Mała architektura, wyposażenie i budowle ogrodowe
Rolki z instagrama, shortsy YT i tik-toki
Prezentujemy najlepsze praktyki i porady dla projektantów oraz osób zakładających ogrody prywatne w Polsce.
Sprawdź spis treści wszystkich materiałów video podzielonych tematycznie.
Ultra prosty płot drewniany
Jak z prostych materiałów zrobić coś praktycznego i nie przegiętego – to zawsze jest wyzwanie projektowe.
Dobrze kiedy forma jest lekka a równocześnie zauważalna. Dobrze kiedy jest jakaś delikatna ornamentyka, ale nie za dużo. Dobrze kiedy pojawia się gra światła i cienia. Dobry jest kontrast między istnieniem a brakiem. Dobrze kiedy materiały są naturalne a robocizna stosunkowo niedroga. Dobrze kiedy styl wpasowuje się w otoczenie i kontekst lokalny.
Bardzo udane ogrodzenia, spełniające wszystkie te Dobre wyznaczniki udanego projektu.
Pergole na korbkę
Jedną z największych zalet pergoli z ruchomym dachem jest dopasowanie na życzenie.
To swoiste „altany-transformersy”, które w jednej chwili mogą stać się otwarte na słońce i przewiew lub zamknięte na deszcz i chłód.
Konfiguracją idealnie pasującą do chwili i warunków pogodowych sterujesz zwykle z pilota, którym może być też smartfon.
W różnych sytuacjach możesz jednak nie chcieć lub nie móc korzystać z urządzeń elektrycznych. Wtedy elementy ruchome poruszane są siłą mięśni.
Muszę przyznać, że testowane modele działają nadzwyczaj lekko. Na pewno wpływ na to ma to, że są nowe.
Wanny do morsowania
Elektryczna wanna do morsowania w ogrodzie to nowoczesny i ciekawy sprzęt wspierający zdrowie i regenerację.
Regularne kąpiele w zimnej wodzie wzmacniają odporność, poprawiają krążenie i regenerują ciało, a także redukują stres i poprawiają jakość snu. Zielone otoczenie i świeże powietrze dodatkowo sprzyjają relaksowi.
Niewątpliwą zaletą posiadania takiego urządzenia jest możliwość morsowania codziennie, na przykład w ramach pobudki lub serii ćwiczeń. Na pewno to dobry pomysł dla osób, które są już mocno oswojone z zimnymi kąpielami czy prysznicami, nie dla nowicjuszy.
Dzięki kompresorom z czynnikiem chłodzącym można utrzymać temperaturę wody w wannie zwykle ok. 3-5*C, nawet w lecie. O tej porze roku w kranie z zimną wodą zwykle płynie znacznie cieplejsza.
Problematyczny jest ich aspekt wizualny, podobnie jak wanny z hydromasażem do najbardziej estetycznych elementów wyposażenia ogrodu nie należą. Chociaż zdarzają się mniej drażniące modele. Ten słomkowy na filmie jest całkiem przyjemny.
Szyby przesuwne w pergoli
Jednowarstwowe szyby przesuwne w różnych budowlach ogrodowych to bardzo dobra metoda odcięcia od warunków zewnętrznych.
Im bardziej szczelna jest zasłona tym lepiej chroni przed stratami ciepła, które nie jest wywiewane przez wiatr. W środku robi się zaciszne i przyjazne schronienie.
Jeśli szczeliny są pozatykane, to także jakaś część fal dźwiękowych jest odbijana i nie trafia do środka. Ta pergola ekspozycyjna jest świetnym przykładem i możesz to też usłyszeć na video, że kompletne zamknięcie szyb ogranicza trochę hałas. Chociaż cudów oczywiście nie ma.
Zamknięcie szybami ma też tą zaletę, że masz stale doskonały widok na ogród ze wszystkich stron. Takie obiekty znacznie wydłużają długość korzystania z ogrodu, zwłaszcza jeśli zamontujesz w środku jakieś źródła ciepła.
Szklane panele przesuwne nie są jednak tanie, zwykle kosztują tyle co konstrukcja pergoli lub przy droższych modelach, połowę tego.
Nie odcinają od słońca, więc od strony południowej i zachodniej może być wskazane montowanie dodatkowych rolet, żeby latem nie było za gorąco albo zachodzące słońce nie świeciło po oczach.
Nowa pergola od Aperto
Z daleka można wyczuć kiedy za jakimś pomysłem stoi prawdziwa pasja i zaangażowanie, a nie tylko żądza zysków i sukcesów.
Przy zadaszeniu Pergo od @aperto_create_outdoor_memories widać takie podejście także w każdym detalu z bliska – a obejrzałem ich nową pergolę naprawdę dokładnie. Rozmawiamy też raz na jakiś czas i muszę przyznać, że zawsze kipią entuzjazmem dla swojej pracy i wiarą w to że mogą być najlepsi. Wzbudza to moje zaufanie i sympatię.
Wieloletnia praca z europejskimi producentami, jak Bubendorff i Corradi, ewidentnie nauczyła ich dbałości o szczegóły, która nie godzi się na kompromisy. U żadnego innego polskiego producenta nie widziałem tak dobrze przemyślanych i prosto rozwiązanych różnorodnych kwestii technicznych i estetycznych.
Meble ze spieku bazaltowego
Meble bazaltowe widziałem na rynku już ponad dekadę temu, ale dopiero teraz znajdują szersze grono amatorów.
