Troskliwy ogrodnik – pielęgnacje
Rolki z instagrama, shortsy YT i tik-toki
Prezentujemy najlepsze praktyki i porady dla projektantów oraz osób zakładających ogrody prywatne w Polsce.
Sprawdź spis treści wszystkich materiałów video podzielonych tematycznie.
Zostaw liście na ziemi
Każda materia organiczna, która wyrosła z ziemi, w naturze do niej wraca, kiedy skończy się jej cykl życia.
W ten sposób rośliny dopasowują warunki życia dla siebie tak, aby lepiej rosło się ich kolejnym pokoleniom. Opadłe liście i gałęzie rozkładają się budując coraz grubsze zasoby próchnicy.
Próchnica magazynuje wodę oraz umożliwia wnikanie/pobieranie mikro i makroelementów w dokładnie takiej ilości, jakiej rośliny potrzebują do wzrostu. To jest układ doskonały.
Jeśli nie masz w danym miejscu jeszcze do czynienia z climaxem (lasem, czyli najwyżej rozwiniętą cywilizacją roślinną), te wszystkie opadłe liście umożliwiają postęp w sukcesji. Czyli zasiedlenie łąk przez pionierskie drzewa i krzewy, potem przez drzewa rodzinne i budowę ochronnych oszyjków (otuliny z krzewów) wokół lasów.
Rośliny robią tak od milionów lat i to działa – na wszystkie istoty żywe. Warunki życia są zaciszne i zdrowe – nie tylko dla drzew ale i dla ludzi. W powietrzu unoszą się fitoncydy – „substancje lotne wydzielane przez drzewa i krzewy o właściwościach antyseptycznych – pierwotniako-, bakterio- i grzybobójczych, również leczniczych”.
Kiedy usuwasz liście i opadłe gałęzie z gleby, zatrzymujesz te procesy. Tak samo kiedy regularnie kosisz roślinność niską i średnią. Co uzyskujesz w zamian? Ład(ny) widok? Nie warto.
Podpory dla walącego się drzewa
Kiedy drzewo niebezpiecznie się przechyla, zwykle szybko myśli się o wycince.
A możesz je zawczasu podeprzeć. Dołożyć mu jedną czy dwie nogi więcej. Tak jak zapewnia się kule inwalidom.
Podlewanie roślin zimą
Parowanie z ciał stałych to sublimacja, parowanie z roślin to transpiracja a z gruntu to ewaporacja.
I to wszystko się dzieje zimą przez cały czas, nie tylko kiedy słońce zaświeci. Szczególnie się dzieje kiedy wiatr wieje.
Przez drewno i korę raczej nie ma strat wody, ale przez liście i igły są bardzo duże. Kiedy jest plusowa temperatura a wcześniej spadły śniegi, to rośliny pobiorą sobie tą roztapiającą się wodę przez korzenie i wszystko w porządku.
Ale kiedy długo nie padało albo rośliny są w donicach, pod dachem – to natura ich nie podleje. Wtedy ty musisz wkroczyć do akcji i nie pozwolić im uschnąć.
Podlewasz tylko kiedy jest temperatura na plus a ziemia jest sucha. Nie podlewasz podczas mrozów.
Karton i trawa zamiast włókniny
Drzewa i krzewy, które nie osiągnęły jeszcze odpowiednich rozmiarów aby rzucić cień na okolice i samemu zabierać dla siebie za pomocą siatki korzeni dość dużo wody i pokarmu będą osłabiane przez chwasty które rosną w ich najbliższym otoczeniu. Jeśli zależy ci żeby rosły szybciej – coś z tymi chwastami trzeba zrobić. Z drugiej strony lepiej nie zostawiać gołej ziemi, która odparowuje za dużo wody ani plastikowej szmaty, która się grzeje.
Ściółka ze skoszonej trawy jest świetnym rozwiązaniem. Kartony pomagają ale nie są niezbędne.
Krawędzie trawnika bez obrzeży
Krawędzie są ważne i nie chcesz mieć trawy na rabatach kwiatowych – to jasne. Ale według mnie z tych powodów nie warto wkładać plastiku do gleby. Niekoniecznie też potrzebujesz obrzeża betonowe lub kamienne.
