Sztuczne jezioro odbijające bryłę nowoczesnego domu [Case Study]
6 stycznia 202424 01 Gawęda o mistrzyni Ani Komorowskiej [Gawędy Ogrodnicze]
23 stycznia 2024Metoda zalesiania stworzona przez profesora Akirę Miyawakiego od lat 80. pomaga odbudowywać ekosystemy na zdegradowanych gruntach poprzemysłowych. Na terenach miejskich jest popularyzowana jako lasy kieszonkowe. W naszej pracowni promujemy ją jako jeden z elementów składowych dla ultra nowoczesnego projektu ogrodu minimalnego.
Wszyscy budujemy sobie świat do życia
Kiedy przymierzasz się do wniesienia realnego pożytku ekologicznego w świat w którym żyjesz, warto myśleć o skali. Oraz o tym że duża skala składa się zawsze z małych jednostek. Ziemia jest wielka a zanieczyszczenia rozproszone. Wszystkie dobre działania mają sens, bo razem przekładają się na sumaryczny efekt.
Każdy właściciel ogrodu może podnieść jakość swojego życia i poprawić mikroklimat wokół domu – nawet w małym ogrodzie. Są właściciele działek, którzy posiadają rozległe obszary ziemskie i ich decyzje o zagospodarowaniu terenu mają znacznie większy wpływ na środowisko. Obaj swoimi przykładami wpływają na innych, inspirują sąsiadów i młode generacje.
Szczególna odpowiedzialność spoczywa na przemysłowcach, którzy nie tylko posiadają ziemię, ale także produkują dwutlenek węgla do atmosfery. Rozliczamy ich z tego, nakładając obowiązki redukcji emisji CO2 i sekwestracji (czyli wychwytywania i magazynowania go).
Jako ogrodnicy i przyrodnicy promujemy te metody sekwestracji, które wykorzystują żywe ekosystemy. Najskuteczniejszym ekosystemem jest las, a profesor Akira Miyawaki wymyślił metodę jak założyć las, aby osiągnąć maksymalne tempo wzrostu roślin.
Pytanie brzmi:
Ile dokładnie dwutlenku węgla możesz zmagazynować w lesie Miyawakiego?
Jeśli pytamy o warunki Polskie – nie wiadomo i warto byłoby to zbadać. Ale dziś możemy spróbować to oszacować, ponieważ wiemy ile magazynuje w warunkach bardziej sprzyjających klimatycznie.
W Tajlandii przeprowadzono badania (Hanpattanakit, 2022) na 3 letnim lesie kieszonkowym zakładanym metodą Miyawakiego, posadzonym w warunkach miejskich.
Ile węgla pochłaniają rośliny oraz ziemia?
W badanym lesie całkowity potencjał magazynowania węgla wyniósł ~ 156,5 t na hektar.
Z tego:
- w biomasie nadziemnej (liściach, gałęziach, pniu) ~15 t/ha
- w biomasie podziemnej (korzeniach) ~3,7 t/ha
- w ziemi na głębokości do 1m ~138 t/ha
Warto odnotować, że zawartość węgla w częściach żywych roślin wynosi średnio ok. 45% a w glebie waha się między 1 a 3% (co daje między 7 do 25 t/ha na każde 10 cm głębokości).
Całkowite zasoby węgla zmagazynowane w samych roślinach wyniosły w 3 letnim lesie ~18,7 t/ha, czyli ok. 6,25 t/ha/rok. W warunkach polskich spodziewałbym się magazynowania w młodym lesie bliżej 2 do 3 t/ha/rok. Leśnicy polscy podają (Gazdowska 2021), że las w naszych warunkach pochłania 4-5 t/ha/rok, co będzie charakterystyczne dla ekosystemu nieco starszego. W najintensywniejszym okresie wzrostu (np. pierwsze 20 lat) las będzie pochłaniał najwięcej CO2. Stare i dojrzałe drzewa są już stabilnymi magazynami i sekwestracja węgla znacznie spowalnia.