Przyjęły się – pewnie dlatego, że są bardzo wygodne. Chociaż mnie akurat ten design niezbyt się podoba, to mogę sobie wyobrazić projekty, w których będą świetnie pasować i klientów, którym mógłbym je zaproponować.
Włókno bazaltowe to niesamowity materiał. Naturalną skałę topi się w temperaturze 1400 do 1600*C, aż przejdzie w stan płynny. Następnie stopiono masę przeciska się przez dysze przędząc cieniutkie nitki.
Wystygły materiał jest trzy razy mocniejszy od stali a znacznie lżejszy. Nie topi się nawet w 800*C i jest odporny na UV – więc może stać w słońcu wiele lat. Jest zupełnie odporny na różnego rodzaju chemikalia – więc wytrzyma też miejskie lub nadmorskie warunki.
Kominki podwieszane
Ogień lewitujący nad ziemią – czemu nie?
Ten efekt zapewnia centralne podwieszane palenisko obrotowe.
Wygląda trochę jak kropla skapująca z sufitu. Robi wrażenie nawet kiedy ogień w środku się nie pali.
Znajdziesz to w googlu pod ” kominek obrotowy wiszący „.
Miejsce dla pokrywy z jacuzzi
Pokrywa od wanny to zwykle kwadrat o wymiarze boku ok. 2.3-2.5 m. Po złożeniu – połowa tego. Grubość to ok 10-15 cm, po złożeniu – dwa razy tyle.
Sprzęt nie jest bardzo ciężki (w środku jest lekka płyta termoizolacyjna), ale jest wyjątkowo nieporęczny. Trudno jest to zdjąć i odstawić samemu – najlepiej robić to w dwie osoby. Ale nie zawsze korzysta się z wanny w dwie osoby.
Obsługę pokrywy ułatwiają podnośniki mechaniczne i hydrauliczne. Niektóre wersje być stosowane także gdy wanna jest zagłębiona w tarasie.
Trzeba się z inwestorem zastanowić na etapie projektu, gdzie i jak ta pokrywa będzie odstawiana, żeby nie przeszkadzać w komforcie korzystania z odkrytej wanny. I żeby to nie wyglądało brzydko.
Bardziej szczegółowe informacje znajdziesz w artykule – kompendium, wygooglaj sobie „gardner jak projektować wanny SPA„.
Sauna do ogrodu z termodrewna
Po latach dominacji w ogrodach saun walcowatych, teraz mamy wysyp saun prostopadłościennych.
Pod względem estetycznym cieszy nas ten wybór, bo jednak te beczki czy mydelniczki kryte papodachówką czasem trudno było ograć z koncepcją nowoczesnego ogrodu.
Podoba mi się też wykorzystanie termo drewna, szczególnie termo sosny na elewacji. Ten materiał jest bardzo wytrzymały, praktycznie nie gnije i elegancko się starzeje.
Bardzo ładnie wyglądają listewki pionowe, większe na zewnątrz i drobniejsze w środku. Nadają temu klockowi lekkości. I ta przeszklona wnęka na całej frontowej ścianie podkreślona LEDem. Bardzo ładnie zaprojektowane i wykonane.
Hybryda stołu z huśtawkami
ryginalny mebel polskiej produkcji, który w atrakcyjny sposób rozstrzyga kilka typowych zagadnień związanych z projektowaniem stołów jadalnianych.
Ludzie uwielbiają się huśtać, to relaksuje, redukuje stres, przypomina dzieciństwo – na placu zabaw lub ramionach matki. A może ta sympatia sięga czasów, kiedy bujaliśmy się na drzewach?
Tu możesz się łagodnie pokołysać i równocześnie wygodnie zjeść posiłek. Wszystkie wymiary i kąty zostały dobrze dopasowane (przynajmniej na mój rozmiar 173 cm, większych użytkowników polecam testowo posadzić, zanim kupią ten sprzęt).
Można też kupić same huśtawki, bez konstrukcji. Fajne jest to, że konstrukcja jest samonośna i można ją postawić wszędzie. Bardzo podoba mi się wersja z nogami montowanymi do konstrukcji, ale nie w każdej zastosowano ten zabieg.
Linowy plac zabaw
Plac zabaw to jest w ogrodzie prywatnym kwestia problematyczna – dzieci wyrastają, a następne będą potrzebować takiej przestrzeni najczęściej dopiero w kolejnym pokoleniu.
Dlatego jeśli klient życzy sobie, żeby zaproponować jakiś pomysł na ten temat, warto myśleć w kierunku urządzeń, z których mogą korzystać zarówno dzieci jak i dorośli. Czegoś, co albo się nie znudzi, kiedy dzieci podrosną albo od razu może być wykorzystywane przez wszystkie pokolenia.
Fajnym pomysłem jest łączenie funkcjonalności zabawowej i sportowej. Proste urządzenia, które można wykorzystywać na wiele różnych sposobów. Drążki, równoważnie, wspinaczki itp.
Siatka to fenomenalne tworzywo, daje bardzo wiele możliwości aranżacji i jest taka nieinwazyjna – zarówno funkcjonalnie jak i wizualnie. W razie potrzeby też można ją zdemontować i praktycznie nie ma po tym śladu.
Dylatacje długich konstrukcji
Dylatacje sprawiają, że ruchy i odkształcenia w różnorodnych obiektach budowlanych w ogrodzie wydarzają się w sposób bezpieczny i kontrolowany.
