużo ale dość pielęgnacji. Mocne cięcie raz w roku wystarczy dzięki czemu uzyskujemy efekt tych równo sterczących antenek pragnących powiększyć swoją masę zieloną.

Myślę że niepotrzebnie obraziliśmy się na wiele roślin bogato wykorzystywanych w PRL-u. Liguster to świetny, bardzo plastyczny i odporny krzew. Bardzo lubię go stosować w ogrodzie. Podobnie jak tawuły czy pięciorniki które zyskały sobie opinię osiedlowych haberdzi.

Nie ekscytuję się za modami, które promują na przykład laurowiśnie na żywopłoty. A ze szkoły pamiętam że po zmianie klimatu możemy mówić na przestrzeni 100 lat a nie dekady. Chociażby tegoroczna zima i późniejsze przymrozki pokazały, że nie można ufać egzotykom. A fale upałów to jeszcze nie przesłanka żeby sądzić o zmianie stref mrozoodporności.

Instagram

Pokochaj drzewa wąskokolumnowe

Zadrzewianie ogrodu zawsze jest wartością.

„Co mam zrobić z tą przestrzenią?” To jest pytanie które zadaje sobie mnóstwo właścicieli ogrodów. Odpowiedź jest bardzo prosta – posadź tam drzewa.

„Ale one mi zabiorą słońce i widoki” obawiasz się. Ale nie ma problemu posadź wąskie i strzeliste kolumny.

Instagram

Zimozielone słoneczko ThujoTrzmielinowe

Thuja i trzmielina, w dowolnym miksie zieleni i żółci – może być też np. Coloratus ze Smaragdem, zawsze prezentuje się zjawiskowo. Te frywolne płomienie trzmielinowe wspinające się na cyprysokształtne żywotniki robią świetną robotę estetyczną. Z jednej strony zwracają na siebie uwagę, a z drugiej odwracają bo redukują oczywistość i nudę.

Instagram

Półdzika rabata bylinowa

Możesz założyć rabaty bylinową, na której każdy centymetr kwadratowy zostanie precyzyjnie zaplanowany, ale wtedy musisz ją pielęgnować żeby wizja nie uległa deformacji. To kosztuje.

Możesz też z silnie rosnących krzewów i bylin utworzyć trudny do zagłuszenia szkielet, a na reszcie powierzchni pozwolić naturze działać. Zaprosić do współtworzenia swojego ogrodu najlepszą projektantkę na świecie – Matkę Gaję.

Instagram

Jakie rośliny do suchego lasu

Uzupełnię komentarz z filmu informacją, że podłoże jest gliniaste.

Zwróć uwagę że zadania ogrodnika w takim przypadku polega na umiejętnym zaszczepieniu roślin które będą się rozrastać rozłogowo i rozsiewać w okolicy. Które opanują te warunki I stworzą symbiotyczną całość pokrywając glebę w 100%.

Instagram

Sosnowe bondage

Rośliny w transporcie lubią być ciasno związane i mocno przytulone. Ale nie wszystkie – niektóre mają tak kruche gałęzie że nie można ich powiązać, bo mogłyby się połamać tylko od naginania. Inne mają gałęzie tak elastyczne że w ogóle nie ma sensu ich wiązać.

Sosny pospolite są gdzieś pośrodku – najlepiej delikatnie zrobić z nich taką wiązankę, naginając każdą gałązkę w stronę czubka i obwiązując gęsto sznurkiem.

Znamy dobrze różne drzewa i wiemy jak się z nimi obchodzić. Możesz czuć się bezpiecznie że spakujemy je odpowiednio i przeprowadzimy je z jednego domu do drugiego w doskonałym stanie i bez szkód.

Instagram

Sadzenie drzew w gęstych grupach

Liczne „cywilizowane” szkoły ogrodowe i leśne wskazują minimalne odległości sadzenia drzew na przykład na 3 lub 5 m. Licznie ogrodnicy i eksperci z dogmatycznym zacięciem będą Ci perorować, że „tak trzeba i inaczej nie wolno”.

Tymczasem rozwinięte kultury ogrodnicze od wieków wykorzystują fakt że rośliny tego samego gatunku wspierają się i sadzą je w bardzo dużym zagęszczeniu. W takiej drzewnej rodzince tworzy się sprzyjająca flora glebowa, symbioza grzybów i korzeni. Splątane ze sobą organizmy razem tworzą silniejszy i stabilniejszy układ niż gdyby miały rosnąć samodzielnie.

