Odwodnienia i irygacje

Rolki z instagrama, shortsy YT i tik-toki

Prezentujemy najlepsze praktyki i porady dla projektantów oraz osób zakładających ogrody prywatne w Polsce.

Sprawdź spis treści wszystkich materiałów video podzielonych tematycznie.

Brak drenażu za murem oporowym

Mur oporowy utrzymuje ciężar ziemi, która chciałaby naturalnie osunąć się, gdyby go nie było. Każdy rodzaj podłoża ma swój kąt naturalnego zsypu – piasek większy, glina mniejszy.

Jeśli wbijesz szpadel w piaszczysty nasyp zobaczysz jak osunię się tworząc dość ostry kąt. W glinie z kolei możesz wykopać prawie pionową ścianę. Wie o tym każdy kto kopał fundamenty, rowy pod kable albo bawił się w budowę zamków na plaży.

Kiedy budujesz mur oporowy musi on utrzymać tylko ciężar ziemi samego klinu podłoża, który zasypiesz pomiędzy pion muru a ten naturalny kąt zsypu. Pod warunkiem że jest to dobrze zdrenowane.

Wyobraź sobie co się stanie, jeśli zbudujesz mur z kamyczków w kształcie pierścienia aby utrzymać w pionie suchy piasek. A teraz wyobraź sobie co będzie jeśli do środka nalejesz wody. Stabilność muru natychmiast się rozpadnie. Woda uplastyczni piasek i sprawi że zacznie płynąć. Coś takiego jak na tym filmie.

Instagram

Progi na stromej ścieżce żwirowej

W ogrodzie naturalnym chcielibyśmy mieć same naturalne nawierzchnie. Kostka czy płyty betonowe zdecydowanie nie są naturalne, a te same formy wykonane z naturalnego kamienia bardzo drogie.

Żwiry to świetny materiał, szczególnie na długich ciągach spacerowych i dojazdowych, drogach technicznych. Ale na skarpach potrafią być uciążliwe – zasuwają się i spływają po ulewach.

Dlatego trzeba stosować na nie wyłącznie kruszywa tłuczone, których ziarna dobrze zaklinują się ze sobą. Na dużych pochyleniach warto spowolnić tempo spływu wody progami odwadniającymi. Strumień płynący z deszczem nie będzie miał jak się rozpędzić.

Mogą być wykonane po prostu z belek drewnianych o sporym przekroju i odpornym na rozkład drewnie. Już samo położenie ich w żwirze odsączy zalegającą wodę, więc szybko nie zgniją.

Instagram

Nawadnianie na żywca

Jeśli trzeba rozrysować plan nawadniania precyzyjnie – to trzeba, nie ma dyskusji. To się przydaje przy uzgodnieniach między branżowych, gdy masz brukarzom wskazać miejsca wykonania przepustów, wykluczyć kolizję z innymi sieciami itp..

Ale w wielu przypadkach możesz pominąć etap rysunkowy i zaprojektować system na żywo w terenie. Praktyka wycen w większości firm opiera się o metr kwadratowy powierzchni nawadnianej, więc wykonawcy szczegółowy projekt nie jest niezbędny do złożenia oferty.

Dlatego wystarczy że zrobisz koncepcję ogrodu a potem wskażesz które obszary mają być nawadniane.

A potem?

Praktyka i setki wykonanych wcześniej projektów i realizacji czynią całą magię. Jedź w teren i zdobywaj doświadczenie. Działaj z partnerami którzy wyniosą cię na wyższy poziom.

Instagram

Deszczówkę rozsączaj na działce

Zbiornik na deszczówkę to fajna sprawa, ale zwrot z inwestycji jest wątpliwy. Czasem to konieczność i nie da się uciec, ale jeśli masz działkę ze spadkiem to warto zagospodarować wodę na miejscu i założyć tzw. ogród deszczowy.

Instagram

Za dużo wody w małym ogrodzie

Działka malutka, wysoki poziom wód gruntowych, brak możliwości odpływu na zewnątrz. Jak sobie z tym poradzić?

Na każdy problem znajdzie się właściwe rozwiązanie.

Instagram