Pod wpływem zmian temperatury, wilgotności i obciążenia oraz różnorodnych drgań, w sztywnych konstrukcjach powstają naprężenia. Jeśli te siły działające na obiekt nie znajdą innego ujścia – będzie musiał popękać w najsłabszym miejscu.
Jeśli zapewnisz w odpowiednich odstępach szczeliny dylatacyjne, to przejmą one na siebie te naprężenia a poszczególne elementy konstrukcyjne będą pracować niezależnie i nic się nie stanie.
Potrzeba dylatacji dotyczy wszystkich długich lub wielkopowierzchniowych obiektów zewnętrznych (istniejących w niestabilnych warunkach) – z betonu, kamienia, tynku a także pokryć dachowych.
Zwykle szczeliny robi się co kilka metrów na kilka do kilkunastu milimetrów. Ale to trzeba dobrać indywidualnie.
Sauna z drewna księżycowego
Drewno księżycowe jest ścinane tylko zimą i podczas fazy ubywającego księżyca.
Naukowo dowiedziono, że nabiera ono dzięki temu wyjątkowych właściwości, które biją na głowę drewno pozyskiwane poza tym terminem.
Kiedy księżyc ubywa, soki opadają do korzenia, drewno staje się bardziej suche, ma mniej składników odżywczych i dzięki temu staje się znacznie odporniejsze na szkodniki i grzyby. Tak samo działa ścinka zimą – zawartość soku w drewnie jest wtedy najniższa w roku.
Mniej wilgotne drewno schnie bardziej naturalnie, nie pęka i nie paczy się podczas suszenia i użytkowania. Nie trzeba go impregnować chemicznie.
W Alpach stoi wiele kilkusetletnich chat i kościołów, do dziś zachowanych w świetnym stanie, dzięki temu, że drewno zostało pozyskane we właściwym terminie.
To wspaniały przykład tego, że dobre rzeczy wymagają właściwego momentu i cierpliwości a pośpiech, tak powszechny i właściwy współczesnemu stylowi życia, w długim terminie jest bezwartościowy a nawet szkodliwy.
Masywne ściany naszej sauny są zbudowane z kawałków litego drewna układanego w różnych kierunkach, łączonych tylko drewnianymi kołkami. Sama natura i pełna szczelność.
Cała konstrukcja budynku jest przygotowana precyzyjnie na podstawie projektu. Na budowie paneli się nie docina, tylko składa jak z klocków. Ekscytująca technologia.
Konieczność ławki
Spacer po ogrodzie bez możliwości odpoczynku na ławce to IMO jak posiłek na stojąco.
Ogród to inny, lepszy świat. Ma być królestwem życia i piękna. To zbytek, który daleko wykracza poza potrzeby związane z przetrwaniem.
Immersyjnych doświadczeń ogrodowych nie uświadczysz w biegu, na szybko. Potrzebujesz zatrzymać się, uspokoić zmysły i umysł. Zanurzyć w otoczeniu.
Po to właśnie są ławki i inne siedziska. Siadanie na trawie jest czasem sympatyczne, ale przez większą część roku mało praktyczne.
Poza tym strategicznie rozmieszczone miejsca odpoczynku dają ci kontrolę nad widokami, które wybiorą użytkownicy i będą je podziwiać.
Bo nie sposób ułożyć świetnych perspektyw z każdej możliwej strony. Dobrze wyważona kompozycja wymaga, aby znane były punkty jej obserwacji.
Romantyczne kładki i pomosty
Mała architektura ogrodowa, poza oczywistym walorem funkcjonalnym, wprowadza w dziki ogród bezcenną wartość psychologiczną – ludzką skalę.
Mostki i podesty prowadzą spacerowicza, z daleka sygnalizując sprawdzoną i bezpieczną ścieżkę. Oswajają krajobraz, w którym rządzi natura, czyniąc go bardziej intymnym i znajomym.
Szczególny urok mają te wykonane z drewna. To materiał który jest już dość cywilizowany byśmy uznali go za swój a jeszcze dość naturalny by nie krzyczał w przestrzeni swoją sztucznością.
Oczywiście drewno się starzeje – chociaż to zanurzone w wodzie nie tak bardzo, za duża wilgoć nie sprzyja rozwojowi grzybów.
Warto wybrać odpowiedni gatunek – tradycyjnie dąb na słupy i dźwigary, modrzew na deskowanie. Opcjonalnie robinia lub egzotyk na wszystko. Dobrze też co roku zaolejować wystające ponad wodę elementy. Wkręty tylko nierdzewne i odpuść jakikolwiek ukryty montaż – za słabo trzyma.
W ogrodzie Grażyny w @siedem.ogrodow
Nowoczesna sauna nad rzeką
Osadzenie obiektów w krajobrazie może odbywać się na dwa sposoby: kontrastu lub wpasowania.
Nowoczesny design zawsze będzie kontrastował z naturalnym otoczeniem. Zjawia się jak rzeźba, formalna figura na tle chaotycznych planów zieleni.
Nie brakuje mu ornamentyki, bo nie woła o uwagę. Nie musi. Zdobieniem jest detal wykonania naśladujący doskonałość świata geometrii – kąty proste, narożniki, płaszczyzny. Prosta forma, jednolite i dyskretne materiały: czarna, matowa elewacja i tafla szyby – są dość wyraziste a przy tym nie narzucające się.
