Odwodnienia i irygacje

Rolki z instagrama, shortsy YT i tik-toki

Prezentujemy najlepsze praktyki i porady dla projektantów oraz osób zakładających ogrody prywatne w Polsce.

Sprawdź spis treści wszystkich materiałów video podzielonych tematycznie.

Progi na stromej ścieżce żwirowej

W ogrodzie naturalnym chcielibyśmy mieć same naturalne nawierzchnie. Kostka czy płyty betonowe zdecydowanie nie są naturalne, a te same formy wykonane z naturalnego kamienia bardzo drogie.

Żwiry to świetny materiał, szczególnie na długich ciągach spacerowych i dojazdowych, drogach technicznych. Ale na skarpach potrafią być uciążliwe – zasuwają się i spływają po ulewach.

Dlatego trzeba stosować na nie wyłącznie kruszywa tłuczone, których ziarna dobrze zaklinują się ze sobą. Na dużych pochyleniach warto spowolnić tempo spływu wody progami odwadniającymi. Strumień płynący z deszczem nie będzie miał jak się rozpędzić.

Mogą być wykonane po prostu z belek drewnianych o sporym przekroju i odpornym na rozkład drewnie. Już samo położenie ich w żwirze odsączy zalegającą wodę, więc szybko nie zgniją.

Instagram

Nawadnianie na żywca

Jeśli trzeba rozrysować plan nawadniania precyzyjnie – to trzeba, nie ma dyskusji. To się przydaje przy uzgodnieniach między branżowych, gdy masz brukarzom wskazać miejsca wykonania przepustów, wykluczyć kolizję z innymi sieciami itp..

Ale w wielu przypadkach możesz pominąć etap rysunkowy i zaprojektować system na żywo w terenie. Praktyka wycen w większości firm opiera się o metr kwadratowy powierzchni nawadnianej, więc wykonawcy szczegółowy projekt nie jest niezbędny do złożenia oferty.

Dlatego wystarczy że zrobisz koncepcję ogrodu a potem wskażesz które obszary mają być nawadniane.

A potem?

Praktyka i setki wykonanych wcześniej projektów i realizacji czynią całą magię. Jedź w teren i zdobywaj doświadczenie. Działaj z partnerami którzy wyniosą cię na wyższy poziom.

Instagram

Deszczówkę rozsączaj na działce

Zbiornik na deszczówkę to fajna sprawa, ale zwrot z inwestycji jest wątpliwy. Czasem to konieczność i nie da się uciec, ale jeśli masz działkę ze spadkiem to warto zagospodarować wodę na miejscu i założyć tzw. ogród deszczowy.

Instagram

Za dużo wody w małym ogrodzie

Działka malutka, wysoki poziom wód gruntowych, brak możliwości odpływu na zewnątrz. Jak sobie z tym poradzić?

Na każdy problem znajdzie się właściwe rozwiązanie.

Instagram