Zwróć uwagę, że podaję tutaj tylko zawartość i pochłanianie węgla w masie roślinnej, a znacznie więcej CO2 magazynuje gleba niż roślinność. Jednak sama dawka startowa węgla, którą dostarczamy do gleby przy tej metodzie jest wysoka, więc należałoby dokonać pomiarów i bilansu. Nie dotarłem do badań na ten temat.
Jak szybko rośnie las Miyawakiego?
Podaje się, że las Miyawaki jest 30 razy gęściejszy i charakteryzuje się 18 do 20 razy większą bioróżnorodnością. Uważam, że te wskaźniki jakościowe są realnym do osiągniecia celem w każdym klimacie. Idealny las ma być nieprzebytą gęstwiną pełną życia, niezależnie w jakim miejscu ziemi go założymy.
Wykazano, że w klimacie subtropikalnym jak Tajlandia, Japonia czy Indie lasy Miyawaki rosną 10x szybciej niż typowe plantacje – światło słoneczne przestaje docierać do gleby już po 8 miesiącach od posadzenia.
Dla Europy podaje się, że osiągalne jest 3-4x szybsze tempo niż przy tradycyjnym zalesianiu. Przykłady belgijskie wskazują (Manuel, 2020) tempo wzrostu na poziomie ok. 1 m/rok, przykłady śródziemnomorskie 0,3 m/rok, w tropikach osiąga się 1,5 m/rok.
Uważam, że możemy korzystać z wyników badań przeprowadzanych w różnych miejscach na ziemi i wszędzie efekt magazynowania CO2 w dojrzałym lesie może być porównywalny, ale w chłodniejszych i mniej wilgotnych rejonach będziemy czekać na niego dłużej. Przyjmuję, że wielkość masy zielonej w warunkach Polskich zbuduje się ok. 2-3 razy wolniej niż w subtropikach, czyli na efekt tajlandzki będziemy czekać bliżej 6-8 lat.
Ideałem byłoby założyć poletka doświadczalne podobne jak w badaniach nad lasami śródziemnomorskimi (Schirone 2011) zakładanymi metodą Miyawakiego i sprawdzić precyzyjnie np. na przestrzeni dekady jakie wyniki jesteśmy w stanie osiągnąć w naszym klimacie.
Na czym polega rewolucyjna metoda?
Tajlandzki las został założony wg reguł autora metody:
- glebę przygotowano na głębokość ok. 1 m, przekopując ją, aby była dostępna dla głęboko korzeniących roślin,
- wierzchnią warstwę do głębokości 30 cm wzbogacono kompostem z materiałów organicznych,
- posadzono rośliny w gęstości 3 do 5 szt / m2, wykorzystano sadzonki do 80 cm wysokości,
- podłoże grubo zaściółkowano.
W tych warunkach nic się nie marnuje
Każda kropla wody spadająca do lasu jest zagospodarowana, a każdy liść rozkłada się i użyźnia glebę. Im bardziej las się rozrasta, tym więcej wytarza pokarmu dla siebie i tym szybciej rośnie. Drzewa zagęszczają się i konkurują ze sobą o światło, przez co rosną jeszcze szybciej. Ponieważ pożywienia nie brakuje, rosną intensywnie i magazynują coraz więcej węgla w swojej biomasie i w życiu glebowym.
Doskonałe na małą i dużą skalę
Lasy Miyawakiego nazywa się lasami kieszonkowymi, ponieważ mogą skutecznie funkcjonować w bardzo małej skali – już od kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Każda ilość zieleni, zwłaszcza tak bujnej i pełnej różnorodnego życia wnosi wartość w zdrowie planety i nasze.
Polecam – przeznacz 20 do 30 % swojej działki na takie dzikie zagajniki a nie pożałujesz.
A najgoręcej namawiam Cię, jeśli jesteś właścicielem realizującym projekt dużego ogrodu lub przemysłowcem zajmującym duży obszar ziemski. To dzięki takim inwestorom Akira Miyawaki rozwinął oraz spopularyzował swoją metodę i również ja liczę na Twoją wrażliwość i odpowiedzialność społeczną i środowiskową.
Nasza firma jest przygotowana, aby wspierać inwestorów w każdej skali.