Projekt sauny został przemyślany we wszystkich szczegółach. Nie brakuje mu niczego pod względem funkcjonalnym. Przy tym potrzeby zostały zaopiekowane w najprostszy możliwy sposób.
Okno robi wspaniałą robotę. Zarówno z zewnątrz, bo cała forma sauny jest mu podporządkowana, jak i od środka, bo dzięki niemu zapominasz, że jesteś w pomieszczeniu. Wydaje się, że siedzisz z ludźmi nad samą rzeką. Zresztą miejsce i kąt ulokowania też zostały bardzo starannie wybrane, więc widok jest nie mniej niż Doskonały.
Realizacja w @designnature_com u @studiorygalik .
Nowoczesna świątynia dumania
Każdy potrzebuje czasem odosobnienia.
Udać się w zaciszne miejsce aby zostać sam na sam ze swoimi myślami, wyobrażeniami i marzeniami. Pokontemplować rzeczywistość. Albo przeciwnie – pomedytować i oczyścić się z wszelkich myśli.
Często w takim celu planujemy ustronne gniazdko, w którym można poczuć się bezpiecznie. Otoczone ze wszystkich stron ciasną i przytulną zielenią, multisensorycznie odcinającą użytkownika od bodźców cywilizacji. Huśtawka czy ławeczka na jakimś małym placyku, hamak w brzozowym zagajniku..
Obiekt na filmie wykorzystuje moc leśnej polany. Oto wspaniała, otwarta przestrzeń godna wielkich myśli, których nic nie powinno ograniczać. Ale ma też dość bliskie ściany, dzięki którym nic nie traci z charakteru intymnego zacisza.
Doskonałe jest też siedzisko. Gdy w nim siedzisz jest dyskretne i skromne, w żadnym zakresie nie odciąga twojej uwagi od twej wewnętrznej ciszy czy głosów. Równocześnie jego forma jest wyraźna i określona, ściągająca uwagę z oddali i zapraszająca do skorzystania.
Minimalistyczne ogrodzenie aluminiowe
Prawo własności zniszczyło migracyjny charakter życia.
Wszystko zawsze dzieje się z jakiegoś powodu. Ale historyczna przyczyna nie jest wcale wystarczającym uzasadnieniem, żeby coś warto było kontynuować.
Pierwsi osadnicy byli ogrodnikami, uprawiali rośliny jadalne na ogrod(zonych) poletkach. Musieli budować ogrodzenia, żeby dzikie zwierzęta nie zjadły im plonów.
Tysiące lat później ogrodzenia są dla nas oczywistością. Nieważne, że żadnych upraw nie prowadzimy. Nieważne, że praca w ogrodzie wcale nas nie cieszy. Nieważne, że nie mamy budżetu na ogród. Mamy ziemię, więc trzeba ją ogrodzić, więc trzeba ją jakoś urządzić, więc trzeba o nią dbać.
Powielamy schematy panujące powszechnie i ukonstytuowane pokoleniowo. Bezmyślnie naśladujemy innych obawiając się wyłamać.
Po co? Nie zadajemy tego pytania.
Wystarczy nam „dlaczego”.
Możesz inaczej.
Nie ma już za wiele tych dzikich i groźnych zwierząt. Ogród może być prawdziwie naturalny – bo oddany naturze. Może być zaniedbany – bo natura zadba o niego lepiej niż człowiek. Przestrzeń dla człowieka może być minimalna, wcale nie rozciągnięta aż po granice posiadanej ziemi.
Aby różnorodne życie mogło sobie migrować swobodnie, wybierając na dom najlepszy dla siebie habitat.
Świetne ogrodzenie. Mało materiałów i robocizny. Stosunkowo niski ślad węglowy. Realizacja w @designnature_com
Działa odwołując się do najlepszego co jako ludzkość wymyśliliśmy, do fundamentu naszego rozwoju cywilizacyjnego – umowy społecznej. Do kultury zbudowanej na współpracy.
Minimalistyczny mostek
Skuteczna i wyjątkowo udana fantazja na temat kładki przejściowej.
Zastosowanie ceramiki 2 cm gwarantuje wieloletnią trwałość i daje bardzo szerokie opcje w zakresie efektu wizualnego. Super jest minimalizacja ilości prac – szerokość mostka została dopasowana do szerokości płyt, więc nic nie trzeba było docinać.
Kluczowa jest precyzja i solidność wykonania, bo nawet mikroruchy mogą spowodować zniszczenie tego świetnego efektu.
Słupy betonowe są bardzo ciężkie więc muszą być posadowione na masywnych fundamentach. Mogą być z kamienia, byle zabezpieczyć je przed wysadzeniem zimą. Na gruncie gliniastym najlepiej zakotwić poniżej strefy przemarzania.
Znalezione w @designnature_com u @studiorygalik
Brama wjazdowa z wikliny
Doskonałość i harmonia zaklęte w kole wyrastającym z ziemi.
Jako ludzie marzymy o wieczności, a czy potrafimy upilnować swoją codzienność? Rodzimy się i umieramy w powtarzalnym cyklu, w kole życia. Balansujemy, chwiejąc się jak na monocyklu, ale wciąż poruszamy do przodu.
