Troskliwy ogrodnik – pielęgnacje

Rolki z instagrama, shortsy YT i tik-toki

Prezentujemy najlepsze praktyki i porady dla projektantów oraz osób zakładających ogrody prywatne w Polsce.

Sprawdź spis treści wszystkich materiałów video podzielonych tematycznie.

Przepis na trejaż z linek stalowych

Konstrukcje pod pnącza muszą być bardzo mocne i trwałe żeby nie trzeba było ich konserwować – bo to zwykle wiązałoby się z usunięciem roślin. Żeby nie złamały się pod ciężarem rośliny, zwłaszcza po deszczu albo w trakcie silnych wiatrów – rozrośnięte pnącza będą działać jak żagiel, to naprawdę duże siły.

Dlatego stal jest bardzo dobrym materiałem do budowy trejaży i pergol z pnączami.

Rama stalowa dobrze przykręcona do betonowych postumentów, tutaj dodatkowo dociążonych kierownicami Plus dyskretne linki stalowe dzięki którym całość jest wizualnie lekka.

To sprawdzona metoda stosowana także na elewacjach – pamiętaj jednak że po pionowych linkach będą się piły tylko niektóre rośliny, większość pnączy jednak będzie się zsuwać i trzeba pomyśleć o jakichś elementach poprzecznych na których będą mogły się zaczepić.

Instagram

Taśma miedziana przeciwko ślimakom

Jak obronić ukochane warzywka i zioła przed plagą nagich ślimaków?

1. Zatrudnij Kaczki biegusy i kosy – zjadają je.
2. Stosuj bezpieczne dla środowiska środki – fosforan żelaza albo nicienie.
3. Ręczne zbieranie i zagłada (metodą wg uznania).
4. Odstraszanie i zniechęcanie.

Taśma Miedziana to bariera która nie pozwala im przejść. Przez popiół podobno też nie przejdą ale ten zniknie po deszczu. Na filmie powiedziałem że mogą przejść z dołem ale przez taki gruby kamień chyba też nie przekopią się.

Taśma Miedziana, gruby kamień na ścieżki i zagroda dla kaczek to rozwiązania, które są w zasięgu stosowania na etapie projektowania. Reszta to doraźne metody serwisowe.

Instagram

Eksperyment – nie obciąłem miskanta

Wkurza mnie to, że tyle tej roboty się każe robić. To przytnij i tamto przytnij. Dlatego sprawdzam czego można nie robić i czego nie przycinać. W tym roku między innymi miskanta.

Instagram

Strząśnij śnieg zalegający na thujach

Zimowe „to-do”.

Chcę się czy się nie chce trzeba zrobić.

Instagram

Naprawdę wielkie chwasty

Mała siewka leszczynki a wielka leszczyna – rozmiar robi różnicę.

Ogród to dzieło wiecznie żywe, które wymaga regularnej kontroli, uwagi i opieki. „Małe śliczne urocze cudeńko” może stać się problematycznym i destrukcyjnym Wielkim Niecudem. Mały chwaścik gdzieś tam w rogu niewyplewiony we właściwym momencie stanie się dojrzałym drzewem lub krzewem i narobi bałaganu.

Bo co innego chaos kontrolowany w wyznaczonych dzikich zagajnikach, a co innego zwyczajne zaniedbanie które prowadzi do destrukcji małej i dużej architektury.

Zaniedbane ogrody nie są atrakcyjne. Są wspomnieniem o czasie świetności. O ogrody trzeba dbać. Jeśli jest to Ogród Minimalny – nie trzeba dbać wiele. Ale żaden ogród nie będzie bezobsługowy.

Instagram

W moim ogrodzie minimalnym nie wyrzucam nic do worków

Zero waste & minimum pracy w Ogrodzie Minimalnym.

Instagram

Czas najwyższy na koszenie łąki

Kosić czy nie kosić o to jest pytanie…

Instagram