Podobnie dzieje się to w lesie. A las jest najwyżej rozwiniętą i najbardziej odporną, zdrową i prozdrowotną roślinną społecznością. Dlatego warto upodabniać swój ogród do lasu – a na pewno stosować mechanizmy które tam działają.

Instagram

Naturalny wielopniowy soliter z klona

Lasy, laski, zagajniki, wielopniowe kępy – drzewa zdecydowanie wolą rosnąć w stadzie niż samotnie. Lepiej opierają się podmuchom wiatru, skuteczniej walczą ze szkodnikami.

Zawsze lepiej posadzić blisko siebie kilka drzew tego samego gatunku niż tylko jedno. Nie muszą aż tak bardzo zrastać się korzeniami, chociaż robi to spektakularny efekt.

Dlatego egzemplarze wielopniowe (multistem) są w ostatnich latach tak popularne i szkółki produkują je z wielu różnych drzew. Chociaż najczęściej jest to jedno drzewo wprowadzone w odpowiedni sposób a nie kilka zrośniętych razem.

Instagram

Pnącza pożerające drzewa i budynki

Winorośl, chmiel, winobluszcze, bluszcz, milin, dławisz.. a już szczególnie rdestówka – te zielone potwory potrafią narobić bałaganu. Kiedy sadzisz je są takie małe i słodkie, wydają się zupełnie nieszkodliwe. A potem okazuje się, że walka z nimi to mordęga.

Na pewnym etapie to nawet nie jest kwestia czasu ale w ogóle braku możliwości. Potrzebne są drabiny albo zwyżki i dużo siły żeby pozbyć się agresora. Zamiar regularnego przycinania to mrzonka, w takie maliny nie wpuszczam nawet zapalonego ogrodnika.

Po co nakładać na siebie ciężar roboty, której nie będzie można sprostać, skoro można dobierać rośliny biorąc pod uwagę ich docelowe rozmiary i tempo wzrostu?

Źródła informacji są dostępne, sprawdź sobie co sadzisz, poczytaj o tym wcześniej, upewnij się że tego chcesz, że to będzie pasować w tym miejscu, że Cię nie pożre. Projektuj mądrze.

Instagram

Kolekcja unikalnych roślin koło Buska Zdroju

Mój tata ma niesamowite oko do roślin. I czułość. Czasem myślę że większą niż do ludzi. Może to trochę dziedziczne. Tak czy owak efektem jest niesamowita kolekcja, która nieustannie zmienia się. Jedni odchodzą inni przychodzą. Każdy jeden jest traktowany z miłością i troską. Krzew i drzew.

Zapraszam wpadnij wybrać coś dla swoich klientów.

28-100 Radzanów, po wcześniejszym umówieniu

Jeśli szukasz czegoś innego – regularnie przywozimy rośliny na zamówienie.

Instagram

Iglaki robią robotę

Niektórzy zakładają ogród z samych iglaków, niektórzy ich nie znoszą. Jedni nie chcą liściastych bo ta śmiecą, inni wyśmiewają Polski ogródek iglaczkowy.

Osobiście uważam że każda roślina jest piękna jeśli tylko jest zdrowa, zadbana, posadzona w warunkach które lubi. A dobry ogród to dobre wyważenie między roślinami iglastymi i liściastymi.

Instagram

Jak wybieram drzewa w szkółce?

Ile drzew posadzić w ogrodzie? Tak dużo jak to tylko możliwe. Uważam że z wielu względów to najważniejsze rośliny w ogrodzie.

Dobieram je uważnie podczas projektu i wybieram je indywidualnie przed przywiezieniem do ogrodu. A potem osobiście rozstawiam w terenie przed posadzeniem. Wtedy wiem na 100%, że będzie dobrze.

Instagram

Gruba kora nie nadaje się

Gruba kora sortowana jest popularna, podoba się wizualnie i kosztuje drożej. W rzeczywistości przynosi więcej szkody niż pożytku.
Na podstawie wieloletnich doświadczeń zdecydowanie odradzam. Nie widzę dla niej żadnego praktycznego zastosowania w ogrodach.

(Pamiętaj że rozkładająca się kora i zrębki wyciągają azot z gleby więc wymagające rośliny warto dokarmić)

Instagram

Pan Jakub życzy sosnę? Kopanie drzew w szkółce

Czy wiesz że sosna jest jednym z drzew które tworzą wokół siebie kilkumetrową strefę antyseptyczną? To znaczy że nie ma tam grzybów ani bakterii. Oczywiście im starsza i większa roślina tym ta strefa jest mocniejsza i szersza. Warto sadzić dużo drzewa.

Instagram

Co ci przeszkadza mech w trawniku?