Jesteśmy jak te patyki – dopiero wyrosły z ziemi, już brązowiejące i zaraz rozpadające się. Zastępowane przez nowe. Tak efemeryczni jako jednostki, a jednak trwamy – w naszych dzieciach, w ideach, w które wierzą inni.
Trzymamy się razem, spleceni w koło – bo wiązkę trudniej jest złamać.
Wiele alegorycznych skojarzeń rodzi taka instalacja, jeśli tylko pozwolisz żeby zasiała ziarno w Twoim umyśle.
Zbudowane w @designnature_com u @studiorygalik przez @wiklinie
Piwniczka z prefabrykatów
Ziemianki na warzywa buduje się od średniowiecza a od połowy wieku z betonu, chociaż dziś są już rzadkością.
W dobrze wykonanej piwniczce temperatura przez cały rok powinna utrzymywać się w granicach 4 – 8 stopni. Niska i stała temperatura, stabilna wilgotność i brak dostępu do światła sprawiają że produkty spożywcze nie psują się a warzywa zachowują jędrność znacznie dłużej niż w lodówce.
Często klienci lubią przed piwniczką mieć miejsce na mały stolik i krzesełka dla jednej lub dwóch osób. Obiekt zwykle jest oddalony dość daleko od domu, można znaleźć tam chwilę odosobnienia, podegustować coś pysznego.
Idealnie byłoby wykorzystać ukształtowanie terenu tak, aby nasyp ziemny nie wyglądał jak sztuczny pagórek. Czyli szukaj skarpy – najlepiej z ostrym stokiem. Spróbuj też zbudować z dala od drzew, a jeśli to niemożliwe, to oddal się przynajmniej o 2-3 m. Szkoda ciąć korzeni.
Prefabrykat betonowy sprawdza się, ze względu na szybkość wykonania i szczelność. Od razu jest też samonośną konstrukcją, która wytrzyma napór ziemi.
Wanna chłodząca do strefy SPA
Naprzemienne schładzanie i ogrzewanie ciała to podstawa prozdrowotnych seansów w strefie SPA.
Stresujący dzień? Nie ma to jak ciepła kąpiel. Wysoka temperatura w wannie z hydromasażem lub balii czy ciepłe powietrze w saunie – m.in. zmniejsza napięcie w mięśniach, rozszerza naczynie krwionośne i poprawia dotlenienie tkanek.
Ale prawdziwa magia dzieje się kiedy działasz na przemian ze schładzaniem. Hartujesz swoje ciało i wzmacniasz odporność, stymulujesz krążenie i usuwasz stany zapalne i toksyny. Opcjonalnie możesz też lubić wyłącznie morsować bez seansów w cieple – dla mnie to już wyższa szkoła jazdy…
Problemem może być brak dość zimnej wody. Latem temperatura w kranie może mieć nawet 15 stopni. Dla tych, którzy chcą się naprawdę porządnie wychłodzić to stanowczo za mało. Co zrobić? Poświęcić zamrażarkę na produkcję kostek lodu? Sporo zachodu.
Luksusowym rozwiązaniem są wanny do schładzania (morsowania). Woda jest utrzymywana w temperaturze bliskiej zera za pomocą odpowiedniej aparatury. Model na filmie ma pompę cyrkulacyjną i filtr z ozonatorem, jest w każdym momencie gotowy do użycia.
Płyta fundamentowa pod budowle ogrodowe
Posadowienie budynków na płycie fundamentowej to rozwiązanie z klasy pewniaków.
Kopie się i stawia znacznie szybciej i prościej niż fundamenty liniowe. Daje znacznie lepsze rozłożenie obciążeń – na całej swojej powierzchni, co świetnie sprawdza się w trudnych warunkach gruntowych.
Kiedy budynek ma być ciepły – płyta od razu zapewnia dobrą izolację termiczną i przeciw wilgoci. Kiedy ma być zimny – stabilna płyta jest doskonałą podbudową pod każdy rodzaj podłogi, szczególnie takie jak płytki ceramiczne czy płyty kamienne.
Przy prostszych obiektach można oprzeć się na doświadczeniu wykonawcy, który daje gwarancję. Przy trudniejszych potrzebny jest projekt konstrukcyjny.
Duże donice rządzą
Rośliny w donicach są jak rybki w akwarium – rozmiar pojemnika ogranicza ich docelową wielkość.
Poza tym im większa ilość ziemi, tym bardziej stabilne warunki, na pierwszym miejscu wodne. Większa ilość ziemi wolniej przesycha. Duża donica zmniejsza szansę przemarznięcia (choć izolację po ściankach i tak warto dać).
Ja zawsze doradzam maksymalnie duże donice, jakie jesteśmy w stanie umieścić w danej przestrzeni.
Artystyczna brama z batikami
Zróbmy coś inaczej. Zróbmy coś z jajem. Zróbmy coś naprawdę oryginalnego. I odważnie – nie przestrasz się pomysłu na etapie koncepcji i nie wycofaj się na etapie realizacji. Zrób coś naprawdę ekstra.
Ten swoisty pentaptyk powstał w technice batiku, czyli malowania na tkaninie naprzemiennie z warstwami wosku. Obrazy zostały zalaminowane w szkle i obsadzone w ramach stalowych aby stworzyć taką asymetryczną bramę wjazdową na posesję.
Autorami i wykonawcami są projektant ogrodów Łukasz Kilarski i artystka Martha Mulawa
Lodówka gruntowa
Nie możesz trzymać zwykłej lodówki na zewnątrz, na zimę trzeba by ją chować do środka. Są jeszcze lodówki jachtowe oraz lodówki ogrodowe, których nie trzeba chować, ale one nieustannie pobierają prąd i wymagają zabudowy.
