Ogrody na dachach i tarasach
Rolki z instagrama, shortsy YT i tik-toki
Prezentujemy najlepsze praktyki i porady dla projektantów oraz osób zakładających ogrody prywatne w Polsce.
Sprawdź spis treści wszystkich materiałów video podzielonych tematycznie.
Salon i jadalnia przy apartamencie
Taras przy mieszkaniu pozwala wydatnie powiększyć przestrzeń życiową – pod warunkiem, że jest dobrze zaprojektowany.
Jednym z największych problemów utrudniających przyjemne spędzanie czasu w takim miejscu są ekstremalne warunki pogodowo atmosferyczne. Potrzebujesz je złagodzić.
Wszystkie materiały budowlane bardzo się nagrzewają i nic nie rzuca cienia. Najlepiej wprowadzić jak najwięcej roślinności, która ograniczy działalność słońca. Świetnym rozwiązaniem są też struktury zacieniające.
Pergola z ruchomym dachem to bardzo zmyślne rozwiązanie. W trakcie upałów możesz roletami przesłonić ściany i uchylić lamele dachowe w taki sposób, aby światło nie ogrzewało wnętrza pod zadaszeniem. Zapewni to jednocześnie naturalną wentylację – przynoszący ochłodę ruch powietrza.
Z kolei w zimne wiosenne lub jesienne dni uchylasz dach wpuszczając słońce do środka i otwierasz wszystkie rolety. Taka adaptacyjność na życzenie pozwala ci komfortowo spędzać czas przy dowolnej pogodzie i o każdej porze roku.
Legarowanie na tarasie
Legarowanie tarasu to istotna robota zanikająca, przed którą i przy której potrzebujesz zachować wysoką staranność oraz uważność.
Kiedy na legarach zostanie położona deska, bardzo trudno będzie przeciągnąć lub naprawić jakieś instalacje w przestrzeni pod nią. Można odkręcać deski, jednak lepiej tego nie robić. Także wszystkie podkładki muszą być idealnie wypoziomowane.
Legary to szkielet tarasu. Jeśli chcesz, żeby gdzieś pojawiła się deska, trzeba zbudować dla niej solidne podparcie w formie kratownicy z legarów. Deski muszą być dobrze podparte na końcach, żeby się nie uginały.
Jeśli pod poziomą deską tarasową planujesz pionową deskę na lico – także trzeba dla niej przygotować legarowanie montażowe. W naszym przypadku pionowa deska będzie utrzymywać ziemię dochodzącą prawie do poziomu 0.00 tarasu.
Jeśli w jakimś miejscu na desce będą stały np. ciężkie donice, trzeba zagęścić legarowanie a także ilość podstawek opierających się na dachu, aby rozłożyć masę na większej powierzchni (w tym przypadku pod hydroizolacją jest termoizolacja XPS, dość twarda ale i dość miękka).
Start ogrodu na tarasie
Mała przestrzeń i trudne warunki logistyczne na tarasach wymuszają doskonałą organizację pracy.
Mało jest na rynku specjalistycznych firm wykonawczych, które są w stanie poradzić sobie z wielobranżową realizacją ogrodów na tarasie. Zwykle planowanie i koordynacja prac spada na projektanta i/lub inwestora.
Potrzebujesz przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań wykonawczych bardzo dobrze wyobrazić sobie chronologię czynności. Najlepiej spisać je w formie drobiazgowego harmonogramu. Przydają się do tego wykresy gantta.
Potrzebujesz określić jakie zadania będą wykonywać poszczególni członkowie zespołu, twoi ludzie lub firmy podwykonawcze i przydzielić ich do każdej pozycji planu. Potem dokładnie z nimi to omówić i wreszcie – przypilnować.
Wszystko jest to dość skomplikowane, ale jeśli poświęcisz się zadaniu z pełnym skupieniem i zaangażowaniem, to bez problemu udźwigniesz całą złożoną problematykę tego przedsięwzięcia. W tym co trudne pomogą ci dobrze dobrani specjaliści, na których kompetencjach możesz się oprzeć.
Zielona architektura przyszłości
Budynki schowane pod ziemią i porośnięte drzewami – takiego świata życzyłbym przyszłym pokoleniom.
Narodziliśmy się jako dzieci Natury. Istniejemy, dlatego że przed nami istniała roślinność, która przekształcając warunki na ziemi stworzyła warunki życia dla nas.
A potem zachwyceni dobrodziejstwem roślinności zaczęliśmy eksploatować ją bez ograniczeń. Wycinać lasy, kasując pompy ssawne zapewniające deszcze w głębi lądu i zabezpieczające grunty przed erozją. Wykopywać i spalać paliwa kopalne, osuszać bagna i utleniać torfowiska, orać pola i utleniać próchnicę – zwiększając tym samym ilość dwutlenku węgla w powietrzu. Powodując ogrzewanie planety, pustynnienie lądów i topnienie lodowców.
Dobrze się żyje w bezpiecznej Polsce, korzystając z dobrodziejstw cywilizacji, nie słuchając o konsekwencjach, z którymi już zmaga się ludzkość w innych częściach globu. Bagatelizując to co wydarza się u nas – choćby ostatnie ekstremalne deszcze na przemian z suszami. Instalując klimatyzację w budynkach z betonu krytych ciemną blachą, otoczonych połaciami kostki i ogrodami wysypanymi żwirem.
