logo-Jakub-Gardner-projektant-zagospodarowania-terenu-kolor-500logo-Jakub-Gardner-projektant-zagospodarowania-terenu-kolor-500logo-Jakub-Gardner-projektant-zagospodarowania-terenu-kolor-500logo-Jakub-Gardner-projektant-zagospodarowania-terenu-kolor-500
  • OFERTA
  • Blog i Publikacje
  • Projekty i realizacje
  • KONTAKT
Zadzwoń teraz
✕
            No results See all results
            Jaka jest najlepsza forma dla architektury ogrodowej?
            29 marca 2013
            Usuwać, usuwać, usuwać…
            28 kwietnia 2013

            5 sprawdzonych kroków, aby zaprojektować ogród przydomowy

            Opublikowane przez Jakub 'Gardner' Myśliwiec o 10 kwietnia 2013
            Kategorie
            • Pro
            Tagi
            • Wymyślanie

            [singlepic id=793 w=320 float=left]Marzysz o ogrodzie – tropikalnej oazie spokoju, w której czyste powietrze wypełnione jest zapachem kwiatów i ziół, a nie wielkomiejskim hałasem i smrodem? Czy własnie nadszedł ten moment, w którym pasuje przygotować na zagraconym podwórku lepsze miejsce spędzania wspólnego czasu z rodziną i przyjaciółmi? A może po prostu Twój zieleniec potrzebuje odmiany, świeżego spojrzenia?

            Zima to rewelacyjny czas  na rozeznanie w możliwościach i zaplanowania swojego ogrodu. A zawsze dobrze jest nakreślić plan i kierunek działania, zanim łopata pierwszy raz uderzy w ziemię.

            1. Określ swój styl życia

            [singlepic id=785 w=320 float=right]Aby najlepiej wykorzystać swój dom i jego otoczenie, podążaj za swoim prawdziwym stylem życia. Twoim celem jest stworzenie takiego planu zmian, który doprowadzi do udanego połączenia między środowiskiem ogrodu a codziennością życia Twojego i Twojej rodziny.

            Jak chcesz wykorzystywać swoje otoczenie: do relaksu, rozrywki czy produkcji warzyw? Potrzebujesz większego pokoju do zabaw dla swoich dzieci? Czy Twoje zwierzęta wymagają bezpiecznego wybiegu? Gdzie schowasz swój motor i kajak? Spisz wszystkie życzenia i potrzeby związane z Twoim życiem, a następnie nadaj im hierarchię ważności.

            To, jak chcesz dbać o swoje otoczenie (ile czasu i energii na to wygospodarować), jest także nieodłącznym elementem Twojego stylu życia. Każdy ogród wymaga pielęgnacji – aby utrzymać rośliny w dobrym zdrowiu, by wszystkie nawierzchnie wyglądały na czyste i zadbane, itd.. Zastanów się nad czasem jakim dysponujesz i realnymi możliwościami energetycznymi pod kątem pielęgnacji ogrodu.

            [singlepic id=767 w=320  float=left]Bardzo wymagające ogrody są dla urodzonych ogrodników i pasjonatów roślin, którzy kochają pracować w ogrodzie.

            Mało wymagające ogrody są dla tych, których cieszy przebywanie na zewnątrz i odrobina wysiłku raz na jakiś czas (jak koszenie trawy).

            Ogrody bezobsługowe są dla tych, którzy chcą opiekę nad ogrodem zlecić firmie lub zatrudnić ogrodnika.

            2. Wybierz swój ulubiony styl ogrodowy

            [singlepic id=796 w=320  float=right]Przejście z wnętrza na zewnątrz domu jest płynne i przyjazne, gdy styl architektury i ten, w którym urządzone jest wnętrze – od linii, kształtów i kolorów, po materiały wykończenia i konstrukcyjne – odbija się spójnym echem w przestrzeni ogrodu.

            Czy jest to nowoczesne, rustykalne, tradycyjne czy eklektyczne podejście? Przede wszystkim powinien to być wygląd, który czyni Cię radosnym. Nie powinieneś także zbytnio oddalać się od stylu regionu, w którym żyjesz, co w naszej (delikatnie mówiąc…) eklektycznej Polsce ma niebagatelne znaczenie. Bądź odpowiedzialnym współtwórcą krajobrazu i staraj się nie odróżniać za bardzo od otoczenia.

            3. Określ swoje wytyczne co do roślin

            [singlepic id=775 w=320  float=left]Jeśli nie masz jeszcze ogrodu, możesz w tym momencie nie wiedzieć wiele na temat roślin, więc aby zacząć pracę na tym etapie stwórz listę cech roślin, które szczególnie lubisz, a także tych wyjątkowo nielubianych.