Lodówka gruntowa wykorzystuje naturalne chłodzenie z ziemi do schładzania napojów. Prądu używa tylko do wysuwania się do góry, co zawsze wywołuje uśmiech na ustach. Napoje cichutko wyjeżdżają spod ziemi utrzymane w idealnej temperaturze w pełni ekologicznie. To robi wrażenie.
Polski wynalazek 2024, dopracowany w najdrobniejszych szczegółach.
Kuchnia z płytą opalaną drewnem
Gotowanie i biesiadowanie to moja ulubiona funkcja ogrodowa. Spędzić razem z ludźmi, których lubisz trochę czasu, żeby z przyjemnością wspólnie zaspokoić naszą podstawową potrzebę – że tak powiem – troficzną.. miodzio.
A najlepiej jeśli może się to wydarzyć przy i na żywym ogniu. Często rozpalam ogniska, w dołach, kręgach czy misach. Fajne są te stojące paleniska z płytą grzewczą, bo gotujesz na wysokości blatu roboczego.
Taka kuchenka jak na filmie trafiła mi się pierwszy raz. Wizualnie trochę takich klocek, ale fajnie łączy w sobie różne funkcje i zalety.
Energia stosunkowo niedużego paleniska (więc nie trzeba dużo dokładać do ognia, schodzi mało paliwa) świetnie rozkłada się na dwie przestrzenie do gotowania. Płyta jest świetna – możesz smażyć rzeczy na patelni albo wprost na płycie. Do tego mega gorący piekarnik robi robotę jak piec do pizzy. A jak potrzebujesz żywego ognia to możesz podnieść fajerkę.
Bardzo wygodny leżak bujany
Podobnych bujanych leżaków z listewek widziałem już wiele ale tutaj kształt oparcia jest naprawdę wspaniale wyprofilowany. Mimo że jest to twarde drewno to nie chcesz z niego schodzić.
Warto przymierzyć model drewna do użytkownika przed zakupem. Jeśli to ma być wykorzystywane to musi być naprawdę wygodne, a nie tylko wyglądać dobrze.
Kładka wisząca nad wodą
Duże rofile stalowe, a zwłaszcza o grubych ściankach (na filme jest pokazany ceownik) to bardzo wdzięczny materiał konstrukcyjny.
Szczególnie lubię HEBy – czyli twuteowniki. Kładziesz to na odpowiednim postumencie i już możesz po tym jeździć nawet ciężkimi sprzętami. Możesz dospawać mu dowolne elementy montażowe, możesz w nim wywiercić otwory i dokręcić coś na śruby. I nawet jak tego nie zabezpieczysz to nie zgnije przez wiele lat, a jeśli zabezpieczysz to staje się prawie niezniszczalne.
Nieśmiertelny trejaż z nierdzewki
Wiele elementów architektury ogrodowej można swobodnie wymieniać, ale trejaż – nie za bardzo. Kiedy pnącze się rozrośnie, oplecie gęsto kratkę, która po latach zgnije – żal będzie wycinać roślinę żeby wymieniać podporę. Z tego samego powodu utrudniona jest konserwacja materiału.
Sama konstrukcja powinna być też dość solidna żeby wytrzymać ciężar rośliny, często niemały sam w sobie, większy po deszczu. Oraz siłę napierającą wiatru – zarośnięty trejaż to żagiel który przyjmuje na siebie potężne siły.
W tym przypadku zastosowaliśmy stal nierdzewną, pomalowaną żeby pasowała do innych materiałów w okolicy. Mogłoby być szlifowana. Mogłoby być aluminium. Albo beton lub kamień. To są materiały naprawdę odporne na zniszczenie z biegiem czasu. Drewno tylko naprawdę potężnych przekrojów, ale nawet takie kiedyś zgnije.
Jak ochronić ogród przed psem?
Kiedy przeprowadzasz pierwszy wywiad z klientem zawsze warto spytać czy w ogrodzie będzie żył pies, jaki ma charakter i rozmiar. Bo psy potrafią narobić bałaganu, zwłaszcza te duże, ale nie tylko.
Dla psa zwykle warto zostawić pas pomiędzy żywopłotem a ogrodzeniem żeby mógł swobodnie biegać i obszczekiwać spacerujących. Ale czasem trzeba też rezygnować z rabat bylinowych w których lubi się wylegiwać albo je rozkopywać. Można też robić je mocno wyniesione ale to nie gwarantuje sukcesu.
Chyba że ma wybieg jak na tym filmie. Świetny pomysł. Chociaż ja bym go jeszcze bardziej osłonił roślinami żeby nie rzucał się w oczy. A przy okazji byłby bardziej w cieniu.
Jak schować schowek w ogrodzie
Skoro szczelnie grozimy się od sąsiadów czemu nie mielibyśmy wykorzystywać ogrodzeń wewnątrz ogrodu?
Ścianki to niedoceniana forma ogrodowa. Kratki trejażowe albo murowane ściany czy metalowe płyty – jest wiele sposobów jak można odgrodzić na przykład część gospodarczą zamieniając słaby widok w estetyczny atut. Ich największą zaletą jest to że są wąskie, co szczególnie sprawdza się w małych ogrodach.