Chcesz angielską murawę na polskiej ziemi? Da się zrobić. Ale koszt będzie wysoki zarówno założeniu jak i utrzymaniu. Pytanie czy jest ci to naprawdę potrzebne?

Uważam że ze względów kompozycyjnych płaska powierzchnia, regularnie koszona, może mieć w sobie zarówno mech jak i koniczyny czy stokrotki. W ogóle mi to nie przeszkadza wręcz przeciwnie.

Instagram

Dęby, platany i klon znalazły nowy dom

Chcesz drzewo? Nie rozdrabniajmy się. Najlepiej posadzić od razu kilkadziesiąt. Żeby się dobrze przejęły dochowajmy wszelkich punktów sztuki ogrodowej.

Instagram

Tajemnica tkwi w ziemi

Sądząc drzewa warto zadbać o pożywne i przyjazne do przerastania podłoże. Dlatego jeśli na działce nie masz super gruntu to kopiesz dołki większe niż bryła korzeniowa i zaprawiasz je podłożem urodzajnym.

Na gruntach przepuszczalnych to może to być przywieziona żyzna ziemia, na gruntach gliniastych lepiej wymieszać ziemię macierzystą z tą przywiezioną, a dodatkowo pod bryłą zrobić warstwę odsączającą.

Ale żeby to wszystko miało sens najpierw obejrzyj i oceń czy materiał który przyjedzie jest odpowiedniej jakości.

Instagram

Ostatni dzwonek na kopanie drzew

Rośliny z doniczek można sadzić cały rok, rośliny które zostały już wykopane – też. Ale wykopać je można tylko wtedy kiedy są w spoczynku, a ziemia nie jest skuta lodem.

To sprawia, że branża ogrodowa przeżywa jesienią i wiosną małe szaleństwo. Poza tym w ostatnich latach ekstremizują się pory roku, ogrodnicy mawiają że teraz mamy już tylko lato i zimę. Tym samym czas dostępny dla kopania drzew rokrocznie drastycznie się skraca.

Wczoraj w Warszawie było 30 stopni. W ciągu kilku dni rusza wegetacja. Pogoda się zmienia ale musimy się jakoś w tym odnaleźć.

Instagram

Parzący problem od producenta ziemi

Poparzenie przez pokrzywę rozszerza naczynia krwionośne i pomaga na reumatyzm. Tylko że nie mam reumatyzmu…

Instagram

Moje życie było szare i smutne.. przed ciemiernikami

W każdym ogrodzie zimę warto ubarwić chociaż jedną kępką ciemierników. (…i oczarami jak się zmieszczą).

Tak mało jest w tej smutnej porze roku koloru a one kwitną bardzo długo – wciąż jeszcze deszczową i przez to często niezbyt wesołą wiosną, ciągle podnoszą Cię na duchu.

Instagram

Czy będziesz ty moja? Wybór roślin w szkółce

Rośliny to towar egzemplarzowy. Każda jest inna, ma swój urok albo jest go pozbawiona. Trzeba obejrzeć z każdej strony, czasem pomacać, wybrać na wyczucie.

Najlepszą osobą do wyboru roślin jest projektant, czyli kompetentny autor wizji na zagospodarowanie ogrodu. Albo osoba która dobrze poczuje tą wizję, tak jak mój zespół handlowy.

Instagram

Niska obwódka trawnika

Barwinek jako obrzeże między tarasem podniesionym a trawnikiem.

O to zagadka – co się właściwie z tą korą dzieje, że dołek za ekobordem jest głęboki na 5 czy 7 cm? Psa nie ma żeby to wykopywał, może kosiarka automatyczna to podbiera.. ale tak głęboko?

Instagram

Kwas czy zasada? Ale Kwas.

Jeśli kogoś dobrze znam, to zaproponuje mu taki posiłek i formę spędzania czasu jaki najbardziej lubi. Nie będę go zmuszał do zachowywania się i życia wbrew sobie. A to próbujemy często osiągnąć w ogrodach, sadząc rośliny według swojego widzimy się zupełnie wbrew ich potrzebom i wymaganiom.

Instagram

A tym thujkom co się stało?

Nie sadź roślin zimozielonych przy miejscach parkingowych.

Instagram

A co to za patyki? Bezlistne oliwniki pożenione z bluszczem

Sadź rośliny gęsto żeby w ogóle nie było widać ziemi. Rabaty mają być zarośnięte dywanowo.

Ale bluszcz tu to tylko podsada, poziom ściółki pod szkieletem który zatrzymuje wiatr i tworzy mikroklimat.
Podstawą jest LAS – drzewa i krzewy, najlepiej mieszane. Im większe tym odporniejsze i lepiej się przyjmują.