Cieszę się widząc takie perełki jak ta na filmie – pokazujące, że jesteśmy zdolni wyrwać się z błędnego i destrukcyjnego koła I robić rzeczy inaczej.
Liczę na to, że nasze dzieci i ich dzieci będą takich pereł siać coraz więcej. Wystarczająco dużo, aby tempo zmian klimatycznych spowolniło. Żeby świat, w którym oni będą żyć, nie zamienił się w koszmar.
Jedni projektują, inni budują, inni dają poparcie – zamiast sprzeciwu. Każdy ma jakąś rolę do odegrania.
Donice w skosie elewacji / dachu
Twórcy architektury często traktują swoje dzieła jak sacrum a roślinność jak brudne profanum, które należy jak najbardziej zdystansować. Może to atawizm z czasów kiedy musieliśmy wyrąbywać lasy, żeby postawić chatę czy wioskę?
Budynki są zwykle tak paranoicznie chronione przed roślinnością a sterylność architektury jest tak silnie zakorzeniona w głowie, że nawet taka drobna aplikacja jak na tym filmie od razu zwraca moją uwagę. Od razu się cieszę że ten kanon został przerwany.
Donice mogłyby być większe i mogłoby być ich więcej, ale sama zasada bardzo fajna. Podoba mi się to, że woda która spływa po tej elewacji / dachu jest w jakimś stopniu zatrzymywana w donicach i wykorzystywana przez rośliny.
Ogrody na galerii Vivo w Lublinie
Wspaniały wzorzec zielonej architektury. Wszystkie grupy roślin – drzewa, krzewy różnego rozmiaru, pnącza, rośliny jednoroczne, dwuletnie i byliny – znalazły dom na tym obiekcie.
Każda galeria handlowa, wielkopowierzchniowy magazyn czy fabryka mogłyby tak tętnić życiem jak ten budynek. Zdecydowanie zbyt często wielkie budowle równają się katastrofom ekologicznym.
Ten przykład pokazuje, że można pogodzić intensywne zagospodarowanie w interesie człowieka i komercji oraz troskę o zdrowe środowisko.
Zaprojektowane przez biuro architektoniczne Stelmach i Partnerzy. Szacun & duma.
Dźwig przy realizacji ogrodu na dachu
Projekt ogrodu to nie tylko wizualizacja efektu końcowego a bardziej plan na dojście do tego efektu. Przy realizacji prac na dachach, tarasach i balkonach trzeba zwrócić szczególną uwagę na architekturę i otoczenie.
Musisz bardzo szczegółowo przemyśleć proces realizacji i omówić go z ekipą odpowiedzialną za jego przeprowadzenie. Zaplanować logistykę która dzieje się na poziomie chodnika, transport pionowy oraz ruchy i magazynowanie na samym tarasie na którym miejsca zawsze jest za mało.
Pod kątem szczegółów wynikających z możliwego do przeprowadzenia procesu wykonuj projekt ogrodu. Działaj w zespole i współpracuj z ludźmi bardziej doświadczonymi od siebie. Zdobywaj doświadczenie i ucz się pokornie aby projektować rzeczy realistyczne.
Nieograniczona niczym twórczość jest bardzo przyjemna dla samego zapatrzonego w siebie twórcy, ale dla pozostałych uczestników procesu (szczególnie inwestora i wykonawcy) – czasem co najmniej kłopotliwa, a kiedy indziej zupełnie uniemożliwiająca pracę.
Organizacja budowy ogrodu na tarasie
Rok laserowego planowania i uzgodnień aby pięć dni działania na budowie poszły gładko i sprawnie. Lubię tak pracować.
I oczywiście super zespół który ten plan sprawnie zrealizował. Dziękuję wszystkim
Pergola na dachu może polecieć z wiatrem
„na pewno nic się nie stanie”. „E tam wszystko będzie dobrze”. Nadzieja i ignorancja to dobre matki bardzo kochają swoje dzieci.
Po co robić szczegółowe projekty? Czemu to musi tyle kosztować? Jakie czynności ma obejmować?
Zobacz artykuł Ogród na dachu.
Za gorąco na tarasie
Przyjazne warunki do życia to takie w których da się żyć i przyjemnie spędzać czas a nie tylko patrzeć na nie przez okno albo na folderze reklamowym.
Ma być zacisznie przytulnie i właściwa temperatura. Płytki ceramiczne zostawione przez dewelopera nie zapewniają takich warunków. Ale odpowiednio zaaranżowane ogród już zdecydowanie tak.
W każdych warunkach z należytą starannością – na balkonie i tarasie
Wszędzie warto znaleźć miejsce aby posadzić roślinę.
A jak już posadzisz to warto o nią zadbać, bo po co robić coś po łebkach albo na pół gwizdka?
Wykańczamy ogród na tarasie przy penthouse
To będzie mega WOW.
Ale żeby dotrzeć do efektu końcowego trzeba mnóstwo pracy uzgodnień i wysokiej uważności na każdy aspekt tego wielowymiarowego procesu jakim jest budowa ogrodu na tarasie.