Ekrany z bluszczem szczególnie dobrze nadają się do tego celu ponieważ są zimozielone, od razu zarośnięte i nie trzeba ich przeplatać. Po prostu stawiasz i masz. Do tego potrzebna jest jakaś stabilizująca ramka lub słupki – w tym ogrodzie wykonane z klejonki malowanej olejem koloryzującym dobranym do okolicznych materiałów.
Markiza nad tarasem
Ostre, palące słońce oraz deszcz – przed tymi nieprzyjemnościami ochroni Cię markiza nad tarasem. Lekkie, schludne i praktyczne zadaszenie materiałowe. W lepszych budżetach niż pergola i nie trzeba przestawiać jak parasol. Ale tylko na trzy pory roku.
Poidełka dla ptaków i owadów
Jak jest gorąco chce ci się pić. Innym też. Jeśli budujesz ogród bioróżnorodny pomyśl o różnych jego mieszkańcach. Im przyjaźniejsze będzie to miejsce, tym więcej istot zdecyduję się w nim zamieszkać.
Pamiętaj żeby poidełka nie miały ostrych i śliskich brzegów, a jeśli mają to wysyp przynajmniej jedną część żwirem tworząc takie mini plaże. Małe żyjątka będą mogły wtedy stanąć na krawędzi wody i spokojnie się napić. Jeśli krawędź styka się z głębią mogą się potopić, jak wpadną spragnione nie będą miały jak wyjść.
Etykiety w ogrodach pokazowych
Lubię kiedy rośliny są opisane. Człowiek nie zawsze wszystko pamięta co posadził, często sadzę rośliny, które gdzieś mnie zaciekawiły i chcę popatrzeć jak sobie rosną a równocześnie muszę mieć trochę czasu zanim się ich nauczę.
Dobrze sprawdzają się krótkie etykiety patyczkowe z opisem ołówkiem wbite w ziemię u nasady łodygi. Słabo działają wystawione na słońce białe etykiety z opisem markerem spirytusowym – potrafią niespodziewanie szybko wyblaknąć do zera. Dobrze jest wypróbować różne pisaki i znaleźć taki który nie blaknie.
Natomiast moim hitem są etykiety z czarnym matowym tłem, zwykle napis na nich można zrobić białym pisakiem olejowym (jeszcze wyższą szkołą jazdy jest druk lub grawer). Podoba mi się to że nie muszę grzebać gdzieś przy korzeniach bo napis jest na wierzchu, a równocześnie nie narzuca się wizualnie, nie świeci na zdjęciach.
Dyskretny płot z siatki leśnej
Siatka ocynkowana o dużych oczkach na wysokość 2 m zabezpieczy Cię przed sarnami i jeleniami które chciałaby zjeść Twoje drzewka. Domontowana niżej siatka o małych oczkach zatrzyma zające i lisy.
Słupki drewniane z lokalnego drewna są bardzo dyskretne, ale ich trwałość to zwykle tylko ok 10 lat (dłużej wytrzyma akacja i modrzew). Znacznie trwalsze i nadal w dobrym budżecie będą słupki betonowe – chociaż już nie są tak dyskretne – materiał zero-naturalny.
Trwałe ziemne schody z drewna
Jeśli chcesz zastosować drewno na styku z gruntem, to zadbaj żeby to połączenie było jak najbardziej suche. Podsypka piaskowa, brak zastoisk wody, zasypanie przepuszczalnym materiałem – to punkty, o które warto zadbać budując stopnie drewniane na ziemi albo ścianki warzywnika, albo obrzeża z drewna.
Kolejny punkt to gatunek drewna. Najlepiej nadaje się modrzew, akacja, termo drewno, opcjonalnie jakieś drewna egzotyczne. Możesz też budować z kompozytów – no ale to już nie jest drewno i krawędź cięcia może wyglądać słabo.
Płotki z gałęzi w ogrodzie
Wygradzanie przestrzeni różnymi przegrodami pozwala utrzymać porządek architektoniczny i czytelność funkcjonalną. Wspaniale jest takie przegrody realizować z wykorzystaniem materiału produkowanego w ogrodzie.
Gałęzie z wiosennego lub późniejszego sanitarnego lub formującego cięcia złożone na stosach zajmują strasznie dużo miejsca i są problematyczne. Ale pocięte na kawałki stają się wdzięcznym budulcem. Świetnie komponują się z ziemią, zwłaszcza jeśli została zasypana zrębkami – też z gałęzi.
Urokliwy mostek ogrodowy
Lubię małą architekturę która wyrasta z ziemi na której stoi. Ten mostek został zrobiony z kamienia wykopanego w tym ogrodzie. Wyoranego z gleby.
Materiał, usytuowanie, forma.. bardzo feng shui. Bardzo dobre energetycznie przejście i element ogrodu.
Namiot grillowy z dachówek
To jest tak kosmicznie oryginalne, a z drugiej strony wygląda tak przyjemnie i naturalnie.. że nie potrafię nic więcej powiedzieć. Czad.
Nie wiem czemu ale kojarzy mi się to z gockimi myśliwymi.
Luksusowy salon z kuchnią i jadalnią w ogrodzie minimalnym
Dobrze jest wyjść z domu, wyruszyć w podróż w jakimś czytelnym celu. Nie kisić się cały czas pod budynkiem. Zanurzyć się w zieleni, w dźwiękach przyrody. Przenieść swoich bliskich w inny świat.