W miejscach słonecznych możesz zastosować tzw. ostry kant – klasyczną angielską krawędź przycinaną szpadlem półksiężycowym. Wygląda bardzo elegancko i nie jest wcale uciążliwe w utrzymaniu.
Zaparzanie chwastów na ścieżkach
Jak pozbyć się chwastów wrośniętych w szczeliny ogrodowych ścieżek z drobnych elementów – kamieni, cegły czy kostek? Można je zaparzyć.
Prosta i skuteczna metoda, chociaż mocno zaniedbaną nawierzchnię, na której są już starsze rośliny z grubym korzeniem trzeba będzie traktować kilka razy.
W zasadzie jest to ewolucja wypalania.. ludzie od zarania oczyszczali teren dla siebie w ten sposób. Aż niektóre rośliny się do tego przystosowały i to polubiły stając się pyrofilne.
Przepis na trejaż z linek stalowych
Konstrukcje pod pnącza muszą być bardzo mocne i trwałe żeby nie trzeba było ich konserwować – bo to zwykle wiązałoby się z usunięciem roślin. Żeby nie złamały się pod ciężarem rośliny, zwłaszcza po deszczu albo w trakcie silnych wiatrów – rozrośnięte pnącza będą działać jak żagiel, to naprawdę duże siły.
Dlatego stal jest bardzo dobrym materiałem do budowy trejaży i pergol z pnączami.
Rama stalowa dobrze przykręcona do betonowych postumentów, tutaj dodatkowo dociążonych kierownicami Plus dyskretne linki stalowe dzięki którym całość jest wizualnie lekka.
To sprawdzona metoda stosowana także na elewacjach – pamiętaj jednak że po pionowych linkach będą się piły tylko niektóre rośliny, większość pnączy jednak będzie się zsuwać i trzeba pomyśleć o jakichś elementach poprzecznych na których będą mogły się zaczepić.
Taśma miedziana przeciwko ślimakom
Jak obronić ukochane warzywka i zioła przed plagą nagich ślimaków?
1. Zatrudnij Kaczki biegusy i kosy – zjadają je.
2. Stosuj bezpieczne dla środowiska środki – fosforan żelaza albo nicienie.
3. Ręczne zbieranie i zagłada (metodą wg uznania).
4. Odstraszanie i zniechęcanie.
Taśma Miedziana to bariera która nie pozwala im przejść. Przez popiół podobno też nie przejdą ale ten zniknie po deszczu. Na filmie powiedziałem że mogą przejść z dołem ale przez taki gruby kamień chyba też nie przekopią się.
Taśma Miedziana, gruby kamień na ścieżki i zagroda dla kaczek to rozwiązania, które są w zasięgu stosowania na etapie projektowania. Reszta to doraźne metody serwisowe.
Eksperyment – nie obciąłem miskanta
Wkurza mnie to, że tyle tej roboty się każe robić. To przytnij i tamto przytnij. Dlatego sprawdzam czego można nie robić i czego nie przycinać. W tym roku między innymi miskanta.
Strząśnij śnieg zalegający na thujach
Zimowe „to-do”.
Chcę się czy się nie chce trzeba zrobić.
Naprawdę wielkie chwasty
Mała siewka leszczynki a wielka leszczyna – rozmiar robi różnicę.
Ogród to dzieło wiecznie żywe, które wymaga regularnej kontroli, uwagi i opieki. „Małe śliczne urocze cudeńko” może stać się problematycznym i destrukcyjnym Wielkim Niecudem. Mały chwaścik gdzieś tam w rogu niewyplewiony we właściwym momencie stanie się dojrzałym drzewem lub krzewem i narobi bałaganu.
Bo co innego chaos kontrolowany w wyznaczonych dzikich zagajnikach, a co innego zwyczajne zaniedbanie które prowadzi do destrukcji małej i dużej architektury.
Zaniedbane ogrody nie są atrakcyjne. Są wspomnieniem o czasie świetności. O ogrody trzeba dbać. Jeśli jest to Ogród Minimalny – nie trzeba dbać wiele. Ale żaden ogród nie będzie bezobsługowy.
W moim ogrodzie minimalnym nie wyrzucam nic do worków
Zero waste & minimum pracy w Ogrodzie Minimalnym.
Czas najwyższy na koszenie łąki
Kosić czy nie kosić o to jest pytanie…