Mała architektura, wyposażenie i budowle ogrodowe

Rolki z instagrama, shortsy YT i tik-toki

Prezentujemy najlepsze praktyki i porady dla projektantów oraz osób zakładających ogrody prywatne w Polsce.

Sprawdź spis treści wszystkich materiałów video podzielonych tematycznie.

Lustro jako maskownica

W konwencji estetyki minimalistycznej każdy element niepożądany będzie szpecił. A gdyby go tak zniknąć?

Na przykład za pomocą lustra. Fenomenalne w tym przypadku jest to, że wydłuża, a nawet podwaja perspektywę.

Lustro fenickie, często nazywane weneckim, nadaje się do stosowania na zewnątrz (zwyczajne się zniszczy). Działa wtedy kiedy od strony lustrzanej jest ciemniej. W przypadku podklejenia do jakiegoś materiału zawsze tak będzie.

Autorem rozwiązania jest projektant ogrodów Łukasz Kilarski.

Instagram

Zieleń najlepszym pokryciem dachowym

Przegrzewanie miast, w ogóle dasz naszego środowiska życia, to jedno z większych wyzwań klimatycznych. Potrzebujemy materiałów, które mają niską akumulacyjność. Jeśli coś pochłania temperaturę, to później musi ją oddać, wypromieniować. Tak zachowuje się szczególnie ceramika i beton, materiały ciężkie.

Zieleń to wspaniały izolator, odbija I pochłania promienie słoneczne i nie nagrzewa się. To najlepszy materiał na dach. Dzięki niemu w twoim domu będzie chłodno nawet w największe upały.

Inny wniosek który można wyciągnąć dzięki temu urządzeniu, to że najlepszym materiałem na taras jest naturalna deska, opcjonalnie komorowa deska kompozytowa. Nie było pełnej deski kompozytowej ale sądzę że też miałaby większą akumulacyjność.

Instagram

Zabawa promieniami słonecznymi

Co za fantastyczna rzecz! Czy ktoś wie jak działa to kręcidełko?

Zabawa promieniami słońca to trochę jak zabawa laserami. Z tego się nie wyrasta – no na pewno ja nie wyrosłem. To bardzo satysfakcjonujące kiedy przenosisz ten zajączek od jednego lusterka do kolejnego. Pomysł na atrakcję nie tylko na teren publiczny, w ogrodzie prywatnym też można coś takiego zrobić.

Projektowałem kiedyś mały ogród który doświetlał zacienione miejsca układem wielkich luster, ale generalnie zarzuciłem to już bo niestety zdarza się że ptaki się rozbijają o te lustra. Tutaj nie widziałem wprawdzie żadnych trupów pod spodem, ale może wyzbierali..

Instagram

Podziemny korytarz hobbita

Nie ma jak dobry element zaskoczenia. Przejście podziemnym skrótem do strefy rekreacji, piwniczna baza dla dzieciaków. Czad. Chciałbym mieć coś takiego w dzieciństwie.

Instagram

Ogrodowa świątynia dumania

Niespieszność i bezcelowość to chyba dwa najbardziej zanikające obecnie elementy kultury. A właśnie po to tworzymy ogrody. Możemy nadawać im funkcje relaksacyjne, prozdrowotne i wzbogacające głębię naszych dusz.. ale do przeżycia nie są nam niezbędne.

A jednak potrzeba ładu w otoczeniu życia motywuje wiele z naszych działań. Moich na pewno. Może jest nawet podstawowym motorem klientów zlecających mi zakładanie ogrodu?

A wewnątrz tego ogrodu ważną rolę grają takie rzeczy z pozoru po nic – a jednak po coś.

Instagram

Bujna zielona żywa elewacja

Gdybym mógł sadziłbym rośliny wszędzie. Strasznie podoba mi się idea architektury która znika, pod ziemią, zarośnięta. Ale jednak coś bardziej zjawiskowego i nowoczesnego niż chatki hobbitów..

Tutaj mamy super dynamiczną bryłę, ostro wcięte duże przeszklenia sprawiają, że zielone fasady dodatkowo stanowią istotny element dekoracyjny i poprawiający nastrój ludzi wewnątrz.

Dobór roślin jest sezonowy ale za to efekt oszałamiający. Myślę że można poświęcić jedną porę roku na rzecz trzech spektakularnych.

Instagram

Ponadczasowy Adirondack Chair

Są pomysły które się nie starzeją. Design tego krzesła powstał 130 lat temu a nadal w ogrodowym entourage’u prezentuje się bardzo atrakcyjnie i zachęcająco.

I warto na nim usiąść bo jest mega wygodne. Jeśli zostało wykonane poprawnie. Chociaż minęły prawa autorskie, plany są ogólnodostępne i wielu wykonawców podejmuje się zadania wyprodukowania tych krzeseł, to jednak nie każda kopia jest tak doskonała jak oryginał. Albo dość trwała jak na polskie warunki.

Instagram

Super prosty model kompostownika

Znacznie twalszy niż system deskowy, który nawet jeśli zastosujesz gruby materiał to i tak w końcu gnije. I w ogóle potrzebuje solidniejszej konstrukcji.

Tylko siatka najlepiej aby była ocynkowana.

Instagram

Świetny stół z bluszczem

Instagram