Ale musi być to „po co”, konkretny i namacalny pretekst. Czasem wystarczy ławeczka z widokiem. Może być miejsce grillowe. A może być coś znacznie więcej.
Oto wnętrze ogrodowe z czytelną funkcją, które jest jak luksusowa kapsuła wypoczynkowa. W kuchni ogrodowej masz wszystkie potrzebne sprzęty, sztućce i talerze, lodówkę z podstawowymi produktami, keczupem, lodem. Duża jadalnia na 10 osób, duży wypoczynek.. w tym miejscu urządzisz wspaniałą imprezę.
Lustro jako maskownica
W konwencji estetyki minimalistycznej każdy element niepożądany będzie szpecił. A gdyby go tak zniknąć?
Na przykład za pomocą lustra. Fenomenalne w tym przypadku jest to, że wydłuża, a nawet podwaja perspektywę.
Lustro fenickie, często nazywane weneckim, nadaje się do stosowania na zewnątrz (zwyczajne się zniszczy). Działa wtedy kiedy od strony lustrzanej jest ciemniej. W przypadku podklejenia do jakiegoś materiału zawsze tak będzie.
Autorem rozwiązania jest projektant ogrodów Łukasz Kilarski.
Zieleń najlepszym pokryciem dachowym
Przegrzewanie miast, w ogóle dasz naszego środowiska życia, to jedno z większych wyzwań klimatycznych. Potrzebujemy materiałów, które mają niską akumulacyjność. Jeśli coś pochłania temperaturę, to później musi ją oddać, wypromieniować. Tak zachowuje się szczególnie ceramika i beton, materiały ciężkie.
Zieleń to wspaniały izolator, odbija I pochłania promienie słoneczne i nie nagrzewa się. To najlepszy materiał na dach. Dzięki niemu w twoim domu będzie chłodno nawet w największe upały.
Inny wniosek który można wyciągnąć dzięki temu urządzeniu, to że najlepszym materiałem na taras jest naturalna deska, opcjonalnie komorowa deska kompozytowa. Nie było pełnej deski kompozytowej ale sądzę że też miałaby większą akumulacyjność.
Zabawa promieniami słonecznymi
Co za fantastyczna rzecz! Czy ktoś wie jak działa to kręcidełko?
Zabawa promieniami słońca to trochę jak zabawa laserami. Z tego się nie wyrasta – no na pewno ja nie wyrosłem. To bardzo satysfakcjonujące kiedy przenosisz ten zajączek od jednego lusterka do kolejnego. Pomysł na atrakcję nie tylko na teren publiczny, w ogrodzie prywatnym też można coś takiego zrobić.
Projektowałem kiedyś mały ogród który doświetlał zacienione miejsca układem wielkich luster, ale generalnie zarzuciłem to już bo niestety zdarza się że ptaki się rozbijają o te lustra. Tutaj nie widziałem wprawdzie żadnych trupów pod spodem, ale może wyzbierali..
Podziemny korytarz hobbita
Nie ma jak dobry element zaskoczenia. Przejście podziemnym skrótem do strefy rekreacji, piwniczna baza dla dzieciaków. Czad. Chciałbym mieć coś takiego w dzieciństwie.
Ogrodowa świątynia dumania
Niespieszność i bezcelowość to chyba dwa najbardziej zanikające obecnie elementy kultury. A właśnie po to tworzymy ogrody. Możemy nadawać im funkcje relaksacyjne, prozdrowotne i wzbogacające głębię naszych dusz.. ale do przeżycia nie są nam niezbędne.
A jednak potrzeba ładu w otoczeniu życia motywuje wiele z naszych działań. Moich na pewno. Może jest nawet podstawowym motorem klientów zlecających mi zakładanie ogrodu?
A wewnątrz tego ogrodu ważną rolę grają takie rzeczy z pozoru po nic – a jednak po coś.
Bujna zielona żywa elewacja
Gdybym mógł sadziłbym rośliny wszędzie. Strasznie podoba mi się idea architektury która znika, pod ziemią, zarośnięta. Ale jednak coś bardziej zjawiskowego i nowoczesnego niż chatki hobbitów..
Tutaj mamy super dynamiczną bryłę, ostro wcięte duże przeszklenia sprawiają, że zielone fasady dodatkowo stanowią istotny element dekoracyjny i poprawiający nastrój ludzi wewnątrz.
Dobór roślin jest sezonowy ale za to efekt oszałamiający. Myślę że można poświęcić jedną porę roku na rzecz trzech spektakularnych.
Ponadczasowy Adirondack Chair
Są pomysły które się nie starzeją. Design tego krzesła powstał 130 lat temu a nadal w ogrodowym entourage’u prezentuje się bardzo atrakcyjnie i zachęcająco.
I warto na nim usiąść bo jest mega wygodne. Jeśli zostało wykonane poprawnie. Chociaż minęły prawa autorskie, plany są ogólnodostępne i wielu wykonawców podejmuje się zadania wyprodukowania tych krzeseł, to jednak nie każda kopia jest tak doskonała jak oryginał. Albo dość trwała jak na polskie warunki.
Super prosty model kompostownika
Znacznie twalszy niż system deskowy, który nawet jeśli zastosujesz gruby materiał to i tak w końcu gnije. I w ogóle potrzebuje solidniejszej konstrukcji.
Tylko siatka najlepiej aby była ocynkowana.