Instagram

Po co czekać aż drzewo urośnie?

Wreszcie sezon zaczyna się od nowa. W ciągu dnia temperatury rosną, a do drzwi powoli puka wiosna. Teraz wszyscy chcą znowu wyjść na zewnątrz, do ogrodu – łącznie z roślinami. Rozpoczyna się sezon sadzenia, a my mamy dla Ciebie niezwykły wybór pięknych – szczególnie – Wielkich Drzew.

Instagram

Unikaj sadzenia drzew w linii

Projektant ogrodów Łukasz Kilarski opowiada o niuansach operowanie z roślinnością w ogrodzie o dużej skali.

Sadzenie roślin w taki sposób aby jak najbardziej zbliżyć się do dzieła matki natury wymaga dużej wrażliwości i nie mniejszego doświadczenia. Ale to równocześnie wspaniała zabawa i wciągająca łamigłówka.

Instagram

Budujemy ogród naturalistyczny na 8ha

Projektant ogrodów Łukasz Kilarski opowiada o niuansach operowanie z roślinnością w ogrodzie o dużej skali.

Sadzenie roślin w taki sposób aby jak najbardziej zbliżyć się do dzieła matki natury wymaga dużej wrażliwości i nie mniejszego doświadczenia. Ale to równocześnie wspaniała zabawa i wciągająca łamigłówka.

Instagram

Precz z konwencjonalnymi metodami sadzenia drzew

Od wielu lat prowadzimy z projektem ogrodów Łukaszem Kilarskim kampanię przeciwko sadzeniu roślin w równych i zalecanych odstępach – co sprawia że ogród nierzadko wygląda równie sztucznie jak plantacja produkcyjna (jak od linijki).

Tutaj Łukasz przedstawia piękny przykład z natury, że drzewa mogą rosnąć bardzo blisko siebie.

Jako twórcy ogrodów mamy na swoim koncie wiele pozytywnych praktyk i przykładów wzrastania roślin „za gęsto”. Jesteśmy za to często krytykowani przez konwencjonalnych ekspertów którzy przyzwyczaili się do utartych ścieżek postępowania. Ale wiemy o czym mówimy i udowadniamy swoje racje często i cierpliwie tłumacząc nasze argumenty zarówno zawodowcom jak i klientom.

Instagram

Rozstawa roślin w terenie

Nie przepadam za równiutkim sadzeniem jak od linijki. Chociaż przyznaję że przy niektórych nowoczesnych koncepcjach ma to oczywiście sens, taki geometryczny raster robi robotę estetyczną. Jeśli jest zamierzony a nie tak wychodzi bo wykonawca nie umie posadzić inaczej a projektant nie mógł przyjechać aby rozstawić rośliny w terenie.

Moje wieloletnie doświadczenie projektowe oraz przyrodzona wrażliwość na piękno kryjące się w asymetrii i chaosie układów naturalnych pozwala mi sadzić zadarnienia i miksy w taki sposób aby do złudzenia przypominały dzikie łąki.

Instagram

Bierz szpadel i do roboty – przekopanie gruntu z piaskiem

Szczególnie pod trawnikiem.
W Małopolsce mamy głównie bardzo zbite grunty – nie przepuszczalne gliny i iły.
Jeśli chcesz żeby twoja roślina dobrze rosły zadbaj o uprawę ziemi.
NIE WYMIENIAJ CAŁEGO GRUNTU NA DZIAŁCE! Uprawiaj.

Instagram

Uwielbiam trawy

Instagram

Zgodnie z projektem doboru roślinności

W naszej pracowni umieszczamy pełne opisy roślin z ilościami do posadzenia w danym miejscu bezpośrednio na planszy. Nie robimy legend i symboli żeby nie trzeba było tego szukać w wietrze i deszczu podczas dynamicznego trybu pracy na budowie. Mamy przetestowane jak małe muszą być opisy żeby były wyraźne po wydrukowaniu i dopasowujemy skalę do wielkości terenu żeby to wszystko dobrze się pomieściło i było czytelne.

Instagram

100% zazielenienia

Relacja z gęstych obsadzeń dywanowych na pagórkach

Instagram

Przygotowanie gruntu to podstawa – przekopanie gruntu z piaskiem

Glebę pobudowlaną, zbyt zwięzłą i zbitą trzeba bardzo dobrze przekopać – głęboko i z dodatkami poprawiającymi jej strukturę i przepuszczalność.
Jeśli to zaniedbasz – rośliny nie będą dobrze rosnąć i wszystkie pozostałe wydatki oraz nakłady pracy będą na marne.

Instagram