            Oto kilka pomysłów na początek:

            • Rośliny rosnące w okolicy
            • Pachnące
            • Jadalne
            • Tolerujące suszę
            • Przyciągające ptaki i motyle
            • Kolorowe liście (bądź precyzyjny)
            • Efektowne kwiaty (jakie kolory?)
            • Zimozielone
            • Atrakcyjne jesienią
            • Kolczaste (szczególnie na niektóre żywopłoty)

            Następnie możesz skonfrontować te cechy z listą roślin, które najlepiej rosną w Twoim regionie. Lokalne szkółki i działające wiele lat firmy ogrodnicze są dobrym źródłem informacji, możesz także posłużyć się polskim katalogiem roślin, który opisuje strefę mrozoodporności dla każdego gatunku.

            4. Oceń realnie możliwości i warunki

            [singlepic id=787 w=320  float=left]Zanim zaczniesz zagłębiać się w szczegóły projektu, upewnij się, że znasz i rozumiesz wszystkie uwarunkowania i parametry techniczne realizacji. Nie myśl o nich jak o ograniczeniach, ale jak wskaźnikach, które musisz wziąć pod uwagę. Zaoszczędzisz dzięki temu czas i pieniądze w dłuższej perspektywie czasu. Weź pod uwagę:

            Twój budżet – ile jesteś gotów wydać teraz, a ile w perspektywie kilku lat, aby zrealizować projekt? Jakie będą długoterminowe koszty utrzymania? Określ to zgodnie ze swoim własnym poczuciem komfortu, ale bądź realistą – „tanio i dobrze” nie istnieje.

            [singlepic id=789 w=320  float=right]Miejscowy plan zagospodarowania – chociaż w Polsce to wciąż rzadkość, aby plan narzucał kolory lub materiały w ogrodzie, określa on np. stosunek powierzchni biologicznie czynnej do utwardzonej. Ponieważ nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania, warto zapoznać się z tym dokumentem (jeśli obowiązuje w Twojej okolicy) i sprawdzić, czy nie kryją się w nim jakieś niespodzianki. Popytaj w urzędzie miasta lub gminy – jeśli planowane są także prace typu budowa drogi, kanalizacji, etc. warto poznać szczegóły i uwzględnić je podczas planowania.

            Polskie prawo budowlane – wiele z większych budowli ogrodowych wymaga zgłoszenia lub pozwolenia na budowę – jeśli ich nie uzyskach, mogą Ci nakazać rozbiórkę lub drogą legalizację. Podobnie planowane wycinki drzew wymagają zgody i często opłaty. W zależności od drogi, która przylega do Twojej działki, ogrodzenie może podlegać różnym regulacjom.

            5. Zatrudnij fachowca

            [singlepic id=773 w=320  float=left]Prosta konsultacja lub kilka sesji z profesjonalistą – to może być wszystko, czego Ci trzeba, aby samodzielnie zrealizować mały ogród lub ustalić rzetelny zakres prac dla firmy wykonawczej. Przy większych projektach – na dużych działkach, gdy w grę wchodzą np. elementy nawierzchni jezdnych, sieci oświetlenia i nawadniania, najprawdopodobniej niezbędne będzie wykonanie profesjonalnego projektu.

            Podziel się

            Zobacz podobne

            27 stycznia 2023

            Kompendium wiedzy o wannach spa z hydromasażem / ogrodowych jacuzzi / Sundance Spas


            Czytaj więcej
            12 grudnia 2022

            Co na rozgrzewkę? Przewodnik po źródłach ciepła do ogrodu


            Czytaj więcej
            24 października 2022

            Kalkulator ziemi i keramzytu w donicach


            Czytaj więcej
            13 października 2022

            Relacja z WAK 2022


            Czytaj więcej

            Comments are closed.

            SZYBKI KONTAKT

            535 73 73 61


            wyślij wiadomość

            • profil | O NAS
            • BLOG i Publikacje
            • PRACA i współpraca
            • Biblioteka Architekta
            • Mapa strony
            • Polityka Prywatności
            ✕







              Zapisz się

              do inspirującego biuletynu:




              NASZA AKTYWNOŚĆ SPOŁECZNA:

              Organizacja Ogrodów Polskich

              Organizacja Ogrodów Polskich

              (c) Jakub 'Gardner' Myśliwiec od 2012
                Zadzwoń teraz
                          No results See all results